Zavrieť

Porady

stravné lístky 2OO9

Kolegyňa objednala stravné lístky v hodnote 2,66 eur ( 8O,-Sk), a pri objednávke jej povedali, že už sú v hodnote 2,7O eur ! Ale ona strháva ľudom za 12/08 8O,-Sk !!! Je to v poriadku ? Ako to zúčtovať zamestnancom ?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Martina12345 Pozri príspevok
Kolegyňa objednala stravné lístky v hodnote 2,66 eur ( 8O,-Sk), a pri objednávke jej povedali, že už sú v hodnote 2,7O eur ! Ale ona strháva ľudom za 12/08 8O,-Sk !!! Je to v poriadku ? Ako to zúčtovať zamestnancom ?
Nemôžu zamestnanci predsa platiť celú hodnotu SL.
Zo ZP:
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Martina12345 Pozri príspevok
Kolegyňa objednala stravné lístky v hodnote 2,66 eur ( 8O,-Sk), a pri objednávke jej povedali, že už sú v hodnote 2,7O eur ! Ale ona strháva ľudom za 12/08 8O,-Sk !!! Je to v poriadku ? Ako to zúčtovať zamestnancom ?
Niektoré lístky alebo poukážky si spoločnosti (alebo firmy) zaokrúhuľujú, napr. Le Cheque Dejeuneur zaokrúhľuje 2,70......3,30....atď. Nenechávajú to na tie "drobáky".
0 0
Martina12345 Martina12345

Martina12345 je offline (nepripojený) Martina12345

Zle som uviedla celková suma stravných lístkov 80,-Sk, zamestnanec platí 36,-, zamestnávateľ 44,-.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Martina12345 Pozri príspevok
Zle som uviedla celková suma stravných lístkov 80,-Sk, zamestnanec platí 36,-, zamestnávateľ 44,-.
Nechápem o čo Ti vlastnie ide, ale uvediem Ti niektoré skutočnosti:

Minimálna hodnota stravovacej poukážky (gastrolístka) je od 1.1.2009:
75% z 3,30 EUR = 2,475 EUR = zaokrúhl. 2,48 EUR (ZP §152/4)

Minimálny príspevok zamestnávateľa na stravu je 55% ceny jedla (gastrolístka) (ZP §152/4)

Maximálny príspevok zamestnávateľa na stravu je od 1.1.2009:
55% z 3,30 EUR = 1,815 EUR = 1,82 EUR (ZP §152/3)

To znamená, že ak máte gastrolístky v hodnote 2,70 EUR, tak zamestnávateľ na ne môže prispievať sumou min. 2,70 x 55% = 1,485 = 1,49 a maximálne 1,82 EUR.
Ak momentálne platíte ako zamestnanci za drahšie stravné lístky rovnako ako predtým, tak buď zamestnávateľ zvýšil svoj príspevok, alebo zvýšil príspevok zo SF.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Lenka1979 Pozri príspevok
Niektoré lístky alebo poukážky si spoločnosti (alebo firmy) zaokrúhuľujú, napr. Le Cheque Dejeuneur zaokrúhľuje 2,70......3,30....atď. Nenechávajú to na tie "drobáky".
tiež som mala taký problém, že som zamestnancom stiahla v mzdách za december 2008 na gastrolístky sumu 1,19 euro (36sk) za lístok, to je 45% z hodnoty lístka 2,66 euro (80SK), ktorý Le Cheque Dejeuneur predým ponúkal. Teraz však v novom roku sa už lístky v tejto hodnote objednat nedali, musela som objednať zaokruhlene na desiatky (vyhodilo mi pri internetovom objednávaní takéto okienko V súlade so zákonom č. 475/2008 Z.z. (28.11.2008), ktorým sa dopĺňa zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách môžu byť nominálne hodnoty kupónov odstupňované po celých desaťcentoch , čiže teraz máme lísktok v hodnote 2,70 € , pričom 45% je v tomto prípade už 1,215 € ... čiže lístok pre zamestnanca je teraz o cca 0,02 eurocenty drahší. ešte nvm ako to urobím, ale kedže je to malá suma, asi im to zaplatím ja a dám si ten rozdiel do neodčítateľných výdavkov
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

katka25 Pozri príspevok
tiež som mala taký problém, že som zamestnancom stiahla v mzdách za december 2008 na gastrolístky sumu 1,19 euro (36sk) za lístok, to je 45% z hodnoty lístka 2,66 euro (80SK), ktorý Le Cheque Dejeuneur predým ponúkal. Teraz však v novom roku sa už lístky v tejto hodnote objednat nedali, musela som objednať zaokruhlene na desiatky (vyhodilo mi pri internetovom objednávaní takéto okienko V súlade so zákonom č. 475/2008 Z.z. (28.11.2008), ktorým sa dopĺňa zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách môžu byť nominálne hodnoty kupónov odstupňované po celých desaťcentoch , čiže teraz máme lísktok v hodnote 2,70 € , pričom 45% je v tomto prípade už 1,215 € ... čiže lístok pre zamestnanca je teraz o cca 0,02 eurocenty drahší. ešte nvm ako to urobím, ale kedže je to malá suma, asi im to zaplatím ja a dám si ten rozdiel do neodčítateľných výdavkov
Ak máš lístok za 2,70 EUR, tak ako zamestnávateľ môžeš prispieť min. 55% (1,49 EUR) a maximálne 1,82 EUR. To znamená, že žiadne nedaňové výdavky Ti nehrozia.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Aljok Pozri príspevok
Ak máš lístok za 2,70 EUR, tak ako zamestnávateľ môžeš prispieť min. 55% (1,49 EUR) a maximálne 1,82 EUR. To znamená, že žiadne nedaňové výdavky Ti nehrozia.
to sa berie takto? z jedneho listka , t.j. z 2,70 € si môžem uplatniť od 55% do 67% ? lebo tých 1,82 € je cca 67% z 2,70 € ... vždy som si myslela, že uplatniť si môžem len 55% z jedneho listka, čiže tých 1,82 € si môžem uplatniť len z listka, ktorý ma hodnotu 3,3 € ... a ja také lístky pre zamestnancov zatial nemám ...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

katka25 Pozri príspevok
to sa berie takto? z jedneho listka , t.j. z 2,70 € si môžem uplatniť od 55% do 67% ? lebo tých 1,82 € je cca 67% z 2,70 € ... vždy som si myslela, že uplatniť si môžem len 55% z jedneho listka, čiže tých 1,82 € si môžem uplatniť len z listka, ktorý ma hodnotu 3,3 € ... a ja také lístky pre zamestnancov zatial nemám ...
Pozri Zákonník práce :

§ 152

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

- najmenej 55% ceny jedla
- najviac 55% stravného pri PC v trvaní 5 až 12 hodín (3,30 EUR)
55% z 3,30 EUR= 1,82 EUR
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

aha, tak potom je to jasné vdaka,vdaka
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Kde presne je napísané v zákone 475/2008, že cena stravnej poukážky má byť zaokrúhlená na desať eurocentov nahor? Veď v tom zákone píšu, že "Sumy stravného sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor" a nepíšu, že suma stravnej poukážky... V ZP §152 ods.4 píšu:"hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytnutého...."
V opatrení 621/2008 už sú síce sumy stravného zaokrúhlené nahor, ale fakt som nikde nenašla, že stravná poukážka má byť zaokrúhlená na 10 centov nahor. Tak čo je vlastne správne? Ja si myslím, že len spoločnosti, ktoré vydávajú stravovacie poukážky to chcú mať ľahšie.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Aljok Pozri príspevok
Pozri Zákonník práce :

§ 152

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

- najmenej 55% ceny jedla
- najviac 55% stravného pri PC v trvaní 5 až 12 hodín (3,30 EUR)
55% z 3,30 EUR= 1,82 EUR
Zamestnávateľ prispieva najviac 55% ceny jedla.
Neviem či to dobre chápem, mi poskytujeme stravné lístky v hodnote 2,48 EUR. Hodnota lístka bez DPH je 2,08 EUR a zamestnávateľ nám prispieva 55%
t.j. 1,15 EUR. Je to správne že nám prispieva 55% z hodnoty líska bez DPH.
Uvádzam našu kalkuláciu stravovania od 1.1.2009 v EUR.
Cena SL vrátane DPH=2,48
DPH=0,40
Hodnota SL bez DPH=2,08
55% príspevok zamestnávateľa=1,15
Príspevok zo SF=0,14
Cena SL pre zamestnanca bez DPH=0,79
19%DPH=0,15
Cena SL pre zamestnanca = 0,94

Prosím poraďakov o vyjadrenie sa k tejto našej kalkulácii či je správna.
Ďakujem. Ludula
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Ludula Pozri príspevok
Zamestnávateľ prispieva najviac 55% ceny jedla. Nemáš pravdu. Zam.-ľ prispieva najmenej 55% z ceny jedla a najviac 1,82 EUR.
Neviem či to dobre chápem, mi poskytujeme stravné lístky v hodnote 2,48 EUR. Hodnota lístka bez DPH je 2,08 EUR a zamestnávateľ nám prispieva 55%
t.j. 1,15 EUR. Je to správne že nám prispieva 55% z hodnoty líska bez DPH.
Uvádzam našu kalkuláciu stravovania od 1.1.2009 v EUR.
Cena SL vrátane DPH=2,48
DPH=0,40
Hodnota SL bez DPH=2,08
55% príspevok zamestnávateľa=1,15
Príspevok zo SF=0,14
Cena SL pre zamestnanca bez DPH=0,79
19%DPH=0,15
Cena SL pre zamestnanca = 0,94

Prosím poraďakov o vyjadrenie sa k tejto našej kalkulácii či je správna.
Ďakujem. Ludula
Kalkulácia je správna.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Aljok ďakujem za rýchlu odpoveď a odsúhlasenie kalkulácie.
Že zamestnávateľ prispieva najmenej 55% z ceny jedla to som myslela správne ale napýsala som omylom najviac 55%. Mne šlo len o udobrenie toho, že či je správne že nám zamestnávateľ prispieva 55% z hodnoty SL bez DPH.
Ludula
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Prosím poradíte mi, ako mám zaúčtovať v roku 2008 a v roku 2009 toto: stravné lístky za 12/2008 fyzicky obdržané a zaplatené až v 01/2009? Mám si vytvoriť nejaký vnútorný doklad na predpis za december? Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JDM Pozri príspevok
Prosím poradíte mi, ako mám zaúčtovať v roku 2008 a v roku 2009 toto: stravné lístky za 12/2008 fyzicky obdržané a zaplatené až v 01/2009? Mám si vytvoriť nejaký vnútorný doklad na predpis za december? Ďakujem.
Ide o PÚ ? ak poznáš presný počet SL, ktoré mali zamestnanci za 12/08 dostať a nedostali, a ak poznáš cenu SL (čo asi poznáš), tak vieš vypočítať presnú sumu nákladov; zaúčtuješ ako výdavky budúcich období: 518 / 383 interným dokladom, ku ktorému priložíš kalkuláciu, ako si sa k sume dopracoval/a.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

A ako to urobite ked ostali stravne listky este v hodnote 2,66 EUR? Dam jednemu zamestnancovi take a druhemu take?
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

prosím vás, vôbec by som sa nepýtala, keby sa naše odbory na tom neodbavovali: 55% z 3,3€ je 1,815, kde je napísané, že to môže byť 1,82?pretože daňovo by malo byť uznané max. 55% a to je 1,815 a podľa zákona o zavedení eura, sumy slúžiace na čiastkové výpočty (napr. jednotkové ceny) sa zaokrúhľujú na 3 des. miesta minimálne. Môžu ma odbory dodrncať zato, že ja vo svojej kalkulácii udávam 1,815?
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Libi Pozri príspevok
prosím vás, vôbec by som sa nepýtala, keby sa naše odbory na tom neodbavovali: 55% z 3,3€ je 1,815, kde je napísané, že to môže byť 1,82?pretože daňovo by malo byť uznané max. 55% a to je 1,815 a podľa zákona o zavedení eura, sumy slúžiace na čiastkové výpočty (napr. jednotkové ceny) sa zaokrúhľujú na 3 des. miesta minimálne. Môžu ma odbory dodrncať zato, že ja vo svojej kalkulácii udávam 1,815?
Ja som tiež vo svojej kalkulácii udávala 1,815€, veď potom keď som to dala - krát počet lístkov mi vyšla suma na 2 des. miesta. Nemusí to tak vždy byť- ale nemôže sa potom zaokrúhliť len tá výsledná suma-ak bude na 3 des. miesta?
Lucia
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
ak sme kúpili SL pre zamestnanca 15.1.2009, môžem mu za január dať 20 stravných lístkov?/ 20 dní odpracoval/
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

macula Pozri príspevok
Ahojte,
ak sme kúpili SL pre zamestnanca 15.1.2009, môžem mu za január dať 20 stravných lístkov?/ 20 dní odpracoval/
Môžeš. Ale nabudúce ich zaobstarajte v predstihu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať