Zavrieť

Porady

OPRAVA AUTA

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
Ahojte poraďáci, potrebovala by som pomôcť, s jednou vecičkou.

Mám faktúru za opravu auta, auto využíva živnostník na podnikanie nie je zaradené do podnikania..
Faktúra je v sume 10 000,--Sk
Môžem tam celú sumu do nákladov?
Ďakujem
Usporiadat
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Tak ako bolo už napísané - ak nemáš zaradené auto v majetku firmy, nesmieš si dať opravu do nákladov.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
durisovad
Dufam, ze na taketo auto nedavate do nakladov PHM. Pozor na to!
na aké auto?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Na auto čo nemáš zaradené v podnikaní. Nesmieš si dávať bloky od PHm do účta, ani do DPH.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
lenkak
Na auto čo nemáš zaradené v podnikaní. Nesmieš si dávať bloky od PHm do účta, ani do DPH.
Lenka vzhľadom na to, že máš toľko príspevkov na porade, by som predpokladala, že vieš, ak živnostník má zaplatenú daň z motorových vozidiel a používa auto na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, môže si dávať PHM do nákladov + 6,2 Sk za km...
Z tohto dôvodu som sa pýtala aj na už hore uvedenú faktúrku...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
OD MARIANNY:
1. auto V PODNIKANÍ

Ak zaradíš auto do majetku firmy (do podnikania), vyplýva Ti povinnosť zaplatiť daň z motorového vozidla (cestnú daň) - sadzby Ti už písali. Musíš si odkladať bloky z tankovania PHL, písať si evidenciu jázd v Knihe jázd (vrátane stavu tachometra, čerpania PHL) a vystavovať k nim cestovné príkazy. Do nákladov si môžeš zahrnúť položky, ako sú napr. oprava, údržba, umytie, diaľ. nálepka a pod. a samozrejme cenu PHL.

2. auto v OSOBNOM VLASTNÍCTVE

V tomto prípade si nemusíš odkladať bloky o nákupe PHL, vedieš však takisto evidenciu jázd a cestovné príkazy. Nemusíš už však uvádzať stav tachometra - veď auto môžeš využívať aj na iné ako podnikateľské účely. Máš pravdu v tom, že na konci roka (alebo aj v inej perióde) vydá tuším Slovnaft priemerné ceny PHL behom tejto periódy, od tej sa môžeš odraziť a počítať si náhrady podľa nich. Potom si počítaš náhradu za amortizáciu motorového vozidla (tzv. kilometrovné), ktoré je momentálne vo výške 6,20 za kilometer + spotrebu PHL za kilometer podľa TP*počet najazdených kilometrov za vykázanú služobnú cestu. Tu si ale nemôžeš uplatňovať ani opravu auta, ani diaľ. nálepku... Takmer som zabudla, v tomto prípade nemusíš ani platiť daň z mot. vozidiel.

Musíš sám zvážiť, čo je pre Teba výhodnejšie. Ešte Ťa upozorňujem, že podľa zákona cesta do zamestnania NIE JE služobnou cestou. Odporúčam Ti radšej vykazovať iné služobné cesty.

Dúfam, že v tom máš trochu jasnejšie.

--------------------------------------------------------------------------------
Naposledy upravil Marianna01 : 11-06-05 at 10:53 PM. Dôvod: takmer som zabudla
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pridám Ti ešte jeden príspevok:

kucyo
Junior Member
Príspevky: 18 Re: pohonné hmoty

--------------------------------------------------------------------------------

dobré čítanie všetkým....
ešte k danej téme: asi by som najprv definovala "služobné auto"-ak je v majetku firmy, resp. na lizing-či už finančný,či operatívny-tak odpočet DPH z PHL je možný (za podmienky,že ste platiteľ DPH), ale ak ten automobil je majetkom niekoho iného a vy ho využívate "na služobné účely"-na základe napr.zmluvy-tak potom nie je nárok na odpočet DPH ani z PHL-dúfam,že som Vás viac nezmiatla, než ste už "boli"

Ak si nepochopila čo Ti píšem tak sorry.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
lenkak
Pridám Ti ešte jeden príspevok:

kucyo
Junior Member
Príspevky: 18 Re: pohonné hmoty

--------------------------------------------------------------------------------

dobré čítanie všetkým....
ešte k danej téme: asi by som najprv definovala "služobné auto"-ak je v majetku firmy, resp. na lizing-či už finančný,či operatívny-tak odpočet DPH z PHL je možný (za podmienky,že ste platiteľ DPH), ale ak ten automobil je majetkom niekoho iného a vy ho využívate "na služobné účely"-na základe napr.zmluvy-tak potom nie je nárok na odpočet DPH ani z PHL-dúfam,že som Vás viac nezmiatla, než ste už "boli"

Ak si nepochopila čo Ti píšem tak sorry.
Lenka, pochopila som to, len ide o to, že každý ti povie niečo iné.. a ako mám vedieť, že čo je správne a čo nie?hmm?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak si zadaj potom vyhľadávanie a sama si utvor svoj názor. Z viacerých príspevkov.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
ešte by som sa chcela spýtať čo všetko treba v prípade aby bolo zaradené do podnikania u živnstníka?
Daň z motorových vozdiel je zaplatená..
Aké to má výhody a nevyhody pre živnostníka.
Ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ešte pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7413
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať