Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za rok 2007

Zdravím Vás všetkých na porade. Som tu nový, ale dostal som informácie, že ak si neviem dať s niečím rady, tak sa mám obratiť na Vás. Potreboval by som poradiť s Daňovým priznaním za rok 2007. Uvediem príklad :
Od zamestnavateľa v mesiacoch 1 - 8.2007 bol úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti 132118,- Sk. Poistné a príspevky §5 ods.8 zákon bol 17721,- Sk. Čiže čiastkový základ dane ostal 114397,- Sk.
Úhrn zrazených preddavkov na daň podľa §35 zákona (bez uplatnenia bonusu) bol 9620,- Sk. Priznaný a vyplatený daňový bonus podľa § 33 zákona v mesiacoch 1 - 8.2007 bol 4350,- Sk na každé dieťa, pričom máme 3 maloleté deti t.j. 13050,- Sk.
Od 9 mesiaca do konca roka 2007 som pracoval ako SZČO. Príjem za tieto mesiace predstavoval 197796,50,- Sk. Do zdravotného poistenia som v mesiacoch 9-12.2007 uhradil spolu 4915,- Sk. Do soc. poistenia nebolo uhradené nič. Manželka nemala za celý rok žiadny príjem, keďže je s deťmi doma na materskej.
Chcel by som ísť na paušalne výdavky t.j. 40%.
Začal som si robiť predbežné DP a nieako si neviem dať rady.
Za poradenie vopred ďakujem.
Milky
Usporiadat
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Katy a R Pozri príspevok
Keby som mala len príjmy podľa § 5 a podávala DP typ A- tak to tak urobím.
Prikláňam sa v tejto debate k tomuto názoru. Riešila som pred viacerými rokmi tento problém v súvislosti s dobrovoľným poistením spoločníka sro a jeho DP.
A objavila som vo FS 2/2004:

13. Usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu
č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov
a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým
problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu
dane z príjmov
...

29. Poistné a príspevky, ktoré je povinný
platiť daňovník s príjmami podľa § 5
alebo § 6 zákona o dani z príjmov

Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z.
o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov,
ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená
osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona
o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane
(čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5
zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľ-
ných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkov
ého základu dane) podľa § 6 zákona o dani
z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov pod-
ľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje
aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup
podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ingi Pozri príspevok
Prikláňam sa v tejto debate k tomuto názoru. Riešila som pred viacerými rokmi tento problém v súvislosti s dobrovoľným poistením spoločníka sro a jeho DP.
A objavila som vo FS 2/2004:
Toto usmernenie je už síce dosť staré, ale dôležité je že stále platí a na DÚ ho akceptujú. Na stránke MF SR ho medzi usmerneniami a opatreniami stále najdete.
Minulý rok som postupovala podľa neho, znížila dańové základy podľa § 5, alebo § 6 o zaplatené dobrovoľné poistné a potom som v ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného a bolo to v poriadku. A tento rok to urobím zase.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Katija Pozri príspevok
Toto usmernenie je už síce dosť staré, ale dôležité je že stále platí a na DÚ ho akceptujú. Na stránke MF SR ho medzi usmerneniami a opatreniami stále najdete.
Minulý rok som postupovala podľa neho, znížila dańové základy podľa § 5, alebo § 6 o zaplatené dobrovoľné poistné a potom som v ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného a bolo to v poriadku. A tento rok to urobím zase.
Ja som takto podala DP za roky 2004, 2005, 2006.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katija Pozri príspevok
Toto usmernenie je už síce dosť staré, ale dôležité je že stále platí a na DÚ ho akceptujú. Na stránke MF SR ho medzi usmerneniami a opatreniami stále najdete.
Minulý rok som postupovala podľa neho, znížila dańové základy podľa § 5, alebo § 6 o zaplatené dobrovoľné poistné a potom som v ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného a bolo to v poriadku. A tento rok to urobím zase.
Čiže, keď budem mať príjmy podľa § 5 aj 6 ... je jedno, ku ktorému poistnému to pripočítam?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Katy a R Pozri príspevok
Čiže, keď budem mať príjmy podľa § 5 aj 6 ... je jedno, ku ktorému poistnému to pripočítam?
Takúto otázku som mailom pred rokom poslala na Daňové riaditeľstvo a doteraz neodpovedali. Myslím, že to nechávajú na nás. A tak som to vyriešila po svojom. Prednostne som uplatňovala dobrovoľné poistné z § 6. A to preto, aby som čo najviac znížila tento čiastkový daňový základ a následne nedoplatky z RZZP 2006. Do § 5 som uplatnila iba nedoplatok RZZP 2005 zamestnanca. Keby som to dala pod § 5, tak by daň z príjmu u klientov vyšla rovnaká, ale pri RZZP 2006 by doplácali oveľa viac. A o to záujem nemám.
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Prosim ako si vypocitam danove priznanie, od 01.01.2007 do 31.03.2007 som bola evidovana na urade prace a od 01.04.2007 mam zivnost na nechtove studio, viem prijmy aj vydavky, dve malolete deti mam a manzel ma prijem ako sa to pocita,plus mam este zivotnu positku viem ze sa da odpocitat za nu 12 000,- nejaky vzorec by som potrebovala a kolko sa za deti pocita. dakujem alebo aspon radu kde nieco take najdem.potrebujem danove spravit dnes lebo odchadzam mimo SR
Naozaj dakujem velmi kazdemu za radu.
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

platim od 01.04.2007 este zdravotne odvody a do socialky neplatim
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

jopo.home Pozri príspevok
Prosim ako si vypocitam danove priznanie, od 01.01.2007 do 31.03.2007 som bola evidovana na urade prace a od 01.04.2007 mam zivnost na nechtove studio, viem prijmy aj vydavky, dve malolete deti mam a manzel ma prijem ako sa to pocita,plus mam este zivotnu positku viem ze sa da odpocitat za nu 12 000,- nejaky vzorec by som potrebovala a kolko sa za deti pocita. dakujem alebo aspon radu kde nieco take najdem.potrebujem danove spravit dnes lebo odchadzam mimo SR
Naozaj dakujem velmi kazdemu za radu.
Doplňujúce otázky: Dostala si od ÚP dotáciu? Daňový bonus na deti si uplatňuje manžel? Spĺňa tvoja poistka podmienky na zníženie základu dane?

Máš dve možnosti - buď si dáš skutočné výdavky - preukázateľné a budeš viesť účtovníctvo, alebo si zrátaš príjmy, odrátaš z toho 40 % paušálne výdavky bez toho, aby si ich preukazovala, ďalej odpočítaš platby do zdrav. poisťovne a máš základ dane. Predpokladám, že nebudeš patriť do kategórie "milionárov" a uplatníš si nezdaniteľnú časť 95616.- Sk, prípadne ešte tú životnú poistku, maximálne vo výške 12000.- Sk ( poisťovňa ti musí zaslať potvrdenie o výške zaplateného poistného a že poistenie spĺňa podmienky.) Ak si bonus neuplatňuje manžel, pri dvoch deťoch máš nárok na ročný bonus 13140.- Sk, ktorý si buď odpočítaš od daňovej povinnosti alebo vyžiadaš celý.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pre ilustráciu:
Príjem 196.000.- Sk
40% paušálne výdavky - 78.400.- Sk
Odvody do ZP: - 8512.- Sk (8 x 1064.-)
Spolu výdavky: - 86.912.- Sk
základ dane: 109.088.- Sk
nezd. časť na seba: - 95616.- Sk
životné poistenie: - 12000.- Sk
základ dane: 1472.-
19 % daň: 279.- Sk
Do 500.- Sk sa daň neplatí, tvoja daňová povinnosť je 0.- Sk
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

Abel, ešte si tam zabudla ten bonus na detičky (pokaľ si ho neuplaťňuje manžel)
:-)
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Erika 1982 Pozri príspevok
Abel, ešte si tam zabudla ten bonus na detičky (pokaľ si ho neuplaťňuje manžel)
:-)
Áno, ale ja predpokladám, že si ho uplatňuje manžel - teda keďže manželka bola na začiatku roka na Úrade práce. Dala som doplňujúce otázky, ak bude akcia, bude aj reakcia .
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

od úradu práce som dostala dotaciu v sume 39000,- Sk, poistka splna podmienky , aj minuly rok som dostala list tych 12000,- na znizenie. Nemocenske platim od aprila kazdy mesiac.Jasne ked manzel uplatnuje ja nemozem. a podla toho strucne ho navodu je to super len este ako to zmeni ta dotacia prosim vysvetlene to je od poradaka s nickom abel super.
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

za obdobie co som bola na urade prace sa nic nezohladnuje danove pocitam len zo zivnosti od kedy mam?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Dotáciu z ÚP zarátaš do zdaniteľných príjmov. Keby si dala konkrétnejšie čísla alebo čo si z tej dotácie nakúpila, či si ju celú preinvestovala a koľko boli tvoje dosiahnuté príjmy, mohli byť aj odpovede stručnejšie.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
jopo.home Pozri príspevok
od úradu práce som dostala dotaciu v sume 39000,- Sk, poistka splna podmienky , aj minuly rok som dostala list tych 12000,- na znizenie. Nemocenske platim od aprila kazdy mesiac.Jasne ked manzel uplatnuje ja nemozem. a podla toho strucne ho navodu je to super len este ako to zmeni ta dotacia prosim vysvetlene to je od poradaka s nickom abel super.
Príjem dotácie na účet - je príjem neovplyvňujúci základ dane.

Do príjmov ovplyv. ZD preúčtuješ v takej výške, v akej si ju v rom roku čerpala. Napr. Vyčerpala si 22 000,--. Tieto výdavky budú výdavky ovplyv. ZD a súčasne výšku 22 000,-- zaúčtuješ k 31.12.07 ako príjem ovplyv. ZD.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

jopo.home Pozri príspevok
za obdobie co som bola na urade prace sa nic nezohladnuje danove pocitam len zo zivnosti od kedy mam?
Ty zdaňuješ svoje celoročné a celosvetové príjmy. Ak si poberala napr.do marca príspevok v nezamestnanosti, ten nie je zdaniteľným príjmom a v DP ho neuvádzaš.
Naopak dotáciu musíš zarátať ako príjem, ktorý slúži na dosiahnutie príjmu.
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Vsetkym sa ospravedlnujem, rada by som dala konkretne prijmy ale som v praci a zabudla som si podklady doma, ale mozem dat aspon tak nejake aby sa mi lahsie pradilo ja si to vsetko vytlacim a nejak to doma aspon zbucham dokopy.
39 000,- dotacia od UP z toho som precerpala npr. 15000, prijmy cca dame 500 000,- vydavky 300 000,-, bonus si uplatnuje manzel, zivotna 12 000,- , mam si uplatnit si pausalne vydavky tych 40%?dufajme ze som to nedoplietla
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Pre ilustráciu:
Príjem 196.000.- Sk ja som dala priklad 500 000,-
40% paušálne výdavky - 78.400.- Sk ja by som mala 200 000,-
Odvody do ZP: - 8512.- Sk (8 x 1064.-)
Spolu výdavky: - 86.912.- Sk toto by bolo 208 512,-
základ dane: 109.088.- Sk a toto by bolo 291488,-
nezd. časť na seba: - 95616.- Sk
životné poistenie: - 12000.- Sk
základ dane: 1472.- a toto by bolo 183872,-
19 % daň: 279.- Sk a dan z toho 29357,-
je to dobre?
Do 500.- Sk sa daň neplatí, tvoja daňová povinnosť je 0.- Sk
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

jopo.home Pozri príspevok
Pre ilustráciu:
Príjem 196.000.- Sk ja som dala priklad 500 000,- To napr. 461.000.- príjem cez ERP a 39.000.- Sk dotácia.
40% paušálne výdavky - 78.400.- Sk ja by som mala 200 000,- áno
Odvody do ZP: - 8512.- Sk (8 x 1064.-)
Spolu výdavky: - 86.912.- Sk toto by bolo 208 512,- áno
základ dane: 109.088.- Sk a toto by bolo 291488,- áno
nezd. časť na seba: - 95616.- Sk
životné poistenie: - 12000.- Sk
základ dane: 1472.- a toto by bolo 183872,- áno
19 % daň: 279.- Sk a dan z toho 29357,- mne vyšla daň 34.935.- Sk (19%)
je to dobre?
Do 500.- Sk sa daň neplatí, tvoja daňová povinnosť je 0.- Sk
Chcem len doplniť príspevok od cloe, že pokiaľ si budeš uplatňovať výdavky 40% z príjmu, tak do príjmu započítaš celú výšku dotácie, bez ohľadu na to, koľko si preinvestovala.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

natasa_sp Pozri príspevok
Poučenie na webe Daňového úradu:
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na r. 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období.
T.j. na riadok 9 napíšeš sumu vypočítaného percenta výdajov (t.j. 40 alebo 60%) + sumu zaplateného poistného (spočítaš ) a pod tabuľkou vyznačíš to, že si uplatňuješ "výdavky percentom...atď". a napíšeš sumu zaplateného poistného.
Ďakujem za objasnenie
0 0
Načítať ďalšie