Zavrieť

Porady

Stravné lístky spätne?

Prosím o radu, môže si SZČO kúpiť a zaúčtovať stravné lístky aj za mesiace dozadu? Pr. je 20.10., môže si objednať lístky trebárs aj za celý rok, alebo len na počet pracovných dní od 20.10. do 31.12.?
Usporiadat
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Podľa mňa tu existuje ešte jedna možnosť, ak chce SZČO dostať do VOZD stravné a neuplatňoval si ho počas celého roku priebežne. Ale závisí to od povahy vykonávanej činnosti. Ak je napr. účtovník a pracuje pre viacero firiem, priebežne si stravné lístky nekupoval, ale s trochou prácnosti si môže vytvoriť Cestovné príkazy na každý pracovný deň, uplatniť si v nich stravné podľa zákona tak isto ako zamestnanec (nemusí pritom vykázať a uplatniť žiadne iné výdavky - zákon mu dáva len možnosť, nie povinnosť si ich uplatniť). Urobí si jeden vzor, ten bude kopírovať, zmení len miesto, kam cestoval (podľa miesta klienta), všade uvedie, že tam bol počet hodín adekvátny nároku podľa zák. o cest. náhradách a ako účel cesty napíše trebárs konzultácie u klienta. Nijaký daňováki mu to nemá podľa mňa prečo vyhodiť, nedokáže mu, či tam bol skutočne alebo nie. Ak mám ako SZČO takýto CP a povaha živnosti to umožňuje. Vravím, závisí to od povahy vykonávanej činnosti (aj ten, čo prevádzkuje obchod a je tam dennodenne a ide na miesto mimo svojho bežného výkonu práce). Treba to posudzovať vždy individuálne, ale opodstatnenie to podľa mňa má. Pozn. je to len teória, ale možno by to šlo. Treba si to vedieť obhájiť a závisí aj od zmluvy s klientom (môžem mať písomne dohodnuté ako účtovník, že doklady spracujem priamo vo firme klienta - a mám dôvod cestovať a aj tú cestu vykážem, keď už som si to stravné neuplatnila cez rok. a že ako to tam spracovávam? - nosím si laptop, alebo používam jeho program- to zasa závisí aj od licenčnej zml.-to ale DU nazaujíma) No bude mať asi 300-350 CP (alebo aj hromadný na mesiac albo na týždeň - pokiaľ viem ak sa cesta pravidelne opakuje na tťo isté miesto tak to ide.) Pri sume 89,- Sk/deň je to asi 26 700 a viac za rok. Inak DRSR ma neprekvapilo. Len ma ten ich príspevok zase raz vytočil, lebo živnostník bude vždy len ten okrátený chudák. Tak ako vo všetkom. Takže špekulovať sa musí
Naposledy upravil Betina2 : 10.01.07 at 12:40
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Spätne určite nie. Konzultovala som to s daňovým úradom a ich stanovisko bolo, že spätne nie.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

čítam vaše príspevky spätného výdaja za stravné. Ak by ste mi vedeli poradiť s týmto: poukážky v hodnote 60,- sme zamestnancom vydali v12/06 (mali nárok na 20ks ale nemali sme toľko- vydali sme im po 15ks). Dokúpili sme ďalšie, ale prišli až v roku 2007. Hľadám účty na ktoré by som to dala, lebo v roku 2006 musím počítať s tým, že im ich doplatím v r.2007. Neviete mi poradiť ako to zaúčtovať v r.2006 a potom 2007?

Prepáčte neskoro som si všimla že som v JÚ a ja účtujem PÚ
Naposledy upravil kira : 06.02.07 at 16:10 Dôvod: zle zaradené
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kira
čítam vaše príspevky spätného výdaja za stravné. Ak by ste mi vedeli poradiť s týmto: poukážky v hodnote 60,- sme zamestnancom vydali v12/06 (mali nárok na 20ks ale nemali sme toľko- vydali sme im po 15ks). Dokúpili sme ďalšie, ale prišli až v roku 2007. Hľadám účty na ktoré by som to dala, lebo v roku 2006 musím počítať s tým, že im ich doplatím v r.2007. Neviete mi poradiť ako to zaúčtovať v r.2006 a potom 2007?

Prepáčte neskoro som si všimla že som v JÚ a ja účtujem PÚ
Ak vieš presný počet lístkov, ktoré patria zamestnancom ešte za r.2006, vynásob tento počet sumou, ktorú ste v r.2006 účtovali do nákladov/1 lístok a dostaneš sumu nákladov, ktorú zaúčtuješ 527/326 ako nevyfaktúrované dodávky. Príspevok z SF zaúčtuješ až v r.2007.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Na školení nám bolo povedané, že stravné lístky sa spätne nemôžu nakúpiť. Treba ich kúpiť vopred - účtovať ako nedaňový výdavok. Za odpracovaný mesiac dať zamestnancovi lístok a potom interným dokladom to tak ako daňový výdavok. Tak isto je to u SZČO - za odpracované dni.
0 0
KRISTINN KRISTINN

KRISTINN je offline (nepripojený) KRISTINN

obyčajný človek
evina
Áno ale má ich, ide v podstate o jeden mesiac...

P.s. Ináč je to opäť jedna z perličiek legislatívy. J a mám doma kanceláriu, nejem?, alebo mám utekať do blízkej reštaurácie-tak skutočne by to mali u SZČO riešiť paušálom
a nielen u SZČO, ale aj u zamestnancov! O koľko by bolo všetko jednoduchšie, keby sa mu pri výplate vyplatilo podľa odpracovaných dní to, čo mu patrí. Nebol by problém ani so sledovaním, či mal dovolenku, či nemal, či bol chorý.Keby sedeli hore poradcovia, ktorí majú skúsenosti z praxe, ktorí videli, aký problém nám robí len takáto "blbosť", možno by triezvo uvažovali. Inak - ja dávam SL vždy 1. deň v mesiaci dopredu a potom na budúci prípadne sťahujem to, na čo nebol nárok...
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

kira
čítam vaše príspevky spätného výdaja za stravné. Ak by ste mi vedeli poradiť s týmto: poukážky v hodnote 60,- sme zamestnancom vydali v12/06 (mali nárok na 20ks ale nemali sme toľko- vydali sme im po 15ks). Dokúpili sme ďalšie, ale prišli až v roku 2007. Hľadám účty na ktoré by som to dala, lebo v roku 2006 musím počítať s tým, že im ich doplatím v r.2007. Neviete mi poradiť ako to zaúčtovať v r.2006 a potom 2007?

Prepáčte neskoro som si všimla že som v JÚ a ja účtujem PÚ
Ja by som dala v r. 2006 527/333 príspevok za zamestnávateľa z tých 5 lístkov.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Celkom za zaujal príspevok Betiny2.Stretávam sa s podobným problémom.Manžel je SZČO a každý deň dochádza viac ako 20km na prevádzku fi.pre ktorú pracuje.V roku 2006 si písal CP na každý mesiac zvlášť,v ktorom mal rozpísané pracovné dni.A na každý prac.deň si do kolónky "stravné" zapísal 48,-Sk.Stravné lístky si nekupoval,lebo v okruhu cca 5km,nie je žiadna možnosť stravovania.Miesto podnikania v ŽL má adresu trvalého pobytu.Môže si takouto formou odpísať stravné?
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Prosím Vás, aká je aktuálna zákonom daná výška stravného pri prac.cestách?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Deni
Prosím Vás, aká je aktuálna zákonom daná výška stravného pri prac.cestách?
Ďakujem
NA Slov. sa nemenila, ostáva tá z roku 2006, 89, 135, 208. Už to tu bolo rozoberané, stačilo iba pohľadať. Ale aj tak, tu sme v téme stravné lístky.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Melnick
V PP 1/2007 str.194 je jednoznačne povedané: Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......
S tými stravnými lístkami pre zamestnancov sme to robili aj my tak, pri výplate a spätne. Ale auditorka mi kázala prejsť na spôsob, že dávame lístky dopredu v počte 20 ks. Ono to nie je ani tak moc dopredu, lebo lístky dáme v polovici mesiaca pri výplate trebárs za január - dáme lístky na február. A to už auditorka odobrila. Čiže tiež by som polemizovala s tým spätným nakúpením lístkov. Podnikateľ má predsa preukázať, že sa stravoval dokladom o nákupe. A môže sa preukázať dokladom o nákupe, že sa stravoval v januári, keď ich kúpil v októbri?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renataj
Celkom za zaujal príspevok Betiny2.Stretávam sa s podobným problémom.Manžel je SZČO a každý deň dochádza viac ako 20km na prevádzku fi.pre ktorú pracuje.V roku 2006 si písal CP na každý mesiac zvlášť,v ktorom mal rozpísané pracovné dni.A na každý prac.deň si do kolónky "stravné" zapísal 48,-Sk.Stravné lístky si nekupoval,lebo v okruhu cca 5km,nie je žiadna možnosť stravovania.Miesto podnikania v ŽL má adresu trvalého pobytu.Môže si takouto formou odpísať stravné?
V tomto prípade má nárok na odpočet 89,- Skk za každý odpracovaný deň, dlhší ako 5 hodín.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

JAJA11
V tomto prípade má nárok na odpočet 89,- Skk za každý odpracovaný deň, dlhší ako 5 hodín.
Ďakujem za odpoveď.
Aj v tom prípade,ak si nekupoval stravné lístky? Naňho sa nevzťahuje tých 55% z 89-,Skk?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renataj
Ďakujem za odpoveď.
Aj v tom prípade,ak si nekupoval stravné lístky? Naňho sa nevzťahuje tých 55% z 89-,Skk?
V tomto prípade sa jedná o stravné podľa zákona o cestovných náhradách, na ktoré ma SZČO nárok, ak za svojím výkonom práce cestuje.
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

JU-vrátené stravovacie poukážky Accor-u za r.2006(zabudnute).Dobropis evidujem ako pohladavku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Origos Pozri príspevok
JU-vrátené stravovacie poukážky Accor-u za r.2006(zabudnute).Dobropis evidujem ako pohladavku?
Áno, je to pohľadávka.
0 0
turbo turbo

turbo je offline (nepripojený) turbo

Stavebný inžinier
Na stránkach jednej spoločnosti zaoberajúcej sa vydávaním stravných lístkov, som našiel toto stanovisko DR SR k problematike stravných lístkov s dátumom 7.2. 07. Dúfam, že snáď to ešte niekomu ozrejmí situáciu, aj keď asi nepoteší. Stanovisko je v prílohe.
Prajem pekný deň!
0 0