Zavrieť

Porady

Novela dane z motorových vozidiel od 1.12.

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Od 1.12.2005 nastala dosť veľká zmena v dani z motorových vozidiel.
Jednoducho povedané, daňovníkom DzMV už nieje osoba zapísaná v technickom preukaze, ale FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Zmenu treba nahlásiť na DÚ do 15 dní, teda do 15.12.2005. Najlepšie, ak požiadate o ukončenie platenia ako držiteľ vozidla a vypíšete nové daň.priznanie za používateľa vozidla s dátumom 1.12.2005. Vtedy si za mesiac december môžete uplatniť aj pomernú časť dane do nákladov. Samozrejme uvedenú výšku dane treba zaplatiť za používateľa a požiadať o vrátenie za držiteľa.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kačena I.
Ak manželia majú osobné auto, je písané na manželku, ale manžel ho využíva ako SZČO. DzMV neplatili. Do 30.11.05 ho nemôže manžel dávať do nákladov-SC vôbec?
Ak MV využíva na svoje zdaniteľné plnenia, musí mať zaplatenú daň z MV. Nech podá daňové priznanie k dátumu, od kedy ho využíval ako SZČO a zaplatí daň z MV. Daňový úrad mu vyrubí pokutu za nepodanie daň. priznania a penále z omeškania. Je potrebné zvážiť - porovnať si náklady za daň z MV+pokuta+penále a náklady na SC.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Lila
Ďakujem za reakciu, tú novelu som vôbec nevidela, ale dúfam, ak to niekto vie, rád nás poučí. Vopred ďakujem.
Pôvodné znenie príslušných paragrafov zákona 582/2004 Z.z:
§ 84 Predmet dane
Predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len vozidlo ), ktoré má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej cestnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O a používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.12)
§ 85 Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo
b) užíva vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaná ako držiteľ,
1. fyzická osoba, ktorá zomrela alebo bola vyhlásená za mŕtvu, alebo
2. právnická osoba, ktorá bola zrušená a zanikla, alebo
c) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike

Poznámka pod čiarou k 12 znie:
12) § 2 zákona č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov

Paragrafy v znení zákona č. 517/2005 Z.z., účinné od 1.12.2005:
§ 84 Predmet dane
Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len vozidlo ), ktoré možno zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O a používa sa na podnikanie 40) a
a) má pridelené v Slovenskej republike evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo, 40a) alebo
b) nie je evidované v Slovenskej republike.

§ 85 Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.

Poznámka pod čiarou k 40 znie:
40) § 2 zákona č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
§ 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 659/2004 Z. z.


Nové skrátené znenie § 84 pri vymedzení predmetu dane uvádza len vozidlo, ktoré sa „..používa na podnikanie“ – zbytok pôvodného textu „..alebo v súvislosti s podnikaním“ bol zrušený. Zároveň sa pri vymedzení termínu „na podnikanie“ odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka rozšírila o odvolávku na § 6 zákona o dani z príjmov. Znamená to, že predmetom dane je len motorové vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie právnických osôb resp. na podnikanie fyzických osôb vo vlastnom mene pri dosahovaní príjmov podliehakúcich dani uvedených v § 6 ZDP. Keďže príjmy zamestnancov i konateľov (aj keď sú zároveň spoločníkmi) patria do § 5, podľa môjho názoru pri použití súkromných vozidiel (vlastných či požičaných) týmito osobami na pracovné cesty nevzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel.
Nové znenie § 85 určuje ako daňovníka tú FO alebo PO, ktorá používa motorové vozidlo na podnikanie (v pôvodnom znení to bol držiteľ vozidla). Praktický dopad tejto novely je, že napr. pri prenájme motorového vozidla je povinný platiť daň užívateľ, u ktorého sa táto daň zároveň v zmysle § 19 ods. 3 písm. j) ZDP od 1.12.2005 už posudzuje ako daňový výdavok.
Naposledy upravil andrej_rv : 21.12.05 at 22:19
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Dobre, z toho by mi vyplývalo, že ak jedna PO je vlastníkom motorového vozidla, používa ho na podnikanie a prenájme ho druhej PO, od ktorej bude mať za prenájom zaplatené, tak potom tá PO, ktorá si auto prenajala, má zaplatiť daň v MV?
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Podľa §85 uvedeného v príspevku 23 to tak vychádza.
A čo keď si požičia osobné auto konateľ-spoločník a zároveň aj zamestnanec na svoje služobné cesty od svojho známeho. Berie sa to tak, že auto používa zamestnanec a nemusí sa platiť daň, alebo, že auto využíva právnicka osoba a musí zaplatiť daň. Podotýkam, že zmluva o prenájme auta ešte nie je spísaná. Z novelizácie zákona mi vychádza, že daň by sa mala zaplatiť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kačena I.
Podľa §85 uvedeného v príspevku 23 to tak vychádza.
A čo keď si požičia osobné auto konateľ-spoločník a zároveň aj zamestnanec na svoje služobné cesty od svojho známeho. Berie sa to tak, že auto používa zamestnanec a nemusí sa platiť daň, alebo, že auto využíva právnicka osoba a musí zaplatiť daň. Podotýkam, že zmluva o prenájme auta ešte nie je spísaná. Z novelizácie zákona mi vychádza, že daň by sa mala zaplatiť.
Ak použije vozidlo zamestnanec:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=156945&postcount=23

...ale ak si s.r.o. nájme vozidlo, potom s.r.o. zaplatí daň.
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Je na to predpísané tlačivo, alebo formou listu ? My sme odpredali vozidlo 01.04.2005- čo teraz ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AGRO
Je na to predpísané tlačivo, alebo formou listu ? My sme odpredali vozidlo 01.04.2005- čo teraz ?
Citujem z Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z MV:
"Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zániku daňovej povinnosti (§89 zákona), alebo k vzniku oslobodenia (§86 zákona), daňovník je povinný oznámiť túto skutočnosť do 15 dní správcovi dane (§ 90 ods. 2 zákona)."
Daňová povinnosť zaniká podľa § 89 ods. 2 zákona mimo iného dňom prevodu držby vozidla na inú osobu, alebo dňom skončenia užívania vozidla na podnikanie... a i. Správca dane pri zániku daňovej povinnosti vráti pomernú časť zaplatenej dane pripadajúcej na zostávajúce dni zdaňovacieho obdobia na základe žiadosti daňovníka.
Podľa tohto asi treba podať dodatočné daň. priznanie, kde sa na riadkoch 18 až 20 vyčísli nová suma dane a vzniknutý rozdiel, ktorý sa listom vyžiada od DU.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Stále mi nieje jasné z tejto debaty, kto platí daň z MN: SRO1 prenajme SRO2 vozidlo. Obidve s ním podnikajú. Jedna má tržbu z prenájmu a druhá z prepravy. Ako to vlastne je?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Stále mi nieje jasné z tejto debaty, kto platí daň z MN: SRO1 prenajme SRO2 vozidlo. Obidve s ním podnikajú. Jedna má tržbu z prenájmu a druhá z prepravy. Ako to vlastne je?
Určite má auto v majetku len jedna z nich. Tak daň zaplatí táto spoločnosť.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ale veď práve novela je o tom, že nie kto vlastní, ale kto podniká platí daň, alebo sa to vzťahuje len na vzťah nepodnikať - podnikateľ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak si prenajmem osobné vozidlo ako podnikateľ na 2 týždne od firmy, ktorá má požičovňu s autami.....snáď nebudem musieť platiť daň z motorov.vozidiel.
Ale u nás je vsio možna
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Takže za autá, za ktoré sme v roku 2005 podali DP DMV, tento rok už len zaplatíme daň? Nemusíme podávať znova DP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaP
Takže za autá, za ktoré sme v roku 2005 podali DP DMV, tento rok už len zaplatíme daň? Nemusíme podávať znova DP.
Ak nedošlo k zmene, tak áno.
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Ako je to prosím Vás s platením dane, ak svoje sukromné auto používa vo vlastnej s.r.o spoločník, konateľ a zamestnanec v jednej osobe ? Dík.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Andrej rv, ďakujem za ochotu. Taktiež s Tebou súhlasím, nakoľko konateľ -zamestnanec /aj spoločník/ ak používa svoje mot. vozidlo na služ. cesty- nie je to predmetom dane z MV. Ide predsa o § 5. Ak by to spadalo do §6, tak ako to tvrdí DRSR, tak by tento príjem za služ. cestu musel konateľ zdaniť 19 % daňou z príjmu!
Už z tohto vyplýva, že čo tvrdia na ich stránke je hlúposť, nakoľko tieto príjmy za služ. cesty nepodliehajú dani z príjmov a spadajú do § 5!!!!

A ešte čosi, logicky predsa konateľ je FO a nie právnická osoba. On tvorí len súčasť právnickej osoby. Čiže žiadne odvedenie dane z MV.
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Opýtam sa skúsenejších ešte takto :
Od 1.12.2005 som začal ako SZČO používať vlatné auto (nezaradené do podnikania) na služobné cesty.
Podal som daňové priznanie DzMV - ako daňovníka som uviedol seba - ako identifikátor rodné číslo.

Otázka 1 - musím znova podať daňové priznanie na DzMV a ako identifikátor uviesť IČO ? alebo nemusím podávať nové daňoveé priznanie a len zaplatím daň na rok 2006 ?
Otázka 2 - kedy si mžem dať daň z mot. vozidiel do nákladov ??? - iba ka mám daňové priznanie na IČO ?
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ako mám postupovať, keď v 11/2005 auto napísal v techničáku na firmu. Musím ho zaradiť do majetku?? Alebo aj tak sa môžem rozhodnúť, či budem uplatňovať 6,2 Sk/ km a nebudem ho evidovať ako majetok firmy??
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

zeel
Opýtam sa skúsenejších ešte takto :
Od 1.12.2005 som začal ako SZČO používať vlatné auto (nezaradené do podnikania) na služobné cesty.
Podal som daňové priznanie DzMV - ako daňovníka som uviedol seba - ako identifikátor rodné číslo.

Otázka 1 - musím znova podať daňové priznanie na DzMV a ako identifikátor uviesť IČO ? alebo nemusím podávať nové daňoveé priznanie a len zaplatím daň na rok 2006 ?
Otázka 2 - kedy si mžem dať daň z mot. vozidiel do nákladov ??? - iba ka mám daňové priznanie na IČO ?
Ako SZČO si dostal pridelené DIČ - to používaš aj pri styku s DU.
Aj pri platbe dane používaš var.symbol - DIČ
Daň z mot. vozidiel dáš do nákladov v deň úhrady.

Ak si podal špatné údaje na daňovom priznaní - choď za svojim správcom dane - určite sa dohodnete.
0 0
jana2 jana2

jana2 je offline (nepripojený) jana2

Lila
Andrej rv, ďakujem za ochotu. Taktiež s Tebou súhlasím, nakoľko konateľ -zamestnanec /aj spoločník/ ak používa svoje mot. vozidlo na služ. cesty- nie je to predmetom dane z MV. Ide predsa o § 5. Ak by to spadalo do §6, tak ako to tvrdí DRSR, tak by tento príjem za služ. cestu musel konateľ zdaniť 19 % daňou z príjmu!
Už z tohto vyplýva, že čo tvrdia na ich stránke je hlúposť, nakoľko tieto príjmy za služ. cesty nepodliehajú dani z príjmov a spadajú do § 5!!!!

A ešte čosi, logicky predsa konateľ je FO a nie právnická osoba. On tvorí len súčasť právnickej osoby. Čiže žiadne odvedenie dane z MV.
Asi sa my vysmejete, ale stále mi to nie je jasné. Konatel a zároveň spoločník v s.r..o. od 1.1.2005 používa spkromné vozidlo na služobné účely pre s.r.o..
Mala byť zaplatená cestná daň a ako to je od 1.12.2005 v tomto prípade?
Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vera
Ako mám postupovať, keď v 11/2005 auto napísal v techničáku na firmu. Musím ho zaradiť do majetku?? Alebo aj tak sa môžem rozhodnúť, či budem uplatňovať 6,2 Sk/ km a nebudem ho evidovať ako majetok firmy??
Tou firmou myslíš seba ako FO - SZČO, alebo PO???

1.Ak si FO - v TP máš zápis ako Vera XY - ak nezaradíš uvedené auto do majetku - nebudeš o ňom účtovať, môžeš si uplatňovať 6,2

2.Ak zaradíš auto do majetku - budeš o ňom účtovať, budeš si dávať do nákladov všetko čo sa týka prevádzky auta /servis, voda, oleje..../ nemôžeš si uplatňovať 6,2

Ak si PO - tak musíš postupovať podľa bodu 2
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať