Zavrieť

Porady

Odpisy v Alfe

Potrebujem poradiť v tejto veci:
Máme Rýpado nakladač Cater Pillar a vlani som si vypočítala zrýchlený odpis nasledovne:
OC: 2.282.736,-
Doba odpisovania: 6 rokov

1 rok 380.456,-
2 rok 634.094,-
3 rok 507.275,-
4 rok 380.456,-
5 rok 253.637,-
6 rok 126.818,-
Počítala som to ručne a malo by to byť správne, kontrolovali mi to aj kolegovia na porade. Keď som to tohto roku nahodila do Alfy /pretože som ju začala používať až v r. 2005/ . Alfa mi vypočítala nasledovné odpisy:

1 rok 190.228,-
2 rok 285.342,-
3 rok 259.402,-
4 rok 233.462,-
5 rok 933.846,-
Už som si tam nahodila a odpis minulých obodbí a stále mi to nesedí. Neviete mi niekto poradiť, kde môže byť chyba ???
Usporiadat
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Asi som to nezrozumiteľne napísala .....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

AHoj, no... tie prvé odpisy máš vypočítané správne. A do ALfy to musíš zadať nasledovne: predpokladám, že ALFU si začala používať až v roku 2005, takže tam nemôžeš mať odpis za rok 2004, kedy si majetok obstarala a uplatnila si prvý odpis. Musíš si založiť v evidencii, dlhodobý majetok, pridaj, kartu majetku, kde si vypíšeš všetky potrebné náležitosti. Ako obstarávaciu cenu si dáš 2 282736, zaškrtneš zrýchlený odpis.V účtovných odpisoch (v políčkach dolu) si zapíšeš ručný odpis (teda oprávky) zadané ručne, tam napíšeš sumu 380 456. A na konci roka 2005 postupuješ ako pri ostatnom odpisovanom majetku. Ak ti nebude niečo jasné, kľudne sa pýtaj.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ďakujem kočky !!!
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Tak tie odpisy za ten Cater Pillar mi konečne pasujú a ešte mám jeden prípad:
Tatra 815 zakúpená v r. 2003
1 rok 60.000,- uplatnené
2 rok 90.000,- neuplatnené
3 rok 60.000,-
4 rok 30.000,-
Ide o to, že za r. 2004 som odpisy preskočila a chcem si ich uplatniť tento rok ako tú Tatru zaradím do majetku aby mi to opäť sedelo???
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Ahoj Miriza, opäť urobíš to isté, len ručne do oprávok napíšeš, že odpis za rok 2004 nepoužitý, zostatok k 31.12.2004 budeš mať rovnaký ako v roku 2003, a v roku 2005 postupuješ ako pri ostatnom majetku. Prajem krásny deň....
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ďakujem a ešte poprosím o názory na tieto zakúpené veci, neviem či ich mám odpisovať alebo hneď dať v tomto roku dať celé fa do výdaju ovplyvňujúceho základ dane.

Náhradné diely k nadstavbe sypača za Tatru 815
/rôzne skrutky, matice, škrtiace ventile, šneky/ celková suma bez DPH 41.680

Zváračka v sume 23557 bez DPH / to je jeden bloček/
Príslušenstvo k zváračka v sume 13042 / druhý bloček/

Pneumatiky 22 ks a cena za kus 5865

Môj názor je že tú nadstavbu a tú zvaračku budem odpisovať a pneumatiky dám celé do výdaja. Mýlim sa?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tie skrutky atď . to máte zakúpené na sklad do zásoby , alebo ste to už vmontovali do auta ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miriza
Ďakujem a ešte poprosím o názory na tieto zakúpené veci, neviem či ich mám odpisovať alebo hneď dať v tomto roku dať celé fa do výdaju ovplyvňujúceho základ dane.

Náhradné diely k nadstavbe sypača za Tatru 815
/rôzne skrutky, matice, škrtiace ventile, šneky/ celková suma bez DPH 41.680

Zváračka v sume 23557 bez DPH / to je jeden bloček/
Príslušenstvo k zváračka v sume 13042 / druhý bloček/

Pneumatiky 22 ks a cena za kus 5865

Môj názor je že tú nadstavbu a tú zvaračku budem odpisovať a pneumatiky dám celé do výdaja. Mýlim sa?
Zváračku s príslušenstvom zaradiť a odpisovať, Pneumatiky do nákladov .
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

A tie náhradné diely k tej nadstavbe sypača? Tie by som mala asi tiež odpisovať tých skrutiek, matiek a ventilov je tam neúrekom a spolu to dáva takú vysokú sumu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pozri príspevok č. 8
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miriza
A tie náhradné diely k tej nadstavbe sypača? Tie by som mala asi tiež odpisovať tých skrutiek, matiek a ventilov je tam neúrekom a spolu to dáva takú vysokú sumu.


Ja by som ich neodpisovala , pretože zodratú matku vymeníš za novú ,taktiež aj skrutku či ventil , nič tým nemeníš na výkonnosti vozidla .
Čiže výmena opotrebeného za nové . Do nákladov s tým , že by som to viedla v skladovej evidencii - materiál. Máš vytvorenú zásobu a vodič keď bude potrebovať niečo na aute vymeniť tak vydáš na základe výdajky zo skladu .
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

Mohli by ste aj mne prosim poradiť??? Na koľko možem prerušiť odpis je možne aj na 3 roky????
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

Ide o to že stroj bol kúpený v roku 2003. Odpis za rok 2003 nebol nakoľko mal - daňové prazdniny. V roku 2004 sa neodpisoval, rok 2005 bude prvý rok ???? alebo musim zohľadniť aj rok 2003? Prosím poradťe mi. Vďaka.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bisou
Ide o to že stroj bol kúpený v roku 2003. Odpis za rok 2003 nebol nakoľko mal - daňové prazdniny. V roku 2004 sa neodpisoval, rok 2005 bude prvý rok ???? alebo musim zohľadniť aj rok 2003? Prosím poradťe mi. Vďaka.

Pokračuješ v odpisovaní ako v ďalších rokoch odpisovania.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Ak bol stroj zaradený do majetku už v r. 2003, podľa mňa treba brať do úvahy už aj r. 2003. Podľa §22 ods. 9 možno prerušiť uplatňovanie odpisov aj na viac celých zdaňovacích období.
Ja som to pochopila tak, že aj rok 2003 považujem za prerušený odpis?, aj r. 2004 a rok 2005 odpisujem ako prvý rok, nie?
Naposledy upravil slnko : 20.01.06 at 10:10
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
slnko
Ak bol stroj zaradený do majetku už v r. 2003, podľa mňa treba brať do úvahy už aj r. 2003. Podľa §22 ods. 9 možno prerušiť uplatňovanie odpisov aj na viac celých zdaňovacích období.
Ja som to pochopila tak, že aj rok 2003 považujem za prerušený odpis?, aj r. 2004 a rok 2005 odpisujem ako prvý rok, nie?

http://www.porada.sk/showthread.php?...B9enie+odpisov
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
slnko
Ak bol stroj zaradený do majetku už v r. 2003, podľa mňa treba brať do úvahy už aj r. 2003. Podľa §22 ods. 9 možno prerušiť uplatňovanie odpisov aj na viac celých zdaňovacích období.
Ja som to pochopila tak, že aj rok 2003 považujem za prerušený odpis?, aj r. 2004 a rok 2005 odpisujem ako prvý rok, nie?

Rok 2005 odpisuješ ako prvý , doba odpisovania sa predlžuje v tomto prípade o dva roky .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bisou
Mohli by ste aj mne prosim poradiť??? Na koľko možem prerušiť odpis je možne aj na 3 roky????
Treba v prvom rade vyjasniť či bol stroj zaradený do majetku firmy už v r. 2003 alebo nie a potom sa ukáže ako ďalej.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ormika
Ahoj Miriza, opäť urobíš to isté, len ručne do oprávok napíšeš, že odpis za rok 2004 nepoužitý, zostatok k 31.12.2004 budeš mať rovnaký ako v roku 2003, a v roku 2005 postupuješ ako pri ostatnom majetku. Prajem krásny deň....
Zlatí Poraďáci !!!.....akurát som sa jedovala s prerušením odpisov v Alfe, že mi to nejak divne ráta , nie ako to chcem ja a tento link mi padol pod nos ako na zavolanie

ďakujem, s Vašou pomocou to už mám vyriešené
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jess
Zlatí Poraďáci !!!.....akurát som sa jedovala s prerušením odpisov v Alfe, že mi to nejak divne ráta , nie ako to chcem ja a tento link mi padol pod nos ako na zavolanie

ďakujem, s Vašou pomocou to už mám vyriešené
jess, ja to robím ešte pre uistenie aj tak /ale to musíš mať multiverziu/, že založím si firmu napr. ABC vtedy keď sa kupoval DM napr. v roku 2002, nohodím tam kúpu DM a program spočíta odpisy, zapíšem do karty, spravím prechod do r. 2003 preruším odpisovanie, modelujem si situáciu ako potrebujem, atď až sa dostanem k r. 2005. Toto máš pre kontrolu a mám po probléme... A potom túto firmu ABC zmažem a keď bude niekedy treba, založím na pobodný prípad novú
Pekný nedelný deň želám...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať