Zavrieť

Porady

Prenajímanie nehnuteľnosti na podnikanit: PO - FO nepodniktel - PO

- Je mozne aby som prenajal od platcu DPH podnikatelsky priestor ako FO nepodnikatel?

- Ak ano je mozne aby som ho zasa ako FO nepodnikatel prenajal PO platitelovi dane?

- Ak ta nehnutelnost je po kolaudacii viac ako 5 rokov, treba fakturovat s DPH ci je to dobrovolne v tomto pripade (PO vs FO nepodnikatel)?

- A zasa v zmuve o najme medzi FO - nepodnikatel vs PO platca bude dohodnuta suma bez DPH ci s DPH?

Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikatel?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

    AltaKE
    pp10
    - Je mozne aby som prenajal od platcu DPH podnikatelsky priestor ako FO nepodnikatel?
    - je to možné

    - Ak ano je mozne aby som ho zasa ako FO nepodnikatel prenajal PO platitelovi dane?
    - aj to je možné

    - Ak ta nehnutelnost je po kolaudacii viac ako 5 rokov, treba fakturovat s DPH ci je to dobrovolne v tomto pripade (PO vs FO nepodnikatel)?
    - kolaudácia sa vzťahuje na dodanie nehnuteľnosti, nie na prenájom.

    - A zasa v zmuve o najme medzi FO - nepodnikatel vs PO platca bude dohodnuta suma bez DPH ci s DPH?
    - bez DPH, osoba, ktorá nie je platiteľom DPH nemôže dohodnúť sumu s DPH (z. č. 222/2004, §38, ods. 5 - iba platiteľ, ktorý prenajíma inému platiteľovi nehnuteľnosť sa môže rozhodnúť, či nájom bude fakturovať s alebo bez DPH - inak je prenájom oslobodený od dane)

    Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikatel?
    - čo sa týka dane z príjmu, prenájom je predmetom dane (viď. §3,4,6 zákona 595/2003), takže zrejme bude nutné podať daňové priznanie.

    Dakujem.
    odpovede sú zvýraznené

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    pp10
    - Je mozne aby som prenajal od platcu DPH podnikatelsky priestor ako FO nepodnikatel?

    Ano, no prenájom bude oslobodený od DPH.Ako neplatitelovi vám nemôže platiteľ fakturovat s DPH

    - Ak ano je mozne aby som ho zasa ako FO nepodnikatel prenajal PO platitelovi dane?

    z pohladu zákona o DPH sa stávate akoby podnikajúcou osobou, zdanitelnou osobou a musíte si sledovať obrat. Ak dosiahnete výnos 1.5 mil za 12 mes. budete sa musieť stať platiteľ dane.
    §3/2.


    - Ak ta nehnutelnost je po kolaudacii viac ako 5 rokov, treba fakturovat s DPH ci je to dobrovolne v tomto pripade (PO vs FO nepodnikatel)?

    rokov s tým nič nemá.Platitel sa može rozhodnúť pre platitela. Ale pre neplôatiteľa musí nájom oslobodiť.

    - A zasa v zmuve o najme medzi FO - nepodnikatel vs PO platca bude dohodnuta suma bez DPH ci s DPH?

    bez dane. (Ale ak to chcete dalej prenajímať, musíte to mať dohodnuté s tým vlastníkom v zmluve)

    Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikate
    Dakujem.
    ...............

    Doplnené:
    Nebolo mojim umyslom odpoved 2 opísať, ešte tam nebola,...

    pp10 je offline (nepripojený) pp10

    pp10
    Suhlasite s ALBO v tom, ze PO platca mi bude prenajimat nehnutelnost (FO nepodnikatelovi) bez DPH a ja nasledne uzavriem zmluvu s platcom ale tiez bez DPH?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    pp10
    Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikatel?
    FO nepodnikateľ (t.j. ak nemá na prenájom živnostenské oprávnenie) zahájením prenájmu nehnuteľnosti sa stane osobou s príjmami podľa § 6 ods. 3 ZDP t.j. z príjmami z prenájmu. Pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty ste zároveň zdaniteľnou osobu a teda všetky príjmy súvisiace s prenájmom musíte posudzovať so zreteľom na povinnosti vyplývajúce zo spomínaných daňových zákonov.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    pp10
    Suhlasite s ALBO v tom, ze PO platca mi bude prenajimat nehnutelnost (FO nepodnikatelovi) bez DPH a ja nasledne uzavriem zmluvu s platcom ale tiez bez DPH?
    Súhlasíme.

    Prečo?
    Lebo platiteľ dane PO pri prenájme nehnuteľnosti v tomto prípade musí uplatniť oslobodenie od dane z pridanej hodnoty a následne neplatiteľ nemôže, resp. nemal by komukoľvek (PO, FO) prenajímať nehnuteľnosť s daňou, lebo nie je osobou registrovanou pre daň.
    Ak by neplatiteľ daň vyčíslil na faktúre, musel by ju odviesť na DÚ a zároveň nájomcovi by nevzniklo právo na odpočítanie dane, nakoľko nebude na faktúre uvedené IČ DPH prenajímateľa, nakoľko ho nemá pridelené.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    FO prenajíma nebytové priestory . V zmluve s nájomcami má dojednané, že platiť sa bude vopred na celý štvrťrok, teraz v júni vystavila FO faktúru na júl, august a september nasledovne: dátum vystavenia 16. 6. 2006, dátum dodania služby 1. 7. 2006. Faktúry vystavujeme bez DPH. Výšku nájmu uvádzam v riadkoch 5 a 6 DP DPH. Táto FO je mesačným platcom DPH. Mám uvedenú sumu za prenájom za celý štvrťrok uviesť v DP za mesiac júl 2006? Nevadí, ak niektorý nájom bude zaplatený už v júni, niektorý až v júli?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    abel
    FO prenajíma nebytové priestory . V zmluve s nájomcami má dojednané, že platiť sa bude vopred na celý štvrťrok, teraz v júni vystavila FO faktúru na júl, august a september nasledovne: dátum vystavenia 16. 6. 2006, dátum dodania služby 1. 7. 2006. Faktúry vystavujeme bez DPH. Výšku nájmu uvádzam v riadkoch 5 a 6 DP DPH. Táto FO je mesačným platcom DPH. Mám uvedenú sumu za prenájom za celý štvrťrok uviesť v DP za mesiac júl 2006? Nevadí, ak niektorý nájom bude zaplatený už v júni, niektorý až v júli?
    No ved prave , to vadí, lebo pri opakovanom plnení je daňová povinnosť najneskor posledný deň obdobia, ktorého sa týka, t.j. za treti Q je to od 1.7. do 31,9. A kedže to dodanie je oslobodene, tak ho neovplyvnuje ani platba prijatá vopred , lebo, ked sa pozriete na §78/7 /veta: Hodnota..../ tak uvidíte, že to patri do DPriz, kedy došlo k dodaniu. Takže za 3. Q napr. 1.7. ale určite nie 16.6. Pri oslobodenom preddavku nie je dan , tak pri nej nemôže vznikať DPov. (podľa §19/4/).

    Prenajímanie nehnuteľnosti na podnikanit: PO - FO nepodniktel - PO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.