Zavrieť

Porady

Súkromné auto na služobné účely

Zdravím všetkých ,
rád by som sa poradil a zistil či má niekto podobý "problém". Pracujem vo firme (s.r.o.) a používam súkromné auto na služobné účely. Aké účtovné povinnosti prípadne odvody alebo iné výdavky mi z toho vyplývajú. Aby to nebolo také jednoduché, nie som majiteľom auta - auto patrí príbuznému na dôchodku. Nevzniknú jemu z toho nejaké povinnosti ?

Ospravedlňujem sa ale som svojím zameraním vzdialený ekonomike - možno ani tento dotaz sem nepatrí ale nevedel som kam ho zaradiť.

Ďakujem dopredu za odpovede a informácie
Usporiadat
muxa muxa

muxa je offline (nepripojený) muxa

Ach tak ok.Dakujeeeeem prajem pekny den
0 0
martmari martmari

martmari je offline (nepripojený) martmari

veronikasad Pozri príspevok
od 1.6.08 5,50sk/km,
Prečo od 1.6.? Podľa JASPI nadobudlo opatrenie 181/2008 Zz učinnosť 24.5.2008 (samotné opatrenie hovorí v § 2, že účinnosť je dňom vyhlásenia a v Zz bolo zverejnené 24.5.2008)
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

martmari Pozri príspevok
Prečo od 1.6.? Podľa JASPI nadobudlo opatrenie 181/2008 Zz učinnosť 24.5.2008 (samotné opatrenie hovorí v § 2, že účinnosť je dňom vyhlásenia a v Zz bolo zverejnené 24.5.2008)
Pozrite si §8 ods.1 Zákona o cestovných náhradách.
0 0
Macy32 Macy32

Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

martmari Pozri príspevok
Prečo od 1.6.? Podľa JASPI nadobudlo opatrenie 181/2008 Zz učinnosť 24.5.2008 (samotné opatrenie hovorí v § 2, že účinnosť je dňom vyhlásenia a v Zz bolo zverejnené 24.5.2008)
Presne tak, opatrenie plati od 24.5.2008.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Macy32 Pozri príspevok
Presne tak, opatrenie plati od 24.5.2008.
Opatrenie platí od 24.5.2008, ale sadzby sa uplatňujú od 1.6.2008. Pozri sem a čítaj pozorne:

http://www.porada.sk/737329-post20.html
0 0
Macy32 Macy32

Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

Chobot Pozri príspevok
Opatrenie platí od 24.5.2008, ale sadzby sa uplatňujú od 1.6.2008. Pozri sem a čítaj pozorne:

http://www.porada.sk/737329-post20.html
tak potom neviem, vsade pisu nieco ine !! http://www.zervan.sk/indexN.php?id=6...roveho-vozidla
0 0
martmari martmari

martmari je offline (nepripojený) martmari

Uz viem, § 8 zak 283/2002 Zz o cestovnych nahradach (tych predpisov je tolko, kto si to ma vsetko pamatat)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Macy32 Pozri príspevok
tak potom neviem, vsade pisu nieco ine !! http://www.zervan.sk/indexN.php?id=6...roveho-vozidla
Nepíšu iné, píšu presne to čo my. Len oni povedali A a zabudli povedať B.

Tu ti povieme A, B a ešte aj C.
0 0
Macy32 Macy32

Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

Chobot Pozri príspevok
Nepíšu iné, píšu presne to čo my. Len oni povedali A a zabudli povedať B.

Tu ti povieme A, B a ešte aj C.
oceňujem !
človek sa asi nemôže spoliehať na úplné a presné informácie :-)
Naposledy upravil Macy32 : 04.09.08 at 15:02
0 0
Body_ Body_

Body_ je offline (nepripojený) Body_

Ahojte, mal by som na Vas jenu otazku. Zalozil som jednoosobovu s.r.o. kde som aj konatel a vedeny som aj ako zamestnanec. Ako zamestnanec pouzivam auto na sluzobne cesty (auto nieje mojim vlastnictvom ale je vo vlastnictve pribuzneho). Pravidelne si robim cestaky. Moze si s.r.o. dat do nakladov pouzitu PHM a aj amortizaciu vozidla?
Vdaka za odpoved
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Body_ Pozri príspevok
Ahojte, mal by som na Vas jenu otazku. Zalozil som jednoosobovu s.r.o. kde som aj konatel a vedeny som aj ako zamestnanec. Ako zamestnanec pouzivam auto na sluzobne cesty (auto nieje mojim vlastnictvom ale je vo vlastnictve pribuzneho). Pravidelne si robim cestaky. Moze si s.r.o. dat do nakladov pouzitu PHM a aj amortizaciu vozidla?
Vdaka za odpoved
Máte nárok na náhrady v zmysle zák. o cest. náhradach. Tie su potom uznaným daňovým nákladom pre s.r.o.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Podľa mňa ak nie vlastníkom auta, nemôže uplatňovať paušálne náhrady
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
babi2 Pozri príspevok
Podľa mňa ak nie vlastníkom auta, nemôže uplatňovať paušálne náhrady
Pozrite §7 ods. 1 zák. 283/2002 Zz.
0 0
Body_ Body_

Body_ je offline (nepripojený) Body_

benka Pozri príspevok
Pozrite §7 ods. 1 zák. 283/2002 Zz.
Dakujem za rychlu odpoved, nasiel som si to v tom zakone
----------------
§7 ods. 1 zák. 283/2002 Zz. ------> Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávatelom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové
vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávatela, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (dalej
len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované pohonné látky.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Našla som na DRSR:
Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné motorové vozidlo (nie prenajaté,vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

babi2 Pozri príspevok
Našla som na DRSR:
Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné motorové vozidlo (nie prenajaté,vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy.
Ale tu sa jednalo o zamestnanca nie SZČO.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dnes som dostal z DÚ na dotaz:

Platnosťou od 01.01.2008 bol novelizovaný zákon č.595/2003 z.z. o dani z príjmov. Okrem iného aj § 19 ods.2 písm. e)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ako by som mal v praxi aplikovať zelenou označené? Pri vyúčtovaní náhrad je nutné predkladať doklad o nákupe, teda aj o cene PHL, alebo je prípustné aj iné relevantné dokazovanie ceny PHL v čase nákupu?

nasledujúcu odpoveď:

„ uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu“

Znamená, že spotrebu pohonných látok musí daňovník rovnako ako podľa § 19 ods. 2 pism. l / ZDP preukazovať dokladom o ich nákupe.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

smith Pozri príspevok
Dnes som dostal z DÚ na dotaz:

Platnosťou od 01.01.2008 bol novelizovaný zákon č.595/2003 z.z. o dani z príjmov. Okrem iného aj § 19 ods.2 písm. e)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ako by som mal v praxi aplikovať zelenou označené? Pri vyúčtovaní náhrad je nutné predkladať doklad o nákupe, teda aj o cene PHL, alebo je prípustné aj iné relevantné dokazovanie ceny PHL v čase nákupu?

nasledujúcu odpoveď:

„ uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu“

Znamená, že spotrebu pohonných látok musí daňovník rovnako ako podľa § 19 ods. 2 pism. l / ZDP preukazovať dokladom o ich nákupe.
Nie, že by som sa chcel chváliť, ale......

http://www.porada.sk/740159-post20.html
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Chobot Pozri príspevok
Nie, že by som sa chcel chváliť, ale......

http://www.porada.sk/740159-post20.html
Súhlasím Chobot s tvojím príspevkom. Dal som dotaz na DÚ z dôvodu, že niektorí moji známi účtovníci interpretovali znenie zákona inak. Tiež som za bločky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

smith Pozri príspevok
Súhlasím Chobot s tvojím príspevkom. Dal som dotaz na DÚ z dôvodu, že niektorí moji známi účtovníci interpretovali znenie zákona inak. Tiež som za bločky.
Zase to neber tak vážene, len som chcel trochu zažartovať... .. nech nie sme takí vážni...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať