Zavrieť

Porady

Devízový účet a kurz pri účtovaní

Dobrý deň! Mám zriadený podnikateľský účet v EUR. Aký kurz musím používať pri účtovaní? NBS alebo kurz komerčnej banky. V ktorom zákone alebo smernici to je udané? Poradte mi prosím... Ďakujem...
Usporiadat
s.simka s.simka

s.simka je offline (nepripojený) s.simka

Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska. Je to v zákone o dani z príjmov § 31
0 0
Ali1979 Ali1979

Ali1979 je offline (nepripojený) Ali1979

Vďaka....
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Výmena, nákup cuzdej meny - kurz komerčnej banky v deň uskutočnenia
Použitie cudzej meny - kurz NBS v deň uskutočnenia
Kurzový rozdiel k 31.12 - kurz NBS k tomuto dátumu
0 0
Ali1979 Ali1979

Ali1979 je offline (nepripojený) Ali1979

Ďakujem za odpoveď! Robím to presne tak, ako ste to napísali, iba ma pomýlil článok na epi.sk, kde som čítala, že pri účtovaní devízového účtu sa používa kurz komerčnej banky. Aj poplatky za výpis mám prepočítať s kurzom NBS, hoci tam je uvedený kurz banky a suma v SKK?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

VladoaKatka Pozri príspevok
Výmena, nákup cuzdej meny - kurz komerčnej banky v deň uskutočnenia
Použitie cudzej meny - kurz NBS v deň uskutočnenia
Kurzový rozdiel k 31.12 - kurz NBS k tomuto dátumu
Mám úverový účet v euro. Pri počítaní kurzového rozdielu k 31.12. mi vyšiel kurzový zisk a to značne vysoký. A nejak si to neviem logicky zdvovodniť, prečo práce zisk.
Neviete mi poradiť?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Dáša_ Pozri príspevok
Mám úverový účet v euro. Pri počítaní kurzového rozdielu k 31.12. mi vyšiel kurzový zisk a to značne vysoký. A nejak si to neviem logicky zdvovodniť, prečo práce zisk.
Neviete mi poradiť?
odpoviem si sama - najskôr si to skontroluj a až potom sa pýtaj

chybička sa najde - už sme niekde inde
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

pozor, aj par. 31 hovorí o tom, že pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú mnu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané - teda kurz komerčnej banky!
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
veď to už napísala VladoaKatka v príspevku http://www.porada.sk/649823-post4.html
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

ja by som mala tiež otázku. Máme účet EUR. Cez priebežné položky chcem si eurá previesť z EUR účtu do EUR pokladne. Platí tam tiež kurz NBS? Prosím o odpoveď..
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Zaúčtuješ výber z účtu kurz NBS a vklad do pokladne tiež kurz NBS
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
na kurze nás učili že VBÚ ak nám chodí raz mesačne (sumárny) tak úhrady máme dávať k poslednému dňu mesiaca.
bola by to chyba ak by som to tak robila aj pri Euro účte?

(napr. uhr z 2.4. 1000,-Eur kurz 32,480 = 32480,-Sk
ak by som dala kurz z posledného dňa tak by to bolo 32,239 = 32239Sk)
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

To sa mi nezdá. Ide predsa iba o to, že máte dohodu s bankou, že výpisy budú chodiť mesačne. Na výpise je dátum, kedy bola prevedená úhrada. Je to a v zákone o účtovníctve, myslím, že par. 24.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
ďakujem za uistenie
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

teraz keď čítam môj príspevok, aby bolo jasné, účtuje sa kurzom NBS dňom, kedy bola uskutočnená úhrada. Nie posledným dňom.
0 0
natalakovac. natalakovac.

natalakovac. je offline (nepripojený) natalakovac.

ahojte,
ja sa trapim s vypisom s vub banky,kurz je tam 30,241Skk/EUR,ale ked zauctujem vsetko euro mi sedi ale slovenske koruny mi nesuhlasi s vypisom z banky.napr:
49368,11€/30,241Skk/Eur=1.492.941,01
a mne 49368,11€ suhlasi ale v SK mi nesedi=1.669.393,09Skk co mam urobit?ako to mam zauctovat?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

to ani sedieť v priebehu roka nebude, pretože prevody medzi účtami SKK a devízovými sú kurzom komerčnej banky, úhrady faktúr ako odberateľských tak aj dodávateľských sú kurzom NBS, detto poplatky. Až na konci roka, keď sa urobí prepočet kurzom NBS, tento stav by mal sadnúť. V priebehu roka nič neúčtuješ, až na konci roka sa robí prepočet.
0 0
natalakovac. natalakovac.

natalakovac. je offline (nepripojený) natalakovac.

dakujem
0 0
natalakovac. natalakovac.

natalakovac. je offline (nepripojený) natalakovac.

este jedna otazka aky prepocet sa urobi na konci roka? ja som este nemala devizovy ucet?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Na konci roka sa všetky pohľadávky, záväzky, peniaze v cudzej mene prepočítajú kurzom NBS. Rozdiel medzi tým, čo je v účtovníctve stav účtu v SKK pred prepočtom a po prepočte, je kurzový rozdiel - buď zisk alebo strata. Ak klesne stav na BU v SKK, ide o stratu, ak stúpne, tak je to zisk. To isté sa počíta s pohľadávkami a záväzkami. Ak stúpnu pohľadávky a klesnú záväzky, ide o kurzový zisk. Ak je to opačne, pohľadávky klesnú a stúpnu záväzky, ide o kurzovú stratu. V jednoduchom účtovníctve sa v peňažnom denníku však prejaví iba kurzový rozdiel z prepočtu bežného účtu a pokladne. Pohľadávky a záväzky sa prepočítajú iba v knihe pohľadávok a záväzkov. A ešte neprepočítavajú sa preddavky v zahraničnej mene.
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Prosím Vás pekne o radu...v roku 2008 sme uskutočnili prevod z devízového účtu ( 9.300 EUR ) na bežný účet v Sk (279.874,20 Sk) ...Kurz NBS bol v daný deň 30,46...Ide mi o účtovanie - aký kurz mám použiť ?

Pri pohybe z devízového účtu - kurz NBS ? -283.278,00 Sk
pri pohybe na bežný účet - kurz komerčnej banky? +279.874,20 Sk
účtovať o kurzovom rozdiely ? 3.403,80 Sk

Predom ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať