Zavrieť

Porady

Združenie

Ahojte,
Chcem sa opýtať, že združenie podnikateľov FO, má aký konkrétny význam? Je výhodné zakladať takéto združenia?
Ďakujem, pekný deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    leabacova Pozri príspevok
    Vysoko si vážim všetky rady.
    Chcem len na vysvetlenie, keď sa uzatvárala zmluva o združení /môj príspevok č. 8, duplicitne č. 9/ pred pol rokom, vtedy som ešte o tejto skvelej stránke - porada - nevedela. Informovala som sa iných združení, ktorí takto fungujú už vyše 10 rokov. Všetky doklady majú vystavené na názov združenia, IČO, DIČ a adresa je poverenej osoby. Dokonca aj zdravotná a sociálna poisťovňa im to akceptuje. Mali aj kontrolu a zatiaľ im to nikto nevytkol.
    A ja mám teraz hlavu v smútku, čo ďalej, aby bolo všetko v poriadku.
    Neviem sa vyjadriť k tomu , že všetci Vám to uznávajú . Viem len jedno , IČO , DIČ,IČ DPH nebolo vydané združeniu FO, resp. nebolo registrované združenie , ale konkrétna SZČO na základe živnostenského oprávnenia .

    Ja som to už niekde v pripojenom linku popisovala - ale opakujem sa ja to používam nasledovne :

    Janko Mrkvička
    Združenie súkromných podnikateľov XY
    Kvetinková 10
    IČO
    DIČ
    IČ DPH

    s tým , že to združenie súkromných podnikateľov tam môže byť , aj nemusí byť .Ale ak sa dohodli , tak ho treba používať , ale nech mu predchádza obchodné meno povereného podľa jeho platného vydaného živnostenského listu a následných registrácii.
    Naposledy upravil Zita5 : 13.11.07 at 16:37 Dôvod: Doplnené - obchodné meno podľa platného živnostenského listu

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Združenie nemá právnu subjektivitu. Je založené na účely spoločného podnikania. Účtovníctvo sa spravidla vedie u jedného člena s následným rozdelením na konci účtovného obdobia.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Prosim Vas kde najdem podrobny rozpis ako sa zaklada zdruzenie a ake su podmienky, clenstvo a pod.?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Arena Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. A keby sa robilo uctovnictvo zvlast, kazda SZCO?
    V krátkosti , ostatné všetko nájdeš na PORADE :
    Ak napríklad 2 SZČO uzavrú zmluvu o združení za účelom spoločného dosahovania príjmov , v uvedenej zmluve sa určí resp.poverí osoba , ktorá bude viesť účtovníctvo a na túto poverenú osobu budú vystavované aj všetky doklady týkajúce sa ich spoločnej činnosti .

    Spoločné podnikanie musia oznámiť... každá SZČO.... na daňový úrad a priložiť aj overenú fotokópiu Zmluvy o združení. Zároveň sa písomne oznámi DÚ táto poverená osoba .... .

    Treba riešiť aj plátcovctvo DPH ...v prípade , že jeden z nich je plátcom DPH , tak druhý sa stáva povinne plátcom DPH od vstupu do združenia .

    Hore vľavo máš okienko .....Hľadaj.....vpíš tam Združenie a zaklikni hľadať .......zobrazia sa všetky témy ohľadom združenia ...od Zmluvy ,ohlásenia DÚ ......až po jednotlivé účtovanie v združení .......a problematiku so združením .....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    http://www.porada.sk/showthread.php?...a+zdru%BEen%ED

    Tu prikladám ZMLUVU .....ostatné sa pokúste vyhľadať .....v prípade nejasnosti pomôžeme .

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    V zmluve o združení je uvedené, pri spoločnej činnosti budú účastníci združenia používať názov X+Y. Správou sa poveruje účastník zmluvy X. Z príspevkov na porade som sa dočítala, že všetky doklady mali byť vystavené na poverenú osobu.
    Je chyba ak doklady /faktúry, VPD, PPD, pečiatka .../ sú už vystavené na združenie/? K čomu potom slúži názov združenia, resp. kde používať?

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    V zmluve o združení je uvedené "pri spoločnej činnosti budú účastníci združenia používať názov AA+BB". Správou sa poveruje účastník zmluvy X. Z príspevkov na porade som sa dočítala, že všetky doklady mali byť vystavené na poverenú osobu.
    Je chyba ak doklady /faktúry, VPD, PPD, pečiatka .../ sú už vystavené na združenie/? K čomu potom slúži názov združenia, resp. kde používať?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prikladám ešte jeden starší link
    http://www.porada.sk/t9959-zdruzenie-fo.html

    A tu prikladám link , týka sa síce združenia manželov , ale prikladám ho kvôli tomu , aby ste si to prečítali z čoho môžete aj čerpať pre Vašu prácu .
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=8460&LngID=0
    Naposledy upravil Zita5 : 13.11.07 at 12:48

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    Vysoko si vážim všetky rady.
    Chcem len na vysvetlenie, keď sa uzatvárala zmluva o združení /môj príspevok č. 8, duplicitne č. 9/ pred pol rokom, vtedy som ešte o tejto skvelej stránke - porada - nevedela. Informovala som sa iných združení, ktorí takto fungujú už vyše 10 rokov. Všetky doklady majú vystavené na názov združenia, IČO, DIČ a adresa je poverenej osoby. Dokonca aj zdravotná a sociálna poisťovňa im to akceptuje. Mali aj kontrolu a zatiaľ im to nikto nevytkol.
    A ja mám teraz hlavu v smútku, čo ďalej, aby bolo všetko v poriadku.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    každá FO, ktorá je spoločníkom v združení, má svoje ičo, dičo..., a do účtovníctva používajú ičo poverenej osoby viesť účto.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Združenie FO a uzavretie Zmluvy o združení rieši Obč.zákonník § 829 až 841. Obč.zákonník priamo nerieši uvádzanie obchodného mena , resp.názvu združenia .

    Obchodné meno však rieši Obchodný zákonník § 8 až § 12/ treba si to preštudovať vyberám len toto - ostatné si pozrite priamo v Zákone

    DIEL III
    Obchodné meno

    § 8
    Na začiatok

    Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.
    § 9
    Na začiatok

    (1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.


    § 10
    Na začiatok

    (1) Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

    -----------------------------------------------------------------------
    Ak by ste boli plátcovia DPH , o tom ste sa nezmienili , tak by ste sa riadili
    Zákonom o DPH , ako prvé by ste museli dodržať Registračnú povinnosť podľa § 4 odst.2,3,4 . Faktúry by ste museli vystavovať podľa § 75 a prípadne aj napr. § 71 a čo musí fakúra obsahovať rieši aj § 71 odst.2 .

    Jednoznačne mi z toho vyplýva , že ak tie dopytujúce firmy , ktoré Vám povedali , že všetky doklady majú vedené na názov združenia , podľa môjho názoru to nemajú správne a v združeniach je taký právny chaos , že ani daniari možno nevedia ako to má byť , alebo ...neprišiel k nim ten správny daňový kontrolór .
    Naposledy upravil Zita5 : 14.11.07 at 06:34 Dôvod: Doplnený § 75

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Združenie FO - SZČO nie je právny subjekt, v žiadnom prípade nemôžu znieť doklady a všetky dokumenty na dohodnutý názov združenia . Združenie ako také nie je podnikateľským subjektom , ale jednotlivý členovia sa združili za účelom spoločného dosahovania zdaniteľných príjmov .
    Poverená osoba vedením účtovníctva je jeden z členov združenia , na ktorého obchodný názov ,IČO a DIČ a v prípade aj plátcu DPH ..IČ DPH sú tieto doklady vystavované a aj vedené účtovníctvo .
    Naposledy upravil Zita5 : 13.11.07 at 12:54 Dôvod: Doplnenie FO -

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.