Zavrieť

Porady

Daňové priznanie FO - Anglicko

Ahojte,

vopred sa ospravedlňujem,že pridávam tému,o ktorej sa tu už popísalo hory-doly,ale predsa je každý prípad špecifický a nejako som to z tých
pár preštudovaných príspevkov celkom nepochopila,tak vás prosím o
polopatistickejšie vysvetlenie prosím. Tu je môj prípad: priateľ pracoval
celý rok 2007 v Anglicku,pričom má trvalý pobyt na Slovensku. Z toho mi
je jasné,že má povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku. Zo SR pritom
nemal v r.2007 vôbec žiadne príjmy. Vedeli by ste mi teda poradiť,ktoré
riadky DP typu A má vôbec vyplniť,keďže nemá žiaden príjem zo Slovenska?
Takisto mi nie je celkom jasné,ako sa uplatňuje tá metóda vyňatia príjmov,
ktorá sa vzťahuje na Anglicko a ten prepočet libier na koruny.

Dufam,že sa tu nájde nejaký milý workoholik,alebo niekto veľmi ochotný,
kto mi poradí. Nemám totižto tak veľa času,aby som si stihla prelúskať
všetky tie paragrafy,na ktoré tu veľa ľudí hádže odkazy.

Ešte raz vám pekne ďakujem! A veľa trpezlivosti pri podávaní DP.
Usporiadat
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Prosím, ak viete niekto pomôcť, prosím odpíšte, alebo aspoň ma nasmerujte, kde zistím viac.
Ešte raz ďakujem.
0 0
jim_bim jim_bim

jim_bim je offline (nepripojený) jim_bim

Dobry den, poprosil by som ak niekto vie odpovedat na par otazok....
Pracujem v Anglicku od aprila 2008 az doteraz. ostatnu cast roku, cize do aprila som bol tu na Slovensku nezamestnany. Prijmy zo Slovenska teda nemam ziadne... ale myslim ze danove priznanie musim podat aj tak...

Kedze som teraz na par tyzdnov na SR, tak by som si chcel poriesit DP. Je mozne podat DP za rok 2008 uz teraz? Ako doklady by som pouzil vyplatne pasky. A ako je to potom s tym prechodom na euro? aky kurz by som mal puzit? kedze v roku 2008 boli este SKK ale danove priznanie bude uz v eurach?

ALEBO, musim pockat kym sa skonci danovy rok aj v anglicku (cize v aprili 2009) a danove priznanie na Slovensku mam podat az potom?? cize mam dat ziadost na odklad podania DP? a ak ano, ako sa ta ziadost podava? osobne? viem, vela otazok ale viem ze su tu sikovni a ochotni ludia... dakujeeeem
0 0
jim_bim jim_bim

jim_bim je offline (nepripojený) jim_bim

jim_bim Pozri príspevok
Dobry den, poprosil by som ak niekto vie odpovedat na par otazok....
Pracujem v Anglicku od aprila 2008 az doteraz. ostatnu cast roku, cize do aprila som bol tu na Slovensku nezamestnany. Prijmy zo Slovenska teda nemam ziadne... ale myslim ze danove priznanie musim podat aj tak...

Kedze som teraz na par tyzdnov na SR, tak by som si chcel poriesit DP. Je mozne podat DP za rok 2008 uz teraz? Ako doklady by som pouzil vyplatne pasky. A ako je to potom s tym prechodom na euro? aky kurz by som mal puzit? kedze v roku 2008 boli este SKK ale danove priznanie bude uz v eurach?

ALEBO, musim pockat kym sa skonci danovy rok aj v anglicku (cize v aprili 2009) a danove priznanie na Slovensku mam podat az potom?? cize mam dat ziadost na odklad podania DP? a ak ano, ako sa ta ziadost podava? osobne? viem, vela otazok ale viem ze su tu sikovni a ochotni ludia... dakujeeeem
Prosiim pekne ak niekto vie, nech napise.... dakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jim-bim, dovolím si začať tým, že pravdepodobne ti nik neodpovedá z jedného jediného dôvodu. Všetko tu už bolo zodpovedané a od včera si si ozaj mohol v témach nájsť to, čo potrebuješ. Je si z čoho vyberať, pozri Príjmy zo zahraničia_linky


jim_bim Pozri príspevok
Dobry den, poprosil by som ak niekto vie odpovedat na par otazok....
Pracujem v Anglicku od aprila 2008 az doteraz. ostatnu cast roku, cize do aprila som bol tu na Slovensku nezamestnany. Prijmy zo Slovenska teda nemam ziadne... ale myslim ze danove priznanie musim podat aj tak...

Kedze som teraz na par tyzdnov na SR, tak by som si chcel poriesit DP. Je mozne podat DP za rok 2008 uz teraz? ÁNO. Ako doklady by som pouzil vyplatne pasky.ÁNO(kópie výpl. pások od 4/2008 do 31.12.2008) A ako je to potom s tym prechodom na euro? aky kurz by som mal puzit?* Môžeš si vybrať, najjednoduchšie je pre teba použiť ročný priemerný kurz.. kedze v roku 2008 boli este SKK ale danove priznanie bude uz v eurach? DP bude v Sk.

ALEBO, musim pockat kym sa skonci danovy rok aj v anglicku (cize v aprili 2009) a danove priznanie na Slovensku mam podat az potom?? NIE. cize mam dat ziadost na odklad podania DP?Ak si teraz na Slovensku, máš výpl. pásky, zbytočne by si podával žiadosť o odklad na podanie DP. a ak ano, ako sa ta ziadost podava? osobne? Osobne(dať potvrdiť kópiu o prevzatí) alebo poštou doporučene. viem, vela otazok ale viem ze su tu sikovni a ochotni ludia... dakujeeeem


* (2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných
mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Naposledy upravil Marína : 21.01.09 at 20:39
0 0
jim_bim jim_bim

jim_bim je offline (nepripojený) jim_bim

Marina, dakujem Ti veelmi pekne, moc si mi pomohla no, uprimne, vela tem ohladom anglicka a DP som si pozrel, ale nenasiel som tam to co som potreboval (hlavne ohladom toho eura a danoveho obdobia) Takze este raz diik
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Vedel by mi prosím niekto poradiť?
Slovák pracujúci (živnosť v GB) v GB si podáva daňové priznanie.
Do nákladov si bežne dáva nákup náradia, ktoré si zakúpil v GB.

Je možné zahrnúť do nákladov aj bloky z náradia kúpeného na Slovensku?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

posúvam...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

nenájde sa nikto, kto by vedel poradiť?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

arizona Pozri príspevok
Vedel by mi prosím niekto poradiť?
Slovák pracujúci (živnosť v GB) v GB si podáva daňové priznanie.
Do nákladov si bežne dáva nákup náradia, ktoré si zakúpil v GB.

Je možné zahrnúť do nákladov aj bloky z náradia kúpeného na Slovensku?
Pravdaže môže, tak isto, ako nakúpený v akejkoľvek inej krajine. Doklad musí spĺňať všetky náležitosti, ktoré vyžaduje legislatíva GB.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte,
mohol by mi prosím niekto odobriť vyplenené DP? Omiela sa tu typ A v prípade práce v UK, ja potrebujem vyplniť typ B.
V roku 2008 práca v Anglicku aj živnosť v SR čiže DP typ B.
Do r. 33 som dala príjem z Uk, do r. 34 zaplatené poistné v UK.
V 6. odd. normálne vyplenené údaje len zo živnosti.
R. 35 prechádza na r.58, r. 42 prešiel na r. 59, zráta sa v r. 68. To by malo byť ok...neistá som si pri riadkoch 79 - napísala som údaj z príjmov v UK a zároveň aj do r. 82, v r. 83 som dala poistné z príjmov v UK. Celková daň vychádza nulová, čo je v poriadku..sú dobre vyplenené ostatné riadky?
Ďakujem vopred.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vyňaté príjmy = vyňaté zo zdanenia, odpočítané od celkových príjmov tak, aby sa z nich nevypočítavala daň. Na to slúži r. 79.

r. 79 - v ňom sa uvádzajú už hore spomíné príjmy, od ktorých sú odpočítané výdavky(v tvojom prípade poistné), čiže do r.79 základ dane.

r. 80
- do tohto riadku sa uvádza základ dane, ktorý sa má zdaňovať, t. z. ak by si mala základ zo SR a UK spolu 200000 a z toho by SR = 120000 a UK=80000, r.80 = 120000. Tak je to uvedené aj v DP, r.77-r.99.
r. 82-86 nevypĺňaš, tie slúžia pre zápočet dane.

Choď pekne riadok po riadku, nevypĺňaj mechanicky ale čítaj text a určite tomu porozumieš.
Pozri si (klikni na =>)http://www.porada.sk/435133-post13.html
Je to síce DP typ A a pre r. 2006, ale ak si nebudeš všímať č. riadkov a sumu nezdaniteľnej časti základu dane, navedie ťa, ako vyplniť aj DP typ B.
Naposledy upravil Marína : 07.03.09 at 18:29
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Marína, moc ďakujem, už mi je to jasné..bolo ma treba nakopnúť, robím dnes už tretie priznanie a už som bola mimo posielam bodík za pomoc.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Keď bol v 07-08/2008 v Anglicku a pracoval tam, pri DP sa má použiť kurz z týchto mesiacov alebo sa môže použiť aj ročný? Alebo napr. za IV. Q/2008, keďže je ten najnižší?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Môžeš použiť najvýhodnejší kurz zo štyroch možností, ktoré ti ponúka § 31 ods. 2 ZDP. Viď Zákon o dani z príjmov od 01.06.2008 do 31.12.2008
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Marína Pozri príspevok
Môžeš použiť najvýhodnejší kurz zo štyroch možností, ktoré ti ponúka § 31 ods. 2 ZDP. Viď Zákon o dani z príjmov od 01.06.2008 do 31.12.2008
Ďakujem, takže priemerný kurz za 4.Q nemôžem použiť. Ďakujem za usmernenie a radu.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja by som sa chcela spýtať, či niekde v osobitných záznamoch uvádzate krajinu, z ktorej plynuli príjmy zo zahraničia a použitý prepočítací kurz. Ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
nemusí sa uvádzať krajina - na identifikáciu slúži potvrdenie o prijmoch, / resp ekvivalent
ktoré je prílohou DP/ kurz uvádzam : napr: priemerný ročný kurz = ap.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Môžete mi prosím skontrolovať DP?
Príjmy na Slovensku 113.559,-
odvody 14.036,-
základ dane 99.523,-
daň 7.990,-

Anglicko:
Príjmy 65.813,-
Odvody 4.175,-


r. 32: 179.372,-
r. 33: 18.211,-
r. 34: 161.161,-
r. 37: 98.496,-
r. 44: 62.665,-
r. 45: 11.906,-
r. 46: 61.638,-
r. 47: 1.027,-
r. 48, 56: 195,-
r. 62: 7.990,-
r. 65: -7.795,-


Ďakujem. Len sa mi to zdá zvláštne, ale logicky mi to vychádza tiež takto
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Neviem, či len ja mám ten pocit, ale keď si už myslím, že mi je už z pásky z Anglicka všetko jasné, tak natrafím na ďalšiu pásku, z ktorej som znova jeleň. Na tejto najnovšej neviem nikde nájsť zaplatené poistné zamestnancom. Mám tam len tieto položky:
gross taxable, employers n.i., tax a ni&reb. Gross taxable by mala byť hrubá zdaniteľná mzda, employers n.i. poistné platené zamestnávateľom, tax daň, čo je však ni&reb? Mohlo by to byť to poistné platené zamestnancom? Keďže ide o príjmy vyňaté bola by veľká chyba, ak by som hrubú mzdu uviedla aj ako základ dane, keďže neviem čo z toho je poistné? Ďakujem.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Potreboval by som tiež trocha usmerniť, ak má s tým niekto skúsenosti.

V podstate ide o to, že občan SR má potvrdenie DÚ Irska, že je rezident od mája 2008 (záujmy, priatelia, prenajatý byt v Dubline). Za rok 2008 nemal na území SR žiadne príjmy, ovšem za prvé štyri mesiace mal príjmy v Anglicku.

Na Slovensku by teda nemusel podať DP, ale ak je rezidentom Irska a mal aj príjmy mimo Irska, nemá potom povinnosť podať DP v Írsku? Ak áno, má s tým niekto skúsenosti? (Ako, kde, termíny, sadzby, spôsob započítania,...)
Vďaka za každú radu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať