Zavrieť

Porady

Výsluhový dôchodok a daňové priznanie

Dobrý večer poraďáci.
Chcem sa spýtať niekoho, kto sa s tým už stretol.
Požiadal ma klient o DP typ B, ktorý má príjem zo závislej činnosti, zo živnosti a ešte aj výsluhový dôchodok (VD). Ide práve o VD, ktorý má od 1.1. vo výške okolo 100 000,-. Má sa tento VD zdaniť, ak áno, kam ho v DP uviesť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tina855 Pozri príspevok
    poprosím odobriť, mám výsluhového dôchodcu, ktorý bol k 1.1.2011 dôchodca, čiže nemá nárok na NČZD. Pracoval na dohodu 9 mesiacov s príjmom 990 eur (kde mu uplatňovali NČZD). Podá daňové priznanie, kde mu vyjde 0, keďže jeho príjem nepresiahol 1/2 NCZD?
    Ano, tak.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fileva Pozri príspevok
    Dobrý večer poraďáci.
    Chcem sa spýtať niekoho, kto sa s tým už stretol.
    Požiadal ma klient o DP typ B, ktorý má príjem zo závislej činnosti, zo živnosti a ešte aj výsluhový dôchodok (VD). Ide práve o VD, ktorý má od 1.1. vo výške okolo 100 000,-. Má sa tento VD zdaniť, ak áno, kam ho v DP uviesť.

    Výsluhový dôchodok je od dane oslobodený. Ak ho mal priznaný už k 1.1.2006 tak nemá nárok na odpočítateľnú položku a kedže ho mal vyplatený vo výške cca 100.000 tak si nemôže uplatniť ani rozdiel medzi 90.816 a dôchodkom

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    fileva Pozri príspevok
    Dobrý večer poraďáci.
    Chcem sa spýtať niekoho, kto sa s tým už stretol.
    Požiadal ma klient o DP typ B, ktorý má príjem zo závislej činnosti, zo živnosti a ešte aj výsluhový dôchodok (VD). Ide práve o VD, ktorý má od 1.1. vo výške okolo 100 000,-. Má sa tento VD zdaniť, ak áno, kam ho v DP uviesť.
    Výsluhový dôchodok sa nezdaňuje.

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    Výsluhový dôchodok sa v DP nezdaňuje, ale nemá nárok na nezdaniteľnú časť vo výške 90816.- Sk, keďže jeho dôchodok presahuje túto čiastku

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
    V tejto súvislosti sa chcem ešte opýtať:
    1) Tento klient mal živnosť v mesiacoch VI.-VIII., mal príjem okolo 35 000,- a bude si uplatňovať pušálne výdavky 40%. (ČZD 21 000,-) Od IX. mesiaca má živnosť pozastavenú na jeden rok.
    2. V mesiacoch VIII. až XII. pracoval na DoVP s úhrnom príjmov 52 000,- (ČZD = 45 800,-)
    Moja otázka znie, či mu môžem základ dane (riadok 68 DP znížiť o nezdaniteľnú čiastku na daňovníka 90 816,- nemá na to vplyv ten VD.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    fileva Pozri príspevok
    Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
    V tejto súvislosti sa chcem ešte opýtať:
    1) Tento klient mal živnosť v mesiacoch VI.-VIII., mal príjem okolo 35 000,- a bude si uplatňovať pušálne výdavky 40%. (ČZD 21 000,-) Od IX. mesiaca má živnosť pozastavenú na jeden rok.
    2. V mesiacoch VIII. až XII. pracoval na DoVP s úhrnom príjmov 52 000,- (ČZD = 45 800,-)
    Moja otázka znie, či mu môžem základ dane (riadok 68 DP znížiť o nezdaniteľnú čiastku na daňovníka 90 816,- nemá na to vplyv ten VD.
    Asi nečítaš odpovede na svoju predchádzajúcu otázku. Ak má VD od 1.1.2006 a to ešte vo výške cca 100 tisíc, potom u tohto daňovníka NČ (90816) neprichádza do úvahy.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 12.03.07 at 20:22

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    smith Pozri príspevok
    Asi nečítaš odpovede na svoju predchádzajúcu otázku. Ak má VD od 1.1.2006 a to ešte vo výške cca 100 tisíc, potom u tohto daňovníka NČ (90816) neprichádza do úvahy.
    Ďakujem pekne za odpoveď, ale nemusíš byť na mňa až taký prísny - myslím tým to označenie červenou a hrubo. Ja viem, Vám, starým harcovníkom-poraďákom, je to vždy všetko jasné, ale ja som sa s týmto stretla dne prvý raz. A tak sa pýtam radšej "hlúpo" a viac ráz, ako by som mala niečo v DP klientovi urobiť nesprávne.
    A tak položím ešte jednu možno triviálnu úvahu: Mám to chápať tak, že celý základ dane cca 66 000,- z r. 68 DP mu zdaním?

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    poprosím odobriť, mám výsluhového dôchodcu, ktorý bol k 1.1.2011 dôchodca, čiže nemá nárok na NČZD. Pracoval na dohodu 9 mesiacov s príjmom 990 eur (kde mu uplatňovali NČZD). Podá daňové priznanie, kde mu vyjde 0, keďže jeho príjem nepresiahol 1/2 NCZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.