Zavrieť

Porady

čo vlastne znamená "DPH" ?

Prajem pekný deň!
všetci vieme, čo skratka DPH znamená - daň z pridanej hodnoty. aj ja som si myslela, že viem čo to znamená, až kým mi dnes môj šef nevysvetlil inú verziu.
ide o toto:

minulý rok naša spoločnosť predávala na SR tovar, ktorý bol kúpený z ČR - teda tovar sme kúpili bez DPH (samozdanenie) a predávali sme ho s 19% daňou. každý mesiac nám vznikala veľká daňová povinnosť, čo z tohto logicky vyplýva.

dnes mi moj šef vysvetlil toto, uvediem to na príklade: kúpili sme tovar z čiech za 100 000 sk (bez dph), predali sme ho s 10% ziskom:
tovar - 110 000 Sk,
19% daň - 20 900 Sk
celkom - 130 900 SK

až doteraz som si bola istá, že nám vznikla povinnosť vo výške 20 900 Sk. Ale! podľa slov nadriadeného je to tak, že DPH sa vypočítava z PRIDANEJ hodnoty, t.j. zo zisku 10 000 Sk - teda správna povinnosť je vo výške 1 900 Sk. Je vlastne jedno čo je na faktúre, že odberateľ nám zaplatil DPH vo výške 20900, že táto suma nepatrí firme, dph len akosi "obteká" cez firmy...

do daňového priznania sa tým pádom nemala uvádzať daň z obratu, ale len daň zo zisku (čo sa pri vyplnení tlačiva na stránke drsr.sk ani nedá urobiť) rozprával sa o tom s troma daňovými poradcami, je si istý, že priznania k DPH sú podané zle, treba všetky opraviť, lebo takto sme vlastne stratový...

čo vy na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    v podstate je to to iste...

    1. nakup na SK od SK platitela

    nakup
    bez dph 100.000,-
    dph 19.000,-
    spolu 119.000,- = tolko ste zaplatili dodavatelovi

    predaj
    predaj bez dph 110.000,-
    dph 20.900,-
    spolu = 130.900,-

    danová povinnost = 20.900 - 19.000 = 1900,- = tolko zaplatite dph



    2. nakup tovaru z EU, samozdanenie

    nakup
    bez dph 100.000,- = tolko zaplatite dodavatelovi
    dph - samozdanenie

    predaj
    bez dph 110.000,-
    dph 20.900,-
    spolu 130.900,-

    danova povinnost = 20.900,-

    Tu mozem pouzit to, ze danovu povinnost platite 20.900,- ale dodavatelovi ste zaplatili za tovar o 19.000,- menej (zaplatit = vydaj z pokladne, nie naklad), takze v konecnom dosledku vas to stoji navyse tych 1900,- Sk...

    Konecny efekt vydaja penazi je rovnaky. Takze ziadna strata (ta nezavisi od vydaja penazi ale od nakladov a vynosov) ani nic podobneho.... resp. z uvedeneho prikladu ide o zisk...

    Hlasovalo 1 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    hanelie, flamanac, UBIKA25, Paula, Anja111, Micinka, cactus, Dav, Marína
    1

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    flamanac Pozri príspevok
    Prajem pekný deň!
    všetci vieme, čo skratka DPH znamená - daň z pridanej hodnoty. aj ja som si myslela, že viem čo to znamená, až kým mi dnes môj šef nevysvetlil inú verziu.
    ide o toto:

    minulý rok naša spoločnosť predávala na SR tovar, ktorý bol kúpený z ČR - teda tovar sme kúpili bez DPH (samozdanenie) a predávali sme ho s 19% daňou. každý mesiac nám vznikala veľká daňová povinnosť, čo z tohto logicky vyplýva.

    dnes mi moj šef vysvetlil toto, uvediem to na príklade: kúpili sme tovar z čiech za 100 000 sk (bez dph), predali sme ho s 10% ziskom:
    tovar - 110 000 Sk,
    19% daň - 20 900 Sk
    celkom - 130 900 SK

    až doteraz som si bola istá, že nám vznikla povinnosť vo výške 20 900 Sk. Ale! podľa slov nadriadeného je to tak, že DPH sa vypočítava z PRIDANEJ hodnoty, t.j. zo zisku 10 000 Sk - teda správna povinnosť je vo výške 1 900 Sk. Je vlastne jedno čo je na faktúre, že odberateľ nám zaplatil DPH vo výške 20900, že táto suma nepatrí firme, dph len akosi "obteká" cez firmy...

    do daňového priznania sa tým pádom nemala uvádzať daň z obratu, ale len daň zo zisku (čo sa pri vyplnení tlačiva na stránke drsr.sk ani nedá urobiť) rozprával sa o tom s troma daňovými poradcami, je si istý, že priznania k DPH sú podané zle, treba všetky opraviť, lebo takto sme vlastne stratový...

    čo vy na to?
    S prepáčením ale je to riadna blbosť.

    A teraz k téme:
    Tých 1900 by bolo v tom prípade, ak by ste tovar kúpili na Slovensku od platiteľa DPH. Ale tým pádom, že tovar kupujete v ČR bez dph, tak vaše povinnosť je tých 20900,- SK, nakoľko na vstupe nemáte daň ktoru by ste mohli odpočítať. Totiž konečný efek samozdanenia je 0,- Sk ( daň aj na vstupe, aj na výstupe).

    flamanac je offline (nepripojený) flamanac

    flamanac
    ďakujem za príspevky!
    súhlasim s tým že to je blbosť, teraz mám aj ja informácie od poradcov, dokonca čierne na bielom

    čo vlastne znamená "DPH" ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.