Zavrieť

Porady

OBČAN PRENAJÍMA NEHNUTEĽNOSŤ - MUSÍ SA PRIHLÁSIŤ DO ZP a SP ???????

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Občan, ktorý je zamestnaný a má aj príjem za prenájom nehnuteľnosti - súkromnej!!! - platí odvody do ZP aj SP ako zamestnanec - otázkou je či sa musí znova prihlásuť na ZP a SP a duplicitne platiť z titulu príjmu za prenájom???

prosím ak niekto vie - dajte vedieť - či sa mám rýchlo utekať hlásiť.

vďaka,vďaka,vďaka
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ricij
Už bolo 3x neboj. Stačí sway?
Neviem či môžem, ale keď mi oficiálne odpovedali dávam to do placu: :p
Všeobecná zdravotná poisťovňa

Vec: Správa pre poradňu VšZP
Otázka:
Prosím Vás veľmi pekne o radu ohľadom platenia poistného "po novom" - ak som zamestnaná v HPP ale mám príjem aj z prenajímania vlastnej nehnuteľnosti (už spadá pod § 6 bod 3 zákona o daniach z príjmu) cca 13 000/mesiac - musím as z tohto titulu prihlásiť do ZP a platiť preddavky vo výške 910,- sk/mesiac?
Vďaka.

Značka: ZP a prenájom nehnuteľnosti

Správa odoslaná 18. 1. 2005


Odpoveď:
Dobrý deň,

Nie, z príjmov z prenájmu nemusíte poistné odvádzať, iba ak by ste prenájom vykonávali na základe osobitného živnostenského oprávnenia (koncesie a pod.) vydaného na túto činnosť.

JUDr. Dušan Kopecký, VšZP

takže fajn - mali ste pravdu :p






From: z.vszp.poradne@vszp.sk [mailto:z.vszp.poradne@vszp.sk]
Sent: Tuesday, January 18, 2005 2:14 PM
To: poradna VšZP
Subject: Sprava pre poradnu VsZP - PLAT - ZP + prenájom nehnuteľ.





Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32.
http://www.eset.sk
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

A teraz by som sa po prečítaní celého príspevku spýtal takto. Môj známy je živnostník a má príjmi zo živnosti a aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Vo svojom živnostenskom liste má okrem MO, VO aj prenájom nehnuteľností s výkonom doplnkových služieb(bez koncesie!). A moja otázka: Musí všetky príjmy pre výpočet VZ spočítať alebo bude vypočítavať VZ len z príjmov zo živnosti? A na tie príjmy s prenájmu nebude prihliadať.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Leontin
A teraz by som sa po prečítaní celého príspevku spýtal takto. Môj známy je živnostník a má príjmi zo živnosti a aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Vo svojom živnostenskom liste má okrem MO, VO aj prenájom nehnuteľností s výkonom doplnkových služieb(bez koncesie!). A moja otázka: Musí všetky príjmy pre výpočet VZ spočítať alebo bude vypočítavať VZ len z príjmov zo živnosti? A na tie príjmy s prenájmu nebude prihliadať.
Ale Tvoj známy nemá náhodilý príjem z prenájmu, ale príjem z prenájmu, ktorý je predmetom jeho podnikania podľa ŽL...
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Viera.M.
Ale Tvoj známy nemá náhodilý príjem z prenájmu, ale príjem z prenájmu, ktorý je predmetom jeho podnikania podľa ŽL...
A kde je napísané, že to musí byť náhodilý príjem?
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

p.Mihál niekde spomínal, že z príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa nezapočítava do VZ pre platenie ZP a SP. Samozrejme mám na mysli SZCO, nie bežného občana s náhodným príjmov. A tak som to chcel pohľadať.

Zákon o zdravotnom poistení 580/2004 nám hovorí aj toto:
(6) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14.

46) § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
1. príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,39l)
2. príjmy z prenájmu,39t)
3. príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou,39ta) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu,39tb)

39t) § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.


Ak tomu dobre rozumiem, tak u SZCO prenájom podľa § 6 ods.3 je vyňatým príjmom. A preto ho nezaradíme do VZ. Chápem to správne? Ale čo ta odpoveď v príspevku #22 zo VšZP? "...iba ak by ste prenájom vykonávali na základe osobitného živnostenského oprávnenia...". Ak mám oprávnenie na takúto činnosť v ŽL, tak tie príjmy sú predsa stále príjmami podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003. A v zákone o ZP a SP sa nič predsa nehovorí o príjmoch na základe ŽL, či áno? Dokáže mi toto niekto vysvetliť?

A v zákone o sociálnom poistení 461/5003 Z.s. som nič nenašiel o vyňatých príjmoch, či podobne. Ako to je v tomto zákone s odvodmi do SP, ak mám príjmi z prenájmu? Pomôže mi to niekto nájsť? Je to pre mňa dôležitá, ďakujem.
Naposledy upravil Leontin : 22.12.06 at 22:14
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať