Zavrieť

Porady

daňové priznanie-predaj nehnuteľnosti

Dobrý večer prajem poraďáci,
môžete mi prosím poradiť,ako vyplniť daňové priznanie-
2 zamestnania+ predaj nehnuteľnosti.
Typ B?
zamestnanie -spočítam od obidvoch zamestnávateľov a vpíšem do V.oddielu..
hm a kde treba prosím dopísať príjem z predaja nehnuteľnosti?
Ďakujem moc
Usporiadat
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Prajem pekný deň. Mám jednu otázočku. Osoba, ktorá je SZČO, kúpila v r.2007 pozemky nie ako SZČO, a tie v tom istom roku aj predala. Ide podávať daňové priznanie typ B, kde uvedie príjmy a výdavky podľa §6 a príjmy a výdavky z prevodu nehnuteľnosti podľa §8. Zo živnosti základ dane cca 25.000 a z príjmov podľa § 8 základ dane 1.350.000. Vyjde mu daň, ktorú musí zaplatiť, ale mám dilému, či ju môže zaplatiť zo svojho podnikateľského účtu, keď podstatne väčšia časť dane je z činnosti, ktorá nie je živnosťou a ako to potom zaúčtovať do denníka. Ďakujem za dobrú radu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Môže uvedenú daň zaplatiť aj z podnikateľského účtu. Platba dane je aj tak výdavok neovplyvňujúci základ dane.
0 0
dada41 dada41

dada41 je offline (nepripojený) dada41

žena, SZČO
Ahoj poraďáci,
prosím Vás taktiež o pomoc pri predaji nehnuteľnosti.
V roku 2007 sme predali nehnuteľnosť (nie sme živnostníci) a nový majiteľ nám zaplatil len 50% z dohodnutej ceny. LV však už má na svojom mene a t.č.
nám prebieha súdne konanie ohľadom predaja tejto nehnuteľnosti.
Moja otázka je, či je tých uhradených 50% príjmom roku 2007, resp. máme počkať do ukončenia súdneho konania (čo môže trvať dosť dlho).
Ďakujem
0 0
kiri4444 kiri4444

kiri4444 je offline (nepripojený) kiri4444

Mňa zaujíma, ako sa dokladujú tie výdavky na technické zhodnotenie nehnuteľnosti, musím k DP priložiť kopie faktúr a bločkov za materiál, alebo ich mať len k dispozícii pre prípad daňovej kontroly? Možem si do nakladov započítať úver na bývanie, ktoreho použitie som musel banke zdokladovať fakturami?
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať takú vec: ak manželia predali nehnuteľnosť, ktorú mali spolu vo vlastníctve je potrebné aby podali obidvaja
DP ak áno potom sa kúpna cena delí dvomi? ďakujem, nikde som sa o tom nedočítala
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

renataton Pozri príspevok
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať takú vec: ak manželia predali nehnuteľnosť, ktorú mali spolu vo vlastníctve je potrebné aby podali obidvaja
DP ak áno potom sa kúpna cena delí dvomi? ďakujem, nikde som sa o tom nedočítala
V prvom rade je potrebné zistič skutošnosť, či nie je príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený od dane. Ak príjem nie je oslobodený od dane, príjmy z predaja nehnuteľnosti manželov sa zahŕňajú do základu dane u každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak. V zákone nie je upravená forma takejto dohody. V rovnakom pomere, ako sa do základu dane zahŕňajú príjmy z predaja takejto nehnuteľnosti, zahŕňajú sa do základu dane aj výdavky vynaložené na ich dosiahnutie.
Ešte doplním - z uvedeného vyplýva, že stačí, ak príjem z predaja zahrnie do príjmov jeden z manželov. Podáva DP typ B.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

renataton Pozri príspevok
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať takú vec: ak manželia predali nehnuteľnosť, ktorú mali spolu vo vlastníctve je potrebné aby podali obidvaja
DP ak áno potom sa kúpna cena delí dvomi? ďakujem, nikde som sa o tom nedočítala
Podľa § 4 ZDP ods.8 platí, že príjmy uvedené v § 6 ods.3, § 7 a 8 tohto zákona, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Dohodnúť inak sa môžu uzavretím písomnej dohody medzi manželmi, že príjem sa bude zdaňovať u jedného z nich. Treba posúdiť, čo je pre nich výhodné.
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

Evanka ďakujem pekne, príjmy nie sú oslobodené v roku 2004 kúpili nehnuteľnosť za 300.000,- a v roku 2007 ju predali za 70.000,- z toho mi vyplýva že nebudú polatiť daň? nemali tam trvlaý pobyt, čiže môžem to dať na jedného z manželov a musím tam uviesť aj úhrn zúčt. a vypl. príjmov od zamestnávateľa? prosím poraď mi ešte
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

renataton Pozri príspevok
Evanka ďakujem pekne, príjmy nie sú oslobodené v roku 2004 kúpili nehnuteľnosť za 300.000,- a v roku 2007 ju predali za 70.000,- z toho mi vyplýva že nebudú polatiť daň? nemali tam trvlaý pobyt, čiže môžem to dať na jedného z manželov a musím tam uviesť aj úhrn zúčt. a vypl. príjmov od zamestnávateľa? prosím poraď mi ešte
Áno .
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

Veľmi pekne ďakujem, pomohli ste mi.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

renataton Pozri príspevok
Evanka ďakujem pekne, príjmy nie sú oslobodené v roku 2004 kúpili nehnuteľnosť za 300.000,- a v roku 2007 ju predali za 70.000,- z toho mi vyplýva že nebudú polatiť daň? nemali tam trvlaý pobyt, čiže môžem to dať na jedného z manželov a musím tam uviesť aj úhrn zúčt. a vypl. príjmov od zamestnávateľa? prosím poraď mi ešte
Zákon umožňuje určitý stupeň daňovej optimalizácie príjmov manželov, keďže je dovolené sa dohodnúť, že predmetný príjem z predaja nehnut. v BSM si zahrnie jeden, alebo obaja manželie.

Z otázky vyplýva, že manželia sú zamestnaní a poberajú príjmy zo závislej činnosti. Pretože dosiahli príjmy aj podľa § 8 /za predpokladu, že táto nehnuteľnosť nebola využívaná na podnikanie/ podávajú DP typ B.
Vyplňuje sa oddiel V., kde sa uvedú príjmy od zamestnávateľa na základe potvrdenia od zamestnávateľa.
Ďalej sa vyplňuje oddel VIII. riadok 2.
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

Vyplnila som to podľa vášho návodu dala som to na jedného z manželov ale nie je mi jasná jedna vec, on má podľa ročného zúčtovania preplatok na dani
ktorý mu vyplatí zamestnávateľ a to som nevedela ako to mám uviesť v daňovom priznaní ako preplatok na dani? Neviem ako to mám uviesť aby mu to daňový úrad neuhradil. Ak viete poraďte
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

renataton Pozri príspevok
Vyplnila som to podľa vášho návodu dala som to na jedného z manželov ale nie je mi jasná jedna vec, on má podľa ročného zúčtovania preplatok na dani
ktorý mu vyplatí zamestnávateľ a to som nevedela ako to mám uviesť v daňovom priznaní ako preplatok na dani? Neviem ako to mám uviesť aby mu to daňový úrad neuhradil. Ak viete poraďte
Manželovi robil RZD zamestnávateľ? Ak mal ešte tento príjem, tak bol povinný podať DP sám. Je to priznanie k dani zo všetkých príjmov.
Ty si tiež požiadala zamestnávateľa o RZD?
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

áno teraz som pochopila, že mal upovedomiť zamestnávateľa ale čo teraz s tým?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

renataton Pozri príspevok
áno teraz som pochopila, že mal upovedomiť zamestnávateľa ale čo teraz s tým?
Ja som zas teraz pochopila, že sa nejedná o teba, ale niekomu radíš.... Nech podá DP manželka dotyčného.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
renataton Pozri príspevok
áno teraz som pochopila, že mal upovedomiť zamestnávateľa ale čo teraz s tým?
Mal by zamestnávateľa požiadať o vystavenie druhej strany ročného zúčtovania, kde je uvedené, že preplatok bol vyplatený v rámci mzdy. A to potom priložiť k DP.
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

Ďakujem, Evanka jednalo sa o mňa.
0 0
Bebetka84 Bebetka84

Bebetka84 je offline (nepripojený) Bebetka84

Bea
Dobrý deň,

moholi by ste mi niekto poradiť ako postupovať v prípade ak si manželia kúpili byt ešte za slobodna a predali ho po uzavretí manželstva.

Je potrebné aby si priznal príjmy z predaja nehnuteľnosti každy zvlášť, alebo stačí ak iba jeden podá daň. priznanie a zaplatí daň.

PS: nie sú oslobodení od dane.

Ďakujem
Bea
0 0
gangulienka gangulienka

gangulienka je offline (nepripojený) gangulienka

Dobry den, chcem Vas poprosit o radu.
V roku 2009 som predala byt, ktoreho vlastnikom som bola viac ako 5 rokov, takze z dane z predaja nehnutelnosti som oslobodena. Dnes som sa dopocula, ze aj napriek tomu musim tento rok danove priznanie podat. Je to pravda ? dakujem
0 0
Reina Reina

Reina je offline (nepripojený) Reina

ja som ja o:)
Ahojte,
tiež sa chcem s Vami poradiť, v roku 2009 som mala príjem za predaj nehnuteľností. Napr. 40 000 €. Tento pozemok som nadobudla tiež v roku 2009 ta cca 15 000 €. Výdavky s prepismi som však mala v roku 2008, ale peniažky mi prišli až v roku 2009. Môžem si tieto výdavky uplatniť aj keĎ sú z iného roka, ako som peniaze prijala a podávam DP?. Zároveń som ako študent brigádne pracovala. Podávať A-čkové priznanie alebo B-čkové priznanie. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať