Zavrieť

Porady

prenájom auta na podnikanie

Dobrý deň,

Prosím o radu, prevzala som jednoduché účtovníctvo FO, ktorá používa auto na podnikanie , ktoré má požičané od príbuzného. Treba mu dorobiť zmluvu o prenájme, daň z motorových vozidiel uhradil. Účtovníčka predo mnou mu zaúčtovala do výdavkov aj nákup PHM a umývanie vozidla, ale podľa mňa to je nesprávne. Podľa mňa mu budem účtovať do nákladov iba priemernú spotrebu + suma základnej náhrady za km. Poprípade aj nájom za používanie vozidla.

Mohol by mi niekto dať vzor zmluvy o prenájme vozidla utvrdiť ma v účtovaní.

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bobo1 Pozri príspevok
Môže si aj s.r.o.(nie SZČO) prenajať od FO ( FO a konateľ s.r.o. je tá istá osoba) auto? Auto je vlastníctvom FO. Prenájom by bol bezodplatný, chce si uplatniť základnú náhradu 6,2 Sk/km a PHM podľa technického preukazu. Bude si viesť evidenciu ciest, ktorá súvisí s podnikaním.
Ak bude auto prenajaté, nemožno používať paušál...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Pozri si aj toto:

http://www.porada.sk/t31994-konatel-...jate-auto.html
0 0
raikkonenka raikkonenka

raikkonenka je offline (nepripojený) raikkonenka

Miroslava Matušáková
Ahojte, mam podobny problem:
SZCO ma pozicany automovil od s.r.o. na zaklade zmluvy o prenajme. Dan z MV zaplatila s. r. o.. Tato dan ma trosku matie... keby ju zaplatila SZCO, tak bez problemo by som mohla SZCO dat do nakladov priemernu spotrebu phm + ostatne naklady spojene s udrzbou (podla zmluvy). Ale ked tu dan zaplatila s.r.o., aj tak mozem uctovat o tychto vydavkoch u SZCO? Vdaka za odpoved.
0 0
pazo pazo

pazo je offline (nepripojený) pazo

raikkonenka Pozri príspevok
Ahojte, mam podobny problem:
SZCO ma pozicany automovil od s.r.o. na zaklade zmluvy o prenajme. Dan z MV zaplatila s. r. o.. Tato dan ma trosku matie... keby ju zaplatila SZCO, tak bez problemo by som mohla SZCO dat do nakladov priemernu spotrebu phm + ostatne naklady spojene s udrzbou (podla zmluvy). Ale ked tu dan zaplatila s.r.o., aj tak mozem uctovat o tychto vydavkoch u SZCO? Vdaka za odpoved.
Dan z MV platí uživateľ, prečo ju platila s.r.o ako majiteľ? Treba si prečítať zákon.
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Prosim Vas o skontrolovanie takejto situacie:

SZCO jozko, ktory ma auto na leasing prenajme inej SZCO - jankovi dane auto na zaklade zmluvy (so suhlasom leasingovky).

- SZCO jozko plati aj nadalej splatky leasingu + uplatnuje si odpocet DPH podla splatkoveho kalendara

- SZCO janko plati jozkovi najomne za auto podla zmluvy a dava si do nakladov najomne + spotrebu PHM + umytie auta, atd..

Rozumiem tomu spravne?

Kto ma povinnost platit dan z MV?

Dakujem..
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

monikad Pozri príspevok
Prosim Vas o skontrolovanie takejto situacie:

SZCO jozko, ktory ma auto na leasing prenajme inej SZCO - jankovi dane auto na zaklade zmluvy (so suhlasom leasingovky).

- SZCO jozko plati aj nadalej splatky leasingu + uplatnuje si odpocet DPH podla splatkoveho kalendara

- SZCO janko plati jozkovi najomne za auto podla zmluvy a dava si do nakladov najomne + spotrebu PHM + umytie auta, atd..

Rozumiem tomu spravne?

Kto ma povinnost platit dan z MV?

Dakujem..
Prosim... odpovie mi niekto?
Dakujem.
0 0
Inna Inna

Inna je offline (nepripojený) Inna

Ja by som to všetko dala aj do zmluvy
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

monikad Pozri príspevok
Prosim Vas o skontrolovanie takejto situacie:

SZCO jozko, ktory ma auto na leasing prenajme inej SZCO - jankovi dane auto na zaklade zmluvy (so suhlasom leasingovky).

- SZCO jozko plati aj nadalej splatky leasingu + uplatnuje si odpocet DPH podla splatkoveho kalendara

- SZCO janko plati jozkovi najomne za auto podla zmluvy a dava si do nakladov najomne + spotrebu PHM + umytie auta, atd..

Rozumiem tomu spravne?

Kto ma povinnost platit dan z MV?

Dakujem..
DzMV platí ten, kto používa auto na podnikanie, t. j. SZČO janko
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

No mne sa zdá, že aj Jožko aj Janko.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Denda Pozri príspevok
No mne sa zdá, že aj Jožko aj Janko.
Podľa môjho názoru určite len OSZČ Janko .
Za vozidlo slúžiace na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním sa na účely zákona o dani z motorových vozidiel považuje vozidlo používané na cestnú dopravu súvisiacu s výkonom činností, z ktorých príjmy podliehajú dani z príjmov. Prenajímateľ síce v širšom zmysle tiež používa automobil na podnikanie (= dosahuje jeho prostredníctvom zdaniteľné príjmy), ale prenajatý automobil nepoužíva na cestnú dopravu a preto nie je daňovníkom dane z MV. Priamo v zákone to síce takto definované nie je, ale nepriamo to vyplýva napr. z dôvodovej správy k návrhu zákona zákona o miestnych daniach (zdroj: Digitálna knižnica NR SR
http://www.nrsr.sk/dk/Documents.aspx?MasterID=136083 ). Tam sa sa k § 85 – osobe daňovníka uvádza:
K § 85 V tomto ustanovení sa definuje osoba daňovníka, ktorým je v zásade držiteľ vozidla a v určených prípadoch užívateľ vozidla.
Z textu dôvodovej správy vyplýva, že daňovníkom je držiteľ alebo (v určených prípadoch) užívateľ vozidla, nie obaja súčasne. V opačnom prípade by došlo k dvojitému zdaneniu.
Ak by platil širší výklad pojmu „používané v súvislosti s podnikaním“, tak potom by napr. DMV za každé vozidlo obstarávané finančným leasingom platila daň okrem užívateľa (prenajímateľa) aj leasingová spoločnosť.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

andrej_rv Pozri príspevok
Z textu dôvodovej správy vyplýva, že daňovníkom je držiteľ alebo (v určených prípadoch) užívateľ vozidla, nie obaja súčasne. V opačnom prípade by došlo k dvojitému zdaneniu.
Ak by platil širší výklad pojmu „používané v súvislosti s podnikaním“, tak potom by napr. DMV za každé vozidlo obstarávané finančným leasingom platila daň okrem užívateľa (prenajímateľa) aj leasingová spoločnosť.
V mojej poznámke nepredpokladám, že v roku, ktorý má 365 dní kalendárnych dní, ho využívajú obaja súčasne. V príklade, ktorý bol použitý je podľa môjho názoru nevhodne riešený zmluvný vzťah s treťou osobou , ak sa tým nemyslí "refakturácia" leasingových splátok.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Denda Pozri príspevok
V mojej poznámke nepredpokladám, že v roku, ktorý má 365 dní kalendárnych dní, ho využívajú obaja súčasne. V príklade, ktorý bol použitý je podľa môjho názoru nevhodne riešený zmluvný vzťah s treťou osobou , ak sa tým nemyslí "refakturácia" leasingových splátok.
Tak som asi Tvojej poznámke zle rozumel . V pôvodnej otázke nie sú žiadne dátumy, ale mne sa z textu otázky zdalo, že monikad chce vedieť, kto má platiť DMV od doby prenajatia leasingovaného vozidla Jožkom Jankovi. A tam je podľa mňa odpoveď zhodná s odpoveďou Liby2 - platí ten, "pod ktorého zadkom auto derie cestu" . Teda len Janko...
Naposledy upravil andrej_rv : 17.08.07 at 14:38
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

andrej_rv Pozri príspevok
Tak som asi Tvojej poznámke zle rozumel . V pôvodnej otázke nie sú žiadne dátumy, ale mne sa z textu otázky zdalo, že monikad chce vedieť, kto má platiť DMV od doby prenajatia leasingovaného vozidla Jožkom Jankovi. A tam je podľa mňa odpoveď zhodná s odpoveďou Liby2 - platí ten, "pod ktorého zadkom auto derie cestu" . Teda len Janko...
Presne takto som pôvodné zadanie chápala aj ja.
Myslím si, že keby nedošlo k prenajatiu vozidla SZČO jankovi, monikad by sa nepýtala na to kto bude platiteľom DzMV, bol by to SZČO jožko.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Prepáčte, odmotávam.
Ak "dere v mesiaci zadok v aute" (to je dobré) aj Jožko aj Janko, vzniká obidvom daňová povinnnosť v pomere na počet kalendárnych dní v mesiaci.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vďaka za túto diskusiu poraďáci .

(Mimo témy ma na záver napadlo: Ako dobre, že Ferko má svoj bicykel. .....si plesnem)




0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nemal by byť s tým problém. Mám taký istý prípad ako uvádzaš. Konateľ/spoločník a zároveň szčo. Szčo má v majetku auto zaradené, ktoré je momentálne nevyužité pre szčo, teda nadbytočné a preto uzavrel nájomnú zmluvu s vlastoou sro na to auto. Podľa mňa je to riadne uznateľný náklad sro aj s ostatnými výdavkami.
tiež to takto účtujem a mala som aj kontrolu z DÚ a bolo to dobré
0 0
tanti tanti

tanti je offline (nepripojený) tanti

Dobrý deň chcela by som sa iba uistiť SZČO má prenajaté auto od príbuzného, ktoré využíva na podnikanie a platí daň z motorových vozidiel. Podľa môjho názoru si môže dať do nákladov iba bloky za nákup pohonných hmôt prípade opravy na aute (je to aj spomenuté v nájomnej zmluve). Klientka mi tvrdí, že jej iná účtovníčka poradila, že si môže uplatňovať aj základnú náhradu a všetko tak ako keby to bolo auto v jej vlastníctve.

Ešte doplním, že vychádzam z parag.19
ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Naposledy upravil tanti : 25.02.09 at 09:34
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

tanti Pozri príspevok
Dobrý deň chcela by som sa iba uistiť SZČO má prenajaté auto od príbuzného, ktoré využíva na podnikanie a platí daň z motorových vozidiel. Podľa môjho názoru si môže dať do nákladov iba bloky za nákup pohonných hmôt prípade opravy na aute (je to aj spomenuté v nájomnej zmluve). Klientka mi tvrdí, že jej iná účtovníčka poradila, že si môže uplatňovať aj základnú náhradu a všetko tak ako keby to bolo auto v jej vlastníctve.

Ešte doplním, že vychádzam z parag.19
ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Predpokladáš správne,

1. Tu predsa nie je splnená podmienka vlastné motorové vozidlo, takže nemôže uplatniť sumu základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu
2. on predsa vo výdavkoch uplatní dohodnutú cenu za prenájom mot. vozidla., či už je to nejaká solidárna cena, ako od príbuzného, alebo ako bežná - obvyklá cena na trhu.
3. V zmluve si môžu dohodnúť, že nájomca hradí bežnú údržbu vozidla, čo mu potom tiež vstupuje do VOZD....
0 0
tanti tanti

tanti je offline (nepripojený) tanti

Ďakujem pekne potrebovala som si to s niekým odobriť.
Naposledy upravil tanti : 25.02.09 at 10:41
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry vecer. Chcela by som sa uistit, ci som spravne pochopila celu temu. Ak s.r.o. prepozicia automobil FO- zivnostnik napr. za symbolicke 1 eur na zaklade zmluvy, s tym, ze zivnostnik si hradi PHM, udrzbu auta, opravy atd. Tak tieto vsetky naklady si da do nakladov FO-zivnostnik. DPH si tiez uplatnuje zivnostnik.Cestnu dan plati, ten kto sa urci v zmluve a plati sa len jeden krat za jedno auto, i ked bolo auto v s.r.o. a nasledne na zaklade najomnej zmluvy u zivnostnika.
Dakujem za rychlu odpoved.

Prosiiiim pomoooc.
Naposledy upravil Ociviste : 20.10.09 at 15:07
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať