Zavrieť

Porady

Program Alfa a DPH

Dobrý deň. Potrebujem Vašu radu. Som SZČO a od minulého roku som sa stal plátca DPH a účtujem s koeficientom DPH. Účtujem v programe ALFA. Prosím Vás ako alebo akým sposobom mam zaučtovat príjem od neplatcov DPH. Mám v peňažnom denníku/ Alfa/, nechať zaškrtnuté kolonku" Zápis do evidencie DPH", alebo nie? Ak to nechám položka/ čiže aj príjem od NEPLATCOV DPH/ sa mi v evidencii DPH zaradí do ZDANITELNÝCH OBCHODOV. Je to tak správne? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ujednotíme si pojmy. S koeficientom sa neúčtuje, počítať koeficient znamená pomerne odpočítavať DPH. Skutočnosť, že máš túto povinnosť neovplyvňuje spôsob účtovania.
    Môžeš, prosím , doplniť o aký príjem ide? Príjem z prenájmu nehnuteľnosti ? Je to dôležité pre správne zaradenie tohto príjmu do DPH , resp. je neuvedeni do daňového priznania.

    drozdi je offline (nepripojený) drozdi

    drozdi
    Ano rozumiem....Ide mi hlavne o prijem za služby, konkrétne elektroinštalácie, montáž satelitov a podobne, ak hovorime o prijíme od neplatcov dane. Ďakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Poskytuješ služby a dodanie služby je zdaniteľným obchodom - faktúruješ s DPH všetkým odberateľom, platiteľom DPH a aj tým , ktorí nie sú platitelia DPH. Tzn. že aj príjmy účtuješ rovnako - základ dane do POZD a DPH do PNZD.
    ... a prečo vlastne počítaš koeficient . Aké oslobodené plnenia ( z pohľadu Zákona o DPH ) poskytuješ ?

    drozdi je offline (nepripojený) drozdi

    drozdi
    Preto, lebo mam ešte obchod s texilom a dodávatleia su platcami DPH... zatial vdaka ...moc

    drozdi je offline (nepripojený) drozdi

    drozdi
    Johanka, prosím Ťa, chcem sa vrátit este k tej Alfe. Chcem si to len overit ten technický sposob učtovania v Alfe. Lebo doteraz som učtoval v Alfe, ale bez DPH. Teraz ked som platca tak sa mi to trochu zmenilo. Prosim Ťa, takže pri tom učtovaní prijímu v peňažnom denníku nechám zašrtnutú kolonku "zápis do evidencie DPH"?? V oboch pripadoch, či mám príjem od platcu, alebo aj neplatcu DPH...OKI? Vďaka

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Johanka Pozri príspevok
    Poskytuješ služby a dodanie služby je zdaniteľným obchodom - faktúruješ s DPH všetkým odberateľom, platiteľom DPH a aj tým , ktorí nie sú platitelia DPH. Tzn. že aj príjmy účtuješ rovnako - základ dane do POZD a DPH do PNZD.
    ... a prečo vlastne počítaš koeficient . Aké oslobodené plnenia ( z pohľadu Zákona o DPH ) poskytuješ ?
    drozdi Pozri príspevok
    Preto, lebo mam ešte obchod s texilom a dodávatleia su platcami DPH... zatial vdaka ...moc
    Prepočet DPH koeficientom, tzn. pomerné ODPOČÍTANIE dane sa robí v prípade - veľmi jednoducho : ak platiteľ DPH poskytuje plnenia, ktoré podliehajú DPH a takisto plnenia od dane oslobodené.
    Toto hovorí príslušné ustanovenie zákona:
    §49 Zákona o DPH
    (4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

    Odpísal si mi, že počítaš koeficient preto, lebo Tvoji dodávatelia sú platitelia dane ...

    Z celého mám takého tušáka, že koeficient počítaš zbytočne. Stále som nenašla odpoveď na otázku, ktorý z Tvojich príjmov je oslobodený od DPH ....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    drozdi Pozri príspevok
    Johanka, prosím Ťa, chcem sa vrátit este k tej Alfe. Chcem si to len overit ten technický sposob učtovania v Alfe. Lebo doteraz som učtoval v Alfe, ale bez DPH. Teraz ked som platca tak sa mi to trochu zmenilo. Prosim Ťa, takže pri tom učtovaní prijímu v peňažnom denníku nechám zašrtnutú kolonku "zápis do evidencie DPH"?? V oboch pripadoch, či mám príjem od platcu, alebo aj neplatcu DPH...OKI? Vďaka
    V ALFE v PD zaškrtneš "zápis do evidencie DPH" v prípade, že danú položku ešte v evidencii nemáš. Ako platiteľ DPH máš povinnosť vystavovať faktúry podľa §71 Zákona o DPH.

    §71 Zákona o DPH
    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené ....

    V prípade, že si vystavil faktúru a zaevidoval ju do pohľadávok, do evidencie DPH sa zapisuje priamo v evidencii pohľadávok, pretože daňová povinnosť Ti vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, nie dňom úhrady. V takomto prípade v peňažnom denníku pri účtovaní príjmu iba páruješ príjem s pohľadávkou a do evidencie DPH už nie je čo zapisovať.

    V zmysle vyššie uvedeného ustanovenia nemáš povinnosť vystavovať faktúry pre FO, ktoré nie sú zdaniteľné osoby (§3 Zákona o DPH ). Ak účtuješ v PD príjem od takejto FO, potom v PD zaškrtneš "zápis do evidencie DPH". Tu by však
    znova zdôraznila , že dňom vzniku daňovej povinnosti je deň dodania služby a nie deň zaplatenia (v evidencii DPH musíš zadať správny dátum!)
    Zároveň si dovolím pripomenúť existenciu elektronických registračných pokladníc , pretože môžeš poskytovať niektorú zo služieb, pri ktorých je povinnosť evidovať tržby v ERP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.