Zavrieť

Porady

II.pilier

som zena :-)
Dostala som dnes otazku: Studenst, ktory od svojich 14, 15 rokov pracuje obcas na dohodu a je vzdy prihlaseny do socialnej poistovne na urazove poistenie, musi si do 30.6. uzatvorit zmluvu na II. pilier dochodkoveho poistenia? nema to vplytv na moznost prihlasenia sa do II. piliera ak je uz raz nahlaseny v socpoist v buducnosti? Ja tvrdim, ze to s II. pilierom nema nic spolocne, ze prihlasit sa moze, az zacne pracovat a bude do pistovne prihlaseny ako platitel starobneho poistenia. Rozmyslam spravne?
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Viera123
Presne tak Pepa. Už by nemohol vstúpiť do II. piliera, lebo by nemal nepretržitý štatút študenta alebo nezamestnaného. Po skončení školy musí ísť do 7 dní na úrad práce a zaregistrovať sa, inak do II. piliera nemá po 30. 6. 2006 šancu vstúpiť. Ale ak chce ísť na VŠ a nemá istotu, že ho zoberú, tak sa musí dobrovoľne prihlásiť ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba do SP do 30.6.2006.... atď.
Nerozumiem
Prečo by nemal nepretržitý štatút študenta. Štatút študenta má predsa do 31.8.2006 /mám na mysli samozrejme stredoškoláka/.
Viera, buď taká láskavá a daj mi sem paragraf /alebo tú dieru v paragrafe/ po lopate, pretože toto sa mi absolútne nezdá.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Viera123
...pokiaľ dcére končí školský rok 30.6.2006...
Ak sa nemýlim, školský rok na stredných školách nekončí 30.6. Správny dátum by mal byť 31.8. aj pre tých, ktorí v aktuálnom roku maturujú. Ak by končil 30.6., rodičia čerstvých maturantov by nemali nárok na rodinné prídavky do augusta v tom prípade, že sa ich dieťa zamestná. Pokiaľ viem, rodičom takýchto detí sa rodinné prídavky bez problémov vyplácajú do 31.8. Mýlim sa?
Ak sa nemýlim v dátume ukočenia školského roka, diskusia o tom, či sa má maturant, ktorý chce pokračovať v štúdiu na VŠ a nestratiť pritom možnosť prihlásiť sa do druhého piliera, je zbytočná.
Podľa mňa čerstvý maturant spĺňajúci podmienku, že nebol povinne dôchodkovo poistený v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 a pritom sa sústavne pripravoval na budúce povolanie, sa nemusí prihlasovať na úrade práce za účelom zachovania si možnosti prihlásiť sa do druhého piliera.

Dodatok, 22.5.2006, 20:40:

Nedalo mi to a "pohrabal" som sa v zákonoch.

§25 zákona 29/1984 hovorí o tom, že vykonaním maturitnej alebo záverečnej skúšky prestáva byť žiakom.

§38 zákona 29/1984 hovorí o tom, že školský rok začína 1.9. bežného roka a končí 31.8. nasledujúceho roka.

§10 ods. 4 zákona 461/2003 hovorí o tom, že za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do konca školského roka, v ktorom bolo štúdium na strednej škole ukončené. Pojem ukončenia štúdia na strednej škole je v tomto zákone definovaný odkazom na §25 zákona 29/1984.

§14 ods. 3 zákona 43/2004 "riešiaci" študentov v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 odkazuje na celý zákon 461/2003.

Citáty §§§ v prípade potreby pridám.
Naposledy upravil endrju : 22.05.06 at 17:56
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Martin1998
A ako je to v prípade,keď študent končí bakalárske štúdium a cez prázdniny
v roku 2005 pracoval a tým pádom bol prihlásený v SP?
Ďakujem
Ak platil dôchodkové poistenie (bol zamestnaný v pracovnom pomere), má čas na rozhodnutie najviac do 30.6.2006. Pri uzatváraní zmluvy do druhého piliera musí byť prihlásený v prvom pilieri.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Nerozumiem
Prečo by nemal nepretržitý štatút študenta. Štatút študenta má predsa do 31.8.2006 /mám na mysli samozrejme stredoškoláka/.
Viera, buď taká láskavá a daj mi sem paragraf /alebo tú dieru v paragrafe/ po lopate, pretože toto sa mi absolútne nezdá.
Je pravdou , že školský rok končí 31.8. Na základe paragrafu, ktorý uvediem nižšie si myslím, že v prípade maturantov to tak nie je zákon 29/1984 v znení zákona 5/2005- školský zákon:

§ 25
Ukončenie štúdia na stredných školách
1/ Na gymnáziu, strednej odbornej škole na najmenej štvorročnom štúdiu, na strednom odbornom učilišti v študijných odboroch a v nadstavbovom štúdiu sa štúdium ukončuje maturitnou skúškou. Na študijných odboroch stredných odborných škôl, ktorých dĺžka štúdia je kratšia ako štyri roky, a na učebných odboroch stredných odborných učilíšť sa ukončuje záverečnou skúškou. Dňom nasledujúcim po dni, keď žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku alebo záverečnú skúšku, prestáva byť žiakom školy.


0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

evina
Dňom nasledujúcim po dni, keď žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku alebo záverečnú skúšku, prestáva byť žiakom školy.
Evi, pridal som do môjho predchádzajúceho príspevku (číslo 23; http://www.porada.sk/showpost.php?p=246097&postcount=23 ) rozbor §§§. Takže Tvoje tvrdenie je pravdivé, ale nie je v ňom zohľadnená povestná kľukatosť §§§.

Na odľahčenie a na záver môjho vstupu do diskusie na tému "stredoškolák dokedy" pridávam jeden povzdych:
Uch, radšej by som analyzoval iné §§§. Zainteresovaní vedia aké ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

10 ods. 4 zákona 461/2003 hovorí o tom, že za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do konca školského roka, v ktorom bolo štúdium na strednej škole ukončené. Pojem ukončenia štúdia na strednej škole je v tomto zákone definovaný odkazom na §25 zákona 29/1984.



Andrej doplnením tohto paragrafu kľukatosť odstránená a je to 31.8.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Pepa
Viera, toto máš odkiaľ?
Pepa, zdroj je www.dochodok.gov.sk, uz som to raz uvádzala v inom príspevku. Vydalo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Pepa
Nerozumiem
Prečo by nemal nepretržitý štatút študenta. Štatút študenta má predsa do 31.8.2006 /mám na mysli samozrejme stredoškoláka/.
Viera, buď taká láskavá a daj mi sem paragraf /alebo tú dieru v paragrafe/ po lopate, pretože toto sa mi absolútne nezdá.
Pepa, informáciu som si overovala v DSS, ale nedalo mi to a kontaktovala som aj Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, ale žiaľ, pracovníci, ktorí sú tam, nemajú momentálne čas a ostatní sú na školení . Budem tam volať ešte zajtra, pretože ako písala myslím Gabča, ani v Sociálke v tom nemajú jasno, tak nech máme jasno aspoň my.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

endrju
Ak sa nemýlim, školský rok na stredných školách nekončí 30.6. Správny dátum by mal byť 31.8. aj pre tých, ktorí v aktuálnom roku maturujú. Ak by končil 30.6., rodičia čerstvých maturantov by nemali nárok na rodinné prídavky do augusta v tom prípade, že sa ich dieťa zamestná. Pokiaľ viem, rodičom takýchto detí sa rodinné prídavky bez problémov vyplácajú do 31.8. Mýlim sa?
Ak sa nemýlim v dátume ukočenia školského roka, diskusia o tom, či sa má maturant, ktorý chce pokračovať v štúdiu na VŠ a nestratiť pritom možnosť prihlásiť sa do druhého piliera, je zbytočná.
Podľa mňa čerstvý maturant spĺňajúci podmienku, že nebol povinne dôchodkovo poistený v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 a pritom sa sústavne pripravoval na budúce povolanie, sa nemusí prihlasovať na úrade práce za účelom zachovania si možnosti prihlásiť sa do druhého piliera.

Dodatok, 22.5.2006, 20:40:

Nedalo mi to a "pohrabal" som sa v zákonoch.

§25 zákona 29/1984 hovorí o tom, že vykonaním maturitnej alebo záverečnej skúšky prestáva byť žiakom.

§38 zákona 29/1984 hovorí o tom, že školský rok začína 1.9. bežného roka a končí 31.8. nasledujúceho roka.

§10 ods. 4 zákona 461/2003 hovorí o tom, že za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do konca školského roka, v ktorom bolo štúdium na strednej škole ukončené. Pojem ukončenia štúdia na strednej škole je v tomto zákone definovaný odkazom na §25 zákona 29/1984.

§14 ods. 3 zákona 43/2004 "riešiaci" študentov v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 odkazuje na celý zákon 461/2003.

Citáty §§§ v prípade potreby pridám.
Andrej, donedávna som aj ja bola v domnení, že je to tak, písalo sa dosť o danej téme aj v iných príspevkoch. S "horiacim" termínom však to až tak jasne nevyzerá. Sám vieš, že interpretácia zákona nie je vždy jednoznačná a niekedy tam (myslím dosť často ), ostanú aj diery. Ty by si sa spoliehal na to? Priznám sa, že ja nie. Ale nakoľko nemám rada polopravdy, tak som si informáciu overovala viackrát. Ale ani to ma neuspokojilo a kontaktovala som Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny, ako píšem vyššie, žiaľ, dnes nemal kto reagovať, skúsim najbližšie dni.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Niektoré príspevky zo stránky www.dochodok.gov.Sk

l.Výnimkou sú študenti a nezamestnaní, ktorí budú CELÉ toto obdobie NEPRETRŽITE študentmi alebo nezamestnanými (evidovanými v evidencii nezamestnaných) a nebudú si platiť dôchodkové odvody. Títo môžu vstúpiť aj po 30. júni 2006, a to do 30 dní, odkedy sa zamestnajú alebo inak vstúpia do
dôchodkového systému.

2.Do 2. piliera môžete vstúpiť kedykoľvek v termíne od 1. januára 2005 do 30. júna 2006. Po tomto termíne nie je vstup do 2. piliera možný.

Výnimkou sú študenti a nezamestnaní, ktorí budú CELÉ toto obdobie NEPRETRŽITE študentmi alebo nezamestnanými (evidovanými v evidencii nezamestnaných) a nebudú si platiť dôchodkové odvody. Títo môžu vstúpiť aj po 30. júni 2006, a to do 30 dní, odkedy sa zamestnajú alebo inak vstúpia do dôchodkového systému.
Výnimkou sú aj študenti stredných škôl, ktorí sú teraz v 1. a 2. ročníku, pretože títo pôjdu do 2. piliera automaticky.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Viera123
Pepa, zdroj je www.dochodok.gov.sk, uz som to raz uvádzala v inom príspevku. Vydalo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vierka, pozrela som si tú stránku a píše sa tam, že:
Ak budete celé obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentom a zapojíte sa do dôchodkového systému až po 30.6. 2006 (nap. skončíte VŠ a zamestnáte sa až v januári 2008), musíte sa rozhodnúť o vstupe do 2. piliera, až keď sa do systému znova zapojíte (teda v januári 2008), a to do 30 dní. Obdobie na vstup do 2. pil. od 1.1.2005 do 30.6. 2006 sa na vás, pokiaľ budete počas celého tohto obdobia študentom, nevzťahuje.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Miriam.x
Vierka, pozrela som si tú stránku a píše sa tam, že:
Ak budete celé obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentom a zapojíte sa do dôchodkového systému až po 30.6. 2006 (nap. skončíte VŠ a zamestnáte sa až v januári 2008), musíte sa rozhodnúť o vstupe do 2. piliera, až keď sa do systému znova zapojíte (teda v januári 2008), a to do 30 dní. Obdobie na vstup do 2. pil. od 1.1.2005 do 30.6. 2006 sa na vás, pokiaľ budete počas celého tohto obdobia študentom, nevzťahuje.
Ďakujem Miriam, vidíš, toto som si nevšimla, viac "očí", viac rozumu!
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Viera123
Andrej, donedávna som aj ja bola v domnení, že je to tak, písalo sa dosť o danej téme aj v iných príspevkoch. S "horiacim" termínom však to až tak jasne nevyzerá. Sám vieš, že interpretácia zákona nie je vždy jednoznačná a niekedy tam (myslím dosť často ), ostanú aj diery. Ty by si sa spoliehal na to? Priznám sa, že ja nie. Ale nakoľko nemám rada polopravdy, tak som si informáciu overovala viackrát. Ale ani to ma neuspokojilo a kontaktovala som Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny, ako píšem vyššie, žiaľ, dnes nemal kto reagovať, skúsim najbližšie dni.
Vierka, domnievam sa, že najväčší záujem na "znejasňovaní" majú sprostredkovatelia poistenia v druhom pilieri.
Čerství maturanti sú prakticky ich poslednou príležitosťou zarobiť ešte do 30.6.2006 nejakú tú korunku z provízií.
Po 30.6.2006 sa prílev poistencov do druhého piliera rapídne zníži a väčšina sprostredkovateľov so svojou činnosťou bude musieť skončiť pre nedostatok dopytu po ich službách.

Na hypotetickú otázku "spoliehal by som sa na to" nedokážem odpovedať. Do duší dnešných maturantov nevidím a ich názory prakticky nepoznám. Nedokážem preto ani posúdiť ich mieru (ne)dôverčivosti k rôznym spôsobom boja "sprostredkovateľov blahobytu" o každú korunu, ktorú títo mladí ľudia ešte nezarobili.

Z pozície mojich skúseností som si svoj názor na II. pilier vytvoril relatívne rýchlo po preštudovaní zákona 43/2004 ešte v prvej polovici roka 2004. Tento zákon je potrebný, ale nie je pre každého vhodný. Vhodnejší je pre mládež, menej vhodný pre strednú generáciu a skôr nevhodný pre staršiu generáciu v preddôchodkovom veku.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

endrju
Vierka, domnievam sa, že najväčší záujem na "znejasňovaní" majú sprostredkovatelia poistenia v druhom pilieri.
Čerství maturanti sú prakticky ich poslednou príležitosťou zarobiť ešte do 30.6.2006 nejakú tú korunku z provízií.
Po 30.6.2006 sa prílev poistencov do druhého piliera rapídne zníži a väčšina sprostredkovateľov so svojou činnosťou bude musieť skončiť pre nedostatok dopytu po ich službách.

Na hypotetickú otázku "spoliehal by som sa na to" nedokážem odpovedať. Do duší dnešných maturantov nevidím a ich názory prakticky nepoznám. Nedokážem preto ani posúdiť ich mieru (ne)dôverčivosti k rôznym spôsobom boja "sprostredkovateľov blahobytu" o každú korunu, ktorú títo mladí ľudia ešte nezarobili.

Z pozície mojich skúseností som si svoj názor na II. pilier vytvoril relatívne rýchlo po preštudovaní zákona 43/2004 ešte v prvej polovici roka 2004. Tento zákon je potrebný, ale nie je pre každého vhodný. Vhodnejší je pre mládež, menej vhodný pre strednú generáciu a skôr nevhodný pre staršiu generáciu v preddôchodkovom veku.
Andrej, neviem, či na tom majú záujem sprostredkovatelia, veď oni si tú nejasnosť zákona predsa sami nevymysleli, skôr si myslím, že by to zahmlievanie bolo v prospech sociálky, keby chcela zamedziť ďalšiemu odlivu ľudí z I. piliera. Pretože im (študentom)by potom jednoducho mohla povedať, že už do II. piliera vstúpiť nemôžu. A sám uznáš, že na Slovensku je možné naozaj všetko.
Takže sa s tvojou domnienkou nestotožňujem. Sám vidíš, že keď sa na Slovensku schváli nejaký zákon, už je novelizovaný. Keby nebolo toľko neschopných zákonov, neboli by ani takéto dohady.
Samozrejme, každý chce zarobiť, ale či za každú cenu, to si nemyslím. Veď predsa sprostredkovateľ ktorý zapojí klienta do II. piliera, by mal rátať s tým, že tento sa bude na neho obracať aj v budúcnosti, a keď klientovi dá nepravdivú, zahmlenú info, má sa potom pred ním schovávať??
Mám ale taký dojem, že ľudí zavádzajú aj tlačené médiá, v snahe zarobiť na predaji svojich výtlačkov. Nejaký redaktor napíše článok, ktorý o danej problematike nemá ani potuchy a predostrie ho státisícom čitateľov. S tým som sa potýkala aj na začiatku reformy a nie je tomu inak ani teraz (a zďaleka nejde iba o reformu dôchodkového systému).

Ohľadne hypotetickej otázky: "spoliehal by si sa na to", predsa nejde o duše maturantov, do ktorých nevidíš, nestretla som sa s jediným, ktorému by na srdci ležala reforma, oni ešte o podobných veciach ani nesnívajú, skôr im to zabezpečujú rodičia, ktorí už akú - takú skúsenosť majú (a zväčša negatívnu) a preto sa na štát a sľuby vládnej "garnitúry" moc nespoliehajú. Pýtala som sa teba, či by si sa na niečo v tomto štáte spoliehal.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Viera123
...Pýtala som sa teba, či by si sa na niečo v tomto štáte spoliehal.
Myslím si, že diskusia o tejto otázke v tejto téme by bola už
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať