Zavrieť

Porady

Reg. pokladna - povinnosti

Ahojte, mohol by mi niekto strucne popisat, alebo poradit lit. kde by som mohla najst nieco o tom, ake povinnosti mi vyplyvaju z drzby reg. pokladne. Doteraz som totiz nemala ziadne skusenosti s tymto zariadenim. Ide mi predovsetkym o to, ake knihy si mam zakupit, a ake su moje denne,mes. povinnosti. Zatial viem tolko: Treba mi zakupit pokladnicnu knihu, kde kazdy den budem lepit dennu uzavierku. Neviem sice z coho vsetkeho ta denna uzavierka pozostava, myslim sa vytlaci najaka zostava, ale to uz uvidim. Potom mi treba robit aj mesacne uzavierky. Vdaka.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Môžem sa vyjadriť aj ja?
Ja si síce myslím, že by sa mali tržby z ERP evidovať každý deň, ale robím to celkom inak - mesačne.Roky som to robila denne, ale prvé mi to obrblali daňové kontolórky, že " kto sa v tom bude kutať". V kontrolovanej firme bolo 6 ERP, tak si to vieš predstaviť ... . Následne mi to obrblali klienti, ktorí sa báli, že budú platiť veľa za účtovníctvo ( aj keď neberiem od položky).
Nedostatok hotovosti riešim vkladmi a v s.r.o. pôžičkami. U tých normálnejších si vystačím s jedným vkladom na začiatku roka a ten sa snažím zlikvidovať postupne v priebehu roka. Horšie je to u tých, ktorí nakupujú na sklad, ERP moc nezapínajú a všeličo iné. Však to určite poznáš. Ja im tieto hlúposti postupne vytĺkam z hlavy, ale chce to trpezlivosť a čas .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Johanka , môžeš sa moja vyjadriť aj Ty ja síce nemienim meniť spôsob účtovania zostávam pri dennom účtovaní , ale veľmi rada by som chcela vedieť od AVO názor na toto účtovanie tržieb z RP .

Podľa § 15 odst.1 písm.a/ postupov účtovania v JÚ , v peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti .Ako už z názvu hlavnej účtovnej knihy JÚ vyplýva , všetky účtovné prípady sa do peňažného denníka musia účtovať denne .Tým sa opieram aj o § 11 zákona o účtovníctve podľa ktorého účtovná jednotka/aj účtovná jednotka účtujúca v JÚ / je povinná zaznamenávať účtovne zápisy v účtovnom období priebežne .

Podľa § 15 odst.4 postupov JÚ , ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní , účtuje sa o každej pokladni v osobitnej pokladničnej knihe. Stavy a pohyby v pokladni sa účtujú v pokladničnej knihe a súčasne do súhrnného prehľadu o hotovosti v peňažnom denníku .

Počula som rôzne názory na túto problematiku , niekto účtuje 1x mesačne iný zasa 1 x týždenne a podobne .V konečnom dôsledku nám to skresluje pravdivý obraz účtovníctva . No a nakoniec ako píšeš , ešte aj daniari frflú

Tak čo s tým ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5
Podľa § 15 odst.1 písm.a/ postupov účtovania v JÚ , v peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti .Ako už z názvu hlavnej účtovnej knihy JÚ vyplýva , všetky účtovné prípady sa do peňažného denníka musia účtovať denne .Tým sa opieram aj o § 11 zákona o účtovníctve podľa ktorého účtovná jednotka/aj účtovná jednotka účtujúca v JÚ / je povinná zaznamenávať účtovne zápisy v účtovnom období priebežne .

Podľa § 15 odst.4 postupov JÚ , ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní , účtuje sa o každej pokladni v osobitnej pokladničnej knihe. Stavy a pohyby v pokladni sa účtujú v pokladničnej knihe a súčasne do súhrnného prehľadu o hotovosti v peňažnom denníku .



Tak čo s tým ?
Vyjadrím k tomu aj svoj názor, ale ako si aj Ty Zitka nedávno napísala záver si musí urobiť každý sám.

Som zástancom, a tak aj účtujem mesačného účtovania tržieb ERP a som presvedčená, že sú tam zachované i všetky predpisy v oblasti účtovníctva ....
A teraz trocha úvah:
Hlavnou účtovnou knihou v JÚ /ako si nazvala Peňažný denník/ sa účtujú :

1/ V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín,
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie na konci účtovného obdobia

Mne len z názvu Peňažný denník nevyplýva účtovanie "denne" ako Ty spomínaš, aj keď samozrejme doklady usporiadavame podľa dátumov. Veľakrát niektorí poraďáci písali napr. o tom, že položku poštovné, resp. nákup PHM a iné podobné operácie účtuju v mesiaci jedným tzv. súhrnným pokladničným dokladom a tu už hneď nemôžeme hovoriť o dennom účtovaní, lebo tieto doklady sú pripojené za celý mesiac. /je to vlastne identický prípad , ale na strane výdavkov/- a tie napr. ja účtujem oddelene, lebo nemám k nim taký podrobný podklad ako ku tržbám z ERP..
Tak isto by sme mohli polemizovať o slove "priebežne". Čo je priebežne- denne? týždenne? mesačne? Podľa mňa i mesačne je priebežne.
Každá ERP má svoju Knihu pokladnice v zmysle Vyhlášky 55/1994 o ERP , a tam sú pekne zdokumentované denné, mesačné tržby.....
Zauúčtovanie do Peňažného denníka podľa mňa sa vykonáva na základe smernice účtovnej jednotky a tu teraz pripojím časť citovanú z Poradca podnikateľa, bohužial neviem presne číslo:

"Pokladnica v jednoduchom účtovníctve

1. Právna úprava a základná charakteristika

Každý subjekt, bez ohľadu na to, či je fyzickou, alebo právnickou osobou, ak realizuje pokladničné operácie, t.j. prijíma a vydáva peňažné prostriedky v hotovosti, je povinný o tomto pohybe peňazí viesť evidenciu. Subjekty, ktoré sú účtovnou jednotkou, sú povinné pri tomto vedení pokladnice dodržiavať ustanovenia zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve (ďalej len “zákon o účtovníctve”), ako aj ustanovenia postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve (opatrenie MF SR č. 23586/2002-92). Naviac, tie účtovné jednotky, ktoré sú povinné používať elektronické registračné pokladnice, musia dodržiavať aj vyhlášku MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov. Vedenie pokladničnej evidencie nie je podrobne a komplexne upravené žiadnym právnym predpisom. Preto konkrétne pravidlá manipulácie s peňažnými prostriedkami, spôsob pokladničnej evidencie, uschovanie peňazí a cenín a ich zabezpečenie pred odcudzením alebo poškodením, určenie osobnej zodpovednosti za prípadný schodok je v kompetencii účtovnej jednotky. Na tento účel je vhodné, ale i potrebné vyhotoviť interný predpis v podobe určitej smernice o vedení pokladnice, či pokladničného poriadku."

Viac sa už nechcem rozpisovať, aby toho nebolo veľa, ale ja mám názor, že dodržujem zásady účtovníctva:

§ 8
1/ Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

ak mám účtovanie upravené tak, že účtujem tržby raz mesačne do Peňažného denníka-t.j. mám v ňom zachytený súhrnný prehľad z knihy pokladnice ERP.. Podkladom sú denné a mesačná uzávierka z knihy pokladnice ERP , a tak každá položka je presne zdokladovaná. Túto uzávierku prikladám i k PPD.

Na záver Ti pripájm link, kde sme sa bavili o účtovaní tržieb v ERP a nájdeš tam názor aj AVO:

http://www.porada.sk/t9368-p4-tovani...klade-erp.html
Naposledy upravil evina : 11.03.06 at 20:52
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Chcem sa este opytat - ak mam sidlo podnikania v jednom meste (napr KE) a prevadzkaren v ktorej mam pokladnicu v druhom (napr BA), kde mam prihlasit pokladnicu? na danovom urade v BA alebo v KE?

Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
patricio
Chcem sa este opytat - ak mam sidlo podnikania v jednom meste (napr KE) a prevadzkaren v ktorej mam pokladnicu v druhom (napr BA), kde mam prihlasit pokladnicu? na danovom urade v BA alebo v KE?

Dakujem
V mieste kde si registrovaný na DÚ a podávaš daňové priznanie .
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Zita, nemozme pokecat cez icq?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
patricio
Zita, nemozme pokecat cez icq?
Môžme ..................
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
patricio
... moja pokladna stale po dennej uzavierke vymaze vsetky udaje, teda je v nej 0 Sk, takze kazde rano by som to mal davat ako vklad do pokladne? Dajme tomu tych 1500 Sk na vydavanie. No ale kamoska mi hovorila, ze ked dam vklad do pokladne a ono mi to vytlaci tu pasku o vklade, tak ze k tomu musim vystavit aj PPD. No a to by som potom bol na tom istom ako na zaciatku, VPD z jednej pokladne, PPD do druhej atd...
Podľa môjho názoru nie je nič potrebné. Fyzicky sa peniaze nachádzajú v "centrálne pokladni" a limit 1500 Sk zrejme v šuflíku registračnej pokladnice. Pri odvode tržby je tržba vždy len tá časť peňažnej hotovosti, ktorá prevyšuje 1500,00 Sk, nakoľko tie sa nachádzajú v ERP už pred začiatkom blokovania dennej tržby. V každej firme by mali by stanovené zásady manipulácie s pokladničnou hotovosťou (mohli by byť napr. aj súčasťou dohôd o hmotnej zodpovednosti), kde sa uvedie minimálny pokladničný limit ERP, ktorý sa vydá z centrálnej pokladne. Následné postupy závisia od toho, ako si ich účtovná jednotka upraví. Napr.:
- nevystaví sa VPD, ale pokladničný limit sa inventarizuje (počíta spolu s tržbou a následne vyčlení ako minimálny zostatok ERP) denne pri odvode tržby. V tomto prípade sa nesmie zabúdať limit započítať do fyzickej inventúry pokladničnej hotovosti centrálnej pokladne (inak by vyskočilo manko). V tomto prípade sa k pokladničnej hotovosti pristupuje ako k jednej pokladnici (s tým, že tržbu z ERP sledujeme v jednotlivých pracovných smenách a odvádzame do centrálnej),
- ak sa vystaví pokladničný doklad, postačuje podľa môjho názoru jeden VPD s účtovaním 261/211, resp. v JÚ cez priebežné položky. Dokladom deklarujeme, že došlo k výdaju pokladničnej hotovosti do ERP. Rovnako je možné upraviť v zásadách manipulácie s pokladničnou hotovosťou, či inom internom predpise účtovnej jednotky, ako sa s minimálnym limitom naloží ku dňu zostavenia účtovnej závierky.

Postupy si každá účtovná jednotka môže upraviť podľa toho, ako jej to vyhovuje a so zreteľom na hmotnú zodpovednosť osôb, ktoré s pokladničnou hotovosťou narábajú.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zita5
Avo poprosila by som o názor a to nasledovný :

robím účto SZČO ktorý má novinový stánok .Príjmy - čiže denné tržby účtujem každý deň , hoci som sa na PORADE stretla už aj s nesúhlasom takéhoto účtovania.
Oddôvodnením bolo , že je to veľa práce .Ale ......ak by som postupovala tak ako ostatní ,ako potom môžem vykriť pokladničnú hotovosť ak by sa denne robili nákupy z nulovej respektíve nie z dostatočného zostatku pokladne . Však nákupy by mu išli do mínusu, čo nemôže tak byť a tento nedostatok pokryť vkladom podnikateľa každý deň je dosť nepraktický .

Takže jasná otázka : tržby účtovať denne na základe uzávierky pokladne , alebo 1x mesačne ?

Ďakujem .
Môj názor denne!!!

Tak a teraz by mohla vypuknúť vzbura na Porade .-) Ale prečo tak uvádzam?

Účtovným záznamom nie je iba zápis do peňažného denníka. Zápis do peňažného denníka robíme na základe účtovných dokladov a tie samozrejme môžu byť aj za dlhšie, ako denné obdobie, to nikto z diskutujúcich (ani ja) nerozporuje. Ale máme aj pomocné a operatívne evidencie. A čo je napríklad kniha pokladnice? Evidencia dennej a mesačnej uzávierky, na základe ktorej sa odvádzajú tržby a to minimálne denne. Také sú povinnosti vyplývajúce z vyhlášky o ERP. A čo je kniha pokladnice? Podľa môjho názoru súvisiaca operatívna (pomocná) účtovná evidencia. Ďalej nadviažem na interné postupy účtovnej jednotky. Ako by mohla byť odkontrolovaná hmotná zodpovednosť osôb, ktoré manipulujú s peňažnou hotovosťou a ako by mohla byť urobená fyzická inventúra pokladne, keby sme nemali o nej evidenciu? Nemohla by byť vykonaná a tým by sme ihneď porušili predpisy týkajúce sa účtovníctva, nakoľko v týchto prípadoch nenájdeme také ustanovenie, ktoré by sa viazalo na vykonanie inventúry po zaúčtovaní mesačnej tržby v peňažnom denníku. A hneď môžeme očakávať pripomienky k "správnemu účtovníctvu" aj s patričnou odmenou .-) DÚ.
Takže môj názor ... nestotožňujem účtovanie iba so zápisom do peňažného denníka. Účtovná jednotka má viesť aj pokladničnú knihu (prípadne súvisiace operatívne evidencie vyplývajúce aj z iných predpisov) a mala by byť pripravená kedykoľvek preukázať stav peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak má súvisiace evidencie, nie je potrebný denný príjem účtovať do peňažného denníka. Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.

Pokračovanie: SMERNICA.
Naposledy upravil Jana Acsová : 12.03.06 at 14:49
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Účtovným záznamom nie je iba zápis do peňažného denníka. Zápis do peňažného denníka robíme na základe účtovných dokladov a tie samozrejme môžu byť aj za dlhšie, ako denné obdobie, to nikto z diskutujúcich (ani ja) nerozporuje. Ale máme aj pomocné a operatívne evidencie, v ktorých zaznamenávame potrebné údaje denne.
Jeden zo starších príspevkov (z pripnutého linku):
AVO
Účtujem mesačne, lebo všetky prevádzky si vedú pokladničné knihy podľa všetkých pohybov, t.j. viem aktuálne zostatky pokladne priebežne a zároveň si vedú podrobné výkazy o pohybe pokladničnej hotovosti a tržbe, ktoré musia sedieť na mesačné pohyby: hotovosť, platby kartou, poukážky podľa druhu (máme ich aj 5 druhov), vydané zálohy na nákupy a pod.. Výkazy pokladne (tržby) považujem v zmysle smernice za operatívnu evidenciu k zbernému pokladničnému dokladu. Zároveň dodržím povinné "mesačné účtovanie", ako aj rozpis pohybov za jednotlivé dni. Nič nemôže uniknúť, lebo to súhlasí aj na uzávierku ERP.
Aby sa inak nezovšeobecnili závery z tejto témy, tak citované príspevky, uzávery z príspevku č. 70 a príspevok č. 64 z tejto témy sú tie, ktoré odrážajú aj môj názor
0 0
NADEJKA NADEJKA

NADEJKA je offline (nepripojený) NADEJKA

Krásny deň všetkým poraďákom,
prosím poraďte mi kolegynky,ktoré robíte pre nadnárodné reťazce,som v Prahe a chystáme expanziu na Slovensko,ťažko sa mi podarilo v Dubnici vybaviť certifikát na pokladničný systém,ktorý bude z Dánska - mám certifikát-ale všeobecný.
Prišli nám pokladne a ja som sa snažila ich v Bratislave zaregistrovať.Registráciu mi však odmietajú urobiť,pretože nemám certifikát na každú jednu pokladňu tak,aby v ňom bolo uvedené výrobné číslo.
Neviem si to ani pri množstve pokladní /25 ks/ predstaviť.
Majú pravdu?Napr.Tesco má certifkát na každú jednu ERP?
Poraďte prosím,kto s tým máte skúsenosti.
Vopred srdečná vďaka.
0 0
NADEJKA NADEJKA

NADEJKA je offline (nepripojený) NADEJKA

Znovu posúvam tému,nikto mi neviete poradiť?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Ahojte,

pred chvilkou dosiel konatel s tym, nech hned zistim, ci sa musi kdesi overit nova pokladnicna kniha. Kedze nemame ziadnu novu registracnu pokladnu, tak ma napadli dva pripady - ked skonci pokladnicna kniha pocas roka alebo ked zalozime novu pokladnicnu knihu na zaciatku noveho roka...

poradite mi ktosi? lebo bez toho ma dnes nepustia domov
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

andreaS
Ahojte,

pred chvilkou dosiel konatel s tym, nech hned zistim, ci sa musi kdesi overit nova pokladnicna kniha. Kedze nemame ziadnu novu registracnu pokladnu, tak ma napadli dva pripady - ked skonci pokladnicna kniha pocas roka alebo ked zalozime novu pokladnicnu knihu na zaciatku noveho roka...

poradite mi ktosi? lebo bez toho ma dnes nepustia domov
Netreba nič nanovo overovať. Na prevádzke stačí mať k novej knihe priloženú prvú "malú" knihu, v ktorej je pokladnica registrovaná na daň. úrade.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

pauliiiiiii daaaakovala moc moc moc
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Dobry den, potrebujem veeelmi poradit, prosim zlutuje sa niekto nado mnou? citala som tú vasu diskusiu a mam v tom dost velky chaos, co je spravne. Mame registr. pokladnu od jan.2006,aj zaregistr. na dan. urade, ale vsetky sluzby, kt. poskytujeme, aj predaj tovaru davame zakaznikom na hotovostnu fakturu (FA+PPD) platia hned, (iba obcas prevodom na ucet,velmi zriedka)

1. chcela by som vediet, ci musime viest riadne knihu pokladnice a trzieb (aj drobny tovar, sme predavali na FA)
2. a este, sef rozhodol (konecne na to prisiel) ze bude potrebne zabezpecit riadnu tlaciaren, kt. bude tlacit normalne blocky z ERP...takze len teraz neviem co mam robit...kazdy den urobim uzavierku a tie peniaze mam odviest na ucet v banke, (ale ked je to mala suma...tak staci dat do trezora?) tak aby som mala v pokladni 0,- SK? a potom rano tam mam vlozit aku sumu? a vecer zas vybrat?? aniekedy napr. raz za tyzden vlozit do banky takto to moze byt? neviem ci som to napisala zroyumitelne, ale poradite mi?

dakujem
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Podľa mňa treba viesť riadne knihu pokladnice a tržieb.
Každý večer urobiš uzávierku,vytlačiš, nalepiš do knihy, peniažky dáš do trezora, ráno ich vrátiš do pokladne, musíš predsa s niečím začínať, a keď ich máš veľa, tak urobíš výdaj z pokladne a odnesieš do banky.Na konci mesiaca urobíš mesačnú uzávierku, vytlačiš, nalepiš do knihy pokladnice /neviem presne ako sa volá/ a pokračuješ. Do tej knihy pokladnice sa aj zapisuje denná
tržba, už som dva roky nerobila s ERP, tak už som aj zabudla presne znenie
tých úkonov.
0 0
fantomas fantomas

fantomas je offline (nepripojený) fantomas

Heni
od vcera som zacala s ERP aj ja.
v knihe, kde sa zapisujú denné obraty, je stĺpec "páska dennej uzávierky číslo" čo tým myslia? Ja si mám očíslovať tie pásky, či mám odpísať z uzávierkového bločku nejaké čísielko?
a čo znamenajú tie grandtotály, GT1, GT2, GT3?
vďaka za radu.
Vedeli by ste mi niekto povedat, zi su obraty GT1, GT2 a GT3 vratane DPH alebo bez? dik
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

vrátane .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vyšli nové vzory, ako má vyzerať Pokladničná kniha ERP (pribudli stplpce pre dalšiu sadzbu dane). Kde to nájdem? Zaujíma ma
a) možnosť evidovať tržby na voľných listoch podľa vzoru (a ukladať v šanóne)

b) povinnosť mať túto novú ERP knihu, aj ked má tovar iba v jednej sadzbe - a to pod hrozbou pokuty, ak bude používať doterajšie knihy.....
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať