Zavrieť

Porady

Odvody a starobný dôchodca

Mám zamestnanca, ktorý je narodený 13.3.1944 a v novembri 2004 bol prijatý do pracovného pomeru. Od 1.4.2004 mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Ako mu mam teraz urobiť odvody a ako po dovŕšení dôchodkového veku, keďže podľa §69 odst. 2 zákona o sociálnom poistení sa predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok. Kedy tento zamestnanec dovŕši dôchodkový vek? Podľa môjho názoru 13.12.2004. A takomto prípade, ako urobím odvody za 12/2004, keďže táto zmena nastala v priebehu mesiaca.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vitajte na Porade, Jean.
Odvody za zamestnanca, ktorý poberá predčasný star.dôchodok a zamestnanca, ktorý poberá "riadny" starobný dôchodok - sú také isté - s výnimkou poistenia v nezamestnanosti, ktoré poberateľ predčasného st.dôchodku a jeho zamestnávateľ platia - ale poberateľ "riadneho" starobného dôchodku a jeho zamestnávateľ neplatia.
Takže za december - kedže v priebehu decembra zamestnanec dovŕši dôchodkový vek - prvýkrát nebudete platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.

Pre úplnosť - poberateľ predčasného star.dôchodku a samozrejme i poberateľ riadneho st.dôchodku na rozdiel od "obyčajných" zamestnancov neplatia invalidné poistenie. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.11.04 at 14:24
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
temu presuvam do miezd
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Mám otázku ohľadne zdravotného poistenia dôchodcu. Má živnostenský list, ale žiadny príjem zo živnosti. Vychádza mi , že musí aj tak platiť 910,- Sk poistné.Potvrdíte mi to.Ďakujem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

heket
Mám otázku ohľadne zdravotného poistenia dôchodcu. Má živnostenský list, ale žiadny príjem zo živnosti. Vychádza mi , že musí aj tak platiť 910,- Sk poistné.Potvrdíte mi to.Ďakujem.
Ak nie je zamestnaný (§5), tak musí platiť 910 Sk/mes.
0 0
Knoxwillova Knoxwillova

Knoxwillova je offline (nepripojený) Knoxwillova

dobrý .. a kam treba ísť .. ak sa chystám platiť si tých 910 sk .. do zdravotnej alebo socialnej poisťovne .. ???
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Knoxwillova
dobrý .. a kam treba ísť .. ak sa chystám platiť si tých 910 sk .. do zdravotnej alebo socialnej poisťovne .. ???
910,- Sk do ZP
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Prosím Vás o ujasnenie ako je to s odvodmi SZČO do SP, ktorý má 65 rokov a teraz v júni 2005 požiadal o dôchodok, ktorý mu bol dnes priznaný spätne od 1.1.2005.
Do SP platí do ktoré poistenia?

Doteraz si platil aj IP aj PvN(neviem načo?) - čo sa s tým dá urobiť? Požiadať o vrátenie a k akému dátumu - k dovŕšeniu dôchodcovského veku alebo len k 1.1.2005?
Nemám v tom vôbec jasno, hoc som prečítala dosť príspevkov.
Prosím pomôžte... veľmi by sa mu hodilo, keby mu nejaké korunky vrátili.
Ďakujem a prajem pekný deň
Viera
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Tak s tým nemám skúsenosti, či SP vracia dačo, ale ja by som sa pýtala priamo u zdroja t.j. v SP
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Emily ďakujem, skúsim mu to zistiť v SP.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Znovu otváram túto tému a chcem veľmi pekne poprosiť o radu poraďákov. Zamestnanec dosiahol dôchodkový vek 20.04.2005. Od 20.04. neplatí na invalidné poistenie zam-nec ani zam-teľ. Teraz mi predložil Rozhodnutie zo SP o prizananí SD od 20.04. Urobím správne, ak mu v mzde za 08/2005 vrátim poistné v nezamestnanosti od 20.04. samozrejme opravím aj odvod za zam-teľa? Ako je to vlastne neplatí už za celý mesiac alebo odo dňa, kedy dosiahol dôchodkový vek a poistné musím prepočítať na dni? Stačí ako doklad o tom, že je poberateľom SD Rozhodnutie zo SP, alebo musí predložiť ešte niejaký doklad, že sa mu dôchodok vypláca na účet alebo niečo obdobné ?!
Naposledy upravil milanr : 02.09.05 at 11:29
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Poraďáci ozvite sa niekto, kto má s tým skúsenosti. Mne sa podarilo dočítať v jednom Národnom poistení, že poistné by nemal platiť od dňa dosiahnutia dôchodkového veku nie za celý mesiac. Ako to riešite vy ? Ešte sa chcem opýtať v tejto súvislosti na akom tlačive VšZP oznámite, že zamestnanec sa stal poberateľom starobného dôchodku. Malo by ísť o zmenu kategórie poistenca. Čakám a vďaka za všetky názory a rady.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Jozef Mihál
Odvody za zamestnanca, ktorý poberá predčasný star.dôchodok a zamestnanca, ktorý poberá "riadny" starobný dôchodok - sú také isté - s výnimkou poistenia v nezamestnanosti, ktoré poberateľ predčasného st.dôchodku a jeho zamestnávateľ platia - ale poberateľ "riadneho" starobného dôchodku a jeho zamestnávateľ neplatia.
Takže za december - kedže v priebehu decembra zamestnanec dovŕši dôchodkový vek - prvýkrát nebudete platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.

Pre úplnosť - poberateľ predčasného star.dôchodku a samozrejme i poberateľ riadneho st.dôchodku na rozdiel od "obyčajných" zamestnancov neplatia invalidné poistenie. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.
Platí to aj v roku 2006, alebo sú nejaké zmeny? Ďakujem
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Pripájam sa k otázke: Predčasne star.dôchodca platí poistenie v nezamestnanosti až kým nedovŕši dôchodkový vek?
ďalšia otázka: 30.6.2006 mi zamestnanec doniesol rozhodnutie SP o priznaní predč.starob.dôchodku od 1.4.2006, zamestnnec´dalej pracuje
Musím mu za 4,5/2006 vrátiť invalidné poistenie?
A v 6/2006 mu do výplatnej pásky priznávam aj položku odpočet nezdaninelnej čiastky Sk 7.568,-?
Za radu ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Iveta1
Pripájam sa k otázke: Predčasne star.dôchodca platí poistenie v nezamestnanosti až kým nedovŕši dôchodkový vek?
ďalšia otázka: 30.6.2006 mi zamestnanec doniesol rozhodnutie SP o priznaní predč.starob.dôchodku od 1.4.2006, zamestnnec´dalej pracuje
Musím mu za 4,5/2006 vrátiť invalidné poistenie?
A v 6/2006 mu do výplatnej pásky priznávam aj položku odpočet nezdaninelnej čiastky Sk 7.568,-?
Za radu ďakujem
Otázka č. 1: predčasný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti (§19 zákona o sociálnom poistení - poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok)

Otázka č.2: za mesiace 4-5/2006 musíš opraviť výkazy do SP. SP ti vráti navyše zaplatené poistné a samozrejme ty ho musíš vrátiť zamestnancovi.

Otázka č.3: odpočet nezdaniteľnej čiastky mu budeš uplatňovať normálne až do konca roka. Zrušíš až v roku 2007 (keby mu bol dôchodok priznaný spätne k 1.1.2006, vtedy by nemal celý tento rok nárok na odpočítateľnú položku)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mám doplňujúcu otázku
SP nestíha a vybaví predčasný starobný dôshodok po niekoľkých mesiacoch. žiadosť podaná ešte v roku 2005, vybavené v júni 2006.
Čítam, že nižšie odvody treba vysporiadať odo dňa priznania dôchodku.
Mzdárka však o tom ani nechce počuť....má pravdu?
Podľa pedchádzajúcich príspevkov by to mala dopočítať nanovo a vyrovnať v najbližšom výplatnom termíne, nie?
Prosím vyjadrite sa?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
........posúvam.........príspevok č.16
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
........posúvam.........príspevok č.16...............prosííím
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
posúvam .

KEJKA
Mám doplňujúcu otázku
SP nestíha a vybaví predčasný starobný dôshodok po niekoľkých mesiacoch. žiadosť podaná ešte v roku 2005, vybavené v júni 2006.
Čítam, že nižšie odvody treba vysporiadať odo dňa priznania dôchodku.
Mzdárka však o tom ani nechce počuť....má pravdu?
Podľa pedchádzajúcich príspevkov by to mala dopočítať nanovo a vyrovnať v najbližšom výplatnom termíne, nie?
Prosím vyjadrite sa?
0 0
mata paluchova mata paluchova

mata paluchova je offline (nepripojený) mata paluchova

Prosim, ak ste sa uz s tým niekto stretli. Klientov zamestnanec (ZPS - chranene pracovisko) sa bol pytat na socialnej, ci ma narok na starobny dôchodok a teraz odo mna pytaju ELDZ do polovice minuleho roka, ze vraj od 2.6.2005 mal narok na starobny. Zamestnanec zatial nepredložil žiadne potvrdenie o priznani dôchodku. Čo s odvodmi? Rok platil zbytočne aj zamestnanec, aj zamestnávateľ.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mata paluchova
Prosim, ak ste sa uz s tým niekto stretli. Klientov zamestnanec (ZPS - chranene pracovisko) sa bol pytat na socialnej, ci ma narok na starobny dôchodok a teraz odo mna pytaju ELDZ do polovice minuleho roka, ze vraj od 2.6.2005 mal narok na starobny. Zamestnanec zatial nepredložil žiadne potvrdenie o priznani dôchodku. Čo s odvodmi? Rok platil zbytočne aj zamestnanec, aj zamestnávateľ.
to je bežné. ELDZ treba podať, ked zamestnanec požiadal o SD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať