Zavrieť

Porady

Prenájom časti rodinného domu pre živnostníka

PRosím Vás o radu, ak som si otvorila živnosť a moje miesto podnikania je uvedená tá istá adresa ako trvalý pobyt a nie som vlastníkom nehnuteľnosti(rodinného domu), môžem si od vlastníka, v tomto prípade sú to starý rodičia prenajať na základe nájomnej zmluvy jednu izbu-ako kanceláriu?

Ďakujem Vám vopred za Vaše všetky nápady a rady.
Zuzula
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zmluva
o nájme nebytových priestorov
(podľa § 720 OZ, zák. č. 116/1990 Zb.)

Skús si pozrieť tento § 720 OZ či ešte platí, ak platí tak si túto zmluvu len uprav podľa svojho.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

V predoslom priklade bola preberana moznost, ze majitelmi domu su stari rodicia. Mozem vsak takuto najomnu zmluvu spisat aj s manzelkou?? Na liste vlastnictva je totiz jedinou majitelkou nasho domceka ona a pre mna by to mohli byt "klasicke" naklady.

Vdaka.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Myslím, že nič tomu nebráni, pokiaľ výlučným majiteľom je manželka. Možno to vzbudí pri kontrole pozornosť, ale nejako efektívne sa to asi napadnúť nedá.
Použil by som to.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ano, aj mna napadlo, ze to pozornost vzbudit moze, ale pokial sa najomca nepodiela na vlastnictve, tak si moze cast domu (alebo aj ine) prenajat od hocikoho. Vlastneho rodica, ci naopak dietata, stareho rodica, brata...

Vdaka za nazor, Strelec. Mozete svoj nazor, ci skusenost pridat aj ini.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

imino Pozri príspevok
V predoslom priklade bola preberana moznost, ze majitelmi domu su stari rodicia. Mozem vsak takuto najomnu zmluvu spisat aj s manzelkou?? Na liste vlastnictva je totiz jedinou majitelkou nasho domceka ona a pre mna by to mohli byt "klasicke" naklady.

Vdaka.
Skúmala by som, či uvedená nehnuteľnosť nie je predmetom BSM.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ked si manzelia rozdelia prijmy z prenajmu 50% A 50% pri celkovom ich spolocnom prijme 40000, nemusia podat DP. DP by podali, ak by uhrn ich zdanitelnych prijmov presiahol 45 408Sk, jednotlivo.

A k tej dani z nehnutelnosti. Kedze ide o prenajom casti rodinneho domu, mali by platit i vyssiu dan z nehnutelnosti za cast, ktora sa prenajima.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

betka Pozri príspevok
Ked si manzelia rozdelia prijmy z prenajmu 50% A 50% pri celkovom ich spolocnom prijme 40000, nemusia podat DP. DP by podali, ak by uhrn ich zdanitelnych prijmov presiahol 45 408Sk, jednotlivo.

A k tej dani z nehnutelnosti. Kedze ide o prenajom casti rodinneho domu, mali by platit i vyssiu dan z nehnutelnosti za cast, ktora sa prenajima.
Prečo by si rozdeľovali príjmy z prenájmu? Výlučnou majiteľkou nehnuteľnosti je manželka.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ano, uz vidim, uz to krici cervenou.
Aj tak nemusi podat DP, lebo uhrn jej zdanitelnych prijmov nedosiahol sumu
45 408. Sk
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

ermon Pozri príspevok
Skúmala by som, či uvedená nehnuteľnosť nie je predmetom BSM.
Ermon, prosim ta, co je to BSM? Nieco ako bezpodielovy majetok, ci ako sa tomu hovori? Asi som trepol blud.

Jedinou vlastnickou bola a stale je manzelka. Bola nou uz pred svadbou a nepovazujeme za potrebne to menit (teda aby som spoluvlastnikom po svadbe, a este po tolkych rokoch, bol aj ja... malichernosti...). Preto sme sa aj o tom doma bavili, ze by sme taku najomnu zmluvu napisali. No a z mojho podnikatelskeho uctu to potom moze byt poukazovane na jej sukromny ucet. A ak ta suma najomneho za rok nepresiahne XY Sk nebude to musiet zdanit, ako ste tu uz pisali. Na prvy pohlad to vyzera vychytralo, ale je to predsa legalne pristupna moznost. Ci nie??
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
No špeciálne na tento Tvoj krok , by som sa pokúsila získať informácie resp. radu právnika a následne aj písomne vyjadrenie DRSR.Ak ste manželia ručíte spoločne a nerozdielne svojim majetkom .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
no a prečo nie? Pokiaľ nehnuteľnosť nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov čo znamená, že ho nenadobudli spolu počas manželstva, tak je to možné a legálne. Nikde nie je napísané, že nie.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Zita5 Pozri príspevok
No špeciálne na tento Tvoj krok , by som sa pokúsila získať informácie resp. radu právnika a následne aj písomne vyjadrenie DRSR.Ak ste manželia ručíte spoločne a nerozdielne svojim majetkom .
renča1 Pozri príspevok
no a prečo nie? Pokiaľ nehnuteľnosť nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov čo znamená, že ho nenadobudli spolu počas manželstva, tak je to možné a legálne. Nikde nie je napísané, že nie.
Zitka, za co by sme mali rucit spolocne svojim majetkom? V tychoto veciach som nikdy nenural, je to pre mna "spanielska dedina".

Znie to mozno cudne ("c" s makcenom ), ale ja nemam takmer ziadny majetok. A ako som uz spominal a aj renca1 to pripomenula domcek bol, je a aj bude manzelkin.

Keby tu miestnost, ktoru budem vyuzivat na pracu, chcel prenajat niekto iny, tak mu to prenajme. Chcem to ja, tak by mala byt moznost prenajat to mne. Myslim si, ze by s tymto nemalo mat nic spolocne, ze sme manzelia. To je moj nazor. Ak je PRAVNE nespravny, kludne ma opravte.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pozrime sa troška na to z hľadiska príjmu manželky, ktorý by získala za prenájom. Tento príjem by bol predmetom BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) ak ho samozrejme nemáte právne vysporiadané (súdne rozhodnutie o vysporiadaní BSM). Z tohto dôvodu súhlasím s príspevkom č. 31 od Zita5:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=387084&postcount=31
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Zitka, Ermon, takze radite pre istotu sa na to rovno spytat na kompetentnych miestach... No, v jednom z rozhovorov mi manzelka spomenula, ze viackrat pocula v radiu i televizii pravnikov ako radili v takychto, ci podobnych pripadoch, vzdat sa spoluvlastnictva, aby ten, co ide podnikat, nefiguroval na liste vlastnictva a pod...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1 Pozri príspevok
no a prečo nie? Pokiaľ nehnuteľnosť nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov čo znamená, že ho nenadobudli spolu počas manželstva, tak je to možné a legálne. Nikde nie je napísané, že nie.

Mala nehnuteľnosť , ktorú si vniesla do manželstva . Nie som právnik , som laik, ale už som mala možnosť sa s takýmto problémom stretnút .Preto moja rada znela , obrátiť sa na právnika , aby to mali stopercent isté .

Zatiaľ toľko čo môžem poradiť .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
imino Pozri príspevok
Zitka, Ermon, takze radite pre istotu sa na to rovno spytat na kompetentnych miestach... No, v jednom z rozhovorov mi manzelka spomenula, ze viackrat pocula v radiu i televizii pravnikov ako radili v takychto, ci podobnych pripadoch, vzdat sa spoluvlastnictva, aby ten, co ide podnikat, nefiguroval na liste vlastnictva a pod...
iminko dobre počula .
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

imino Pozri príspevok
Zitka, Ermon, takze radite pre istotu sa na to rovno spytat na kompetentnych miestach... No, v jednom z rozhovorov mi manzelka spomenula, ze viackrat pocula v radiu i televizii pravnikov ako radili v takychto, ci podobnych pripadoch, vzdat sa spoluvlastnictva, aby ten, co ide podnikat, nefiguroval na liste vlastnictva a pod...
Podľa môjho názoru len vlastník nehnuteľnosti a oprávnený držiteľ môže s nehnuteľnosťou nakladať - prenajať nehnuteľnosť a požívať úžitky . Takže ak je manželka vlastníkom, môže ju prenajať a príjem bude len jej príjmom. A podľa toho, čo ste písali, manželka je výlučným vlastníkom. Nevidím dôvod, aby Vám časť nehnuteľnosti nemohla prenajať. Nezabudnite ale priestor vyňať z bytových priestorov a zaplatiť daň z nehnuteľnosti ako za nebytový.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

JankaO Pozri príspevok
Podľa môjho názoru len vlastník nehnuteľnosti a oprávnený držiteľ môže s nehnuteľnosťou nakladať - prenajať nehnuteľnosť a požívať úžitky . Takže ak je manželka vlastníkom, môže ju prenajať a príjem bude len jej príjmom. A podľa toho, čo ste písali, manželka je výlučným vlastníkom. Nevidím dôvod, aby Vám časť nehnuteľnosti nemohla prenajať. Nezabudnite ale priestor vyňať z bytových priestorov a zaplatiť daň z nehnuteľnosti ako za nebytový.
Vdaka aj za Vas nazor, Janka.

Sranda je, dievcence, este aj v tom, ze ja svoj sukromny ucet mam uz niekolko rokov zruseny. Ved naco zbytocne platit poplatky za dva ucty atd. No a ucet, ktory pouzivame je TIEZ manzelkin a zakladala si ho TIEZ este za slobodna. Neviem, ci toto moze mat nejaku vahu v celom tomto. Kazdopadne to ale dokazuje, ze z takychto "materialno-majetnickych" veci si tazku hlavu nerobime a je nam uprimne jedno, kto z nas co vlastni a nevlastni. Ako som uz vyssie pisal, na prvy pohlad to MOZNO vyzera vychytralo, ale PRAKTICKY vyznam a "uzitok" sa nam ukaze az pri najblizsom Danovom priznani, cize o rok, ked mi tych XY korun za "najomne" znizi danovy zaklad... Jednoznacne, ziadna spekulacia. (alebo hej???? )
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Trosku som sa uz na to pytal a vraj je to v pohode mozne... Po dnesku to definitivne doriesim, ako aj kopec inych veci, alebo to ... zabalim...

Tu zmluvu o najme, co tu bola hodena do placu (nie "plakat", ale "plac" - miesto atd. ) myslim, ze na predoslej stane som si upravil a prisposobil. Ak by bol niekto ochotny mi to pozriet, ci je o.k., tak ju cez sukromnu spravu poslem. Nechcem to tu cele "lepit".

Vdaka.
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Príjmy z prenáju manželov, dúfam, že pomôžem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať