Zavrieť

Porady

registracia DPH

od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem
Usporiadat
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

ekopo Pozri príspevok
odpoveď v texte, a už vieš príjmy za 1/2009 ???
a ešte nastala zmena v sume za 2/2008 - 12/2008 príjem 1 046 440,-Sk a za 1/2009 žiadny príjem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Monika, zrátaj obrat za obdobie 01/08 - 12/08 ; za toto obdobie je limit 1,5 mil. Sk - to si neprekročila, tak nič nerobíš.
Ďalej za obdobie 02/08 - 01/09 je limit 35.000 eur - zrátaj, ak si ho neprekročila, nič nerobíš.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vyberám z dokumentu , ktorý som Vám Monika priložila.....



1 V roku 2009 sleduje zdaniteľná osoba podobne ako v predchádzajúcom období obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, pričom povinnosť podať žiadosť o registráciu má pri dosiahnutí obratu vo výške 35 000 eur. Obraty za jednotlivé kalendárne mesiace do konca roku 2008 vykázané v slovenských korunách prepočíta zdaniteľná osoba konverzným kurzom na menu euro, zaokrúhli na 2 desatinné miesta a pripočíta obrat za príslušné kalendárne mesiace roka 2009 vykázaný v eurách.
Príklad 1)
Zdanite
ľná osoba dosiahla za február až december r.2008 obrat 980 000 Sk. Za mesiac január 2009 dosiahla obrat 3 500,25 €.
Prepo
čet výšky obratu pre účely registrácie:
Obrat za 11 kalendárnych mesiacov r.2008 32 530,04 €
( 980 000 Sk : 30,1260 = 32 530,040 €, po zaokrúhlení 32 530,04 €)

Obrat za január 2009 3 500,25 €
Obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov 36 030,29 €
Zdanite
ľná osoba dosiahla stanovenú výšku obratu pre účely registrácie (35 000 €) a je povinná podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane do 20. februára 2009.
Príklad 2)
Zdanite
ľná osoba dosiahla za marec až december r.2008 obrat 870 000 Sk. Za mesiac január, február 2009 dosiahla obrat 4500,10 €.
Prepo
čet výšky obratu pre účely registrácie:
Obrat za 10 kalendárnych mesiacov r.2008 28 878,71€
( 870 000 : 30,1260 = 28 878,709 €, po zaokrúhlení 28 878,71€)

Obrat za január, február 2009 4 500,10 €
Obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov 33 378,81 €
V tomto prípade zdanite
ľná osoba nedosiahla za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov stanovenú výšku obratu pre účely registrácie ( 35 000 €) a z uvedeného dôvodu nie je povinná podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane
.

Podobne postupuje zdanite
ľná osoba pri prepočítavaní obratu pre účely registrácie za platiteľa dane aj za ďalšie nasledujúce kalendárne mesiace, napr. 9 kalendárnych mesiacov r.2008 + január, február, marec r. 2009 atď.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Monika V. Pozri príspevok
a ešte nastala zmena v sume za 2/2008 - 12/2008 príjem 1 046 440,-Sk a za 1/2009 žiadny príjem
Ak bol obrat za 1-12/2008 menší ako 1 500 000,- Sk (49 790,88 €) a zároveň za 2/2008-1/2009 menší ako 35 000,-€, tak nevznikla povinnosť registrovať sa za plátcu DPH.
__________________
Katija
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

ďakujem všetkým, ktorí reagovali na môj príspevok - tieto názory som mala aj ja dovtedy, pokiaľ som si neprečítala poradcu č. 4-5 na str. 258 - zmena prahu na registráciu pre DPH....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Prikladám vyjadrenie DÚ v Senci k uvedenej problemaktike prechodu zo 1/4 ročného na mesačného platiteľa a následné oznamovacie povinnosti:


Dobrý deň prajem

V zmysle § 77 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH môže zmeniť daňovník zdaňovacie obdobie po skončení štvrťroka
a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka. Znamená to, že do konca roka už daňovník nemá možnosť voľby zmeny ZO , po skončení ZO vzniká daňovníkovi opäť možnosť voľby ZO, ak však nemieni zmeniť ZO, automaticky
pokračuje bez obnovy žiadosti o príslušné zdaňovacie obdobie. Oznamuje sa vždy len zmena a nie pokračovanie.

Oznámenie zmeny zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačné by malo byť podané, tak aby bolo správcovi dane doručené do lehoty na podanie mesačného DP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
Prikladám vyjadrenie DÚ v Senci k uvedenej problemaktike prechodu zo 1/4 ročného na mesačného platiteľa a následné oznamovacie povinnosti:


Dobrý deň prajem

V zmysle § 77 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH môže zmeniť daňovník zdaňovacie obdobie po skončení štvrťroka
a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka. Znamená to, že do konca roka už daňovník nemá možnosť voľby zmeny ZO , po skončení ZO vzniká daňovníkovi opäť možnosť voľby ZO, ak však nemieni zmeniť ZO, automaticky
pokračuje bez obnovy žiadosti o príslušné zdaňovacie obdobie. Oznamuje sa vždy len zmena a nie pokračovanie.

Oznámenie zmeny zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačné by malo byť podané, tak aby bolo správcovi dane doručené do lehoty na podanie mesačného DP.
Toto mne zodpovedá zneniu zákona.
V príspevku 74 som písala, ak by sme mali abstrahovať od 15-dňovej lehoty v zákone 511 /čo priznám sa ja by som radšej neabstrahovala/, tak najneskôr do podania DP, aby DÚ vedel prečo tak činíme. Považujem aj za správne to, že by sme tú zmenu nemali opakovane oznamovať, aj keď v príspevkoch vyššie som písala, že to stanovisko DÚ /od Betky/ to tak hovorí pre tých už , ktorí sa stali platiteľmi....ale zákon nie /ten nemá žiadne lehoty/....
Je však nesprávne - dva DÚ - dve stanoviská
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evina Pozri príspevok
Toto mne zodpovedá zneniu zákona.
V príspevku 74 som písala, ak by sme mali abstrahovať od 15-dňovej lehoty v zákone 511 /čo priznám sa ja by som radšej neabstrahovala/, tak najneskôr do podania DP, aby DÚ vedel prečo tak činíme. Považujem aj za správne to, že by sme tú zmenu nemali opakovane oznamovať, aj keď v príspevkoch vyššie som písala, že to stanovisko DÚ /od Betky/ to tak hovorí pre tých už , ktorí sa stali platiteľmi....ale zákon nie /ten nemá žiadne lehoty/....
Je však nesprávne - dva DÚ - dve stanoviská
Rovnako som aplikoval aj ja znenie zákona. A nikdy som nepodával na konci roka nové oznámenie, že daňovník bude pokračovať v zdaňovacom období mesiac.

S poslednou vetou len súhlasiť môžem.
0 0
funinka22 funinka22

funinka22 je offline (nepripojený) funinka22

Ahojte, chcem sa spytat, mozem sa dobrovolne registrovat ako platca DPH aj ked nedosahujem zakonom stanovenu vysku obratu za posledny rok, kedze mam zivnost len 6 mesiacov a a podnikatelsku cinnost vykonavam hadam 3 mesiace. Od koho alebo coho zavisi, ci mi schvalia ziadost alebo nie? Potrebujem zvlast formular na ziadost alebo postacuje klasicka na registraciu. Dopredu dakujem za odpovede.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
funinka22 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spytat, mozem sa dobrovolne registrovat ako platca DPH aj ked nedosahujem zakonom stanovenu vysku obratu za posledny rok, kedze mam zivnost len 6 mesiacov a a podnikatelsku cinnost vykonavam hadam 3 mesiace. Od koho alebo coho zavisi, ci mi schvalia ziadost alebo nie? Potrebujem zvlast formular na ziadost alebo postacuje klasicka na registraciu. Dopredu dakujem za odpovede.
Postačuje klasický formulár (iný ani neexistuje). Formulár nájdeš aj v tejto diskusii.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
Prikladám vyjadrenie DÚ v Senci k uvedenej problemaktike prechodu zo 1/4 ročného na mesačného platiteľa a následné oznamovacie povinnosti:


Dobrý deň prajem

V zmysle § 77 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH môže zmeniť daňovník zdaňovacie obdobie po skončení štvrťroka
a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka. Znamená to, že do konca roka už daňovník nemá možnosť voľby zmeny ZO , po skončení ZO vzniká daňovníkovi opäť možnosť voľby ZO, ak však nemieni zmeniť ZO, automaticky
pokračuje bez obnovy žiadosti o príslušné zdaňovacie obdobie. Oznamuje sa vždy len zmena a nie pokračovanie.

Oznámenie zmeny zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačné by malo byť podané, tak aby bolo správcovi dane doručené do lehoty na podanie mesačného DP.
Dovolím si tvrdiť, že si tieto dve vety úplne odporujú:
- takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka (takže od 1.1. budúceho roka NEPLATÍ)
- ak nemieni zmeniť ZO, automaticky pokračuje bez obnovy (teda zostáva mesačný, hoci podľa obratu by mal byť štvrťročný)

Je už neskoro a nezapína mi?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Dovolím si tvrdiť, že si tieto dve vety úplne odporujú:
- takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka (takže od 1.1. budúceho roka NEPLATÍ)
- ak nemieni zmeniť ZO, automaticky pokračuje bez obnovy (teda zostáva mesačný, hoci podľa obratu by mal byť štvrťročný)

Je už neskoro a nezapína mi?
Mne osobne to neodporuje. V zákone daného paragrafu je zdaňovacím obdobím mesiac.
Paragraf následne ďalej umožňuje tým, ktorí nedosahujú požadovaný obrat mať zdaňovacie obdobie štvrťrok.
Ak sa rozhodnem byť mesačným miesto kvartálnym, ak nespĺňam obrat zmením si obdobie, ale musím vydržať do konca kalendárneho roka. Nesmiem sa vrátiť v priebehu roka späť ku kvartálnemu plateniu.
Ak mienim pokračovať ďalej v mesačnom platení v ďalšom roku /i keď nemusím/ platí podľa mojej mienky pôvodné oznámenie, ale zas musím byť mesačným platiteľom do konca toho ďalšieho roka. /Už som to jednoducho oznámila DÚ/. Myslím, že spájame zbytočne dva pojmy - oznámenie a zdaňovacie obdobie. To zdaňovacie obdobie je dané do konca kalendárneho roka, nie oznámenie....
Ja si ani nemyslím, že pri registrácii sa stávam automaticky kvartálnym platiteľom. Mám už vtedy možnosť zaškrtnúť mesačne platiteľstvo a podľa mňa tým nahrádzam aj oznámenie. DÚ nemá na základe čoho takéto niečo zakázať.

4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu.

Z tlačiva k registrácii:

27 Zdaňovacie obdobie podľa dosiahnutého obratu
kalendárny mesiac (vyznačí sa X/
kalendárny štvrťrok (vyznačí sa X)

Žiadate zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac?
(ÁNO/NIE)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Dovolím si tvrdiť, že si tieto dve vety úplne odporujú:
- takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka (takže od 1.1. budúceho roka NEPLATÍ)
- ak nemieni zmeniť ZO, automaticky pokračuje bez obnovy (teda zostáva mesačný, hoci podľa obratu by mal byť štvrťročný)

Je už neskoro a nezapína mi?
Rozalka , poslala som dopyt na DRSR,na náš miestny DU a zaklincovala som to zaslaním dopytu aj na MF SR .
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Dobrý večer, vyplňujem 1x žiadosť o registráciu pre DPH - tuzemská osoba - fyzická osoba. V riadku 11-rodné číslo, mám rod. číslo naozaj vypísať alebo tam má byť DIČ SZČO ? Trochu ma to pletie pri vyplňovaní daň.priznaní je uvedené DIČ/rodné číslo .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Rozalka , poslala som dopyt na DRSR,na náš miestny DU a zaklincovala som to zaslaním dopytu aj na MF SR .
Zitka, to je skvelé, len aby neposlali zo všetkých troch rôzne názory
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Zitka, to je skvelé, len aby neposlali zo všetkých troch rôzne názory

aspoň si budeme mať z čoho vyberať
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Odpoveď - Daňové riaditeľstvo NR
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Odpoveď - Daňové riaditeľstvo NR

Jééj. Veď to v podstate zhoduje s odpoveďou z DÚ Senec. Žeby čítali ten istý zákon, a stane sa zázrak, že budú mať rovnaké vysvetlenie?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Betka , ale ja chcem byť mesačným od 1.1.2009 , teda ukončím IV.štvrťrok 2008 a napr.12.januára pošlem oznámenie , že od 1.1. som mesačným plátcom .

To je ako príklad.

Citujem sama seba , ale v podstate ja osobne ten zákon aj tak chápem a teda sa stotožňujem so zatiaľ zaslanými odpoveďami a zároveň som toho názoru , že ako dané oznámenie /§77 odst.4/na DU pošlem ako uvádzam 12.janurára 2009, tak som stále v termíne a nič som neporušila .Pokračujem v roku 2009 ako mesačný plátca DPH .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
Jééj. Veď to v podstate zhoduje s odpoveďou z DÚ Senec. Žeby čítali ten istý zákon, a stane sa zázrak, že budú mať rovnaké vysvetlenie?
A presne to aj zákon hovorí
Potvrdené Ing. Kováčikovou na školení.
Zhŕňam na záver
Daňovník, ktorý sa napr. 31.12.2008 rozhodne stať sa od 1.1.2009 mesačným platiteľom bez toho , že dosiahol obrat 10.mil. za kalendárny rok - stane sa ním a bude ním do 31.12.2009. Oznámenie zašle najneskôr do podania DP t.j. do 25.1.2009 25.2.2009 /teda tá 15-dňová lehota tu neplatí/. Ak sa rozhodne byť platiteľom mesačným aj v roku 2010 žiadne ďalšie oznámenie neposiela a plynule tak prechádza do ďalšieho roka.
Doplním, ak sa stáva povinne mesačným platiteľom neoznamuje nič
Naposledy upravil evina : 14.01.09 at 13:53
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať