Zavrieť

Porady

Minimálna mzda od októbra

Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Od októbra sa mení minimálna mzda mesačná na 6900 Sk a hodinová na 39,70. V stredu 15. 9. o tom rozhodla vláda.



Tu nájdete tabuľku minimálna mzda - hodnoty podľa jednotlivých rokov
Naposledy upravil Richard : 15.01.07 at 08:08
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Minimálna mzda 8100 Sk je stanovená do 31.12.2008.
Už by sa mala upravovať vždy k 1.1. kalendárneho roku.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...inimálna+mzda

(2) Sumy minimálnej mzdy podľa § 2 ods. 1 sa ustanovujú
vždy na obdobie od 1. januára do 31. decembra.
Nariadenie vlády sa uverejní v Zbierke zákonov Slovenskej
republiky najneskôr 1. októbra kalendárneho roka
predchádzajúceho kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje
suma minimálnej mzdy.

Poznámka:
Citované z uvedeného zákona.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ďakujem
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Od 1. 1. 2009 sa zvýši minimálna mzda na 8690 Sk (278,53 EUR).

http://www.profesia.sk/cms/pracujem/.../?cms_id=40475
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zltalienka Pozri príspevok
Od 1. 1. 2009 sa zvýši minimálna mzda na 8690 Sk (278,53 EUR).

http://www.profesia.sk/cms/pracujem/.../?cms_id=40475
Je to už aj podložené nejakým zákonom, vyhlásením.... ministerstva. Veď asi pred 1/2 hodinkou som počúval rádio, kde premier hovoril o tom, že MM je ešte stále v štádiu rokovania.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

smith Pozri príspevok
Je to už aj podložené nejakým zákonom, vyhlásením.... ministerstva. Veď asi pred 1/2 hodinkou som počúval rádio, kde premier hovoril o tom, že MM je ešte stále v štádiu rokovania.
Poslednú informáciu, čo som ja zachytila bola, že sa nedohodli a je to v štádiu rokovania.
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Ja som počula včera v rádiu, že 9.100,- Sk a dnes som zachytila 8.900,- Sk...
V podstate by mi to bolo jedno, v tom prípade,keby sa od toho neodrážali odvody...môže byť aj 15.000,- Sk, len nech nám už nedvíhajú odvody...myslím si , že sú aj tak dosť vysoké!
Naposledy upravil Vranová : 14.08.08 at 11:14
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
http://www.aktuality.sk/spravy/domac...inimalnej-mzde


Prezident podpísal novelu zákona o minimálnej mzde
Prezident Ivan Gašparovič podpísal parlamentom schválenú novelu zákona o minimálnej mzde.
Vďaka novej právnej úprave bude môcť vláda zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku budúceho roka razantnejšie, ako to umožňuje súčasné znenie zákona. Novela zákona stanovuje iba spodnú hranicu pre rozhodovanie vlády o konkrétnej sume minimálnej mzdy. Hornú hranicu pri zvyšovaní minimálnej mzdy však zákon neurčuje a nariadením ju môže upraviť vláda.

Kabinet má pritom podľa novely prihliadať na stanoviská sociálnych partnerov, vývoj spotrebiteľských cien, zamestnanosti, priemernej mzdy, životného minima, vývoj produktivity práce a vývoj podielu čistej minimálnej mzdy z čistej priemernej mzdy. Podľa súčasného znenia zákona by sa mala minimálna mzda zvýšiť od januára na 8 690 Sk (288,5 €).

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR už predložilo do pripomienkového konania návrh nariadenia vlády na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka zo súčasných 8 100 Sk (268,9 €) na 8 900 Sk (295,5 €). Najnižšia hodinová mzda by sa tak mala od začiatku januára zvýšiť zo súčasných 46,60 Sk (1,547 €) na 51,10 Sk (1,697 €). "V čistom vyjadrení bude minimálna mzda predstavovať 7 707 Sk (255,9 ) a bude vyššia o 693 Sk (23 €) " uvádza ministerstvo.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Vranová Pozri príspevok
Ja som počula včera v rádiu, že 9.100,- Sk a dnes som zachytila 8.900,- Sk...
V podstate by mi to bolo jedno, v tom prípade,keby sa od toho neodrážali odvody...môže byť aj 15.000,- Sk, len nech nám už nedvíhajú odvody...myslím si , že sú aj tak dosť vysoké!
k tým odvodom:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/zvy...60/143233.html

alebo: http://www.sme.sk/c/4067207/odvody-mozno-stupnu.html
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.09.08 at 19:42
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Teta ministerka okrem iného v TV povedala, že ak živnostník nestíha platiť odvody, má si hľadať inú živnosť, pri ktorej to stíhať bude.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Paula Pozri príspevok
Teta ministerka okrem iného v TV povedala, že ak živnostník nestíha platiť odvody, má si hľadať inú živnosť, pri ktorej to stíhať bude.
to je čááááááááááá. LAMPA s pomlčkou
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Na portáli právnych predpisov bol dňa 16.9.2008 zverejnený návrh nariadenia, ktorým a navrhuje upraviť k 1.1.2009 výšku minimálnej mzdy v sume:
8 900 Sk (295,50 €)/mesačne
51,10 Sk (1,697€)/hodinovo.
Návrh nariadenia je v štádiu medzirezortného pripomienkového konania, takže to nemusia byť konečné sumy.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Vyšlo v zbierke zákonov:

http://www.zakon.sk:80/Main/lwDefaul...=133&Year=2008
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

. .
0 0
gogina gogina

gogina je offline (nepripojený) gogina

Priala by som všetkým tým darmožráčom ktorí sú tam hore, aby išli podnikať. A ked by im podnikanie nešlo, či by zmenili podnikanie za iné. No to asi ťažko. Určte by sa pchali do politiky,
Ked Vás klient nechce poriadne zaplatiť,/ vraj že ho zrujnujete /tak aj odvody sa platia ťažšie. Tým blbcom sa dobre rozhoduje ked majú mesačný príjem 100 000,-
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Fronco Pozri príspevok
Na portáli právnych predpisov bol dňa 16.9.2008 zverejnený návrh nariadenia, ktorým a navrhuje upraviť k 1.1.2009 výšku minimálnej mzdy v sume:
8 900 Sk (295,50 €)/mesačne
51,10 Sk (1,697€)/hodinovo.
Návrh nariadenia je v štádiu medzirezortného pripomienkového konania, takže to nemusia byť konečné sumy.
Stále nerozumiem tomu, prečo minimálnu mzdu, ktorá má platiť od 1.1.09 uvádzajú v Sk - aj v návrhu zákona s účinnosťou od 1.1.2009. To ešte nevedia, že zákonným platidlom bude €?
Ono totiž v € nevyjde 1,697 € na hodinu, ale 1,698€/hod. Lebo mesačná minimálna mzda od 1.1. bude (možno) 295,5 €. Hodinová minimálna mzda je zákonom stanovená ako 1/174 z mesačnej minimálnej mzdy, čo nie je 1,697, ale 1,698€ / hod.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlasím so všetkým, čo napísala vyššie Janka.

Na ministerstve práce majú trošku problém s matematikou a zaokrúhľovaním, predsa len deliť číslom 174, to je náročné. Ale snáď si kompetentná osoba prečítala Jankin príspevok a dostane sa to možno i do nariadenia vlády.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po preštudovaní dokumentu "Vyhodnotenie MPK" si dovolím tvrdiť, že minimálna hodinová mzda v € bude 1,697 €.

Prečo, citujem:

"V čl. II bod 6 vládneho návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú zákony v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v súvislosti so zavedením meny euro v Slovenskej republike, sa navrhuje sumu mesačnej minimálnej mzdy na rok 2009 po prepočte konverzným kurzom zaokrúhliť na najbližších desať eurocentov nahor a sumu minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom sa po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na tri desatinné miesta nahor; návrh bol zaradený do 2. čítania v NR SR. V prípade jeho schválenia bude minimálna mzda predstavovať 295,50 € mesačne resp. 1,697 € za hodinu."

Čiže postup výpočtu hodinovej mzdy bude nie 295,5 €/174 atď.,
ale 51,10 Sk/30,126 atď.

P.S. S týmto postupom nesúhlasím, ale čo už.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Prvý návrh znel:
㤠9a
Prechodné ustanovenie účinné odo dňa zavedenia meny euro

Suma mesačnej minimálnej mzdy dohodnutá na rok 2009 podľa § 7 alebo suma mesačnej minimálnej mzdy vypočítaná na rok 2009 podľa § 8 sa po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na najbližších desať eurocentov nahor.“

Druhý návrh znel:
㤠9a
Prechodné ustanovenie účinné k 1. januáru 2009

Suma mesačnej minimálnej mzdy na rok 2009 sa po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na najbližších desať eurocentov nahor. Suma minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom sa po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na tri desatinné miesta nahor“.

Ak by ostalo prvné znenie, platilo by to, čo napísala Janka M, a šlo by sa podľa zákona o min.mzde (prepočet s 1/174). Ale tým, že doplnili do druhého znenia aj zmienku o hodinovej mzde - zmenili to.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlasím s postrehom od Fronco, je to tak navrhnuté v prechodných ustanoveniach novely zákona o minimálnej mzde (momentálne prešla cez prvé čítanie v NRSR) a tým pádom je jasné, prečo bude minimálna hodinová mzda suma 1,697 €.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Vláda rozhodla: od januára stúpne minimálna mzda na 8.900,-Sk. Pre živnostníkov to znamená platiť od nového roku do SP a ZP opäť viac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať