Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Od r. 2008 sa podáva priznanie k dani z MV a to za všetky vozidlá, ktoré ste používali v danom roku v súvislosti s podnikaním. Priznanie sa za r. 2008 podáva do 31.1.2009, toto padne na sobotu, takže sa posúva do 2.2.2009, dokedy daň treba aj zaplatiť,
priznanie v Sk, platba v €.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Za rok 2008 sa podáva priznanie k dani z MV a to za všetky vozidlá, ktoré ste používali v súvislosti s podnikaním. Priznanie sa podáva k 31.1.2009, toto padne na sobotu, takže sa posúva na 2.2.2009,
priznanie v Sk, platba v €.
Ten kto to stihne do 16.01. môže platiť ešte aj v Skk.
0 0
Riky Riky

Riky je offline (nepripojený) Riky

A ešte sa spýtam, priznanie k cest.dani treba za každé auto podať zvlášť daň.priznanie, príkl. 3 autá - 3 daň.prizn., alebo sa 3 auta zahrnú do jedného daň.priznania.?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Treba si uvedomiť, že sa nejedná o priznanie k cestnej dani, ale o daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Tlačivo nájdeš na stránke www.drsr.sk a tam zistíš, že sa podáva jedno a v ňom sa uvedú všetky vozidlá.
0 0
Riky Riky

Riky je offline (nepripojený) Riky

ďakujem za odpoved.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zaujímalo by ma u SZČO, ktorá používa svoj súkromný automobil na podnikanie(t.j. držiteľ je v podstate totožný s firmou, keďže ide o fyzickú osobu),

do daňového priznanie k dani z MV by ste do riadku 07, dali odstavec 1, aké písmeno?

a) fyzická osoba je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla

c) fyzická osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie


OSOBNE SA MI VIAC ĽÚBI ZA c), ale len tak pre istotu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M3G Pozri príspevok
Zaujímalo by ma u SZČO, ktorá používa svoj súkromný automobil na podnikanie(t.j. držiteľ je v podstate totožný s firmou, keďže ide o fyzickú osobu),

do daňového priznanie k dani z MV by ste do riadku 07, dali odstavec 1, aké písmeno?

a) fyzická osoba je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla

c) fyzická osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie


OSOBNE SA MI VIAC ĽÚBI ZA c), ale len tak pre istotu
môj názor: bod a.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

V prípade, že zamestnancovo auto je z iného kraja ako zamestnávateľove, je možné obe uviesť do jedného priznania súčasne?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Tweety Pozri príspevok
môj názor: bod a.
Si si istá?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Braňo Pozri príspevok
V prípade, že zamestnancovo auto je z iného kraja ako zamestnávateľove, je možné obe uviesť do jedného priznania súčasne?
Daňovník je zamestnávateľ, takže uvedieš tú sadzbu, do ktorej spadá zamestnávateľ, t.j. v priznaní budeš mať iba sadzbu z jedného kraja, a to tú, ku ktorému má zamestnávateľ príslušnosť a je jedno, odkiaľ je auto zamestnanca.
(môj názor, ešte ho overím)
Naposledy upravil M3G : 29.12.08 at 07:43
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
§ 99 Správa dane

(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.
0 0
mariannka13 mariannka13

mariannka13 je offline (nepripojený) mariannka13

Dobrý,
určite to už bolo niekde napísané, ale súrne potrebujem odpoveď. Je možné vyučtovať spätne pracovnú cestu zamestnancovi, ktorý použil súkromné auto na pracovnú cestu ešte v mesiaci september ak nie je prihlásené na daň z MV? Dá sa spätne auto prihlásiť na daň z MV? Veľmi pekne ďakujem
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

mariannka13 Pozri príspevok
Dobrý,
určite to už bolo niekde napísané, ale súrne potrebujem odpoveď. Je možné vyučtovať spätne pracovnú cestu zamestnancovi, ktorý použil súkromné auto na pracovnú cestu ešte v mesiaci september ak nie je prihlásené na daň z MV? Dá sa spätne auto prihlásiť na daň z MV? Veľmi pekne ďakujem
Auto zamestnanca nemusíš prihlasovať a odhlasovať na daňový úrad(§85 ods. 2 a)), takže je možné vyúčtovať pracovnú cestu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nakoľko sa stále stretávam s otázkami týkajúcimi sa "počtu mesiacov,v ktorých sa MV používalo na podnikanie" a niektorí ignorujú pokyn DR SR k dani z MV(kde je to podľa mňa napísané dostatočne zrozumiteľne ), spýtala som sa ešte raz na DR SR. Výsledok je tu :

Váš dopyt:

Dobrý deň,
daňovníkovi vznikla daňová povinnosť pre daň z MV dňa 22.10.2008. K 3112.2008 MV stále používal na podnikanie. Aký je počet mesiacov, počas ktorých využíval MV? Počítajú sa iba celé mesiace ,t.j. november a december , v takom prípade by daňovník platil daň vo výške 2*1/12 ročnej sadzby alebo sa počíta aj október a zaplatí 3*1/12 ročnej sadzby ?
Ďakujem.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňová povinnosť podľa § 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach VZNIKÁ nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
K vzniku daňovej povinnosti sa viaže oznamovacia povinnosť ustanovená v § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Pokiaľ vozidlu vznikne daňová povinnosť v priebehu roku 2008, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania, čo znamená do 31. januára 2009. Nakoľko uvedená lehota vychádza na sobotu, lehota na zaplatenie a podanie daňového priznania sa posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň, t.j., 2. február 2009.

Pomerná časť dane sa podľa cit. odseku vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj začatých kalendárnych MESIACOV, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak sa vozidlo začalo používať na podnikanie 21.10.2008, daňová povinnosť vznikla 22.10.2008. Daňovník bol povinný do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti, pričom do výpočtu pomernej časti dane sa zaráta CELÝ mesiac október bez ohľadu na to, že sa vozidlo začalo používať na podnikanie v priebehu uvedeného mesiaca.

0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

smith Pozri príspevok
Zamestnávateľ bude mať povinnosť zaplatiť daň za toto auto. Nie je podstatné, že zamestnanec odkiaľ má to auto, či je majiteľom, alebo ho má iba požičané.

Dovolím si nesúhlasiť s týmto príspevkom, hoci je už starší. Podľa vyjadrenia na stránke www.drsr.sk v časti najčastejšie kladené otázky - daň z motorových vozidiel je vysvetlené nasledovné:
Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

marjankaj Pozri príspevok
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
Pýtala sa som na základe otázok na Porade nielen v tejto téme, kde sa mnohým nezdalo v poriadku to, že sa platí aj za začatý mesiac, a to bez ohľadu na to, či sa MV používalo jeden alebo tridsať dní ...
Ak daňová povinnosť vznikne 1.11., platí sa za dva mesiace.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
marjankaj Pozri príspevok
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
Johanka Pozri príspevok
Pýtala sa som na základe otázok na Porade nielen v tejto téme, kde sa mnohým nezdalo v poriadku to, že sa platí aj za začatý mesiac, a to bez ohľadu na to, či sa MV používalo jeden alebo tridsať dní ...
Ak daňová povinnosť vznikne 1.11., platí sa za dva mesiace.
Nesúhlasím.
Ak sa vozidlo používalo 31.10.2008, tak sú to 3 mesiace, aj keď daňová povinnosť vznikla nasledujúcim dňom, teda 1.11.2008.
Podľa zákona o miestnch daniach §89 a §90.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Mám jeden problém s priznaním k dani z motorových vozidiel. Mám zamestnanca, ktorý používal v roku 2008 svoje auto na služobné účely a neviem kde mám poslať priznanie. Zamestnanec má evidované motorové vozidlo v inom kraji ako zamestnávateľ. Mám poslať jedno priznanie na DU tam, kde je evidované auto zamestnanca a druhé na náš DU za autá zamestnávateľa?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kája. Pozri príspevok
Mám jeden problém s priznaním k dani z motorových vozidiel. Mám zamestnanca, ktorý používal v roku 2008 svoje auto na služobné účely a neviem kde mám poslať priznanie. Zamestnanec má evidované motorové vozidlo v inom kraji ako zamestnávateľ. Mám poslať jedno priznanie na DU tam, kde je evidované auto zamestnanca a druhé na náš DU za autá zamestnávateľa?
Ako zamestnávateľ, ktorý používal motorové vozidlo zamestnanca na pracovné účely = na podnikanie, si povinný podať daňové priznanie k DzMV za toto vozidlo, a to svojmu správcovi dane = DÚ,
nikde inde.

§90 zák. DzMV
"(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a)."

§85

"(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať