Zavrieť

Porady

Dialničná známka na rok 2009

zoi zoi

zoi je offline (nepripojený) zoi

Malá ženština ,plná elánu a plánov ...viac
Kto mi poradí ohľadne dialničnej známky na r.2009?
Podnikateľ ju kúpil 31.12.2008 dial.známku na rok 2009,zaplatil v Sk,účtuje v JÚ a che ju dať do nákladov r. 2008 ,môže? Ja myslím že ano ale mám problém s DPH.Doklad z RP je v SK ale na doklade krorý sa prikladá z dialničnej známky je suma DPH uvedená v EUR.Stačí to len prepočítať konv.kurzom a dať do DPH za 12/08?
Usporiadat
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

Tak by som to urobila.
0 0
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

Zaujímal by ma doklad z RP.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zoi Pozri príspevok
Kto mi poradí ohľadne dialničnej známky na r.2009?
Podnikateľ ju kúpil 31.12.2008 dial.známku na rok 2009,zaplatil v Sk,účtuje v JÚ a che ju dať do nákladov r. 2008 ,môže? Ja myslím že ano ale mám problém s DPH.Doklad z RP je v SK ale na doklade krorý sa prikladá z dialničnej známky je suma DPH uvedená v EUR.Stačí to len prepočítať konv.kurzom a dať do DPH za 12/08?
Je to náklad r. 2008. Na doklade z ERP nie je DPH uvedené?
0 0
oluska_1 oluska_1

oluska_1 je offline (nepripojený) oluska_1

A diaľničná známka nie je náhodou v sadzbe 0% DPH, čiže bez DPH?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ekopo Pozri príspevok
Je to náklad r. 2008. Na doklade z ERP nie je DPH uvedené?
... a mala by ? Ešte som novú nekupovala .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

oluska_1 Pozri príspevok
A diaľničná známka nie je náhodou v sadzbe 0% DPH, čiže bez DPH?
Nárok na odpočet DPH je, potrebuješ k tomu podkladovú časť nálepky. Pozri §71/4 Zákona o DPH.
0 0
regina.golierova regina.golierova

regina.golierova je offline (nepripojený) regina.golierova

doklad o kúpe dial.známky , čiže z reg.pokladne je bez dph, ale podnikateľ si môže upatiť dph zo zadnej strany nálepky , kde je rozpis dph. Pokiaľ to kúpil v roku 2008 tak je to náklad prislúchajúci roku 2008, v JU sa nákup diaľ.známky časovo nerozlišuje a dph prepočítať.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Johanka Pozri príspevok
... a mala by ? Ešte som novú nekupovala .
veď pýtam, lebo dnes je už všetko možné
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Johanka Pozri príspevok
... a mala by ? Ešte som novú nekupovala .
My máme tiež zakúpenú dialničnú známku na rok 2009 - a už je tam na tej podkladovej časti DPH len v EUR. Doklad z RP bol vždy s nulovou sadzbou...a taký zostal. Robí tam trošku šarapatu len to DPH. No tiež bola zakúpená v roku 2008 - DPH uplatním dňom nákupu - proste si ju vypočítam, a náklad dám do roku 2009, keďže účtujeme v PU.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Aj naša diaľničná bola kúpená v r. 2008, doklad o kúpe je z pošty, na podkladovej časti je cena spolu a DPH uvedené v EUR. Ja by som to prepočítala /DPH a základ/ konverným kurzom, nárok na DPH vzniká IV/2008 ale náklad v PÚ časovo rozlišujem?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

DZ na rok 2009 je v PÚ nákladom roka 2009.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Dialničná známka predstavuje platby za služby poskytované Národnou dialničnou spoločnosťou. Služby sa hradia kúpou spomínanej dialničnej známky.

Kedy vznikne dialničnej spoločnosti daňová povinnosť za údržbu dialnic v roku 2009? Iba vtedy vznikne právo na odpočítanie dane osobe, ktorá sa spolupodieľa na úhrade služieb poskytovaných Národnou dialničnou spoločnosťou.

Aké doklady máme pri nákupe známky?
- doklad z ERP vyhotovený predajcom, pre ktorého je známka tzv. prechodnou položkou t.j. neuplatňuje na ňu DPH (nejedná sa o faktúru podľa ZDPH),
- podkladová časť nálepky je faktúrou za poskytovanie služieb v roku 2009.

Kedy vznikne daňová povinnosť dialničnej spoločnosti, vtedy môže uplatniť odpočítanie dane subjekt, ktorý obstaral dialničnú známku. Dialničná spoločnosť nevyhotoví za svoje služby faktúru z titulu vopred prijatej platby, t.j. podľa môjho názoru pri klasickom obstaraní dialničných známok nemá žiadny subjekt doklad, na základe ktorého by si mohol uplatniť odpočítanie dane pred zahájením poskytovania služieb Národnou dialničnou spoločnosťou.

Takto všeobecne sa na dialničnú známku pozerám. Už som uvádzala, že podľa môjho názoru je dialničná známka špecifická pre účely uplatnenia DPH.

Keby som mala v tejto veci dať odporučenie, odporučím z dialničnej známky na rok 2009 uplatniť právo na odpočítanie dane najskôr v januári 2009. Vtedy nemôže vzniknúť žiadna polemika, ktorú (vidieť to aj z tejto diskusie) vyvoláva skoršie uplatnenie práva na odpočítanie dane.
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Uplatňujete teda DPH z DN pre rok 2009 ešte v decembri alebo až v januári?
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Ja by som účtovala teda takto:

r. 2008, kúpa DN na pošte, doklad z pošty aj podkladová časť DN, platila som v SKK 1099,50, účet 381/211 celá suma.

r. 2009, preúčtovanie NBO /36,50 EUR/:
518/381 základ dane
343/381 DPH z podkladovej časti DN v EUR

Kvôli evidencii DPH by som podkladovú časť DN mala založenú v I.Q./2009-štvrťročný plátca.


Môže to tak byť?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jana Acsová Pozri príspevok

Kedy vznikne daňová povinnosť dialničnej spoločnosti, vtedy môže uplatniť odpočítanie dane subjekt, ktorý obstaral dialničnú známku. Dialničná spoločnosť nevyhotoví za svoje služby faktúru z titulu vopred prijatej platby, t.j. podľa môjho názoru pri klasickom obstaraní dialničných známok nemá žiadny subjekt doklad, na základe ktorého by si mohol uplatniť odpočítanie dane [B]pred zahájením poskytovania služieb Národnou dialničnou spoločnosťou.
Janka, ja sa na to pozerám takto: daňová povinnosť vzniká dňom, kedy bola služba dodaná, čo by bolo až 1.1.2009, alebo dňom, kedy bola prijatá platba, čo je dňom X.12.2008, a to tým dňom, ktorý nastane skôr. Nuž čo si z toho vybrať?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj ja som tak postupovala ako Kristina27, hoci som sa pohrávala s myšlienkou takto:
MD 381/ 923,96
MD 385/ 175,64
D 211 1099,50

V r. 2009:
518/381.... 30,67 €
343/385.... 5,83 €

Erika (Orsz) - o prijatej platbe by sa dalo diskutovať, či NDS už túto platbu prijala a kedy?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka Pozri príspevok
DZ na rok 2009 je v PÚ nákladom roka 2009.
Už neverím sama sebe .

Na podkladovej časti dialničnej známky je uvedené:
Platnosť 1.1.2009 - 31.1.2010.

Tzn. ,že služby Národnej dialničnej spoločnosti môžem využivať aj v januári 2010.

Robíte časové rozlíšenie je pre rok 2010 (AE) ?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Nie, také rozlíšenie nerobím.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Johanka Pozri príspevok
Už neverím sama sebe .

Na podkladovej časti dialničnej známky je uvedené:
Platnosť 1.1.2009 - 31.1.2010.

Tzn. ,že služby Národnej dialničnej spoločnosti môžem využivať aj v januári 2010.

Robíte časové rozlíšenie je pre rok 2010 (AE) ?
Nerobím, no asi by som robila, keby som si ďalšiu zakúpila po uplynutí jej platnosti a platila by od 1.2.2010 do 28.2.2011 ... atď, tj. jej platnosť by bola naozaj 13 mesiacov.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
No, v niektorých prípadoch je nutné účtovať časové rozlíšenie aj na viac učt. období ako len na nasledujúci rok. Takže v tom nevidím nič tak zvláštne ak sa vytvorí AE aj pre ďaľšie obdobia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať