Zavrieť

Porady

JU-zrážka zo mzdy za obedy

ťažko pracujúca účtovníčka
Ako zaúčtujete v JU zamestnancovi zrážku zo mzdy.

Zamestnancovi je vykonaná zrážka zo mzdy v sume napr. 500 Sk za odobraté obedy alebo za poukážky TICKET.
Podľa mňa je to výdavok, ktorý ovp. základ dane, členenie mzdy.
Usporiadat
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Asi by som to ucoval takto:

na fakture za stravovanie by som prislusnych 55% dal do danovych vydavkov (ostatne do nedanovych) a potom by som evidoval vyplatenie mzdy v celej sume a zrazku dal ako nezdanovany prijem... moze byt?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Myslím Fantozzi, že aj tak sa to dá. Ja som si len nebola istá či to správne robím. Proste zrážka zo mzdy zamestnancovi je normálne výdavok ovpl. základ dane.
To znamená, že ak zamestnanec má čistú mzdu 10 000,00 Sk musím do výdavkoch dostať celú tú sumu. Nezáleži pritom, že táto zrážka sa robí fakticky bez pohybu peňazí.

Ďakujem ti, že si sa ozval.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Yvvetta
Myslím Fantozzi, že aj tak sa to dá. Ja som si len nebola istá či to správne robím. Proste zrážka zo mzdy zamestnancovi je normálne výdavok ovpl. základ dane.
To znamená, že ak zamestnanec má čistú mzdu 10 000,00 Sk musím do výdavkoch dostať celú tú sumu. Nezáleži pritom, že táto zrážka sa robí fakticky bez pohybu peňazí.

Ďakujem ti, že si sa ozval.
Zrážka zo mzdy nemôže byť výdavok!!!!!
Poradím ti, pri spracovaní miezd si tieto zrážky zakomponuj do zrážok po zdanení, a budeš mať na vyplatenie mzdu bez zrážok. Fa za stravné pokážky sa účtuje len 55% do nákladov a %, ktoré si určí konateľ zo soc,fondu.
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

V JU sa mzdy uctuju inak ako v PU. To zn. nie predpis ale vyplatenie ide do nakladov
ovpl.zaklad dane. Vlastne je to opacny postup ako PU.
Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj nepenazny prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
V podstate sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.
0 0
edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

mne poradila daňová poradkyňa, že faktúru za stravné dám v celej výške do nákladov, a keď to zrazím zamestnancovi zo mzdy, tak vlastne má nižšiu čistú mzdu a ja mám tiež v nákladoch o tú úhradu za stravné lístky menej, (čím som si znížila náklady), takže nemusím robiť žiadny príjem od zamestnanca.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Neprepočítavala so EDEP tvoje účtovanie. Inak sa mi to zdá jednoduchšie ako to čo robím ja. Ale naozaj to vyjde dobre ?
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Prosim potvrdte mi nasledujuci postup, alebo ma opravte. Uz som z tych stravnych listkov uplne popletena.

Firma kupi stravne listky pre zamestnancov. 55% dam do VOZD a zvysok do VNZD.
Ked potom uctujem mzdu tak uctujem ako VieraM:

Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
Cize sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.

Je to dobre??? Dakujem
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

kattka.c
Prosim potvrdte mi nasledujuci postup, alebo ma opravte. Uz som z tych stravnych listkov uplne popletena.

Firma kupi stravne listky pre zamestnancov. 55% dam do VOZD a zvysok do VNZD.
Ked potom uctujem mzdu tak uctujem ako VieraM:

Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
Cize sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.

Je to dobre??? Dakujem
Podľa mňa je to ok . Tiež to robím podobne.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Len sa este chcem spytat ten prijem neovplyvnujuci zaklad dane - uhrada stravneho - to dam v akej vyske? V takej ako bola zrazka urobena?

Ja viem, ze je to banalna otazka, ale ked pomyslim na stravne listky tak ani neviem ako sa volam - taka som z toho domotana. DAKUEM
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

prosiiiim
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katka, zrážka zo mzdy za stravné je toľko, koľko Ti má za stravu zamestnanec zaplatiť, čiže je to rovnaká suma. Napr. zam..nec má za stravné zaplatiť 800 Sk, zam..teľ mu zo SF prispel sumou 100 Sk. Zrážka(VOZD-mzdy) z čistej mzdy bude 700 Sk a príjem (PNZD-ostatné) bude tiež 700 Sk. Súčasne ponížiš o 100 Sk SF.
Ja do peň.denníka-MZDY dávam výplatu mzdy dvoma zápismi. Jeden je na vyplatenú mzdu, t.z. čistá mzda mínus zrážka(stravné) a to z dôvodu, že k VPD prikladám výplatnú listinu a na nej je uvedená suma k výplate už po zrážke. Druhý zápis je tiež MZDY a tam uvádzam zrážku(stravné). Práve zisťujem, že si to zbytočne komplikujem a tak asi budem dávať do PD jedným zápisom čistú mzdu(čiže pred zrazením za stravné) a nebudem prikladať k VPD výplatnú listinu, ale sumarizáciu miezd.
Ak je u vás výplata v hotovosti, čo prikladáte ako doklad k VPD?
Naposledy upravil Marína : 09.06.06 at 11:23
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Dakujem Marína za podrobné vysvetlenie. Ja to robim tak isto ako Ty, len neviem preco, zrazu som zchaosila a zacala som sa bat, ze to cele uctujem zle ... preto tie predosle prispevky. Ale som rada, ze to mam dobre.
K VPD prikladam vyplatnu listinu. Dufam, ze to je dobre .
Este mam jednu otazocku, ten prijem od zamestnanca ten urobim normalne cez pokladnu, alebo interny doklad? Cez interny sa mi to zda spravnejsie
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katka, príjem zúčtuješ cez ID, pretože to nie je príjem v hotovosti.
Naposledy upravil Marína : 09.06.06 at 14:55
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Dakujem
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

ahojte ... uz zas mi nedaju spavat stravne listky - asi si zakazem rozmyslat.Stale musim rozmyslat nad tym ci to mam spravne .
Tie zrazky z miezd za stravne listky uctujete ako normalny vydavkovy doklad, alebo ako interrny doklad?
Dakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katka, všetky zdaniteľné výdavky aj príjmy, ktoré si môžeš uplatniť a nejdú cez pokladňu alebo BÚ(reálne finanč. prostriedky nevydáš ani nepríjmeš), dávaš cez ID.
Napr.

1/ čistá mzda=10000, zrážka za stravné=500. Zdaniteľné výdavky sú síce 10000, ale Ty si reálne vyplatila z POKL resp. z BÚ 9500(VOZD-mzdy). Potrebuješ však do zdan. výdavkov dostať 10000, takže rozdiel(zrážku) dáš ako ID-VOZD-mzdy 500 Sk. Súčasne je Ti zamestnanec dlžný za stravné 500 Sk. V skutočnosti Ti tie peniaze nedá do pokladne, takže 500 Sk dáš ako ID-PNZD.
Výsledok je ten istý, ako keď by si mu nerobila zrážku priamo zo mzdy, čiže by si vyplatila z POKL resp. Z BÚ celú mzdu 10000 a on by Ti dal do POKL 500. Vtedy by si mala výdavok a príjem priamo cez POKL resp. BÚ.
2/ Dá sa to účtovať aj tak, že cez POKL dáš VOZD-mzdy 9500, VOZD-mzdy(zrážka) 500 a PNZD-úhr. od zamestnanca 500.
Po zaúčtovaní či už 1. alebo 2. spôsobu zostatok v POKL musí byť nižší o 9500 Sk.

3/ Pozri si prísp. č. 6 ako to účtuje edep.
Zaujímalo by ma, kto to nazval jednoduchým účtovníctvom.
Naposledy upravil Marína : 23.11.06 at 10:37 Dôvod: malá úprava textu
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Vážení poraďáci , o stravných lístkov sa tu na Porade popísalo veľa , ale čím viac to čítam , tak mám pocit , že už vlastne ničomu nerozumiem a celé to účtovanie v JÚ sa mi zdá neskutočne zložité. Aby som už raz a navždy mala úplne jasno v účtovaní straveniek , prosím nehnevajte sa , ale rozoberme to podrobne.

Takže 01.11.2006 SZČO nakúpi pre seba a pre 1 zamestnanca stravné lístky v počte 44 ks po 89 Sk. / pre oboch po 22 ks /
Faktúru v peňažnom denníku zaúčtujem nasledovne:
SL- 44x89 = 3916 Sk- VNZD., Provízia- 195,80 – VOZD Prev.réžia , 37,20 - VNZD DPH


Potiaľ mi je to jasné .Do knihy cenín zaeviduje príjem. Vlastne ten istý deň ich aj vydám zamestnancovi a sebe.

Je potrebné v PD účtovať o stravenkách zvlášť pre SZČO a zvlášť pre zamestnanca ?
Zo SF prispieva zamestnávateľ pre zamestnanca na stravovanie 2 Sk / SL.

A teraz ma zaujíma presné účtovanie v peňažnom denníku :

1.Stravné zráža zamestnávateľ pri výplate , takže ako to presne zaúčtujem? Čiže ako sa to účtovanie zobrazí napr. 10.2.2006 pri výplate?

2.Ako a kedy korigujem stravné lístky , ktoré idú ako VOZD pre SZČO

a pre zamestnanca ?

Prosím uveďte presne kedy účtujem výdajkovými resp. príjmovými dokladmi a kedy internými. / plusovými ako aj mínusovými/, pretože ak si dám dokopy všetky rady uvedené v porade , tak mi to nijako nesedí.

Za pochopenie a trpezlivosť Vám ďakujem.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
No ja to robím tak, že stravenky evidujem v tabuľke - priložím ti ju.
a postup:
faktúru - väčšinou to je hotovosť, lebo býva aj s dokladom o zaplatení, dávam celú do nákladov - prevádzková réžia/stravné lístky (to si vytvor anal,)
potom podľa tabuľky si dám príjmovým dokladom do príjmov iné príjmy ODZ zasa pod anal. stravenky sumu prislúchajúcu za zamestnanca.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Účtovanie v JU si pozri v prísp. č. 6,9,12 a 17 v tejto téme.
0 0
felama felama

felama je offline (nepripojený) felama

Ja dám prijatú fa za lístky do výdavkov celú a od zamestnanca prijmem v hotovosti cez príjm PD čiastku ktorú on platí /45%/, dám to ako zdaniteľný príjmem ,nedávam to cez výplaty. Takto ma usmernili na daňovom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať