Zavrieť

Porady

HUBY a všetko okolo nich...

Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Ahojte poraďáci

Aj keď je už dosť sucho a huby nerastú tak ako v predchádzajúcich dvoch týždňoch otváram debatu na hubársku tému. Budem rada (aj pre budúcnosť), keď sa táto debata rozprúdi....

Na začiatok dám do pozornosti stránku o hubách - je tam: mykologická poradňa, diskusie, články o hubách, atlas húb, fotogaléria i aktuálny výskyt húb.... atď, atď
www.nahuby.sk

Tak ako hubári? Ideme na to?

Priložím pár obrázkov z poslednej hubačky v sobotu pri Sološnici na Záhorí.
(Snáď sú tie huby dobre pomenované-ak nie, opravujte!!!)

[ Som fotograf začiatočník - ospravedlňte zhoršenú kvalitu snímok
...a ďalšia vec, som zvedavá ako ich vložím sem, ja len dúfam, že budú priložené v správnej veľkosti a neroztiahnu vám obrazovky
]

Prajem pekný deň
Viera
Naposledy upravil Viki : 01.07.06 at 21:47
Usporiadat
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
A teraz ako môžme huby spracovať

SUŠENÉ HUBY
Sušené huby uskladnovať v pohároch uzatvorených textíliou na suchom a tmavom mieste. Do 4 l pohára dať 1 PL soľ, asi 20 ks čierne korenie a 2 ks bobkový list. Huby si zachovajú svoju chuť, nenavlhnú a nenapadnú ich červy.


SUŠENÉ ŠAMPIŇÓNY a BEDLE
Klobúčiky bedlí nakrájané na štvrťky a celé otvorené šampiňónové klobúčiky usušiť. Uskladniť - tak ako iné sušené huby. Po namočení do mlieka sa dajú spracovávať ako čerstvé - napríklad vyprážať v trojobale.
Nožičky bedlí nakrájať pozdĺžne, usušiť, pomleť na prášok. Výborné korenie.

HUBY V SLADKOKYSLOM NÁLEVE
HUBY:
Akékoľvek huby vhodné na zaváranie, buď jednotlivo alebo zmes. Najlepšie sú huby s tvrdou dužinou - hríby, kuriatka, kozáky, rýdziky a šampiňóny. Do veľkosti cca 3 cm nechať vcelku, ostatné pokrájať na primeranu veľkosť.
Takto pripravené huby vložiť do veľkého množstva vriacej osolenej vody (do šampiňónov pridať za lyžičku kyseliny citrónovej). Keď začnú vrieť, nechať ich prejsť varom, odstaviť, scediť a opláchnuť čistou vodou.
OSTATNÉ SUROVINY + POSTUP:
Rozpis surovín na poháre veľkosti 300 – 400 ml.
Na dno každého pohára dať po 1 v. PL cibuľu a 1 v. PL kápiu (alebo inej hrubostennej papriky) nakrájané na kocky(cca 0,5x0,5cm), 1 z. ML koriander, 1 v. ML horčicové semienko, 7 ks čierne korenie celé, 2 ks nové korenie celé, 2 ks čučoriedka, 1 ks borievka, trochu bobkového listu, trochu zázvoru, 2 stebielka materinu dúšku. Na to naložiť huby voľne, neutláčať, asi 2 cm odvrchu pohára. Navrch dať za 1 v. PL cibule. Zaliať nálevom 1 cm odvrchu pohára. Sterilizovať 30 minút pri 100°C.

HUBOVÁ NÁTIERKA (vhodná na hrianky)
SUROVINY:
2 kg hríby, 1 kg očistená paprika zelená a červená, 800 g cibuľa, 1 veľká hlávka cesnak, 3 ks feferónka, 2,5 dl olej, soľ a čierne mleté korenie podľa chuti.
POSTUP:
Hríby uvariť v slanej vode, ostatné suroviny pokrájať a podusiť osobitne – jedno aj druhé cca 1/2 hod, ochladiť a všetko zomlieť najemno na mäsovom mlynčeku. Spolu dobre premiešať, plniť do menších pohárov ( 200 – 300 ml ). Sterilizovať 1 hodinu pri 100°C.


NÁLEV:
2 l voda, 0,5 l ocot, 1 DEKO, 2 dl cukor kryštáľ. Do vriacej vody pridať všetky uvedené prísady, nechať zovrieť a odstaviť.
Všade použiť tento nálev. Nespotrebovaný nálev uschovať v uzatvorenej nádobe v chladničke, je to velmi praktické, lebo nálev môžeme použiť aj na iné suroviny.

Vysvetlivky:
v. – vrchovatá, z. – zarovnaná,
PL – polievková lyžica, ČL – čajová lyžička, ML – mokka lyžička


V pondelok podám správu, či rastú...
pekný deň
Viera
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Bionda
Karkul ak som dobre pochopila tak sme z jednoho mesta.. NR a Jelenec coby dup.. ak chceš.. môžeme celý Gímeš prejsť a skončíme v Ladiciach
Doteraz poznám z telky hudobnú skupinu Gímeš - krááásna muzička, prosím vysvetliť nevzdelaným ...
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Kukučka.. Gímeš zrúcanina hradu.. je v Jelenci okr. Nitra.. a Jelenec tiež predtým Gímeš volali a aj na tabuli je ešte napísané týmto názvom... zrúcanina však ostala v pôvodnom názve... Na Jelenec sa môžete prísť aj zabávať sú tu tri jazerá , rybárčiť, hubárčiť, vodné bicykle, kerčma, zemerzlina ... je to smer Zlaté Moravce...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
durisovad
Mila moja, susene hriby sa nepredavaju, tie sa rozdavaju rodine a kamaratom.
Karkulka....však sa natlač do rodiny tu niekomu...však toto je poraďácka rodina.. ..ale z chuti som sa nasmiala..keď som si ťa predstavila...ako karkulka po lese behá a zháňa hríby a ešte k tomu sušené :p
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
šak dočkaj zajac, ty ešče prídeš...silvi, nemáš úctu k starobe, čičo?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Karkulka...k starobe?!?! a ty už do dôchodku seba chystáš?!?! neboj...ujo kaník zariadi....aby to tak skoro nebolo ....ale ohľadom tej rozprávky....ja som si furt myslela...že to babička je stará...a nie karkulka....ale nevadí..skúsim si to prečítať ešte raz .......hej...prídem....a čo mi urobíš?!?!
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
keď sa priplichtíš aj s hríbčokami, tak dostaneš táákúúú veľkúúú pusu...
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Karkul... ak to na mňa.... nááá... máš ich mať.. ! kukala som zásoby... nuž veru.. nie sú zlé. Aj Zuzanka hraškovie má u mňa pohárik
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Chcem sa spýtať či už niekto uskladňoval hríby mrazením. Ak áno, poraďte postup. :p
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Mrazením uskladňujem hríby každý rok. Očistím ich, nakrájam, umyjem a vysypem ich do vriacej trošku osolenej vody /asi 1 čajovú lyžičku soli na 5 litrov vody/. Nechám zovrieť asi 2 minuty a potom ich ocedím, prudko schladím a to tak že ich ocedené vysypem do pripravenej nádoby so studenou vodou. Znovu ocedím, nechám odkvapkat vodu a dávam do mikroténových sáčkov, alebo nádobiek od Veta, Ramy a pod. Takto vydržia v mrazničke aj rok. Ked ich pripravujem tak nenechám rozmraziť, ale dám ich zmrazené na rozpálený tuk s cibuľkou, posolím, podlejem troškou vody a postupne sa rozmrazia. Takto zamrazujem ak kuriatka a tie potom zmrazené dám do vody so zeleninou a pripravujem mrveničkovú polievku. Je vynikajúca.
0 0
Artemisia5.5 Artemisia5.5

Artemisia5.5 je offline (nepripojený) Artemisia5.5

Dobrý deň, neviete mi poradiť nejaké vhodné mesta na hubárčenie v okolí NR okrem Jelenca? Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ahojte, neviete či sú - rastú hríby (suchohríby) na Záhorí, konkrétne medzi Malackami a Studienkou?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mzdarka renca Pozri príspevok
Ahojte, neviete či sú - rastú hríby (suchohríby) na Záhorí, konkrétne medzi Malackami a Studienkou?
nevie nikto? .......... neverííííííííííííím
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
nevie nikto? .......... neverííííííííííííím
Správy o výskyte húb 02.11.2009 až 09.11.2009
09.11.2009: Malacky - huby rástli.
fantom Poslať správu autorovi

Malacky-Studienka- Pernek
V lese sa objavuje kopec drobných húb, inak zopár masliakov, suchphríbov a bedlí ak počasie vydrží možno ešte cez budúci víkend niečo bude
08.11.2009: Malacky - huby rástli.
letlampa Poslať správu autorovi

Lakšárska N/Ves
rozlucka s hubarskou sezonou asi 20 masliakov a 3 mlade bedle. po suchohriboch a hriboch ani stopy uz sa tesim na novu sezonu
07.11.2009: Malacky - huby rástli.
automoto Poslať správu autorovi

masliaky a mladucke bedle
31.10.2009: Malacky - huby nerástli.
FINGAZ Poslať správu autorovi

Sobota, poludni, 3 krasne dubaky, ale taka zima, ze sa nedalo vydrzat, iba s rumom v ploskacke
http://www.nahuby.sk/vyskyt_hub_spravy.php?region_id=25

P.S.:
Ale keby nerástli , tak viem , kde majú 4-ky chrómované vidly ....
0 1
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

buchač Pozri príspevok
http://www.nahuby.sk/vyskyt_hub_spravy.php?region_id=25

P.S.:
Ale keby nerástli , tak viem , kde majú 4-ky chrómované vidly ....



ja si zo záhoria pamätám takú sezónu (jájha, roky dozadu), že sme ich nemali ako domov odniesť. Išli sme s mužom vlakom, plné koše, ruksaky aj tašky... stráááášne moc ich bolo, už sme ku koncu aj vraveli -prosím ťa, nepozrej už na zem, nemáme ich kam brať. To sme už boli takí rozhýčkaní, že len dubáky sme brali. Ani suchohríby nás nepresvedčili... to teraz za suchohríbom aj plot človek preskočí...

a ešte príhoda z čiech, keď sme raz dostali list z Čiech a nevedeli sme rozlúštiť, čo robili a našli v lese - napísali, že košehub. Dlho trvalo, kým sme prišli na to, že koše húb.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

buchač Pozri príspevok
http://www.nahuby.sk/vyskyt_hub_spravy.php?region_id=25

P.S.:
Ale keby nerástli , tak viem , kde majú 4-ky chrómované vidly ....
Ďakujem, tak v sobotu sa ide na Záhorie, juchúúúúúúúúúúúúúúú
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Marianna01 Pozri príspevok


ja si zo záhoria pamätám takú sezónu (jájha, roky dozadu), že sme ich nemali ako domov odniesť. Išli sme s mužom vlakom, plné koše, ruksaky aj tašky... stráááášne moc ich bolo, už sme ku koncu aj vraveli -prosím ťa, nepozrej už na zem, nemáme ich kam brať. To sme už boli takí rozhýčkaní, že len dubáky sme brali. Ani suchohríby nás nepresvedčili... to teraz za suchohríbom aj plot človek preskočí...

a ešte príhoda z čiech, keď sme raz dostali list z Čiech a nevedeli sme rozlúštiť, čo robili a našli v lese - napísali, že košehub. Dlho trvalo, kým sme prišli na to, že koše húb.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
Ďakujem, tak v sobotu sa ide na Záhorie, juchúúúúúúúúúúúúúúú
Zásadne , ak sa vyberám do lesa , tak pozriem sem , na túto stránku ..:

Huby a všetko o nich pre hubárov, mykofilov, mykológov a priateľov prírody
http://www.nahuby.sk/

Oplatí sa ....nevraviac aj o ostatných náležitostiach okolo húb .
0 1
Jalcak Jalcak

Jalcak je offline (nepripojený) Jalcak

kde na pezinskej babe najdem hriby?
0 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

petra:-) Pozri príspevok
Chcem sa spýtať či už niekto uskladňoval hríby mrazením. Ak áno, poraďte postup. :p

Ak nájdem veľa hríbov tak určite dám aj do mrazničky. Postupujem tak že buď:
- oblanšírujem huby a dám po vychladnutí zamraziť
výhoda - nezaberú v mrazničke veľa miesta a je potom rýchlešia aj ich úprava
- dávam aj očistené neovarené, len zamrazím, ale tu musíš počítať s tým že v mrazničke ti zaberú viac miesta, toto robím vtedy ak je "bohatá úroda"a nie je čas...

ovarené po vytiahnutí z mrazničky možno dať na opraženú cibuľu, podusiť a urobiť buď s vajcom, alebo polievka pridať zeleninu, výborná aj s krupicovými haluškami, alebo len pridať k mäsu, podľa chuti.

takisto môžeš pracovať aj so zamrazenými surovými, len úprava jedla trvá trošku dlhšie
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať