Zavrieť

Porady

konateľ - SZČO

adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Ahojte milí poraďáci,
prosím Vás o pomoc, pri vyriešení jednej (pre mňa závažnej veci).
V zákone o ZP od 1.9.2005 platí, že konatelia s.r.o. sa od 1.9.05 nepovažujú za SZČO, ale sa považujú za zamestnancov. Avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Najneskôr do 8.9.05 sa všetci konatelia museli odhlásiť zo svojej ZP ako SZČO.
Prosím o radu, čo sa myslí pod pojmom odmena za výkon funkcie?
Je to normálna mzda, ktorú mesačne dostáva, ako obyčajný zamestnanec? Musíme ho odhlásiť zo ZP ako SZČO?
Ak má spolukonateľa, ktorý vystupuje len v obch.registri, ale nepoberá žiadny príjem, ani odmeny z podnikateľskej činnosti a doteraz sa tiež považoval za SZČO, toho tiež máme odhlásiť?
Prosím, prosím, poraďte.
ĎAKUJEM.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bui
Co sa mysli vykon konatelstva...
moze to byt aj dojednavanie zmluv na nove obchody pre firmu?
Pozri §§ 133-136 Obchodného zákonníka, tu je link http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=261
0 0
Adri1 Adri1

Adri1 je offline (nepripojený) Adri1

som Žena
Pán Mihál potrebujem poradiť, ak SZČO /živnostník/ je i konateľom v spol. kde poberá mesačne odmenu, treba konateľa v spol. prihlásiť ako zamestnanca a z odmien bude platiť preddavky i keď si platí zo živnosti?
Ešte jedna otázka: Ak od 1/2006 zruší živnosť a zostane len konateľom v spol. bez pracovného pomeru a bude poberať odmenu, takže nebude ani SZČO, ani zamestnanec, čo v tomto prípade? Prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaného do ZP, aj do soc.poisťovne a platiť 575,- mesačne na ZP a 2.426,- do soc.p.?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Adri1
Pán Mihál potrebujem poradiť, ak SZČO /živnostník/ je i konateľom v spol. kde poberá mesačne odmenu, treba konateľa v spol. prihlásiť ako zamestnanca a z odmien bude platiť preddavky i keď si platí zo živnosti?
Ešte jedna otázka: Ak od 1/2006 zruší živnosť a zostane len konateľom v spol. bez pracovného pomeru a bude poberať odmenu, takže nebude ani SZČO, ani zamestnanec, čo v tomto prípade? Prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaného do ZP, aj do soc.poisťovne a platiť 575,- mesačne na ZP a 2.426,- do soc.p.?
Nie som pán Mihál, ale skúsim poradiť:
1. ak je SZČO súčasne konateľom v s.r.o., a poberá odmenu (nie mzdu) za výkon svojej funkcie, nemusí platiť iba SP, ale musí platiť ZP z výšky poberanej odmeny ( minimum 1 Sk, maximum 43095 Sk, od januára 2006 47475 Sk ),
2. ak v 01/2006 zruší živnosť, potom už nebude platiť ako SZČO, ale zostane mu povinnosť platiť tie isté odvody ako v bode 1. (teda iba ZP).
0 0
Adri1 Adri1

Adri1 je offline (nepripojený) Adri1

som Žena
Ďakujem Ajobs!
Skúsim to zhrnúť:
1/ Spoločnosť mala prihlásiť od 01.09.2005 konateľa /i keď je SZCO/ do ZP ako zamestnanca. Jeho odmena mala byť zdaňovaná podľa § 5 ods. 1 b/ ZDP a z tejto odmeny mali byť zrazené predd. na ZP 4%, zamestnávateľ 10%.
2/ Od 1/2006 i keď nebude zamestnancom na prac. zmluvu, ani SZČO, odmenu treba zdaniť podľa ZDP a 4% + 10% na ZP. V soc. poisťovni sa nahlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Je to tak?
-Viac hláv, viac rozumu. Ďakujem!!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Adri1
Ďakujem Ajobs!
Skúsim to zhrnúť:
1/ Spoločnosť mala prihlásiť od 01.09.2005 konateľa /i keď je SZCO/ do ZP ako zamestnanca. Jeho odmena mala byť zdaňovaná podľa § 5 ods. 1 b/ ZDP a z tejto odmeny mali byť zrazené predd. na ZP 4%, zamestnávateľ 10%.
2/ Od 1/2006 i keď nebude zamestnancom na prac. zmluvu, ani SZČO, odmenu treba zdaniť podľa ZDP a 4% + 10% na ZP. V soc. poisťovni sa nahlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Je to tak?
-Viac hláv, viac rozumu. Ďakujem!!
K bodu 1. Ak nie je zamestnancom, neprihlasuje sa ako zamestnanec. Ak bol aj pred 1.1.2005 SZČO, zostane prihlásený ako SZČO aj naďalej a platí ZP podľa výšky svojho príjmu z predchádzajúceho roka, a ak poberá odmenu za výkon funkcie konateľa, platí z nej tak, ako uvádzaš 4+10%,
K bodu 2. S prvou vetou súhlasím-presne tak. Čo sa týka SP, tam sa vôbec nemusí prihlasovať (ak nechce), ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľný plátca buď nemocenského poistenia (to odporúčam), dôchodkového poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti, prípadne môže (ale nemusí) platiť všetky 3 druhy poistení. Teda nebude sa prihlasovať ako dobrovoľne nezamestnaný.
0 0
Adri1 Adri1

Adri1 je offline (nepripojený) Adri1

som Žena
Super odpoveď, ďakujem!
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

ajobs
K bodu 1. Ak nie je zamestnancom, neprihlasuje sa ako zamestnanec. Ak bol aj pred 1.1.2005 SZČO, zostane prihlásený ako SZČO aj naďalej a platí ZP podľa výšky svojho príjmu z predchádzajúceho roka, a ak poberá odmenu za výkon funkcie konateľa, platí z nej tak, ako uvádzaš 4+10%,
K bodu 2. S prvou vetou súhlasím-presne tak. Čo sa týka SP, tam sa vôbec nemusí prihlasovať (ak nechce), ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľný plátca buď nemocenského poistenia (to odporúčam), dôchodkového poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti, prípadne môže (ale nemusí) platiť všetky 3 druhy poistení. Teda nebude sa prihlasovať ako dobrovoľne nezamestnaný.
Trošku sa vám zamiešam do debaty, lebo ma to zaujalo. Ak sa teda neprihlasuje konateľ do ZP ako zamestnanec, prihlasuje sa nejako inak? Alebo sa vôbec neprihlasuje? Pozerám teraz na to oznámenie poistenca o zmenách ale nevidím tu nikde konateľov. Teraz neviem poraďte mi prosím.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Simonab
Trošku sa vám zamiešam do debaty, lebo ma to zaujalo. Ak sa teda neprihlasuje konateľ do ZP ako zamestnanec, prihlasuje sa nejako inak? Alebo sa vôbec neprihlasuje? Pozerám teraz na to oznámenie poistenca o zmenách ale nevidím tu nikde konateľov. Teraz neviem poraďte mi prosím.
Predtým bol konateľ zadefinovaný ako SZČO, preto to prihlásenie, po novom už sa neposudzuje ako SZČO.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Simonab
Trošku sa vám zamiešam do debaty, lebo ma to zaujalo. Ak sa teda neprihlasuje konateľ do ZP ako zamestnanec, prihlasuje sa nejako inak? Alebo sa vôbec neprihlasuje? Pozerám teraz na to oznámenie poistenca o zmenách ale nevidím tu nikde konateľov. Teraz neviem poraďte mi prosím.
Možno je to trochu zamotané, ono skutočne sa konatelia pre účely zákona o ZP od 1.9.2005 považujú za zamestnancov (nie za SZČO,mali sa odhlásiť do 8.9.2005), ale iba vtedy, ak za výkon funkcie poberajú odmenu. Je tu jedna výnimka oproti zamestnancom - výška minimálneho vymeriavacieho základu nie je limitovaná výškou minimálnej mzdy (6500 Sk), ale pokiaľ je konateľova odmena nižšia ako táto suma, je VZ skutočne vyplácaná odmena - teoreticky môže byť aj 1 Sk. To je jediný rozdiel oproti zamestnancom.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
Predtým bol konateľ zadefinovaný ako SZČO, preto to prihlásenie, po novom už sa neposudzuje ako SZČO.
Majka, kedže píšeš stručnejšie, tak si ma predbehla.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Majka, kedže píšeš stručnejšie, tak si ma predbehla.
Ty si mňa v bodíkoch a Ja takto.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Ďakujem vám obom za odpoveď. Ja si myslím, že píšete rovnako dobré rady obidvaja.
0 0
Adri1 Adri1

Adri1 je offline (nepripojený) Adri1

som Žena
Podnikateľ SZČO, ktorý má svoju s.r.o., nezamestnáva pracovníkov, ale si ako konateľ vypláca odmenu.
Takže s.r.o. sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ a konateľ ako zamestnanec, aj keď je SZCO. Teraz som volala na ZP, kde mi to kompetentný zamestnanec potvrdil.
Adriana
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Adri1
Podnikateľ SZČO, ktorý má svoju s.r.o., nezamestnáva pracovníkov, ale si ako konateľ vypláca odmenu.
Takže s.r.o. sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ a konateľ ako zamestnanec, aj keď je SZCO. Teraz som volala na ZP, kde mi to kompetentný zamestnanec potvrdil.
Adriana
Ale na Sociálnu poisťovňu sa ako zamestnávateľ ani zamestnanec prihlasovať nemusí.
0 0
evis evis

evis je offline (nepripojený) evis

Chcela by som si overiť aplikáciu § 13 ods. 8 a ods.9 pri ročnom zúčtovaní v takomto konkrétnom prípade.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Poistenec bol v roku 2005:<o:p></o:p>
<!--[if !supportLists]-->1.<!--[endif]-->konateľ v spoločnosti AB ( bez pracovného pomeru) – odmena konateľa za 1-12/2005 po 5000,-Sk<o:p></o:p>
<!--[if !supportLists]-->2.<!--[endif]-->v pracovnom pomere za 1-12/2005 na kratší pracovný úväzok vo firme XY – mesačný VZ za zamestnanca 3000,-Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
- ako konateľ si určil výšku preddavkov 0,-Sk za 1-8/2005, pretože v roku <st1:metricconverter productid="2003 a" w:st="on">2003 a</st1:metricconverter> 2004 nemal žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
zaplatené preddavky:<o:p></o:p>
konateľ považovaný za SZČO za 1-8/2005: 0,- Sk<o:p></o:p>
Zamestnanec: 12 x 4% z 3000(z kratšieho pracov. úväzku) + 4x4% z 5000 ( za 9-12/2005 za konateľa považovaného za zamestnanca) =( 12 x 120 + 4 x 200) = 2 240,-Sk<o:p></o:p>
Zamestnávateľ XY: 4 x 10% z 5000 = 2 000,-Sk<o:p></o:p>
Zamestnávateľ AB: 12 x 10% z 3000 = 3 600,-Sk<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ročné zúčtovanie – výpočet poistného:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dosiahnutý VZ : Za 1-8/2005 ako SZČO konateľ ( 8 x 5000):2,14 =
18 692,-Sk<o:p></o:p>
Za 1-8/2005 ako zamestnanec: 8 x 3000 = 24 000,-Sk<o:p></o:p>
Spolu za 1- 8/2005: 24.000 + 18682=42682<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Za 9-12/2005 ako zamestnanec 32.000,-Sk= 4 x 3.000 + 4 x 5.000<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Za rok 2005: 42 682 + 32 000 = 74 682<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Výpočet poistného v RZ:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Celkový VZ za poistenca = 52.000(upravený za 1-8/2005) + 32.000 (za 9-12/2005) = 84 000,-<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Upravený VZ za 1-8/2005 = 52.000,-Sk (minimálne 8 x 6.500 za obdobie 1 – 8/2005) <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Za SZČO: VZ za konateľa za 1 až 8/2005 = 52 000 – 24.000 = 28.000<o:p></o:p>
Poistné = 14% x 28 000 = 3.920<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Za zamestnanca: VZ= 12 x 3000 + 4x 5000 = 56.000<o:p></o:p>
Poistné = 4% x 56 000= 2.240<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Za zamestnávateľa XY: poistné = 10% x ( 4 x 5000) = 2 000<o:p></o:p>
Za zamestnávateľa AB: poistné = 10% x ( 12 x 3000) = 3 600<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Na základe porovnania zaplatených preddavkov a poistného vypočítaného v RZ:<o:p></o:p>
SZČO nedoplatok : 3.920,-Sk<o:p></o:p>
Zamestnanec a zamestnávatelia XY a AB: nedoplatok/ preplatok = 0<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Je takýto postup správny?<o:p></o:p>
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

pozeram vela prispevkov, ale aj tak mam otazku k podobnej problematika.
su tri spolocnosti, v dvoch je clovek konatel, v tretej je zamestnanec, plati si odvody vo firme kde je ako zamestnanec. v tych dvoch kde je konatel musi mat zmluvu o vykone funkcie a o tom ze berie odmenu? a musi platit odvody do zp, do sp nemusi to viem. ak dostane odmenu na konci roka - rozdeli sa zisk co sa z toho plati dan? a ak treba platit do zp z tych dvoch funkcii konatela kolko sa plati? ak nebude dostavat odmenu mesacne ale len na konci roka podiel zo zisku? dakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pokiaľ je konateľom v 2 firmách a nepoberá odmenu konateľa nie je dôvod ho prihlasovať do ZP. Do SP sa neprihlasuje vôbec. Ak sa jedná o zisk z toho sa odvody neplatia ani do SP ani do ZP.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

korduľa
pozeram vela prispevkov, ale aj tak mam otazku k podobnej problematika.
su tri spolocnosti, v dvoch je clovek konatel, v tretej je zamestnanec, plati si odvody vo firme kde je ako zamestnanec. v tych dvoch kde je konatel musi mat zmluvu o vykone funkcie a o tom ze berie odmenu? a musi platit odvody do zp, do sp nemusi to viem. ak dostane odmenu na konci roka - rozdeli sa zisk co sa z toho plati dan? a ak treba platit do zp z tych dvoch funkcii konatela kolko sa plati? ak nebude dostavat odmenu mesacne ale len na konci roka podiel zo zisku? dakujem
Podiel zo zisku sa nezdaňuje a neuvádza sa ani v daňovom priznaní.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Prosím vás, nemohol by tu niekto hodiť, ako vyzerá zmluva o výkone funkcie alebo zmluva o konateľstve? Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Sarah pozri v sekcii tlačivá, tam sa určite nachádza.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať