Zavrieť

Porady

Soc.fond

Chcem sa spýtať na presné účtovanie Sociálneho fondu, napr.zamestnávateľ poskytne zamestnancom vstupenky hradené zo SF(samozrejme musí to po novom zdaniť) ako to zaúčtujem v podvojnom účtovníctve?
ďakujem
Usporiadat
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

liba2
Keď urobíš tvorbu SF (uvádzaš "ako VPD") tak niekde si sleduješ výšku vytvorených prostriedkov SF - asi v osobitnej pokladni (nie?).
Rovnako aj čerpanie SF treba zapísať tak, aby sa ti znížil zostatok SF, t.j. ako výdaj z tej osobitnej pokladne.
O osobitnej pokladni si prečítaj príspevok č. 57 a 58 v tejto téme.
Nie nemam osobitnú pokladnu, len v knihe soc. fondu to mam evidovane. Je správnejšie namiesto VPD dávať ID?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

saglucka
Nie nemam osobitnú pokladnu, len v knihe soc. fondu to mam evidovane. Je správnejšie namiesto VPD dávať ID?
Našla som ti jednu tému ako sa vedie SF v Alfe - prečítaj si, možno ti to pomôže. Ja Alfu neovládam ale aspoň takto ti poradím:

http://www.porada.sk/t12617-p2-socilny-fond--alfa.html
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Veľmi pekne ti ĎAKUJEM
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
Sociálny fond má mať osobitný účet.
No stretla som sa aj s tým, že jedna banka ani nedovolí vybrať v hotovosti z účtu SF, musí byť len príkaz na úhradu, t.j. z účtu SF na iný bežný účet.
Čerpanie len bezhotovostne.
So zdaňovaním súhlasím /samozrejme okrem stravných lístkov/ cez mdzy a to 19%. Je to trocha kruté, že na jednej strane dostaneme a na druhej nám zoberú.
Naša firma to robí tak, že daň zaplatí za zamestnancov, ale tento výdavok si nedáva do nákladov, hradí ho zo zisku. Lebo daň za iného daňovníka nie je daňovým nákladom. Aspoň nejaká sociálna politika po dlhšom čase.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

HUPKA64
Sociálny fond má mať osobitný účet................
Pre sociálny fond netreba mať otvorený osobitný účet v banke!

§ 6 ods. 1 zákona č. 152/1994 Z. z. o soc. fonde:
Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa“.

Za účelom ustanovenia postupov účtovania tvorby a použitia SF vydalo MF SR 6 opatrení. Jedno z nich: Opatrenie č. 65/396/1994 bolo vydané pre FO ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť a účtujú v sústave JÚ; ukladalo im povinnosť viesť knihu sociálneho fondu, a ako jedinému subjektu ustanovilo povinnosť viesť prostriedky SF na osobitnom účte peňažných prostriedkov v banke. Neskôr sa prijal výklad, že FO túto povinnosť splní aj keď bude viesť prostriedky SF v osobitnej pokladnici.

Samotné znenie §-u 6 ods. 1 zákona č. 152/1994 Z. z. zostalo nezmenené, teda menil sa len výklad tohto ustanovenia.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Prosím vyjadrite sa:
v JÚ sa základný prídel počíta zo všetkých zúčtovaných hrubých miezd (bez náhrad) v roku 2005, to znamená vrátane decembra, i keď tieto mzdy budú v peňažnom denníku az v 1/2006?
Druhá otázka: mzdy sú stanovené pevne na mesiac, či je alebo nie je sviatok má pracovník stanovenú mzdu, na výplatnej listine mám uvedené v príslušnom mesiaci že bol napr. 1 sviatok, ako odpracovaný, t.j. 8 hod. , ale nemám výšku náhrady. Mám to zle? Môžem teraz prepočítať 8 hod krát priemer za predch. štvrťrok a o to znížiť hrubú mzdu pre výpočet zákl. prídelu.
A mzdy by som už neupravovala.
Ďakujem vopred.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dom
Prosím vyjadrite sa:
v JÚ sa základný prídel počíta zo všetkých zúčtovaných hrubých miezd (bez náhrad) v roku 2005, to znamená vrátane decembra, i keď tieto mzdy budú v peňažnom denníku az v 1/2006?
Druhá otázka: mzdy sú stanovené pevne na mesiac, či je alebo nie je sviatok má pracovník stanovenú mzdu, na výplatnej listine mám uvedené v príslušnom mesiaci že bol napr. 1 sviatok, ako odpracovaný, t.j. 8 hod. , ale nemám výšku náhrady. Mám to zle? Môžem teraz prepočítať 8 hod krát priemer za predch. štvrťrok a o to znížiť hrubú mzdu pre výpočet zákl. prídelu.
A mzdy by som už neupravovala.
Ďakujem vopred.
Pri mesačnej mzde sa za sviatok platí ako za iný odpracovaný deň, teda to máš správne vypočítané.
(Ak máte kolektívnu zmluvu, je možné dohodnúť poskytnutie náhrady mzdy.)

K tvorbe SF príslušné ustanovenia - z čoho sa počíta:
§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."

§118 ods. 2 zák. práce:
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
Naposledy upravil liba2 : 26.02.06 at 11:05
0 0
Italiana Italiana

Italiana je offline (nepripojený) Italiana

Zdravím všetkých šikovných poraďákov!

SF:
Ak firma tvorí veľmi malý sociálny fond, ale chce z neho kupovať aspoň stravné lísky, čiže ho ku koncu roka prečerpá.

1.Doteraz som vždy doúčtovala ten rozdiel ako tvorbu SF z nedaňových nákladov. Správne? Iná možnosť ma nenapadla.

2.Ale na porade som čítala, že je možné tvoriť SF aj z nerozdeleného zisku min. období. Dúfam, že som sa dočítala správne.

3. Na účte 428 Nerozd.zisk min.období mám analyticky rozdelené zisky z jednotlivých rokov. Od roku 2004 sa podiely na zisku nezdaňujú. A tie ostatné roky? To sa môže "hádzať do jedného vreca?" Pri pridelení z 428 do SF z rokov 2003 a nižších sa nič nezdaňuje?

4. A keď už som pri tom nerozdelenom zisku z rokov 2003, 2002 a menej: keď to postupne budem vyplácať ako podiely na zisku, všetko sa to zdaní aktuálnou sadzbou 19% v daňovom priznaní spoločníka ako jeho príjem? Dúfam, že tam netreba prihliadať na daňové sadzby tých starých rokov.

Som rada, že na stránkach porady sa veľa dozviem
Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Italiana
Ak firma tvorí veľmi malý sociálny fond, ale chce z neho kupovať aspoň stravné lísky, čiže ho ku koncu roka prečerpá.

1.Doteraz som vždy doúčtovala ten rozdiel ako tvorbu SF z nedaňových nákladov. Správne? Iná možnosť ma nenapadla.

2.Ale na porade som čítala, že je možné tvoriť SF aj z nerozdeleného zisku min. období. Dúfam, že som sa dočítala správne.
Ďakujem
Iná možnosť je práve tá v bode 2, t.j. pri rozdeľovaní dosiahnutého zisku je možné doplniť aj SF.
Naposledy upravil liba2 : 16.03.06 at 01:31
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Italiana
3. Na účte 428 Nerozd.zisk min.období mám analyticky rozdelené zisky z jednotlivých rokov. Od roku 2004 sa podiely na zisku nezdaňujú. A tie ostatné roky? To sa môže "hádzať do jedného vreca?" Pri pridelení z 428 do SF z rokov 2003 a nižších sa nič nezdaňuje?

4. A keď už som pri tom nerozdelenom zisku z rokov 2003, 2002 a menej: keď to postupne budem vyplácať ako podiely na zisku, všetko sa to zdaní aktuálnou sadzbou 19% v daňovom priznaní spoločníka ako jeho príjem? Dúfam, že tam netreba prihliadať na daňové sadzby tých starých rokov.
Ďakujem
Podiely zo zisku dosiahnutého za rok 2003 a skôr - sa zdaňujú súčasne platnou sadzbou dane = 19%. Pri výplate podielov spoločníkom sa daň nezráža, teda vyplatí sa im celá suma. Spoločníci musia podať daň. priznanie po skončení roka a tento príjem zdaniť.
Podiely zo zisku dosiahnutého za rok 2004 a neskôr sa nezdaňujú a ani sa neuvádzajú v daň. priznaní.

Pokiaľ ide o SF:
Ak sa prispieva zo SF na stravovanie v súlade s predpismi, príspevok sa zamestnancovi nezdaňuje;
Ak sa zo SF prispeje zamestnancovi na iný účel, podlieha to 19% dani (pripočítať ku mzde a zdaniť).
0 0
Italiana Italiana

Italiana je offline (nepripojený) Italiana

Ďakujem za odpoveď.
Použitie sociálneho fondu by malo mať určitú štruktúru: momentálne neviem presne akú, ale určité % na stravu, % na iné..
Je to problém, keď ho firma celý použije len na stravné lístky? Snáď by to nemal byť problém, lebo keď je ten fond nízky a chcem z neho aspoň stravné kúpiť, tak nič iné mi nezostáva. Môže byť?
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Dosť som ostala prekvapená, že ste podaktorí zrušili sociálny účet v banke. Podľa mňa bolo vhodnejšie prejsť do inej banky. My sme to tiež urobili a dnes neplatíme žiadne poplatky za vedenie sociálneho účtu, iba inkasujeme kreditné úroky z vkladu a z nich nám potom strhnú zrážkovú daň. Každopádne na tom len získame. Dôležité je ale povedať v banke už pri založení účtu, že ide o účet sociálneho fondu. Veľa bánk má pre ne určený zvláštny režim. A kde ho spoplatňujú, treba odtiaľ odísť.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ano aj kolekcie zdaňuješ 19%
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Modroocko Pozri príspevok
Dosť som ostala prekvapená, že ste podaktorí zrušili sociálny účet v banke. Podľa mňa bolo vhodnejšie prejsť do inej banky. My sme to tiež urobili a dnes neplatíme žiadne poplatky za vedenie sociálneho účtu, iba inkasujeme kreditné úroky z vkladu a z nich nám potom strhnú zrážkovú daň. Každopádne na tom len získame. Dôležité je ale povedať v banke už pri založení účtu, že ide o účet sociálneho fondu. Veľa bánk má pre ne určený zvláštny režim. A kde ho spoplatňujú, treba odtiaľ odísť.
Kreditný úrok a zrážková daň sú prevádzkové príjmy/výnosy, resp. daň, teda úrok nenavyšuje sociálny fond a zo SF sa neplatí zrážková daň. Obidve veci treba preúčtovať do prevádzkovej časti hospodárenia firmy.
0 0
jaja1 jaja1

jaja1 je offline (nepripojený) jaja1

ahojte, predčasom, keď som hľadala niečo úplne iné na porade, a náhodou som našla priložený súbor knihy SF, tuším v exceli. Neviete mi pomôcť niekto, kde by som to našla?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jaja1 Pozri príspevok
ahojte, predčasom, keď som hľadala niečo úplne iné na porade, a náhodou som našla priložený súbor knihy SF, tuším v exceli. Neviete mi pomôcť niekto, kde by som to našla?
Ďakujem
Skús prelúskať tieto príspevky:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8308637
0 0
jaja1 jaja1

jaja1 je offline (nepripojený) jaja1

na porade som hľadala, a nič som nenašla, ale som stiahla jeden jednoduchý freeware program, v ktorom je kniha sociálneho fondu, tak tu som to spravila, pripájam aj link: http://www.hdsoft.sk/site/el-jeduct/popis.php

ale určite by bola lepšia tabuľka v exceli..
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
Dobrý deň,
už tu bola takáto otázočka, ale nebola na ňu odpoveď. Musí zostatok na účte 472 byť rovnaký ako na účte sociálneho fondu vedeného v banke?
Je to dosť veľký rozdiel.
S takýmto rozdielom som to prebrala.
Nebolo by ľahšie zrušiť účet v banke(keďže to už nie je povinné) a viesť SF iba analyticky.
ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

babula12 Pozri príspevok
Dobrý deň,
už tu bola takáto otázočka, ale nebola na ňu odpoveď. Musí zostatok na účte 472 byť rovnaký ako na účte sociálneho fondu vedeného v banke?
Je to dosť veľký rozdiel.
S takýmto rozdielom som to prebrala.
Nebolo by ľahšie zrušiť účet v banke(keďže to už nie je povinné) a viesť SF iba analyticky.
ďakujem
Sú 2 možnosti:
1. buď si účet SF v banke ponecháte - ale potom ho dorovnáte na stav podľa účtu 472, alebo
2. účet v banke zrušíte - čo je praktickejšie.
0 0
arnošt arnošt

arnošt je offline (nepripojený) arnošt

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu zaúč. SF.Pre zamestnancov Sme nakúpili nák. poukážky a chceli by sme ich zaúčtovať zo SF.
ale neviem presne ako. Fá za poukažky Sme zaplatili cez ban. účet.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať