Zavrieť

Porady

registracia DPH

od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem
Usporiadat
marcelaf marcelaf

marcelaf je offline (nepripojený) marcelaf

Ahojte,

prosim poradte mi v nasledovnej veci: zivnostnik pracuje pre cesku firmu v Nemecku /platia ho v eurach/ pravdepodobne v januari presiahne obrat 35000 €. Je povinny sa zaregistrovat? A ako to bude s DPH, kedze faktury vystavuje pre cesku firmu?
Dakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Čítajme ešte raz, prepáčte mám starý zákon, kt. je v Sk, ale myslím, že pre pochopenie problematiky to nevadí.

§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

Odsek 4 mi hovorí vlastnými slovami, že: Ak by som náhodou dala listom oznámenie DU, že chcem byť mes. platiteľom, logicky mi vyplýva že do 31.3.2009, pretože do tohto obdobia som 1/4 ročným platiteľom, a dám im vedieť o tejto skutočnosti do tohto obdobia, stávam sa mesačným platiteľom DPH od 1,4.2009, teda po uplynutí kalend. štvrťroka a teda sa stávam mesačným platiteľom, musím však byť ním až do konca roka 2009, nemôžem si opať zmyslieť 1.7, že chcem byť 1/4-ročným.
Som zvedavý na výklad z DÚ. Podal som dotaz. Počkáme na vyjadrenie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betka , ale ja chcem byť mesačným od 1.1.2009 , teda ukončím IV.štvrťrok 2008 a napr.12.januára pošlem oznámenie , že od 1.1. som mesačným plátcom .

To je ako príklad.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Janka, toto je jasné.
Problém je v tom, či to
oznámiť pred začiatkom štvrťroka, v ktorom má byť už zmenené zdaňovacie obdobie
alebo
stačí až v priebehu toho štvrťroka, v ktorom už daňovník chce mať zmenené obdobie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Si toho názoru, že ak chcem byť mesačným platiteľom od 1.1., na oznámenie v januári je neskoro?
Ja nie som toho názoru.
§77 hovorí:

4/ Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

DÚ zmenu zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačného nepovoľuje ale berie na vedomie. Platiteľ sa rozhodol po uplynutí 4. štvrťroka, čo je 31.12.2008 a zmenu je povinný oznámiť do 15 dní. Ak by aj zmeškal toto oznámenie do 15 dní /len tu mu snáď dajú ale pochybujem pokutu za oneskorené oznámenie/, ale nemá to vplyv na zmenu zdaňovacieho obdobia.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
A tá lehota 15 dní sa kde uvádza?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Janka, toto je jasné.
Problém je v tom, či to
oznámiť pred začiatkom štvrťroka, v ktorom má byť už zmenené zdaňovacie obdobie
alebo
stačí až v priebehu toho štvrťroka, v ktorom už daňovník chce mať zmenené obdobie.
Zmena nastáva k 1.1.2009 a každú zmenu sme povinní oznámiť do 15 dní. Pripnem o chvíľu zo zákona
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
A tá lehota 15 dní sa kde uvádza?
511/1992 hľadám ten paragrfa
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zita5 Pozri príspevok
Betka , ale ja chcem byť mesačným od 1.1.2009 , teda ukončím IV.štvrťrok 2008 a napr.12.januára pošlem oznámenie , že od 1.1. som mesačným plátcom .

To je ako príklad.
Nie, nie. Zitka o tomto som už dosť popísala a upozorňovala na toto.

Ak som neoznámila do 31.12.2008, že chcem mať ZO kal. mesiac, som platiteľom 1/4-ročným. (osobne si dávam veliké bacha na toto, pretože mám par. 43).
Ak sa chcete stať mes., potom by ste mali upozorniť do konca (podľa môjho názoru) do 31.03.2009, čim sa konči ZO 1/4-ročné. A už potom by ste sa mali stať po oznámení mes. platiteľom od 1.4.2009.

Pozorujem slovíčka v zákone.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Uvod je citácia z DU, kt. bola zaslaná v roku 2007.

http://www.porada.sk/t96501-upozorne...ht=ozn%E1menie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Nie, nie. Zitka o tomto som už dosť popísala a upozorňovala na toto.

Ak som neoznámila do 31.12.2008, že chcem mať ZO kal. mesiac, som platiteľom 1/4-ročným. (osobne si dávam veliké bacha na toto, pretože mám par. 43).
Ak sa chcete stať mes., potom by ste mali upozorniť do konca (podľa môjho názoru) do 31.03.2009, čim sa konči ZO 1/4-ročné. A už potom by ste sa mali stať po oznámení mes. platiteľom od 1.4.2009.

Pozorujem slovíčka v zákone.
Betka tu veľmi nesúhlasím. Ja sa rozhodnem 31.12.2008 stať sa mesačným platiteľom a od 1.1.2009 aj ním budem, len som povinná do 15 dní to oznámiť DÚ. Z čoho Tebe vyplýva, že mám čakať ešte celý štvrťrok-vyznač mi prosím vetu, aby som vedela ďalej nadviazať ...
Ja upozorňujem znova na fakt, DÚ berie podľa zákona iba na vedomie zmenu zdaňovacieho obdobia./mám oznamovaciu povinnosť, ale nerozhoduje o tom .../
§ 31 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov.

7/ Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli.Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

....

12/ Ak nesplní daňový subjekt svoju registračnú alebo oznamovaciu povinnosť, urobí tak správca dane z úradnej moci neodkladne, po zistení skutočností odôvodňujúcich takýto postup. O registrácii z úradnej moci správca dane vydá daňovému subjektu osvedčenie o registrácii a vyzve ho na splnenie povinností podľa odseku 9. Ak po splnení povinností daňovým subjektom podľa odseku 9 správca dane zistí, že je potrebné vykonať zmeny v osvedčení o registrácii, na vykonanie týchto zmien sa primerane vzťahuje odsek 13.

Prvých 6 bodov sa týka registrácií....
Naposledy upravil evina : 11.01.09 at 19:34
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
evina Pozri príspevok
§ 31 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov.

7/ Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli.Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


Ja si nemyslím, že uvedené ustanovenia riešia zmenu zdaňovacieho obdobia DPH z Q na M.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
Uvod je citácia z DU, kt. bola zaslaná v roku 2007.

http://www.porada.sk/t96501-upozorne...ht=ozn%E1menie
Ale ja neviem nikde nájsť znenie zákona v tom znení čo sa uvádza v linku vyššie .

§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.


Alebo ,ak sa to nachádza v nejakom usmernení , alebo v Zákone o správe daní a poplatkov , prosím prilepte to .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Uvod je citácia z DU, kt. bola zaslaná v roku 2007.

http://www.porada.sk/t96501-upozorne...ht=ozn%E1menie
Link DRSR, ktorý je pripojený hovorí podľa mňa o tom, že Tí, ktorí už oznámili, že budú mesačnými platiteľmi a boli aj v roku 2008 mesačnými napriek nedosiahnutému obratu, musia znovu oznámiť k 31.12.2008, že pokračujú v mesačnom platiteľstve, lebo ich pôvodné oznámenie , ktoré bolo napríklad k 1.7.2008 platí do konca kalendárneho roka, t.j. 31.12.2008..
Ale ja , ak sa rozhodnem 31.12. 2008 /t.j. po ukončení štvrťroka/, že od. 1.1.2009 budem mesačným, tak mi to tiež platí len do 31.12.2009, a potom ak nedosiahnem obrat dávam do 31.12.2009 nové oznámenie...a prvé oznámenie v zmysle 511-nástky podľa mňa som povinná dať 15 dní po začiatku danej udalosti, t.j. 12. januára 2009

Pre prvé oznámenie nie je v zákone určené žiadne oznámenie vopred, aspoň ja ho tam nevidím, preto ak je prosím upozorniť ...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dievčatá, ja sa nevadím.
Som len veľmi rada, že mám takéhoto správcu, kt. ma o všetkom upozorňuje a dáva všetko písomne (budem rada, ak sa mi veľa, veľa rokov nezmení takéto konštatovanie). Keby boli všetci spávcovia taký, dobre by sa nám spolupracovalo všetkým, verte mi. Toť toľko.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Hmm, ale to nie je dôvod všetko mu "zožrať" .
Preveríme, prilepíme .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
Dievčatá, ja sa nevadím.
Som len veľmi rada, že mám takéhoto správcu, kt. ma o všetkom upozorňuje a dáva všetko písomne (budem rada, ak sa mi veľa, veľa rokov nezmení takéto konštatovanie). Keby boli všetci spávcovia taký, dobre by sa nám spolupracovalo všetkým, verte mi. Toť toľko.
Betka , nikto sa nechce vadiť , len skutočne je aj v mojom záujme mať v tom jasno i napriek tomu , že ja momentálne uvedenú záležitosť neriešim .Veľmi budem rada , ako to bude všetko zrejmé a jasné nám všetkým.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dievčatá, nechcem byť tak celkom , ale zoberme si, že naša 511 hovorí o niečom.........

A na druhej strae si zoberme nejaké tie KR, kt. mi taktiež hovoria o niečom:
Ak nechcem zahrniavať KR do základu dane roka 2008 som povinná oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.12.2007. že nebudú súčasťou ZD roka 2008. Nemám tu lehotu do nejakého 15-dňa, t.j. 15.1.2008 podľa správy?. Alebo sa mýlim???

Kde je pravda? Niekedy sa ťažko číta mimo riadkov, a niekedy sa to ani nedá
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
[/color]

Ja si nemyslím, že uvedené ustanovenia riešia zmenu zdaňovacieho obdobia DPH z Q na M.
Zákon o správe daní a poplatkov o.i.rieši všeobecne lehoty pre daňové konanie. Tieto lehoty platia pre všetky konania ak v osobitnom zákone nie je uvedené inak. Zákon o DPH nerieši, resp. neudáva žiadnu lehotu na podanie tohto oznámenia, tak je platná lehota z 511-nástky.

Paragraf 31 hovorí o registračnej a oznamovacej povinnosti. K DPH sme sa registrovali ako štvrťroční platitelia a vykonávame zmenu registrácie ak sa chceme zmeniť na mesačného, tak nám podľa tohto paragrafu vznika 15-dňová povinnosť na oznámenie zmeny.

Podľa tohto paragrafu teda sme napríklad povinní, ak dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich registračnú alebo oznamovaciu povinnosť, alebo ak zanikne daňová povinnosť pri niektorej dani, alebo ak dôjde k zmenám údajov, ktoré daňovník oznamuje pri plnení registračnej alebo oznamovacej povinnosti konať do 15 dní od vzniku zmeny. Napríklad sa zmení sídlo právnickej osoby, trvalý pobyt fyzickej osoby, obchodné meno, otvorí si nové účty alebo rozšíri predmet činnosti a teda aj zmena platiteľa z kvartálneho na mesačného.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Dievčatá, nechcem byť tak celkom , ale zoberme si, že naša 511 hovorí o niečom.........

A na druhej strae si zoberme nejaké tie KR, kt. mi taktiež hovoria o niečom:
Ak nechcem zahrniavať KR do základu dane roka 2008 som povinná oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.12.2007. že nebudú súčasťou ZD roka 2008. Nemám tu lehotu do nejakého 15-dňa, t.j. 15.1.2008 podľa správy?. Alebo sa mýlim???

Kde je pravda? Niekedy sa ťažko číta mimo riadkov, a niekedy sa to ani nedá
15-dňová lehota na oznamovaciu povinnosť je daná všeobecne 511-nástkou. Každý zákon však môže určiť iné lehoty na vybrané skutočnosti, preto sa v 511-nástke používa formulka čarovná "ak osobitný predpis neurčuje inak"....
a v tomto prípade zákon o DPH neurčuje inak a ani nikde nepíše, že som to povinná urobiť vopred.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať