Zavrieť

Porady

Minimálne mzdové nároky

Mám pracovníka, ktorému som dohodla v pracovnej zmluve mesačnú mzdu vo výške 6.900,-. Je zaradený do 1. platovej triedy. Má 40 hodinový pracovný týždeň.
Aká bude jeho mzda v januári 2006?
Mám mu dať 6.900?
Alebo mu mám vypočítať minimálny mzdový nárok podľa ZP (§120)?
39,70 X 176 hodín = 6.988,-
Teda dám mu doplatok do MM vo výške 88,-?
Viete mi prosim poradiť?
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
adam
Takže ešte raz. Ak má zamestnanec mesačnú mzdu 6900,- , dostane každý mesiac rovnako, 6900,-, nezávisle od fondu prac.času. Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou, vždy počet hodín x 39,7 správne????
Viď nižšie uvedené príspevky.
Naposledy upravil ajobs : 10.01.06 at 20:02
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tóno ....tentokrát ti súhlas nedávam. Čítala som o tom v dvoch zdrojoch. Zamestnávateľ je povinný mu doplatiť , tak ako to Tweety napísala. Zajtra pozriem v práci , ktorá "Mzdová účtovníčka" presne o tom písala. Mali sme spor potom s našim programátorom, ale nakoniec sa obrátil na jednu našu veľmi šikovnú ekonómku a tá mu to presne našla v zákone.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

vladan
VEĽKÉ NESÚHLASÍM s príspevkami, ktoré tvrdia, že mzda v januári u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou je 6988!!! Ešte raz VEĽKÉ NESÚHLASÍM!!!
Keď som čítal horeuvedený názor prvý raz, tiež som s ním veľmi nesúhlasil, v podstate preto som na príspevok Tweety aj zareagoval. Keď som si však pozrel príspevky mzdárov v Poradcovi resp. v 1000 riešení, zisťujem, že som sa vo svojom názore mýlil (určite nie posledný raz ). Pretože uverejnené výklady tvrdia v podstate to isté - z hľadiska nároku na mzdu garantovanú Zákonníkom práce nie je podstatná uplatňovaná forma mzdy (časová mzda hodinová, mesačná, úkolová mzda, podielová mzda a pod.), ale dosiahnutá výška vyjadrená hodinovým podielom. Zároveň platí, že zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou má nárok na mzdu najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy (§ 3 ods. 2 zákona č. 90/1996 Z. z. o minim. mzde v z.n.p. Zhrnuté v súvislosti s dohodnutou mesačnou mzdou:
- ak zamestnanec odpracuje v mesiaci 174 a menej hodín, patrí mu minimálna mzda 6900,- Sk (174 hod je priemerný počet prac. hodín v mesiaci)
- ak zamestnanec odpracuje viac ako 174 hodín, jeho minimálna mzda je počet odprac. hodín x minimálna hodinová mzda (39,70 Sk)
Na záver z § 120 ods. 1 Zákonníka práce "...ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku.."
Myslím, že niet viac čo dodať...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andrej_rv
Keď som čítal horeuvedený názor prvý raz, tiež som s ním veľmi nesúhlasil, v podstate preto som na príspevok Tweety aj zareagoval. Keď som si však pozrel príspevky mzdárov v Poradcovi resp. v 1000 riešení, zisťujem, že som sa vo svojom názore mýlil (určite nie posledný raz ). Pretože uverejnené výklady tvrdia v podstate to isté - z hľadiska nároku na mzdu garantovanú Zákonníkom práce nie je podstatná uplatňovaná forma mzdy (časová mzda hodinová, mesačná, úkolová mzda, podielová mzda a pod.), ale dosiahnutá výška vyjadrená hodinovým podielom. Zároveň platí, že zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou má nárok na mzdu najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy (§ 3 ods. 2 zákona č. 90/1996 Z. z. o minim. mzde v z.n.p. Zhrnuté v súvislosti s dohodnutou mesačnou mzdou:
- ak zamestnanec odpracuje v mesiaci 174 a menej hodín, patrí mu minimálna mzda 6900,- Sk (174 hod je priemerný počet prac. hodín v mesiaci)
- ak zamestnanec odpracuje viac ako 174 hodín, jeho minimálna mzda je počet odprac. hodín x minimálna hodinová mzda (39,70 Sk)
Na záver z § 120 ods. 1 Zákonníka práce "...ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku.."
Myslím, že niet viac čo dodať...
Po Andrejovom príspevku musím opraviť svoj názor, a nezostáva mi iné, len súhlasiť. Pozrel som si to, je to tak.
Človek sa učí celý život.
Naposledy upravil ajobs : 11.01.06 at 14:57
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Takže Tweety mala pravdu.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

6900.-- sK
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
ANNAP
6900.-- sK
Zle píšeš , už tu nepleťte tých čo to chcú vedieť správne...prečítaj si Andrejov príspevok č. 24.
Naposledy upravil DanielaSL : 10.01.06 at 20:13
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ajobs
Po Andrejovom príspevku musím opraviť svoj áízor, a nezostáva mi iné, len súhlasiť. Pozrel som si to, je to tak.
Človek sa učí celý život.
Nuź som ďalšia, čo musím opraviľ svoj názor. Tiež som to už našla v Poradcovi z roku 2002. Doplatok som si doteraz spájala len so mzdou za odpracované hodiny. Ďakujem všetkým. Katija
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

andrej_rv
Keď som čítal horeuvedený názor prvý raz, tiež som s ním veľmi nesúhlasil, v podstate preto som na príspevok Tweety aj zareagoval. Keď som si však pozrel príspevky mzdárov v Poradcovi resp. v 1000 riešení, zisťujem, že som sa vo svojom názore mýlil (určite nie posledný raz ). Pretože uverejnené výklady tvrdia v podstate to isté - z hľadiska nároku na mzdu garantovanú Zákonníkom práce nie je podstatná uplatňovaná forma mzdy (časová mzda hodinová, mesačná, úkolová mzda, podielová mzda a pod.), ale dosiahnutá výška vyjadrená hodinovým podielom. Zároveň platí, že zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou má nárok na mzdu najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy (§ 3 ods. 2 zákona č. 90/1996 Z. z. o minim. mzde v z.n.p. Zhrnuté v súvislosti s dohodnutou mesačnou mzdou:
- ak zamestnanec odpracuje v mesiaci 174 a menej hodín, patrí mu minimálna mzda 6900,- Sk (174 hod je priemerný počet prac. hodín v mesiaci)
- ak zamestnanec odpracuje viac ako 174 hodín, jeho minimálna mzda je počet odprac. hodín x minimálna hodinová mzda (39,70 Sk)
Na záver z § 120 ods. 1 Zákonníka práce "...ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku.."
Myslím, že niet viac čo dodať...
Len aby som uzavrela túto debatu. Z andrejovho príspevku mi vyplýva, že minimálnu mzdu mám dodržanú (t.j. 6.900,- pre mesačne odmeňovaného pracovníka), ale musím mu doplatiť DOPLATOK DO MINIMÁLNEHO MZDOVÉHO NÁROKU, aby som dodržala aj ZP §120.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanielaSĽ
Takže Tweety mala pravdu.
Som ozaj rada, že so mnou nakoniec súhlasíte, prosím pozrite si § 120 ZP odst. 1, zamestnávateľ ,u ktorého nie je odmeňovanie dohodnuté v KZ, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce prísl. pracovného miesta. Ak mzda nedosiahne v kal. mesiaci v prepočte na odpracov. hodinu sumu minim. mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minim. mzd. nároku ustanoveného pre stupeň patriaci prísluš. pracovnému miestu.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Takže sa ešte mám čo učiť. Tiež som si prečítala ten §120 ods.1 aj spredu aj zozadu aj zákon o minimálnej mzde. Ešte nie som celkom presvedčená, ale veľa tomu nechýba. Idem ešte popozerať v 1000 riešeniach a pomohlo by aj to keby Danielka napísala kde o tom čítala. Tiež som bola presvedčená o tom, že doplatok sa dopočítava len zamestnancovi s hodinovou mzdou.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Simonab
Takže sa ešte mám čo učiť. Tiež som si prečítala ten §120 ods.1 aj spredu aj zozadu aj zákon o minimálnej mzde. Ešte nie som celkom presvedčená, ale veľa tomu nechýba. Idem ešte popozerať v 1000 riešeniach a pomohlo by aj to keby Danielka napísala kde o tom čítala. Tiež som bola presvedčená o tom, že doplatok sa dopočítava len zamestnancovi s hodinovou mzdou.
Čítala som to presne v "Mzdovej účtovníčke" 3/2003..... str. 130 - príklad 1. Simi ja tiež moc čítaniu zákona nerozumiem, ale Andrej to napísal a potvrdil, že názor Tweety a mňa je správny. Tak už nebuď ako neveriaci Tomáš.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Je to tak, ako napísala (po lopate) Vladka.
Treba rozlišovať druh odmeňovania, mesačná mzda alebo hodinová mzda - platí to tak odkedy MM existuje
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Oľa nemáš pravdu. Pozri predchádzajúce príspevky , odporúčam Andrejov č. 24 , kde to máš podložené zákonom.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Je mi ľúto, ale máme s Vladkou pravdu, pretože § 120 ods. 4 ZP hovorí len o hodinovej minimálnej mzde, jednotlivým stupňom náročnosti práce je priradený koeficient na prepočet z hodinovej MM, t.j. toto ustanovenie sa nevzťahuje na zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou - skúste si ten § lepšie prečítať.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Oľa tak ti asi pošlem tú Mzdovú účtovníčku , kde sa o tom píše. Alebo keď budem mať čas , tak tú stať sem opíšem.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

DanielaSĽ
Oľa nemáš pravdu. Pozri predchádzajúce príspevky , odporúčam Andrejov č. 24 , kde to máš podložené zákonom.
Spočiatku som bral za bernú mincu len zákon o minimálnej mzde. Došiel som však k presvedčeniu, že skutočne je tu akoby drobný nesúlad Zákonníka práce (ako vyššej právnej normy) a zákona o minim. mzde. Vyskytne sa zriedkavo v dlhších mesiacoch a u zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou vo výške minim. mzdy, ale môže sa vyskytnúť. Ak sa takýto prípad vyskytne, budeme v takomto prípade doplácať do výšky minim. mzd. nároku podľa ZP. Ak nám to vytkne spätne kontrola (pochybuje, ak nechodia na Poradu ), tak to samozrejme uznáme ako našu chybu (spracovateľ miezd).
Aj touto cestou ďakujem zadávateľke otázky a ostatným, ktorý vec uviedli na pravú mieru.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Oľa, ZP hovorí v §119, že mzda zamestananca nesmie byť nižšía ako minimálna mzda ustanovená v Zákone o minimálnej mzde - tu sa rozlišuje, ži pracovník je odmeňovaný hodinovou alebo mesačnou mzdou.

Ale v §120 ods. 1 je povinnosť zamestnávateľa poskytnúť zamestnancovi mzdu, ktorá je najmenej v sume minimálneho mzdového nároku. Minimálny mzdový nárok je uvedený v §120 ods.4-6. V tomto prípade sa nič nehovorí o mesačne alebo hodinovo odmeňovaných pracovníkoch. Obaja musia dostať na hodinu minimálne 39,70 pri 1. stupni náročnosti práce.
T.j. aj mesačne odmeňovaný pracovník bude mať v januári mzdu minimálne 6988 Sk. Ak by sme to chceli presne - dostane doplatok do minimálneho mzdového nároku ale nie doplatok do minimálnej mzdy.

Platí to odvtedy, odkedy boli vymyslené minimálne mzdové nároky, t.j. od platnosti nového Zákonníka práce (tuším r.2002)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Keďže ma táto téma zaujíma a nie som ani trocha odborník na mzdy, iba citujem (nakoľko sú tu i príklady) z:PORADCA 3/2006

Mesačná minimálna mzda
Minimálna mzda ustanovená v Sk na mesiac sa uplatňuje len u zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou (mesačná minimálna mzda). Jej výška je ustanovená pre zamestnanca, ktorý v mesiaci odpracoval všetky pracovné dni. Ak má zamestnanec dohodnutý kratší týždenný pracovný čas alebo v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni, výška porovnávanej minimálnej mzdy sa upraví podielom zodpovedajúcim odpracovanému času z mesačného fondu pracovného času.

Príklad: Zamestnankyňa je odmeňovaná mesačnou mzdou. Má v súlade s § 49 ZP dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas v dĺžke 35 hodín. Pre túto zamestnankyňu sa minimálna mzda prepočíta v pomere 30/40 a bude predstavovať 6 038 Sk.

Príklad: Zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou v októbri čerpal 3 dni dovolenky a 6 dní poberal náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. Z celkového počtu 21 pracovných dní odpracoval len 12. Pre tohto zamestnanca bude porovnávanou mesačnou minimálnou mzdou suma 3 943 Sk (6 900 x 12/21).

Hodinová minimálna mzda
Výška minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom (hodinová minimálna mzda) je ustanovená pre týždenný pracovný čas 40 hodín. Ak je u zamestnávateľa ustanovený týždenný pracovný čas nižší ako 40 hodín, suma hodinovej minimálnej mzdy sa nepriamo úmerne skráteniu ustanoveného týždenného pracovného času zvýši.

Príklad: Zamestnanec pracuje v dvojsmennej prevádzke, kde je v súlade s § 35 ZP ustanovený týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Je odmeňovaný hodinovou mzdou. Výška porovnávanej minimálnej mzdy nebude 39,70 Sk/h, ale bude zvýšená v pomere 40/38,75 a bude tak predstavovať 41 Sk na hodinu (39,70 x 40/38,75). V prípade, že zamestnanec má v súôade s § 49 ZP pracovný pomer dohodnutý na kratší pracovný čas než je ustanovený pracovný čas, hodinová výška minimálnej mzdy sa z tohto dôvodu nemení.

Doplatok do minimálnej mzdy
Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci výšku minimálnej mzdy, zamestnancovi vznikne nárok na doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi dosiahnutou mzdou a príslušnou výškou minimálnej mzdy. Zo zamestnancom dosiahnutej mzdy spolu sa na účely porovnania s minimálnou mzdou mzdy odpočítavajú vyplatené sumy
- mzdy a mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas,
- mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok,
- mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu a
- mzdového zvýhodnenia za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí.
Z celkového počtu zamestnancom odpracovaných hodín v mesiaci sa odpočítajú hodiny práce nadčas.
V prípade, že zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou , očistená mesačná mzda (dosiahnutá mesačná mzda bez vyššie uvedených súm) sa porovná s príslušnou sumou mesačnej minimálnej mzdy zodpovedajúcou podielu zamestnancom odpracovaného času z mesačného fondu pracovného času.
Ak zamestnanec nie je odmeňovaný mesačnou mzdou, výsledná očistená suma mzdy za mesiac sa vydelí očisteným počtom odpracovaných hodín (t.j. počtom odpracovaných hodín bez hodín práce nadčas) a porovná sa so sumou hodinovej minimálnej mzdy zodpovedajúcou ustanovenému týždennému pracovnému času.

Príklad: Zamestnanec vykonáva jednoduché pomocné práce v dvojsmennej prevádzke s ustanoveným týždenným pracovným časom 37,5 hodiny. Je odmeňovaný úkolovou formou mzdy. V mesiaci s 22 pracovnými dňami čerpal 2 dni dovolenky a odpracoval 150 hodín. V nadväznosti na plnenie noriem spotreby práce dosiahol mzdu 6 479 Sk, z čoho 186 Sk tvorilo mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok a 155 Sk mzdové zvýhodnenie za prácu v odpoludňajšej smene.
Z celkovej mzdy zamestnávateľ odpočíta len zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 186 Sk. Očistená mzda predstavovala 6293 Sk, čo v prepočte na odpracovanú hodinu predstavuje 41,95 Sk. Hodinová minimálna mzda pre týždenný pracovný čas 37,5 hodiny je 42,34 Sk (39,70 x 40/37,5). Zamestnávateľ mu vyplatí doplatok 0,40 Sk za každú odpracovanú hodinu, spolu 62 Sk.
..........................
Aj v prípade zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou sa výška minimálneho mzdového nároku odvádza výlučne z hodinovej minimálnej mzdy .

Príklad (skrátený) pre 2.stupeň náročnosti prac.miesta:Zamestnankyňa pracuje v dvojsmennej prevádzke na plný pracovný úväzok 38,75 hodiny týždenne, má dohodnutú tarifnú mzdu 8350 Sk . Odpracovala v mesiaci s 22 pracovnými dňami plný počet 170,5 hodiny. Vyplatená suma 8 350 Sk v prepočte na odpracovanú hodinu predstavuje 48,97 Sk. Sadzba minimálneho mzdového nároku pre ľ.stupeň pri 38,75-hodinovom týždennom pracovnom čase predstavuje 49,20 Sk (39,70 a 1,2 x 40/38,75). Zamestnankyňa má nárok na doplatok do výšky minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre 2.stupeň náročnosti vo výške 0,23 Sk za každú odpracovanú hodinu, spolu 39 Sk. Celkový nárok na mzdu spolu s prihliadnutím na ustanovenie § 130 ods.1 ZP o zaokrúhľovaní mzdy predstavuje 8 389 Sk.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Dúfam , že už ostane táto téma uzatvorená , lebo keď to číta niekto ,kto tejto veci moc nerozumie , tak musí v tom mať zmätok a je naďalej z toho vedľa , že čo je vlastne pravda. Potvrdili viacerí aj príkladmi aj zákonom , že je pravda to , čo tu hneď na začiatku napísala Tweety. Prosím všetkých , ktorí sú aj napriek tomu presvedčení o opaku, nech si už to svoje presvedčenie nechajú radšej pre seba a nepletú zbytočne tých, ktorí to chcú vedieť správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať