Zavrieť

Porady

Dohoda o VP

Uzavreli sme dohodu o vykaní práce na 25.000,- Sk s panom , ktorý je zamestnaný.

Z tejto sumy treba do SP 0,8%-úrazové
ZP sa prihlasuje tento pán sám, lebo presiahol 6.500,-Sk
DÚ 19 % zo 25.000,-Sk

Súhlasiíte s mojou úvahou?
Díky.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mackova
Uzavreli sme dohodu o vykaní práce na 25.000,- Sk s panom , ktorý je zamestnaný.

Z tejto sumy treba do SP 0,8%-úrazové
ZP sa prihlasuje tento pán sám, lebo presiahol 6.500,-Sk
DÚ 19 % zo 25.000,-Sk

Súhlasiíte s mojou úvahou?
Díky.
Áno platí sa 0,8% úrazové, 19% daň, a celkom dobre nechápem tvoju úvahu o ZP?
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Mal by odviesť do ZP ale bojim sa, že ZP to akceptuje až v daňovom priznaní za rok 2005 nakoľko funguje preddavkový systém.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Podľa mňa sa musí prihlásiť na zdravotnú ako platca a zaplatiť ten mesiac, ak prekročí min. mzdu a vysporiada si to až v ročnom zúčtovaní, ak okrem toho nebude mať iné príjmy po celý rok tak mu to potom vrátia, ale zaplatiť musí.



Ivenka
Mal by odviesť do ZP ale bojim sa, že ZP to akceptuje až v daňovom priznaní za rok 2005 nakoľko funguje preddavkový systém.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Keďže už je zamestnaný v inom zamestnaní (predpokladám že tam má pracovnú zmluvu), tak zdravotné poistenie platiť z dohody nebude, nemusí sa ani nijako špeciálne do ZP prihlasovať.

Potenciálne platby z dohôd sa týkajú len poistencov, ktorí nie sú zamestnancami ani SZČO - viď § 11 ods.2 zákona 580/2004 v znení zákona 718/2004.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Zamestnávame študenta s ktorým máme podpísanú DOVP s tým, že odmena mu bude vyplatená po uplynutí štvrťroka.
Príklad: mzda 4/05-2100
5/05-3500
6/05-4000
spolu: -9600,-
Má u nás podpísané vyhlásenie. Môžem mu odpočítateľnú položku vynásobiť tromi?
0 0
Monica Monica

Monica je offline (nepripojený) Monica

SZČO si odvádza za seba odvody do SP a ZP. Uzavrie sa s ním DoVP. Činnosť v dohode nie je totožná s činnosťou, na ktorú má vydané živnostenské oprávnenie.
1. Chcela by som vedieť, či zamestnávateľ, s ktorým má uzavretú dohodu, platí za takéhoto zamestnanca len preddavky na daň? Odvody do poisťovní z dohodnutej mzdy už predpokladám, neodvádza. Však?
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje svojho dohodára v deň nástupu do zamestnania, ale do ZP je za potreby ísť SZČO nahlásiť, že má príjem aj z tej dohody, nielen zo svojho živnostenského oprávnenia?
Ďakujem Vám za rady a prajem pekný večer.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
to Jankaaa:

Ak to je v zmluve zachytené, že odmena mu patrí za každý mesiac, ale vyplatená bude naraz za kalendárny štvrťrok, potom by som mu urobil výplatné pásky na každý mesiac s tým, že v každom mesiaci odvediem 0,8% na ÚP a v každom mesiaci použijem odpočítateľnú položku. Ak to urobíš jednou výplatou, potom môžeš uplatniť iba 1x odpočítateľnú položku a z celej sumy v ten mesiac odviesť 0,8% na ÚP.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Súhlasím s Juko! Urob mu mzdy za každý mesiac, vyplatené budú spoločne buď cez pokladnicu, alebo na účet!
0 0
Monica Monica

Monica je offline (nepripojený) Monica

Monica
SZČO si odvádza za seba odvody do SP a ZP. Uzavrie sa s ním DoVP. Činnosť v dohode nie je totožná s činnosťou, na ktorú má vydané živnostenské oprávnenie.
1. Chcela by som vedieť, či zamestnávateľ, s ktorým má uzavretú dohodu, platí za takéhoto zamestnanca len preddavky na daň? Odvody do poisťovní z dohodnutej mzdy už predpokladám, neodvádza. Však?
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje svojho dohodára v deň nástupu do zamestnania, ale do ZP je za potreby ísť SZČO nahlásiť, že má príjem aj z tej dohody, nielen zo svojho živnostenského oprávnenia?
Ďakujem Vám za rady a prajem pekný večer.
Prosííííím...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Monica:
1. Zamestnávateľ platí preddavky na daň, akoby to bolo riadne zamestnanie na pracovnú zmluvu, dohodár pritom môže požiadať o uplatňovanie nezdaň.čiastky, ak si ju neuplatňuje u iného zamestnávateľa.
Odvod je len 0,8% na úrazové poistenie do SP.
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje dohodára pre začatím výkonu práce, do ZP nenahlasuje nikto z nich nič.
0 0
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Chcem sa opýtať
1. či môže pracovník na dohodu podpísať vyhlásenie na zdanenie každý mesiac u iného zamestnávateľa - ak jeden mesiac má dohodu u jedného a ďalší u iného zamestnávateľa.
2. Akú výhodu má dohoda o brigádnickej práci študentov oproti DOVP a aké sú podmienky, aby ju mohol vykonávať? (Môže to byť aj dlhodobejšia činnosť - napr. spravovanie web stránky a pod.?)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jjendro:
1. Áno.
2. Práve v tom, že môže ísť o dlhodobejšiu činnosť v rozsahu vyššom, ako 300 hodín ročne.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : MONICA

Podľa mňa sa nemusí ísť SZČO nahláiť do ZP, že je zamestnaný aj na dohodu o VP. neodvádza z tejto dohody odvod do ZP.
Zamestnávateľ z dohody odvádza iba 0,8 % do Soc. poisť.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ahojte chcem sa spýtať ak budem mať dohodára na pol dňa môžem poslať deň pred začatím prihlášku aj odhlášku na jednom tlačive Registračný list FO??? S tým že aj začatie aj koniec budú v jeden deň??? Alebo je potrebné zaslať na jednom RL FO prihlásenie a na druhom odhlásenie. Môžem obe tlačivá poslať deň pred vykonaním práce?
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Katty
ahojte chcem sa spýtať ak budem mať dohodára na pol dňa môžem poslať deň pred začatím prihlášku aj odhlášku na jednom tlačive Registračný list FO??? S tým že aj začatie aj koniec budú v jeden deň??? Alebo je potrebné zaslať na jednom RL FO prihlásenie a na druhom odhlásenie. Môžem obe tlačivá poslať deň pred vykonaním práce?
Toreticky aj áno, ale ty nevieš či ti vôbec na tú prácu nastúpi, môže sa stať hocičo. Takže ak ho len prihlásiš prihlášou, môžeš potom v prípade potreby jednoducho prihlásenie zrušiť.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Takže mám použiť to ich predbežné prihlasovanie na ktoré aj tak musíš do 3dní prihlásiť dohodára na registračnom liste? A potom majú byť dve tlačivá či stačí jedno? A môže reg.list FO podpísať aj zamestnávateľ keď nahlasuje dohodára??? Lebo divné je to že je to povinnosť zamestnávateľa ale reg.list FO má vlastne vypísať FO..
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katty
Môžem obe tlačivá poslať deň pred vykonaním práce?
Áno, zákon hovorí "najneskôr", zákon teda umožňuje prihlásiť aj odhlásiť dohodára omnoho skôr, ako nastúpi do práce alebo ako prácu ukončí.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jožko, presne aj ja som si to slovíčko všimla v zákone. Ale čo potom v prípade, že skutočne nenastúpi, napr. si zlomí nohu alebo tak, lebo inak by mal nastúpiť na 100%... dá sa aj prihlásenie cez reg.list FO nejakým spôsobom zrušiť??
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

na stránke soc.poist. je tlačivko "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA
do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia" len neviem či to neplatí len ak dohodára prihlásim cez " PRIHLÁSENIE/ODHLASENIE ZAMESTNANCA
do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporeniafaxom alebo elektronickou poštou" a nie cez RL FO.
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Katty
Takže mám použiť to ich predbežné prihlasovanie na ktoré aj tak musíš do 3dní prihlásiť dohodára na registračnom liste? A potom majú byť dve tlačivá či stačí jedno? A môže reg.list FO podpísať aj zamestnávateľ keď nahlasuje dohodára??? Lebo divné je to že je to povinnosť zamestnávateľa ale reg.list FO má vlastne vypísať FO..
1. Pri prihlasovaní dohodára napríklad faxom aj tak musíš vypísať celú prihlášku Fo, takže ju len odfaxuješ a ak nastúpi, tak ju zanesieš do SP na potvrdenie. Ak nenastúpi, musíš tam aj tak ísť, a po predložení tohto reg. listu ti zrušia toto prihlásenie. Robia to len tak, že prečiarknu celé tlačivo a napíšu "zrušené" a pošlú faxom na ústredie.
2. Ak ti nastúpi a vykoná dohodnutú prácu, musíš vypísať nové tlačivo na odhlásenie, na vrchnej časti naznačíš "odhláška". Nedá sa to robiť na jednom a tom istom tlačive.
3. Prihlášku nielen môže potvrdiť, ale musí potvrdiť zamestnávateľ.
Ps. Na registračný list nezabudni napísať rukou do vrchnej časti "dohoda o vykonaní práce" odo mňa to žiadali. (Lučenec)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať