Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - daňové priznanie

Potrebovala by som vysvetliť ako je to s daňovou povinnosťou pre spoločenstvo vlastníkov ktoré prenajíma nebytové priestory, ale dosahuje zisk menší ako 300 000Sk. Bývalá predsedníčka spoločenstva po zaregistrovaní spoločenstva automaticky zaregistrovala SVB na daňový úrad. Firma ktorá pre nás robí správu, inak veľmi problematicky a nekvalitne, tvrdí že treba podať daňové priznanie, lebo máme DIČo. Daňové si pochopiteľne fakturuje zvlášť, aj keď podľa mňa je to v zmluve. Ovšem je tam že má "zabezpečiť" prípadné daňové priznanie, čo pre nich znamená zadať účtovníčke a dať si zvlášť zaplatiť. Dopredu ďakujem, už raz ste mi dosť pomohli. Dokonca začínam mať pocit, že naozaj je lepšie spravovať to sama, ako všetko zisťovať, obehať a potom ísť zaplatiť "správcu". Alena
Usporiadat
ddsliace ddsliace

ddsliace je offline (nepripojený) ddsliace

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Áno, je to zisk.
A neplatí na tento predaj ustanovenie § 13 ods. 1 písm.e zákona o dani z príjmov 595/2003 podľa ktorého príjmy z podnikania nepresahujúce celkovú výšku 300 000,- Sk za zdaňovacie obdobie sú od dane oslobodené?
Toto ustanovenie sa naposledy použije za rok 2006 lebo od 1.1.2007 je zrušené.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ale teraz sa podáva za rok 2006, ešte to nemáme z krku.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý deň, mňa už zaujíma daňové priznanie za rok 2007 a výkazy pre spločenstvo, ktoré účtuje v jednoduchom účtovníctve. Prosím Vás, na rok 2007 stále platia staré výkazy - Výkaz o príjmov a výdavkoch NO Úč 1-01 a Výkaz o majetku a záväzkoch NO Úč 2-01? Ďakujem pekne, Katarína
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja dúfam že áno.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Prave dnes som to hladal, ale nenasiel som zatial ziadnu zmienku o nejakej zmene. Myslim vsak, ze vykazy zostavaju aj za rok 2007 v platnosti. Len co zistim, dam vediet. :-).
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dakujem pekne, tiez sa snazim nieco zistit. Aj ja dam vediet, ked nieco zistim. Katarina
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ahojte Poradaci, zistil som nasledovne skutocnosti. Vykazy (pre uctujucich v JU) sa pre rok 2007 nemenia, t.j. uctovnu zavierku za rok 2007 urobite do povodnych vykazov, ktore najdete aj tu (opatrenie MF/22602/2002-92):
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/nouc1_06.pdf
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/nouc2_06.pdf

Avsak za rok 2008 uz budeme mat ine vykazy s "malymi kozmetickymi upravami". Pojednava o tom opatrenie MF/24764/2007-74 uverejnene vo Financnom spravodajcovi 12/2007, ktory najdete aj tu na Porade na stranach 546-551. Majte sa a teste sa. Marec sa blizi. :-)
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ďakujem za všetkých. O roku 2008 som čítala, že tam budú nejaké zmeny.
Katarína
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Ahojte poraďáci!
Prvý rok robím pre SVB DP. Vedeli by ste mi pomôcť s vyplnením? Do ktorého riadku mám čo písať? Nemáme žiadne príjmy, platíme iba za elektrinu, kúrenie, vodu a odmenu predsedovi. Alebo keď niekto by mi vedel poslať vzor, alebo niečo... Na internete som nenašla nič také. Veľmi-veľmi ďakujem!!!
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Pozri tuto, daňové riaditeľstvo to má super spracované. ja to robím podľa tohto usmernenia. Katarína
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/spol_byt.pdf
Neviem či som ten súbor priložila správne, ale na tejto adrese sú informácie.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

BRK Pozri príspevok
Dobrý deň, mňa už zaujíma daňové priznanie za rok 2007 a výkazy pre spločenstvo, ktoré účtuje v jednoduchom účtovníctve. Prosím Vás, na rok 2007 stále platia staré výkazy - Výkaz o príjmov a výdavkoch NO Úč 1-01 a Výkaz o majetku a záväzkoch NO Úč 2-01? Ďakujem pekne, Katarína
Tieto výkazy ktoré platia pre rok 2007 k daňovému príznaniu su na téme SVB-Bytovky :SVB-Vyplňovanie a podávanie tlačív: daňový úrad, sociálna poisťovňa a iné úrady.
29-02-08
06:57 PM
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia,
dnes som sa dozvedel, že SVB je povinné podávať daňové priznanie k dani z príjmu PO. Za uplynulé roky som nepodával DP nakoľko som mal overené, že nie je povinnosť a mal som to odkonzultované aj na PORADE.

Z daňového seminára mám informáciu o tom, že už za rok 2006 bola povinnosť podávať DP len z dôvodu, že SVB má príjem z ÚROKOV pripísaných na BÚ ako aj z inkasovaných poplatkov za omeškanie v platbe mesačných predpisov od vlastníkov bytov. Ja som na tom seminári nebol, mám túto informáciu z druhej ruky.

Kto má overenú informáciu?

Pozdravujem.

apo
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

[quote=apo;683948]Priatelia,
dnes som sa dozvedel, že SVB je povinné podávať daňové priznanie k dani z príjmu PO. Za uplynulé roky som nepodával DP nakoľko som mal overené, že nie je povinnosť a mal som to odkonzultované aj na PORADE.

Tak to si asi nečítal všetky príspevky. Písal som o tom priam konskými písmenami, že daňové je potrebné podať a platí to aj pre rok 2008 za 2007.
Naposledy upravil peton : 19.03.08 at 20:31
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

To je fajn, že si písal, ale daj mi prosím aspoň link nech to najdem.

Ď.
apo

Link si nedal, tak som hľadal a našiel som.

Tvoj postoj by som označil ako šírenie poplašnej správy, ale primel si ďalších Poraďákov, aby dali informačnú úroveň o tomto probléme na SPRÁVNU mieru.

Ďalej som našiel dokument z DRSR, kde je uvedené za akých okolností je nutné DP podávať. Našťastie sme mimo tých čo túto povinnosť majú.

Za kritické miesto považujem vyúčtovanie dlžníkom úrok z omeškania pri úhrade. NAVRHUJEM riešenie na základe ktorého si spoločenstvo odhlasuje, že opozdenci budú platiť mimoriadne príspevky do fondu opráv a nie ÚROKY Z OMEŠKANIA a povinnosť podávať DP je hodená pod koberec. V dokumente z DRSR je napísané, že ak SVB má len príjmy do fondu opráv atď, že nemusí podávať DP.

Prosím o pridanie ďalších názorov na postup ako obísť podávnie DP.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 19.03.08 at 20:54
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Link si nedal, tak som hľadal a našiel som.

Nie som na Porade večne, ale som rád, že si našiel, otázka znie čo.

Tvoj postoj by som označil ako šírenie poplašnej správy, ale primel si ďalších Poraďákov, aby dali informačnú úroveň o tomto probléme na SPRÁVNU mieru.

Ak to berieš takto, je to Tvoj problém, ja to za šírenie poplašnej správy nepokladám, pretože zákon hovorí jednoznačne - podať daňové priznanie.

Ďalej som našiel dokument z DRSR, kde je uvedené za akých okolností je nutné DP podávať. Našťastie sme mimo tých čo túto povinnosť majú.

Neviem akým spôsobom ste mimo tých čo túto povinnosť majú, ale budiš. Ak máš málo problémov.... a túžiš po nich ešte aj zo strany DÚ.... proti gustu žiaden dišputát.....

Za kritické miesto považujem vyúčtovanie dlžníkom úrok z omeškania pri úhrade. NAVRHUJEM riešenie na základe ktorého si spoločenstvo odhlasuje, že opozdenci budú platiť mimoriadne príspevky do fondu opráv a nie ÚROKY Z OMEŠKANIA a povinnosť podávať DP je hodená pod koberec. V dokumente z DRSR je napísané, že ak SVB má len príjmy do fondu opráv atď, že nemusí podávať DP.

Riešenie celkom zaujímavé, avšak vymáhateľnosť v tomto prípade asi nulová. Ako to budeš chcieť riešiť pri prípadnom právnom spore .
Dokument DRSR (viď príspevok od BRK na tejto strane)treba riadne prečítať, nie len si vybrať čo sa mi hodí....

Prosím o pridanie ďalších názorov na postup ako obísť podávnie DP.

Svoj názor s príslušnými odkazmi na § som uviedol v téme "Povinnosť registrácie SVB na DÚ" - príspevok č. 19. Dokument DRSR mi názor len a len potvrdil.
A vieš čo, rob si ako uznáš za vhodné. Nepredpokladám, že si predseda SVB, pretože ten by si nepodanie daňového priznania na triko určite nezobral.

Pozdravujem.

Aj ja. Maj sa krasne. Peton
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem, Peton.

Ešte mám trochu času veci riešiť. Rok 2007 už mám uzavretý. Horšie to bolo s rokom 2005 v ktorom som prechádzal z JÚ do PU a posledené podklady do prevodového mostíka čiže PS súvahy pre rok 2005 mi dali v auguste 2007. Čítaš dobre 2007.

Pre mňa bolo vykúpením, že sa nemuselo podávať DP. Teraz keď nato príde tak sa podať môže.

Ja som v pozícii dodávateľa účtovníctva čo je pri riešení tohoto problému horšia pozícia ako štatutár ak to neprenesiem na predstavenstvo. A tak aj urobím. Nech sa poradia s certifikovaným daňovým poradcom a dajú mi vedieť.

Pozdravujem.

apo
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

apo Pozri príspevok
Ďakujem, Peton.

Ešte mám trochu času veci riešiť. Rok 2007 už mám uzavretý. Horšie to bolo s rokom 2005 v ktorom som prechádzal z JÚ do PU a posledené podklady do prevodového mostíka čiže PS súvahy pre rok 2005 mi dali v auguste 2007. Čítaš dobre 2007.

Pre mňa bolo vykúpením, že sa nemuselo podávať DP. Teraz keď nato príde tak sa podať môže.



apo
... som šťastná, že nemusim PU... to ti nezávidím, s JU je to daňové proti tomu "malina". Pre všetkých by bolo vykupením nezapodievať sa takou zbytočnosťou, popri všetkých povinnostiach. Zachvílu sa bude na panelákoch len papierovať a nie riešiť a zveladovať. Však ale čo by potom robilo toľko úradnikov v našom štate nie?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Apo, nemáš za čo. Som rád, keď môžem pomôcť a ver mi, že sa snažím. Aj keď to nie vždy dopadne tak ako predpokladám, že by pomôcť mohlo.
Klobúk dolu, že si to zvládol až do 2007. Teraz to už bude snáď lepšie a budú sa viac snažiť.
0 0
erika 1 erika 1

erika 1 je offline (nepripojený) erika 1

Spoločenstvo vlastníkov je nezisková organizácia, ktorej úlohou nie je podnikanie. V zmysle zákona č.366/1999 Z.z.(18ods.4) v znení neskorších predpisov, ako občianske združenie je oslobodené od dane z príjmov. V prípade, že spoločenstvo podniká s prenajímaním priestorov, poskytovaním spoločných častí domu na umiestnenie reklám, za tieto príjmy musí platiť daň z príjmov.
Erika l
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať