Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Adriana R. Adriana R.

Adriana R. je offline (nepripojený) Adriana R.

Dakujem za odpoved. Znamena to teda, ze zamestnanec moze na sluzobne ucely pouzivat sukromne auto svojich rodicov alebo auto priatelky? Podla nazoru mojej kolegyne potrebujem v tomto pripade k technicaku splnomocnenie majitela auta a mozem vyplacat cestovne náhrady.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Adriana R. Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Znamena to teda, ze zamestnanec moze na sluzobne ucely pouzivat sukromne auto svojich rodicov alebo auto priatelky? Podla nazoru mojej kolegyne potrebujem v tomto pripade k technicaku splnomocnenie majitela auta a mozem vyplacat cestovne náhrady.
Nepotrebujete žiadne splnomocnenie majiteľa auta. K cestovným náhradám je potrebné mať písomnú dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom o používaní motorového vozidla na pracovné cesty.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Posúvam tému a zároveň prikládam vzor DP k dani z MV za rok 2008 ... nenechajte to na poslednú chvíľu, budeme mať dosť roboty s prepočítavaním
v účtovníctve.

P.S.: ak už tu je tento dokument sorry, ja len aby sa nezabudlo aj na túto daň.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Vladimír Ozimý ako sa dá súhlasiť 2x? To sa ti ako podarilo?

Viď príspevok 664.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jajina Pozri príspevok
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.
...kto má soft "FORMIK", tak tam už je nové tlačivo
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jajina Pozri príspevok
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.
Finančný spravodajca 7/08, str. 416

Ešte dodám: v priznaní DMV 2008 sa uvádza aj predpokladaná daň v r. 2009. Takže si treba zadovážiť VZN príslušných VÚC. Za nitriansky kraj prikladám.

P.S.: u nás sú sadzby 2008-2009 zhodné.
Naposledy upravil Rozalka : 06.11.08 at 18:41
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Dobrý večer,
neviem či tu bolo všetko zhrnuté, ale ťažko mi je orientovať sa v spleti rôznych názorov - a určite aj iným čitateľom týchto príspevkov. Nevedel by niekto zosumarizovať bez citácie paragrafov, ale v "ľudskej reči" podstatu problému? Blíži sa konilec roka a určite viacerí máme v tejto problematike medzery.
Jedná sa asi hlavne o tieto témy:
- SZČO a súkromné vozidlo
- Zamestnávateľ - súkromné vozidlo zamestnanca
- S.r.o. - súkromné vozidlo konateľa /nie je zamestnanec s.r.o./
Ide hlavne o to:
- v ktorom prípade oznámiť DÚ používanie súkr, vozidla /a kto to oznámi a v akej lehote /SZČO-za os.voz., zamestnávateľ-voz.zamestnanca, s.r.o.- os.voz. konateľa/
- kto zaplatí DzMV /do 31,1,2009/ a za aké obdobie.
Asi som sa rozpísala trochu obsiahle, ale určite by viacerí radi privítali konkrétnu odpoveď.
Ak sa niekto v tom vie dobre orientovať a vysvetlí problematiku, tak za všetkých vopred ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marta3 Pozri príspevok
Dobrý večer,
neviem či tu bolo všetko zhrnuté, ale ťažko mi je orientovať sa v spleti rôznych názorov - a určite aj iným čitateľom týchto príspevkov. Nevedel by niekto zosumarizovať bez citácie paragrafov, ale v "ľudskej reči" podstatu problému? Blíži sa konilec roka a určite viacerí máme v tejto problematike medzery.
Jedná sa asi hlavne o tieto témy:
- SZČO a súkromné vozidlo
Ak SZČO začal v roku 2008 používať na podnikanie svoje vlastné vozidlo, potom mal povinnosť oznámiť túto skutočnosť svojmu správcovi dane; v januári 2009 podáva DP DzMV a zaplatí daň.
Ak toto isté vozidlo používal už v r. 2007 a platil DzMV, potom nemá oznamovaciu povinnosť, len povinnosť... v januári 2009.
- Zamestnávateľ - súkromné vozidlo zamestnanca
Oznamovacia povinnosť nie je, ale povinnosti.... v januári 2009 áno.
- S.r.o. - súkromné vozidlo konateľa /nie je zamestnanec s.r.o./
... konateľ je v tomto prípade zamestnancom a tak sa aj postupuje....
Ide hlavne o to:
- v ktorom prípade oznámiť DÚ používanie súkr, vozidla /a kto to oznámi a v akej lehote /SZČO-za os.voz., zamestnávateľ-voz.zamestnanca, s.r.o.- os.voz. konateľa/
Oznamovaciu povinnosť má ten, kto auto používa = SZČO, s.r.o.
- kto zaplatí DzMV /do 31,1,2009/ a za aké obdobie. detto; za celé obdobie, za ktoré sa auto používalo.....
Asi som sa rozpísala trochu obsiahle, ale určite by viacerí radi privítali konkrétnu odpoveď.
Ak sa niekto v tom vie dobre orientovať a vysvetlí problematiku, tak za všetkých vopred ďakujem.
Marta, odpovede sú modré. Ale - v zadaní je skutočne veľmi veľa otázok ; odpovedať na všetky by chcelo urobiť "slohové cvičenie" - a v tejto téme sú odpovede aj viackrát už napísané, treba to len prečítať a nájsť si to svoje.
Okrem toho treba používať aj zákon o DzMV, ktorý tu tiež je. Bez citácie §§ to častokrát nie je možné vysvetliť; v praxi sa vyskytujú mnohé variácie používania vozidla na podnikanie a len prečítaním príslušného § získame správnu odpoveď na daný prípad.
To je môj názor .
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tu sú sadzby na rok 2008 pre všetky kraje od Richarda, (dúfam, že platia aj keď je téma uzatvorená).

http://www.porada.sk/t67988-dan-z-mo...tky-kraje.html



Citát: Jajina
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.


Tlačivo je na stránke DR. - Tlačivá -
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ElVRS82XzBfQkw!
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pre rok 2008 uvedené sadzby platia.
V priznaní sa však bude uvádzať aj predpokladaná daň v r. 2009 (kvôli určeniu preddavkovej povinnosti), preto pred vyplnením priznania sa treba oboznámiť aj s novými sadzbami.
Akurát neviem, keď sa priznanie vypĺňa v Sk, v akej mene bude riadok 52?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

VII. ODDIEL- POMOCNÉ VÝPOČTY
Slúži pre potreby daňovníka, najmä pri prepočte celkovej sumy dane za rok 2008 na euro. Prepočet sa vykoná podľa osobitného zákona a to konverzným kurzom na euro - 30,1260 SKK/EUR a výsledná suma sa zaokrúhli na eurocenty nadol.

... dá sa to použiť aj pre riadok 52.
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Mám jeden špecifický prípad...

1. Má povinnosť platiť DzMV občianske združenie - materské centrum(MC)- ktoré prepláca cestovné náhrady svojim dobrovoľníkom (nie sú zamestnanci)?! Podľa mňa nespĺňajú základnú podmienku... a teda, že nepoužívajú auto na podnikanie! Nakoľko MC nebolo založené za účelom podnikania. Takže vo všeobecnosti MC nemá povinnosť platiť DzMV...

2. Avšak to neznamená, že podnikateľskú činnosť nevykonávajú... V niektorých prípadoch MC dosahuje príjmy, ktoré sa zdaňujú. A teda čo v prípade, že sa použilo vozidlo na zabezpečenie daňovej činnosti?! Nakoľko opäť medzi MC a mamičkami, ktorým sa náhrady vyplácajú nie je pracovnoprávny vzťah...
Počula som názor, že tú daň majú zaplatiť samotné mamičky... - čo je podľa mňa totálne nelogické... nakoľko ony pracujú na základe dobrovoľnosti... a ak niekam idú tak sa im preplatí aspoň tá cesta!

Poprosím o názory... Dakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
mina311 Pozri príspevok
Mám jeden špecifický prípad...

1. Má povinnosť platiť DzMV občianske združenie - materské centrum(MC)- ktoré prepláca cestovné náhrady svojim dobrovoľníkom (nie sú zamestnanci)?! Podľa mňa nespĺňajú základnú podmienku... a teda, že nepoužívajú auto na podnikanie! Nakoľko MC nebolo založené za účelom podnikania. Takže vo všeobecnosti MC nemá povinnosť platiť DzMV...

2. Avšak to neznamená, že podnikateľskú činnosť nevykonávajú... V niektorých prípadoch MC dosahuje príjmy, ktoré sa zdaňujú. A teda čo v prípade, že sa použilo vozidlo na zabezpečenie daňovej činnosti?! Nakoľko opäť medzi MC a mamičkami, ktorým sa náhrady vyplácajú nie je pracovnoprávny vzťah...
Počula som názor, že tú daň majú zaplatiť samotné mamičky... - čo je podľa mňa totálne nelogické... nakoľko ony pracujú na základe dobrovoľnosti... a ak niekam idú tak sa im preplatí aspoň tá cesta!

Poprosím o názory... Dakujem
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


§ 85 Daňovník
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel ...

Ak je držiteľom manžel/ka zamestnanca, daň sa neplatí.

Druhá vec, čo mi napadlo: ak medzi MC a dobrovoľníkmi nie je pracovnoprávny vzťah, majú nárok na cestovné náhrady?

0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Presne o to mi ide...

Zákon som si celý preštudovala...(a tiež pokyn DU) a nenašla som v ňom žiadnu odpoveď...

Dobrovoľníci nie sú zamestnanci... a teda sa na nich nemôže vzťahovať §85, ods.2...

Ako ich teda riešiť?!?!

A ešte doplním otázku - čo so štatutárkami MC?! Ak sa vyplácajú cestovné náhrady im, berú sa v tomto prípade ako zamestnankyne?!

Ďakujem
Naposledy upravil mina311 : 09.11.08 at 18:44
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Skús sa opýtať V.M. z Únie materských centier - dá Ti odpoveď.
/ meno nebudem zverejňovať, ale ak máš do činenia s MC mala by si ho poznať ./
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Melnick Pozri príspevok
Skús sa opýtať V.M. z Únie materských centier - dá Ti odpoveď.
/ meno nebudem zverejňovať, ale ak máš do činenia s MC mala by si ho poznať ./
Práve včera som s ňou bola na kurze... a práve od nej mám tú informáciu, že to majú platiť mamičky... pritom jej ušiel samotný § 84 - že MC nie sú zriadené za účelom podnikania... (a teda v prípade nedaňovej činnosti by nemali platiť ani daň)

Samozrejme to konzultujem aj s ňou prostredníctvom e-mailu... ale chcela som sa opýtať na vaše názory...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Toto rieši štatutárky MC :


Aktuálne znenie zákona o cestovných náhradách po novele 348/2007 Z.z.


(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
Toto je citovanie victorie z iného príspevku a súhlasím s ňou .
Uzatvorte s rodicmi alebo clenmi zdruzenia ktori poskytuju svoje vlastne automobily zmluvu o dobrovolnickej cinnosti s tym, ze tam bude uvedene ze si za pracu pre zdruzenie nenarokuju ziadnu odmenu, jedine im budu preplatene cestovne nahrady v ramci vykonavania cinnosti. Potom plati, ze k predmetnemu cestovnemu prikazu je potrebne dolozit kopiu technickeho preukazu automobilu, doklad o nakupe PHM, vypocitat priemernu spotrebu PHM na odjazdene kilometre, vynasobit cenou PHM a plus pausalna nahrada za kazdy km vo vyske 5,50 Sk.
Naposledy upravil Melnick : 09.11.08 at 19:05
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Ďakujem veľmi pekne. Rieši to teda nielen štatutárky (písmeno b) ale aj všetkých dobrovoľníkov (písmeno c)... - stačí to iba dohodnúť zmluvne.... A čo teda s tou daňou?!

Môj názor je, že by mali rozdeľovať pracovné cesty na:
- pracovné cesty, ktoré vznikli pri zabezpečovaní nedaňovej činnosti - z týchto by sa daň nemala platiť.... (aj sa budú účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane)
- a na pracovné cesty, ktoré vznikli pri zabezpečovaní daňovej činnosti - a pri týchto prac. cestách by malo odviesť MC DzMV (v tomto prípade účtovať samozrejme do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane)

Uvažujem správne?!
Naposledy upravil mina311 : 10.11.08 at 06:39
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Uvažuješ správne, čo sa týka rozdeľovania výdavkov na daňové a nedaňové .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať