Zavrieť

Porady

Kontroly na PN-ke + čo hrozí

Dobrý deň,
chcela by som vedieť ako často chodia kontroly v prvých 10. dňoch PN-ky. V prípade práce v sobotu, ráta sa do PNky aj to? A najviac ma zaujíma, čo sa stane v prípade, že príde kontrola a nenájdu ma doma.
Usporiadat
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Barbara Pozri príspevok
presná adresa, kde sa bude poistenec zdržiavať počas PN
Nie som mzdárka, tak sa možno spýtam blbosť,ale hovorí zákon niečo o tom, že sa počas PN nemôže poistenec zdržiavať na určenom mieste v zahraničí? Alebo je niekde uvedené, že počas PN sa občan SR musí zdržiavať na území SR?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Barbara Pozri príspevok
podľa mňa asi pani sa chystá na brigádu do zahraničia
...alebo na dovolenku, keď sa jedná o "nejakých 12 dní"....
0 0
nelly1810 nelly1810

nelly1810 je offline (nepripojený) nelly1810

ďakujem za pekné vysvetlenie
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

optimistka Pozri príspevok
náhrada príjmu pri DpN sa vypláca za kalendárne dni, nie na pracovné, to isté platí aj pre nemocenské dávky zo SP po 11 dni trvania PN, keď ťa kontrola nenájde doma teda tam kde máš lekárom určené miesto liečby, tak ti nemocenské nevyplatia.
V prvých 10 dňoch PN má právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľ, lebo náhradu prvých 10 dní vypláca on
Len by som opravila - SP kontroluje PN počas celej doby práceneschopnosti, pozriZákon o sociálnom poistení
§ 155

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca

(1) Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

(2) Posudkový lekár a určený zamestnanec podľa odseku 1 sú povinní najmä

a) v súčinnosti s ošetrujúcim lekárom vykonávať výber dočasne práceneschopných poistencov, u ktorých sa má uskutočniť kontrola so zreteľom na diagnostické a terapeutické postupy, choroby a úrazy, na dĺžku trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a iné závažné skutočnosti,
b) informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) uviesť na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti, kedy a kde vykonali kontrolu, a údaje potvrdiť svojím podpisom,
d) oznámiť ošetrujúcemu lekárovi porušenie liečebného režimu,
e) preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly.

(3) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet

a) posudkového lekára,
b) ošetrujúceho lekára,
c) zamestnávateľa,
d) inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

(4) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľaodsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
súhlasím s Beou, ale

čo sa týka prvých 10 dní, ktoré platí zamestnávateľ, tak podľa zákona 462/2003 má právo kontrolovať zamestnanca , zamestnávateľ

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=4327&LngID=0



Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

a navyše je tam aj zmienka aj o tomto:

V zmysle Zákonníka práce v platnom znení porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, čo je dôvod pre zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Síce to bolo mimo témy, ale
http://www.porada.sk/797347-post22.html


Prehľadala som stránku sociálnej poisťovne, ale nenašla som definíciu kde môže byť miesto pobytu na PN.
Volala som do SP, kde mi povedali "uf" a odporučili mi posudkovú lekárku. Tak som zavolala posudkovej lekárke a tam som dostala takéto vysvetlenie:
" S miestom pobytu mimo miesta bydliska pacienta, musí súhlasiť ošetrujúci lekár. V prípade miesta pobytu v zahraničí je to rovnako. Je len na ošetrujúcom lekárovi, či povolí miesto pobytu na PN v zahraničí. Ak áno, musia byť splnené podmienky, že zdravotný stav chorého vyžaduje prítomnosť inej osoby a touto osobou môže byť aj osoba v zahraničí.
Naposledy upravil účtovník 007 : 14.08.08 at 11:47
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
účtovník 007 Pozri príspevok
Síce to bolo mimo témy, ale
http://www.porada.sk/797347-post22.html


Prehľadala som stránku sociálnej poisťovne, ale nenašla som definíciu kde môže byť miesto pobytu na PN.
Volala som do SP, kde mi povedali "uf" a odporučili mi posudkovú lekárku. Tak som zavolala posudkovej lekárke a tam som dostala takéto vysvetlenie:
" S miestom pobytu mimo miesta bydliska pacienta, musí súhlasiť ošetrujúci lekár. V prípade miesta pobytu v zahraničí je to rovnako. Je len na ošetrujúcom lekárovi, či povolí miesto pobytu na PN v zahraničí. Ak áno, musia byť splnené podmienky, že zdravotný stav chorého vyžaduje prítomnosť inej osoby a touto osobou môže byť aj osoba v zahraničí.
V podstate na tlačivo PNky zapisuje miesto pobytu lekár. Takže tým určite vyjadrí súhlas s tým, kde sa bude zamestnanec zdržiavať. Tak to by ma ani nenapadlo..keď napíše miesto napr. "Zadar"...tak no problém. A dovolenka ako vyšitá
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Neko Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som vedieť ako často chodia kontroly v prvých 10. dňoch PN-ky. V prípade práce v sobotu, ráta sa do PNky aj to? A najviac ma zaujíma, čo sa stane v prípade, že príde kontrola a nenájdu ma doma.
Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
V zmysle Zákonníka práce v platnom znení porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, čo je dôvod pre zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.

Náhradu príjmu podľa § 7 zákona o DPN poskytuje zamestnávateľ. Náhrada príjmu sa poskytuje za kalendárne dni od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Veď, keď nechceš byť doma - zrejme tá "choroba" nie je ani vážna, čerpaj dovolenku a behať môžeš kam len ti srdce prikáže vyhneš sa problémom, mohol by si mať potom aj problémy v práci.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Moja otazka , na ktoru poprosim o odpoved znie- ak lak bezne sa na PN davaju vychadzky od 10 -12.00hod, popoludni odf 14-16.00hod. moze osetrujuci lekar na zaklade navrhu odborneho lekara rozsiriz vychadtkove hodiny, pripadne pridat nejake aj vecer?
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Nemate niekto skúsenosti so zmenou adresy, počas PN, kde sa poistenec zdržiava počas dočasnej PN?
Kam a ako to treba nahlásiť?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

shaggy Pozri príspevok
Nemate niekto skúsenosti so zmenou adresy, počas PN, kde sa poistenec zdržiava počas dočasnej PN?
Kam a ako to treba nahlásiť?
Mal by si si ešte pred nástupom na PN rozmyslieť, kde sa budeš liečiť. Ohlásiť by si to mal svojmu ošetrujúcemu lekárovi, zamestnávateľovi, ktorý ti platí prvých 10 dní náhrady príjmu pri dočasnej PN a ak prekročiš dobu PN-ky 10 dní, tak aj na sociálnu poisťovňu.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

zaujímala by ma nasledovná vec.
zamestnanec je na PN, v piatok (25.9.) bol na kontrole u doktorky, ktorá ukončila PN-ku s pondelňajším dátumom.
t.j. na kladenke má uvedené:
práceschopný od: 28.9.2009
dátum, odtlačok pečiatky lekára: 25.9.2009 + pečiatka,podpis MUDr.

práve v ten piatok - 25.9.2009 bola uňho kontrola zo SP. Akou formou treba pracovníčkam dokázať, že práve v ten deň bol na kontrole? mal by stačiť ten dátum na PNke?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heni Pozri príspevok
zaujímala by ma nasledovná vec.
zamestnanec je na PN, v piatok (25.9.) bol na kontrole u doktorky, ktorá ukončila PN-ku s pondelňajším dátumom.
t.j. na kladenke má uvedené:
práceschopný od: 28.9.2009
dátum, odtlačok pečiatky lekára: 25.9.2009 + pečiatka,podpis MUDr.

práve v ten piatok - 25.9.2009 bola uňho kontrola zo SP. Akou formou treba pracovníčkam dokázať, že práve v ten deň bol na kontrole? mal by stačiť ten dátum na PNke?
to asi stačiť nebude - skôr záznamom v zdravotnej dokumentácii. Vačšina lekárov už robí záznamy cez SW, kde je uvedený čas návštevy ...
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

veronikasad Pozri príspevok
to asi stačiť nebude - skôr záznamom v zdravotnej dokumentácii. Vačšina lekárov už robí záznamy cez SW, kde je uvedený čas návštevy ...
aha... teda by mal ísť znova k MUDr. a vypýtať si fotokópiu tej strany zdravot.záznamu, do ktorej to bolo v ten "osudný" deň všetko zaznamenávané?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Heni Pozri príspevok
zaujímala by ma nasledovná vec.
zamestnanec je na PN, v piatok (25.9.) bol na kontrole u doktorky, ktorá ukončila PN-ku s pondelňajším dátumom.
t.j. na kladenke má uvedené:
práceschopný od: 28.9.2009
dátum, odtlačok pečiatky lekára: 25.9.2009 + pečiatka,podpis MUDr.

práve v ten piatok - 25.9.2009 bola uňho kontrola zo SP. Akou formou treba pracovníčkam dokázať, že práve v ten deň bol na kontrole? mal by stačiť ten dátum na PNke?
Dotyčná osoba zavolá na Sociálnu poisťovňu, že bol na kontrole u ošetrujúceho- obvodného lekára. Taktiež obvodnej lekárke nahlási, že mal kontrolu, práve vtedy, keď bol u nej na kontrole. Lekár to vybaví na Sociálnej
poisťovni, nemusíte sa báť. Je vždy v kompetencii obvodného - ošetrujúceho lekára, aby vysvetlil SP, kde sa pacient včase kontroly nachádzal.
0 0
anele22 anele22

anele22 je offline (nepripojený) anele22

Chcela by som sa opytat, ci v pripade ked zamestnavatel zisti ze zamestnanec nie je doma pocas PN, musi dodrzat 3 dnovu lehotu na to aby zamestnanec preukazal ze bol u doktora.Alebo mu moze hned zastavit vyplatenie nahrady prijmu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anele22 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ci v pripade ked zamestnavatel zisti ze zamestnanec nie je doma pocas PN, musi dodrzat 3 dnovu lehotu na to aby zamestnanec preukazal ze bol u doktora.Alebo mu moze hned zastavit vyplatenie nahrady prijmu.
Kontrolu dodržiavania lliečebného režimu vykonávajú pracovníci sociálnej poisťovne. Treba nahlásiť porušenie tam ...
0 0
anele22 anele22

anele22 je offline (nepripojený) anele22

To je jasne, ale pocas 10 dni ked zistim ze nie je doma pocas PN, ci musim cakat 3 dni kym mi to zdokladuje, alebo hned stopnut nahradu prijmu....dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anele22 Pozri príspevok
To je jasne, ale pocas 10 dni ked zistim ze nie je doma pocas PN, ci musim cakat 3 dni kym mi to zdokladuje, alebo hned stopnut nahradu prijmu....dakujem
Pozri § 9 odst.3 a 4 Zák. 462/2003

3) Zamestnanec je povinný v období v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom

4) Zamestnávatel má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávatel má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa zdržiava.

Ešte § 5 odst. 1 písm. d citovaného zákona

1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
...
d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať