Zavrieť

Porady

Dohodári-mesačné prihlasovanie do Soc.P.

Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to???????? Máte s tým niekto skúsenosti?
Usporiadat
zdeník zdeník

zdeník je offline (nepripojený) zdeník

Ďakujem za odpovede, asi to skúsime týmto spôsobom dočasne vyriešiť(teda DoVP). Volala som pred chvílkou aj na INŠPEKTORÁT PRÁCE a pohovorila som si tam s jednou pracovníčkou a odobrila mi to, že by to mohlo takto ísť, len dať do náplne práce : vykonať xx masáži za takú a takú odmenu za určitý čas. Viem, že záleží od kontrolóra, ale vysvetlenie, že začíname a ak by sa to rozbehlo, že by sme neváhali prijať aj na PP tú pani celkom rýchlo presvedčilo.
0 0
kristina.hr kristina.hr

kristina.hr je offline (nepripojený) kristina.hr

jedno mile dievca
My mame dohody od - do urciteho datumu a zaroven mame v dohode uvedeny max. pocet hodin (ktory sa nesmie prekrocit) a vymedzene pracovne ulohy. Do SP nahlasujeme a odhlasujeme len raz (na zaciatku a na konci).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

miroj
V zákone nie je napísané "teda sa neopakuje". A vôbec sa mi nezdá, že by mala platiť rovnica "vymedziť výsledkom" rovná sa "neopakuje sa". Ja by som dedukoval: "teda práca bude vykonaná tak, ako to požaduje zamestnávateľ". Akú prácu nie je možné vymedziť výsledkom? Každá práca je vykonávaná za účelom dosiahnutia určitého výsledku.

V zákone je uvedené slovo "výnimočne", ale aj slovné spojenie "ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny". Pre mňa je z toho najdôležitejšie "a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny".
Dnes sme niektorí Poraďáci strávili zopár milých a príjemných chvíľ pri kávičke a koláčikoch a samozrejme sme poctivo aj pracovali Dotkli sme sa problému Dohody o vykonaní práce a otázke, či môže alebo nemôže byť uzatváraná Dohoda na tzv "opakovanú činnosť"- názory boli aj také aj také.

Pomohla som si citáciou príspevku od Miroja, lebo som dala k nemu svoj súhlas a stotožňujem sa s ním,t.j. skrátene, že súčasne platný zákonník práce nehovorí nič o tzv. opakovanej činnosti.

Uvádzam citáciu príslušného paragrafu zo Zákonníka práce platného do 1.4.2002

DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU
§ 232
1/ Organizácie sú povinné zabezpečovať plnenie svojich úloh predovšetkým pracovníkmi v pracovnom pomere. Len výnimočne môžu na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb uzavierať s fyzickými osobami aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce,
dohodu o pracovnej činnosti), ak ide o prácu,
a) ktorej pravidelný výkon nemôže organizácia zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia pracovného čas
u a rozvrhu pracovných zmien tak, aby jej riadenie, sledovanie jej vykonávania a kontrola dodržiavania pracovného času boli účelné a
hospodárne,
b) ktorej výkon v pracovnom pomere by bol z hľadiska záujmov spoločnosti pre organizáciu neúčelný alebo nehospodárny z iných dôvodov.
(2) S mladistvými možno tieto dohody uzavierať, len pokiaľ sa tým neohrozí ich zdravý vývoj alebo výchova na povolanie.
(3) Tieto dohody nemožno uzavierať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.


Od 1.4.2002 platí znenie:

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
§ 223
1/ Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.


Podľa môjho názoru vymedzenie výsledku práce je aj umytie okna, upratanie kancelárie a pod., ak je pre mňa napr. z dôvodu, že tu prácu potrebujem zabezpečiť raz za týždeň neúčelné a nehospodárne zamestnať pracovníka na TPP.
Tzv. "opakovanú činnosť" v nás podľa mojej mienky vyvoláva staré znenie Zákonníka práce:
ak ide o prácu,
a) ktorej pravidelný výkon nemôže organizácia zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia pracovného čas
, na ktorom nie je nevyhnutné zotrvávať a nemali by sme to umožniť ani príslušným kontrolným orgánom.
0 0
valibuk valibuk

valibuk je offline (nepripojený) valibuk

Prosím o radu, na SP som zaregistrovala 2 osoby na DVP. Otvorila som obchodík a prihlásená je moja sestra a mama, kde vedú predaj v obchode. Sestra vykonáva túto činnosť popri zamestaní a mama je dôchodkyňa. Kedže zarobené peniaze sa preinvestovali do tovaru, k výplate neprišlo. Treba posielať do SP nulové hlásenie? Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

valibuk
Prosím o radu, na SP som zaregistrovala 2 osoby na DVP. Otvorila som obchodík a prihlásená je moja sestra a mama, kde vedú predaj v obchode. Sestra vykonáva túto činnosť popri zamestaní a mama je dôchodkyňa. Kedže zarobené peniaze sa preinvestovali do tovaru, k výplate neprišlo. Treba posielať do SP nulové hlásenie? Ďakujem.
SP /ani mi oni nevedeli presne povedať na základe akého predpisu vraj interného/ požaduje zasielanie nulových výkazov v takomto prípade...
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Áno, sú potrebné nulové výkazy, dokonca žiadajú aj prílohu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tweety
Ak máš dohodu uzatvorenú na jeden rok napr. od 1.3.2006 do 28.2.2007, odhlásiš ho až k tomu dátumu.
Tiež to robím podobne. Ak mám dohodára, čo nastúpi 1.9.2006 a robí aj v roku 2007 napr. do 15.12007, odhlásim ho až k 15.1.2007. Akurát mu spravím dohodu na rok 2006 so znením dohoda sa uzatvára do 31.12.2006 alebo tak nejak to tam uvediem ( a ustriehnem max.počet odpracovaných hodím za rok stanovený zákonom = 300 hod.). K 1.1.2007 mu spravím novú dohodu s tým, že uvediem, že trvá max. do 31.12.2007 (alebo iný dátum v roku 2007). S dátumom, kedy prestane, keď viem, že už nebude pracovať ho odhlásim. Niekedy sa stane, že v mesiaci neodrobí nič, vtedy ho vykážem vo výkaze s VZ 0 a odvodom 0. Ale odhlasujem až pri ukončení práce. Neviem, snáď to nie je zle.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Na DoVP som zamestnala dôchodkyňu. Nikde inde nepracuje, okrem odmeny z DoVP poberá len starobný dôchodok.
Otázka: akú najvyššiu odmenu jej môžem vyplatiť, aby nevznikla povinnosť platiť z tejto dohody odvody do Zdrav.poisťovne a Soc.poisťovne (samozrejme okrem úraz.a garanč.poistenia)???
V roku 2006, keď som vyplatila odemnu vo výške 3400 Sk/mes., odvody som platiť nemusela.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Do sociálnej poisťovne sa platí akurát úrazové a garančné poistenie. Aby nemusela platiť odvody do zdravotnej poisťovne jej príjem za rok 2007 nesmie presiahnúť čiastku 45 600,- Sk.
0 0
M&J M&J

M&J je offline (nepripojený) M&J

Viackrát som sa stretla s názorom, že je lepšie kvôli kontrole z IP zamestnať na skrátený PP ako na DoVP, aby sa nemusel obchádzať ZP. Preto by som chcela vedieť, na aký možný "krátky" PP, aby to nebolo príliš. Myslím, že práve preto sa podnikatelia prikláňajú k DoVP, aby týmto ušetrili na odvodoch. Tiež máme prijať zamestnanca a rozhodujeme sa, čo by bolo lepšie, bude pracovať nepravidelne, nie celý mesiac, ale jeho činnosť je skôr opakujúca sa.Čo mi poradíte?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

M&J
Viackrát som sa stretla s názorom, že je lepšie kvôli kontrole z IP zamestnať na skrátený PP ako na DoVP, aby sa nemusel obchádzať ZP. Preto by som chcela vedieť, na aký možný "krátky" PP, aby to nebolo príliš. Myslím, že práve preto sa podnikatelia prikláňajú k DoVP, aby týmto ušetrili na odvodoch. Tiež máme prijať zamestnanca a rozhodujeme sa, čo by bolo lepšie, bude pracovať nepravidelne, nie celý mesiac, ale jeho činnosť je skôr opakujúca sa.Čo mi poradíte?
Ak pozrieš vyššie nájdeš v príspevkoch, že pojem "opakujúca" "pravidelná" už Zákonník práce nepozná...

POzná : vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
Ak bude pracovník pracovať nepravideľne, t.j. pre zamestnávateľa nebude hospodárne, aby tam zbytočne sedel každý deň, či už 8 hodín alebo 4 hodiny a jeho prácu vymedzíte výsledokom, tak v DoVP nevidím problém...
0 0
Katkad Katkad

Katkad je offline (nepripojený) Katkad

zodpovedná, pracovitá, snaživá so zmyslom pre humor ...viac
Moze byt dohoda o vykonani prace na dobu neurcitu? Sme spolocenstvo vlastnikov bytov a jeden vlastnik bude robit zahradnicke a udrzbarske prace, v podstate az kym sa neodstahuje, pripadne v inej skutocnosti.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Chceme uzavrieť DoVP za zamestnankyňu, ktorá bude dlhšie na PN, ale nevieme do kedy. Jedná sa o vedúcu školskej jedálne. Ako treba naformulovať druh práce, ak sa nemôže opakovať? Môžeme uviesť dobu napr. od 1.5.2007 do 31.12.2007, a ak zamestnankyňa dovtedy nepríde, môže byť druhá dohoda od 1.1.2008 do 31.12.2008? Ak by prišla skorej, môžem dohodu zrušiť aj skorej? Alebo by sme jej mohli dať dohodu vždy iba na 3 mesiace, lenže tam je potom to opakovanie sa činnosti?Ako by ste to riešili? Nastupujúca zamestnankyňa má pracovný pomer u iného zamestnávateľa, vykonáva tam ten istý druh práce ako má vykonávať za našu zamestnankyňu. Pracovať by mala len 3x do týždňa, aj to každý deň na iný počet hodín.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Paľka Pozri príspevok
Chceme uzavrieť DoVP za zamestnankyňu, ktorá bude dlhšie na PN, ale nevieme do kedy. Jedná sa o vedúcu školskej jedálne. Ako treba naformulovať druh práce, ak sa nemôže opakovať? Môžeme uviesť dobu napr. od 1.5.2007 do 31.12.2007, a ak zamestnankyňa dovtedy nepríde, môže byť druhá dohoda od 1.1.2008 do 31.12.2008? Ak by prišla skorej, môžem dohodu zrušiť aj skorej? Alebo by sme jej mohli dať dohodu vždy iba na 3 mesiace, lenže tam je potom to opakovanie sa činnosti?Ako by ste to riešili? Nastupujúca zamestnankyňa má pracovný pomer u iného zamestnávateľa, vykonáva tam ten istý druh práce ako má vykonávať za našu zamestnankyňu. Pracovať by mala len 3x do týždňa, aj to každý deň na iný počet hodín.
Asi by som túto situáciu radšej riešila pracovným pomerom na kratší pracovný čas.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Na tento druh činnosti, nie je možné pracovať na dohodu. Najschodnejšia je PZ na skrátený PČ s dobou určitou-zastupovanie počas DPN.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať