Zavrieť

Porady

novinový stánok

Klient má novinový stánok predáva noviny a časopisy, má tieto tovary od zajtra predávať s 10% DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    simka999 Pozri príspevok
    Klient má novinový stánok predáva noviny a časopisy, má tieto tovary od zajtra predávať s 10% DPH?
    Nerozumiem otázke, prečo by mal začať predávať s 10% DPH? Alebo som niečo prehliadla?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    sta Pozri príspevok
    Nerozumiem otázke, prečo by mal začať predávať s 10% DPH? Alebo som niečo prehliadla?
    26.9. 2007 ...Sadzba dane z pridanej hodnoty na knihy vrátane učebníc by sa mala od januára budúceho roka znížiť na desať percent zo súčasných 19 percent. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú dnes schválila vláda Roberta Fica. Kabinet už skôr zvýhodnil nižšou sadzbou DPH lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky, na ostatné tovary sa vzťahuje 19-percentá daň....

    Avšak neviem o tom, že by to prešlo.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    cloe Pozri príspevok
    26.9. 2007 ...Sadzba dane z pridanej hodnoty na knihy vrátane učebníc by sa mala od januára budúceho roka znížiť na desať percent zo súčasných 19 percent. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú dnes schválila vláda Roberta Fica. Kabinet už skôr zvýhodnil nižšou sadzbou DPH lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky, na ostatné tovary sa vzťahuje 19-percentá daň....

    Avšak neviem o tom, že by to prešlo.
    tak to s tými knihami mi fakt ušlo

    simka999 je offline (nepripojený) simka999

    simka999
    vyšla novelizácia 28.11.2007 s účinnosťou od 1.1.2008. ale neviem či ide aj o noviny a časopisy. Niekto hovorí áno niekto nie., že ide len knihy. Tak neviem

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    simka999 Pozri príspevok
    vyšla novelizácia 28.11.2007 s účinnosťou od 1.1.2008. ale neviem či ide aj o noviny a časopisy. Niekto hovorí áno niekto nie., že ide len knihy. Tak neviem
    Z casopisov je ako ucebnica zaradeny iba Novy Cas.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Snažila som sa zisťovať zoznam tovarov , na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba DPH vo výške 10% . Zatiaľ márne .

    Mám klienta , ktorý má novinový stánok .Dnešná dodávka časopisov a novín podľa dodacieho listu nenaznačuje , že by na časopisy a noviny bola sadzba DPH znížená.Podľa dnešných cien na DL je tento tovar v sadzbe 19% .Dokonca aj nemenovaná firma , ktorá sa venuje distribúcii novín a časopisov nemá znalosti o zmene sadzby DPH, nakoľko som sa s nimi kontaktovala telefonicky .

    Ak sa mýlim , prosím opravte ma , ale .....
    zatiaľ čo viem nižšia sadzba 10% DPH by sa okrem iného/zdrav.potreby/ mala dotýkať nasledovného ...Tlačené knihy ,brožúry,letáky a podobné tlačiarenské výrobky , tiež v jednotlivých listoch , obrázkové knižky,predlohy na kreslenie a maľovanie pre deti , hudobniny tlačené alebo v rukopise,tiež viazané alebo ilustrované ....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prikladám zoznam tovarov so zníženou sadzbou dane

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Zita5 Pozri príspevok
    Prikladám zoznam tovarov so zníženou sadzbou dane

    Zitka, neviem prečo, ale nejde mi príloha otvoriť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    jamis Pozri príspevok
    Zitka, neviem prečo, ale nejde mi príloha otvoriť.
    Mne sa dá otvoriť príloha , neviem čo by mohlo robiť problém , možno niekto poradí .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zita5 Pozri príspevok
    Snažila som sa zisťovať zoznam tovarov , na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba DPH vo výške 10% . Zatiaľ márne .

    Mám klienta , ktorý má novinový stánok .Dnešná dodávka časopisov a novín podľa dodacieho listu nenaznačuje , že by na časopisy a noviny bola sadzba DPH znížená.Podľa dnešných cien na DL je tento tovar v sadzbe 19% .Dokonca aj nemenovaná firma , ktorá sa venuje distribúcii novín a časopisov nemá znalosti o zmene sadzby DPH, nakoľko som sa s nimi kontaktovala telefonicky .

    Ak sa mýlim , prosím opravte ma , ale .....
    zatiaľ čo viem nižšia sadzba 10% DPH by sa okrem iného/zdrav.potreby/ mala dotýkať nasledovného ...Tlačené knihy ,brožúry,letáky a podobné tlačiarenské výrobky , tiež v jednotlivých listoch , obrázkové knižky,predlohy na kreslenie a maľovanie pre deti , hudobniny tlačené alebo v rukopise,tiež viazané alebo ilustrované ....
    Zitka, ja som dnes tiež zisťovala okolo predaja tovaru v nov. stánku a dostala som podobnú odpoveď - budú vedieť koncom týždňa. /Hlavne že zákon platí od 1.1./ Určite sa to netýka novín a časopisov, ja by som tam z môjho stánku zaradila omaľovánky, romány a odbornú tlač /napr. daňové zákony/. Ak už máš bližšie info, doplň ma prosím.

    Veronika

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    veronikasad Pozri príspevok
    Zitka, ja som dnes tiež zisťovala okolo predaja tovaru v nov. stánku a dostala som podobnú odpoveď - budú vedieť koncom týždňa. /Hlavne že zákon platí od 1.1./ Určite sa to netýka novín a časopisov, ja by som tam z môjho stánku zaradila omaľovánky, romány a odbornú tlač /napr. daňové zákony/. Ak už máš bližšie info, doplň ma prosím.

    Veronika

    Zákon o dani z pridanej hodnoty

    27
    Sadzby dane
    Na začiatok


    (1) Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane. Na tovary uvedené v prílohe č. 7 sa uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane.

    (2) Na účely správneho zatriedenia tovaru do číselného kódu podľa prílohy č. 7 sa použije záväzná informácia o nomenklatúrnom zatriedení tovaru vydaná colným orgánom podľa osobitného predpisu.6b) .




    Po zhliadnutí priloženého zoznamu , konštatujem , že novín a časopisov sa to nebude asi týkať , nakoľko zákon je platný od 1.1.2008 a hlavný nemenovaný distribútor novín a časopisov by jednoznačne už tieto produkty mal predávať dnes do maloobchodov za zníženú sadzbu DPH , čo sa tak nestalo , nakoľko to bolo zrejmé aj z dodácich listov a aj z telef.rozhovorov .


    Zatiaľ nemám žiadne nové info .Najskôr budem však informovaná ráno pri dodávke tovaru do stánku .Tiež si myslím že romány,omaľovánky ,odborná tlač do toho patria .Knihy to je zrejmé už z tabuľky.

    Lisa je offline (nepripojený) Lisa

    Lisa
    simka999 Pozri príspevok
    Klient má novinový stánok predáva noviny a časopisy, má tieto tovary od zajtra predávať s 10% DPH?
    Noviny sú zaradené 4902 podľa colného sadzobníka - nie sú v prílohe zníženej sadzby DPH, takže sa fakturuje 19% DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.