Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
jasmet jasmet

jasmet je offline (nepripojený) jasmet

Dobrý večer.Kto mi poradí?
Ak si v DP uplatňujem paušalne výdavky 40% môžem si okrem výdavkov do soc. a zdrav. poisťovni odpísať aj poistné na životné poistenie.
Ďakujem
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
virka Pozri príspevok
A ak podnikateľ ukončil živnosť 31.03.06.Učtovnictvo viedol paušalne, ale po 31.03.06 mu prišli ešte peniaze za fa. Čo som dala do pohľadávok a do DP do § 17. Paušál počítam iba z príjmov do 31.03.06 ? Bola by som veľmi rada ak by mi niekto na to odpovedal lebo nemám istotu v správnosti môjho rozhodnutia.
pri ukončení živnosti by si mala zohľadniť pohľadávky a záväzky v kolonkách pripočítané k ZD a odpočítané zo ZD .a potom ťa pohyby po ukončení už nezaujímajú.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

poistné na životné poistenie si neodpisuješ, toto poistné je NEZDANITEĽNÁ ČASŤ VO VÝŠKE NAJVIAC 12.000,-. Je to veľký rozdiel. Pozri: §11 Zákona o dani z príjmu:
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jasmet Pozri príspevok
Dobrý večer.Kto mi poradí?
Ak si v DP uplatňujem paušalne výdavky 40% môžem si okrem výdavkov do soc. a zdrav. poisťovni odpísať aj poistné na životné poistenie.
Ďakujem
uplatniť - nie odpísať v riadku 74 odiel X. - ja si myslím že ano
0 0
Lub Lub

Lub je offline (nepripojený) Lub

Nie nič si nemôžeš odrátať, iba paušalne výdavky + poistné ak ho pletiš ako podnikateľka.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Lub Pozri príspevok
Nie nič si nemôžeš odrátať, iba paušalne výdavky + poistné ak ho pletiš ako podnikateľka.
S tým nesúhlasím. Môže si uplatniť životné poistnenie, tak isto aj ostané nezdaniteľné časti základu dane uvádzané na r. 70-74 DP typu B. Tak isto má nárok aj na daňový bonus. Teda ak má deti
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Lub Pozri príspevok
Nie nič si nemôžeš odrátať, iba paušalne výdavky + poistné ak ho pletiš ako podnikateľka.
Prečítaj si príspevok 64 od ermon . Aj keď v Tvojom príspevku je kus pravdy, ktorý iba potvrdzuje zmätok v pojmoch:
- životné poistenie - nezdaniteľná časť základu dane podľa § 11 ZoDP
- v zmysle § 6 ods.10 ZoDP si môže daňovník uplatniť výdavky percentom z príjmov, v ktorých sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem za pltaeného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť
0 0
rock rock

rock je offline (nepripojený) rock

Tak ako to je? Môže sa to teda odrátať?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Myslíš to životné poistenie?
0 0
rock rock

rock je offline (nepripojený) rock

Ano, myslim to životné poistenie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Životné poistenie je nezdaniteľná časť základu dane a môže si uplatniť (pri splnení zákonom stanovených podmienok) aj daňovník , ktorý si uplatňuje výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky).
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Prosim Vás,píšete v DP B tabulka č.1 VI.oddiel v stlpci vydavky pausalne vydavky + zaplatené poistne hned do riadku 2, alebo len pausalne vydavky do 2 a poistne až do riadku 9???
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

apsgroup Pozri príspevok
Prosim Vás,píšete v DP B tabulka č.1 VI.oddiel v stlpci vydavky pausalne vydavky + zaplatené poistne hned do riadku 2, alebo len pausalne vydavky do 2 a poistne až do riadku 9???
Minulý rok sa tu o tom viedla búrlivá debata, na daňových úradoch to brali rôzne. U nás som dala do riadku 2 aj odvody do poisťovní a bolo to v poriadku, pre istotu som do poznámok v DP uviedla presnú výšku paušálnyh výdavkov a výšku odvodov do poisťovní.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pre zaujímavosť si pozri celý nick - celkom sme sa pobavili:
http://www.porada.sk/t44989-p3-daov-priznanie.html

a výsledok je nasledovný:

"Ale aby sme nedoplietli ostaných...žiada sa mi napísať formulka :
Keby sa náhodou ešte niekto pýtal": tak na riadku 2 uvádzajte paušálne výdavky vrátane uhradeného poistného a tak isto aj na riadku 9 ..."
Naposledy upravil evina : 04.03.07 at 08:36
0 0
jasmet jasmet

jasmet je offline (nepripojený) jasmet

Prosím ešte o jednu radu.
Živnostník vykonavajúci remeselnu živnosť si môže odratať výdavky 60%
aj kedˇvo faktúrach uvadzal "...za vykonanie zamočnických a zvaračských
prác
..."
Ďakujem
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

jasmet Pozri príspevok
Prosím ešte o jednu radu.
Živnostník vykonavajúci remeselnu živnosť si môže odratať výdavky 60%
aj kedˇvo faktúrach uvadzal "...za vykonanie zamočnických a zvaračských
prác
..."
Ďakujem

Ak je ako remeselná živnosť uvedené - zváračstvo a zámočníctvo, môžete si uplatniť 60% výdavky. Ak máte i príjmy, ktoré nie sú remeselnými, nemôžete uplatniť 60%.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Zámočníctvo je remeselná živnosť, ale zváranie nie, tak v takomto prípade 40%. Ešte doplním, na stránke ministerstva vnútra boli uverejnené popisy jednotlivých remeselných živností, skús pozrieť.
0 0
yaro yaro

yaro je offline (nepripojený) yaro

Marína Pozri príspevok
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.

preco podciarkujes v odstavci 8 iba niektore pasaze. odstavec 10 sa odvolava na cely odstavec 8, nie iba jeho cast. a kedze odstavec 8 vo svojom zahlavi urcije vynimky, za ktorych sa aplikuju body a), b) a c), potom, ak nesplnam zakladne vynimky bodu 8 , nevztahuju sa na mna jeho detailne body. takze preco mam podavat DDP?

ak sa ma na mna vztahovat len bod a), b) alebo c) ma sa nan odstavec 10 konkretne odvolavat.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

yaro Pozri príspevok
preco podciarkujes v odstavci 8 iba niektore pasaze. odstavec 10 sa odvolava na cely odstavec 8, nie iba jeho cast. a kedze odstavec 8 vo svojom zahlavi urcije vynimky, za ktorych sa aplikuju body a), b) a c), potom, ak nesplnam zakladne vynimky bodu 8 , nevztahuju sa na mna jeho detailne body. takze preco mam podavat DDP?
ak sa ma na mna vztahovat len bod a), b) alebo c) ma sa nan odstavec 10 konkretne odvolavat.
yaro, vytrhávaš veci z kontextu.
Marína Pozri príspevok
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
pre Teba = eop. Môj príspevok bol šitý na mieru príspevku predchádzajúcemu môjmu, Tebou citovaného príspevku.
Dodatok: Čítaj v téme od prísp. č. 13.
Naposledy upravil Marína : 06.03.07 at 09:58
0 0
yaro yaro

yaro je offline (nepripojený) yaro

Marína Pozri príspevok
yaro, vytrhávaš veci z kontextu.

pre Teba = eop. Môj príspevok bol šitý na mieru príspevku predchádzajúcemu môjmu, Tebou citovaného príspevku.
Dodatok: Čítaj v téme od prísp. č. 13.
nemyslim, ze vytrhavam veci z kontextu. len si dovolim nesuhlasit s prezentovanym nazorom, lebo ma este nikto na porade o tomto nepresvedcil.

preco si ma upravit zaklad dane podla ods 8 a) alebo c) ak prechadza z pausalnych na realne? ide do likvidacie, alebo sa rusi???? asi nie. tak preco aplikujes bod 8c?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať