Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Takže, ak to dobre chápem tí čo sme sa tam nenašli, tak sa to na nás nevzťahuje? Bytostne sa má týkala reportáž na TV Markíza, nakoľko vlastním servis elektro a plynospotrebičov a bola som trochu v šoku, lebo neviem si to moc dobre predstaviť, ako moji chalani už aj teraz s plnými rukami a ešte aj s pokladňou budú chodiť ku zákazníkom, ibaže by som im registračku uviazala na krk. A nerozumiem potom tomu účtovaniu, nakoľko servisáci vypisujú montážne listy, ( ML má svoje číslo ako pokladničný doklad), ktoré sa účtujú v denných tržbách a potom aj pokladňu z toho istého výkonu? Veď to by sme mali duálne zaúčtované. Veď každý servis má na prevádzke pokladňu, ktorá je určená na predaj.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zuziana, kde si? Napíš tu voľajaký príspevok, nech ti môže pridať jeden maľovaný za
Manual Pozri príspevok
K používanie ERP prikladám stanovisko MF ing. Mastihubovej, ktoré som obdržal od Zuziany.
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

Pozdravujem,
prosím Vás,vie niekto či aj na krajčírske služby- opravy a šitie zákazky je potrebná registračná pokladňa?
Ďakujem
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Ak mam na živnostenskom liste napisané služby v ramci lesníctva a ťažby dreva,pracujem v lese s traktorom ,bude mi treba registračná pokladna.Dakujem!!!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

..MARIA Pozri príspevok
Pozdravujem,
prosím Vás,vie niekto či aj na krajčírske služby- opravy a šitie zákazky je potrebná registračná pokladňa?
Ďakujem
Pozri príspevok 128 a 130-treba aj čítať tému, ......
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

demeter Pozri príspevok
Ak mam na živnostenskom liste napisané služby v ramci lesníctva a ťažby dreva,pracujem v lese s traktorom ,bude mi treba registračná pokladna.Dakujem!!!
Nie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

elpka Pozri príspevok
Takže, ak to dobre chápem tí čo sme sa tam nenašli, tak sa to na nás nevzťahuje? Bytostne sa má týkala reportáž na TV Markíza, nakoľko vlastním servis elektro a plynospotrebičov a bola som trochu v šoku, lebo neviem si to moc dobre predstaviť, ako moji chalani už aj teraz s plnými rukami a ešte aj s pokladňou budú chodiť ku zákazníkom, ibaže by som im registračku uviazala na krk. A nerozumiem potom tomu účtovaniu, nakoľko servisáci vypisujú montážne listy, ( ML má svoje číslo ako pokladničný doklad), ktoré sa účtujú v denných tržbách a potom aj pokladňu z toho istého výkonu? Veď to by sme mali duálne zaúčtované. Veď každý servis má na prevádzke pokladňu, ktorá je určená na predaj.
Ak si pozriete všetci začiatok témy a prílohu, ktorú teraz prilepím znova - POVINNOSŤ POUŹITIA ERP SA TýKA LEN SLUŹIEB V PRÍLOHE ZáKONA UVEDENÝCH , BEZ OHĽADU NA TO, čO HOVORí MARKíZA PRÍPADNE INÉ MÉDIÁ.


evina Pozri príspevok
Tí, ktorí majú povinnosť používať ERP tak ako doteraz. Nerozumiem čo znamená "malý živnostník veľkej firme" Hovorme len o tých, ktorí sú povinní evidovať tržby za služby podľa prílohy č. 1 tohto zákona...

Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE
TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
evina Pozri príspevok
Toto je jasné a presné stanovisko a dúfam, že ho také majú všetky DÚ.

Náš DÚ to má vyvesené na nástenke
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ZuzanaP Pozri príspevok
Náš DÚ to má vyvesené na nástenke
Super, aspoň niektorý
Ja som to už napísala, ale mal niekto z DR vystúpiť v Markíze a uviesť to na pravú mieru. Musia predsa vnímať, že čo sa okolo toho deje. Alebo ke´d nie v markíze, tak v STV
0 0
funny funny

funny je offline (nepripojený) funny

momentalne mamicka,co pomaha manzelovi ako vie ...viac
Sledujem pozorne túto tému od začiatku. Ale nedá mi sa aj tak nespýtať, môj manzel je zivnostnik.Je niečo ako správca sieti, rôzne konfigurácie,kabeláže.Zatiaľ mi je jasné,že patrí do skupiny, ktorá nemusí bežať kupovať ERP. Ale nie som si istá keďže tu a tam predá aj nejaký ten počítač a rôzne iné pc veci.Nemá predajne miesto,len kanceláriu,kt.má nahlasenu na odbore živnost. podnikania.Je to chápané ako predaj tovaru,potrebuje ERP?Ďakujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ak tu a tam predá PC a inkasuje v hotovosti, tak bude potrebovať ERP. Raz určite.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

funny Pozri príspevok
Sledujem pozorne túto tému od začiatku. Ale nedá mi sa aj tak nespýtať, môj manzel je zivnostnik.Je niečo ako správca sieti, rôzne konfigurácie,kabeláže.Zatiaľ mi je jasné,že patrí do skupiny, ktorá nemusí bežať kupovať ERP. Ale nie som si istá keďže tu a tam predá aj nejaký ten počítač a rôzne iné pc veci.Nemá predajne miesto,len kanceláriu,kt.má nahlasenu na odbore živnost. podnikania.Je to chápané ako predaj tovaru,potrebuje ERP?Ďakujem
Ak bude na sem-tam predaný tovar vystavovať faktúru a inkasovať platby len na BÚ, tak nepotrebuje ERP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JankaO Pozri príspevok
Ak bude na sem-tam predaný tovar vystavovať faktúru a inkasovať platby len na BÚ, tak nepotrebuje ERP.
Alebo sa možno ujme spôsob platenia U-poukážkou ako vyššie píše 137CS..
0 0
funny funny

funny je offline (nepripojený) funny

momentalne mamicka,co pomaha manzelovi ako vie ...viac
takze ak budeakturovat iba službu môze prijat úhradu pohladavky aj v hotovosti,a ked bude fakturovat tovar pouzije bankovy prevod.
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

evina Pozri príspevok
Pozri príspevok 128 a 130-treba aj čítať tému, ......
Ďak ti veľmi pekne
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

A tie uhrady faktúr v hotovosti mozu byt, alebo aj to cez registracku? Ide o predaj tovaru. Firma teda vlastni registracku, ale obcas sa stane ze niekto pride aj vystavemu faktúru zaplatit v hotovosti.
Nejako neviem najst, ako je to riesene.
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

Prosím vás, nemám veľmi priestor študovať zákon, môže mi niekto potvrdiť moje závery, že pokiaľ sa jedná o živnostníka poskytujúceho geodetické služby pre FO a PO, nie je povinný mať reg. pokladňu, a taktiež ani s.r.o. pri poskytovaní geodetických služieb nepotrebuje reg. pokladňu, však? ďakujem za vašu odpoveď
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zuzana B. Pozri príspevok
Prosím vás, nemám veľmi priestor študovať zákon, môže mi niekto potvrdiť moje závery, že pokiaľ sa jedná o živnostníka poskytujúceho geodetické služby pre FO a PO, nie je povinný mať reg. pokladňu, a taktiež ani s.r.o. pri poskytovaní geodetických služieb nepotrebuje reg. pokladňu, však? ďakujem za vašu odpoveď
Ak si nájdeš čas čítať na prechádzajúcej strane príspevok 168 nájdeš odpoveď.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Z témy úhrada faktúr v hotovosti

betyna8 Pozri príspevok
Takže som ešte raz písala v mene šéfa do poradne DU a to :

Dobry den, nakolko mam nejasnosti pri vyklade zakona o ERP,prosim o Vasu odbornu radu.Firma sa zaobera prevazne velkoobchodnou cinnostou-predajom nabytku.Rozvoz k odberatelom si robim sam.Na zaklade vystavenej faktury a ppd mi klient uhradi hotovost - pohladavku.Je nutnost evidovat od 1.3.2009 tieto platby ERP, a ak ano,bude musiet nosit ERP so sebou v aute?
Vopred dakujem za odpoved.

Dnes mi prišla potešújúca odpoveď ,


[S]Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu Vám nevznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu, pokiaľ budete prijímať iba úhrady pohľadávok v hotovosti.
[/s]
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
0 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Na stránke drsr je nové info o ERP prikladám, ak tu už je tak sa ospravedlňujem ja som ho zachytila až teraz. Podľa toho čo je tam napísané sa môže postupovať podľa starej vyhlášky, ja som to teda tak pochopila. My máme ERP ale neviem si predstaviť ako by som cez ňu uhrádzala pohľadávky, takže pokiaľ to bude možné asi budeme postupovať podľa tej starej vyhlášky...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať