Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Majka, ďakujem, ale ja som asi pomalšie chápavá, ten link, čo si pripla - to je vlastne podobné, ako v tom zákone. Ale ja som z tohoto veru nie moc múdra. Je to na mňa moc učene napísané. Asi budem musieť predsa len zavolať do PZS a vymámiť od nich - ako to chcú mať zaradené.


Ešte doplním - ja som si naivne myslela, že tej - ktorej PZS zavoláme, oni prídu, povypytujú sa, čo kto robíme, podľa toho nás zaradia a podľa toho nám určia lekárske prehliadky atď. atď.
Asi som spadla z jahody, že?
Oni totižto chcú vyplniť dotazník, kde sa zaradím sami a potom nám vraj zašlú cenovú ponuku.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Kde to žiješ? Myslíš, že PZS bude robiť niečo, čo môžeš urobiť ty? A oni ti to len vyfaktúrujú. Takto sa zarábajú korunky, to sa nauč.
0 0
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Pri tom všetkom ma napadol nový vtip:
Viete aký je rozdiel medzi výpalníctvom a PZS?
Výpalníctvo je nelegálne, na PZS je zákon...

Mirka
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Ďakujem za "uzemnenie"
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Akurát od nás odišla pani z PZS - poprezerala si prevádzku, dala som jej zoznam profesií, niečo sa povypytovala a na základe týchto údajov nás zaradí do kategórii - uvidíme koľko nás to bude stáť.....

Na otázku, čo má robiť taký obyčajný SZČO alebo zamestnávateľ s 2 zamestnancami mi odpovedala, že nechajte to tak, ak vám príde kontrola a vytkne vám, že nemáte PZS, ozvite sa, potom to budeme riešiť... Ale či aj pokutu.....?!!!!
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

ZuzanaP Pozri príspevok
Akurát od nás odišla pani z PZS - poprezerala si prevádzku, dala som jej zoznam profesií, niečo sa povypytovala a na základe týchto údajov nás zaradí do kategórii - uvidíme koľko nás to bude stáť.....
No vida, sú aj "poctivé" PZS. A nedáš tip na tú tvoju PZS? Že by som ich oslovila aj ja (ak sú z BA).
Vopred ďakujem.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Zuzana2 Pozri príspevok
No vida, sú aj "poctivé" PZS. A nedáš tip na tú tvoju PZS? Že by som ich oslovila aj ja (ak sú z BA).
Vopred ďakujem.
Nie je z Ba, ale ešte uvidíme, čo pre nás spraví.....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zuzana2 Pozri príspevok
No vida, sú aj "poctivé" PZS. A nedáš tip na tú tvoju PZS? Že by som ich oslovila aj ja (ak sú z BA).
Vopred ďakujem.
Zuzi, podľa správnosti -na základe obhliadky Tvojho pracoviska by mala PZS zaradiť Tvoje pracovisko do rizikového stupňa .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Mirka123 Pozri príspevok
Pri tom všetkom ma napadol nový vtip:
Viete aký je rozdiel medzi výpalníctvom a PZS?
Výpalníctvo je nelegálne, na PZS je zákon...

Mirka
KazuRe: Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión
Kde to žiješ? Myslíš, že PZS bude robiť niečo, čo môžeš urobiť ty? A oni ti to len vyfaktúrujú. Takto sa zarábajú korunky, to sa nauč.
Tiež pridám jeden z obdobia hlbokého Totáčizmu.

Manžel bol s kamarátom kupovať přímo v Přahe/pamätný to výrok GH/mercedes na inzerát. Keď kamarát dlho váhal- dôvodom bola cena- predávajúci sa potichu opýtal môjho manžela: čím se živí ten pán? Manžel mu odpovedal: pracuje ako zásobovač v xy firme . Nato predávajúci skríkol: Jo již chápu, jak múže mít peníze ,když pracuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A ja blbá som sa z tejto príhody nepoučila dodnes.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zuzana2 Pozri príspevok
Maja ďakujem, si šikovná.
Ale nie je to v tom Zákone 126/2006 nejako skumulované? Tam sú iba 4 kategórie.
Pozor, 126/06 bola zrušená zákonom 355/07.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Keby niekto chcel vidieť ako vyzerá zamietavá odpoveď od PZS, tu je:

Dobrý deň,
ďakujeme Vám za prejavený záujem o nami poskytované služby v oblasti zavádzania pracovnej zdravotnej služby vo Vašich podmienkach.
Zároveň sa Vám ospravedlňujeme, ale toho času naša spoločnosť NOVAPHARM, s.r.o. PZS nemá voľné kapacity pre poskytovanie týchto služieb.

Prijemný zbytok pracovného dňa
S pozdravom

NOVAPHARM, s.r.o. ŽnaP
sekretariát Pracovnej zdravotnej služby
Šancová 110
832 99 Bratislava
Tel./Fax: 02/2029 4095
0 0
llevelinall llevelinall

llevelinall je offline (nepripojený) llevelinall

Nepochopila som konkretne, ked som sama podnikatelka musim mat uzavretu zmluvu aj ja? Nezamestnavam ziednych zamestnancov. A ak ano, tak kde mam tu zmluvu uzavriet. Dakujem.
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

Čo je to za PZS, ktorá sa odvoláva na zákon č. 126/2006 Z. z. , ten bol od 1. 9. 2007 zrušený novým zákonom č. 355/2007 Z. z. ( Majú asi staré tlačivo a neunúvajú sa ho zmeniť podľa aktuálne platnej legislatívy).
Kategorizácia prác z hľadiska zdravotných rizík je uvedená vo Vyhláške MZ SR č. 448/2007 Z. z. , čiastka 190, o podrobnostaich o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a .........
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

pracovisko Pozri príspevok
Čo je to za PZS, ktorá sa odvoláva na zákon č. 126/2006 Z. z. , ten bol od 1. 9. 2007 zrušený novým zákonom č. 355/2007 Z. z. ( Majú asi staré tlačivo a neunúvajú sa ho zmeniť podľa aktuálne platnej legislatívy).
Kategorizácia prác z hľadiska zdravotných rizík je uvedená vo Vyhláške MZ SR č. 448/2007 Z. z. , čiastka 190, o podrobnostaich o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a .........
Prikladám Vyhlášku MZ SR č. 448/2007 Z. z.
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Dobrý deň,

ja patrím k skupine tých, ktorí sa o túto povinnosť začali zaujímať až po odvysielaní príspevku v televízii. Chcela by som spýtať, aké sú podľa Vás povinnosti pre s. r. o. (1 konateľ, 1 zakladateľ) bez zamestnancov.
Ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
jarkra Pozri príspevok
Dobrý deň,

ja patrím k skupine tých, ktorí sa o túto povinnosť začali zaujímať až po odvysielaní príspevku v televízii. Chcela by som spýtať, aké sú podľa Vás povinnosti pre s. r. o. (1 konateľ, 1 zakladateľ) bez zamestnancov.
Ďakujem.
Je tu o tom popísané už asi všetko, najskôr si treba pozrieť príspevok =492, a potom čakať, či sa to prípadne "nevystříbří"
Ale teraz vážne: treba prelistovať túto tému, budeš aspoň v obraze
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

A po cca 500 príspevkoch začína prechádzať téma do fázy KSENP
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

čo to je KSENP?
Mimochodom napísala som mail asi ešte 4 firmám a po 14 dňoch sa mi nikto neráči ani ozvať, bude to tak, že som pre nich nezaujímavá
0 0
belez belez

belez je offline (nepripojený) belez

ja to proste nechapem, kde to zijeme???????????? je to mozne??? zachvilu bude zakon aj o spodnom pradle zamestnancov
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

belez Pozri príspevok
ja to proste nechapem, kde to zijeme???????????? je to mozne??? zachvilu bude zakon aj o spodnom pradle zamestnancov
Ked dobre pohľadáš, iste nájdeš aj taký
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať