Zavrieť

Porady

odborný výcvik žiakov

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ahojte, chcem sa opýtať, či nemáte skúsenosť s odborným výcvikom žiakov. Ide o tzv. povinnú prax žiakov stredných odborných učilíšť, na ktorú si žiaci, resp. škola majú násť organizáciu, ktorá zoberie takýchto žiakov na výcvik.

V dohode so školou mám aj takýto záväzok organizácie: "Organizácia bude žiakom poskytovať finančné a hmotné zabezpečenie, stravovanie v rozsahu ustanovení všeobecne záväznými právnymi predpismi". Ešte to stravovanie podľa Zákonníka práce by som vedela poskytnúť, ale čo mám rozumieť pod pojmom "finančné a hmotné zabezpečenie"? ... akú formu dohody, resp. zmluvy mám s týmto žiakom uzavrieť (dohodu o brigádnickej práci študentov alebo mi stačí dohoda medzi organizáciou a vysielajúcou školou)?

... a následne akú mzdu mu dať, ako zdaňovať príjem tohto žiaka?

som z toho mierne vyhúkaná, tak ak ste sa stretli s takýmto niečim, rada sa nechám poučiť. Vďaka

pozn.: dohodu ešte nemáme podpísanú, a kontaktovali sme aj školu, ale oni nič nevedia ...
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No ja mam Dohodu o zabezpečení praxe,kde sa uvádza Práva a povinnosti:
- Zmluvné strany vzájomne nebudú požadovať za vykonávanie odbornej praxe finančnú náhradu.
Tým pádom tiež neviem, či žiaka prihlásiť na DOPŠ, z čoho by sa vypočítalo úrazové poistenie, no tiež som z toho paf, zatiaľ som nič neprihlasovala.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

S učňami na praxi máme nasledujúce skúsenosti:Priamo s nimi nemáme uzatvorené nič, zmluvu máme uzatvorenú s učilišťom.
Odmenu im dávame podľa vlastné ho uváženia.Odvody z toho neplatíme žiadne.Učnom sme dali podpísať Vyhlásenie k dani... , takže vzhľadom na ich odmenu im nestŕhame ani žiadnu daň.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Mali sme na takejto praxi žiakov do roku 2003. Vtedy sa im ešte žiadna mzda neplatila. Zmluvu sme mali podpísanú so školou a tá nám mesačne fakturovala poplatok nejakých 300,-sk za žiaka + poštovné ( to poštovné bolo za zaslanie ich faktúry našej firme, teda platili sme ich réžie.) Všetky podmienky praxe musia byť vyjadrené v zmluve škola - Vaša firma. Avšak takáto prax sa nám neosvedčila. Boli to učni - predavači, - nechcelo sa im nič robiť, nechodili na prax, nič vopred neohlásili i keď sme my s nimi počítali a poplatok škole sme platili akoby odpraxovali celý mesiac!!! A keď zmizli z peňaženky v šatni peniaze, povedala som : "DOSŤ!!!" a od vtedy učňov nemáme.....Ak poznáš tých učňov, že sú zodpovední, alebo poznáš rodinné zázemie, odporúčam, ale inak nie....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Moja skúsenosť , mala som podpísanú dohodu s učilišťom z BB a podľa odpracov.hodín počas praxe evidencia/kópia / sa zasielala škole . Škola nám na základe odpracovaných hodín v príslušnom mesiaci zaslala faktúru a po jej úhrade v najbližšom výplatnom termíne vyplácala učňov/študentov/ na ich pôde v ich učtárni . Jednoduché nie ? Myslím , že touto formou nám odpadlo kopu zbytočnej práce .V tomto prípade si škola tiež priúčtovala určitú sumu/bolo to aj zakotvené v zmluve/ , ktorá zostávala pre účel školy a zbytok vyplatili študentovi .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ale v zmysle Zákona o nelegálnej práci ich treba, alebo netreba nahlásiť (RL FO)?
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

My sme sa informovali na Inšpektorate práce. Stačí zmluva s učilišťom, ktorej súčasťou je aj menný zoznam učňov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Finančné a hmotné zabezpečenie - zaplatiť za odpracované hodiny , strava , pracovný odev a obuv , pracovné prostriedky .

Čo sa týka mzdy - najviac mesačne 3 250,- Sk / so zreteľom na ZP /

Netreba zabudnúť " Zápisník bezpečnosti práce " a potvrdenie od lekára . Ale to píšem len okrajovo , to Ty vieš . Musí prejsť školeniami BOZPP - na to veľký pozor !
Naposledy upravil Zita5 : 16.09.05 at 06:19
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ermon
Ale v zmysle Zákona o nelegálnej práci ich treba, alebo netreba nahlásiť (RL FO)?
Pokiaľ vypláca mzdu škola tak nahlasuje škola , v opačnom prípade firma .
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Zita5
Pokiaľ vypláca mzdu škola tak nahlasuje škola , v opačnom prípade firma .
obvolávam tuším celé Slovensko ... košický IP mi potvrdil, že žiaka netreba nahlásiť na SP, lebo medzi nami a žiakom nie je pracovnoprávny vzťah ... v prípade, žeby prišla kontrola, stačí predložiť dohodu medzi učilišťom a firmou
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V našej firme je presne taký istý postup,ako uvádza Zita5,je to výhodné,lebo len uhradíš učilištu faktúru.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vladan
obvolávam tuším celé Slovensko ... košický IP mi potvrdil, že žiaka netreba nahlásiť na SP, lebo medzi nami a žiakom nie je pracovnoprávny vzťah ... v prípade, žeby prišla kontrola, stačí predložiť dohodu medzi učilišťom a firmou
=
Vladan , ak uzavrieš DoVP tak na soc.poisť. ho zahlásiť musíš a odvádzaš 0,8%
úrazové . DoVP je najlepšia . V zmluve so školou , ktorá bude súčasťou DoVP konkrétneho študenta , by si mala mať presne stanovené dni ktoré bude u Vás pracovať . Toto píšem v prípade , že uzavrieš dohodu so školou a mzdu budeš platiť Ty .

Ale , ak uzavriete zmluvu so školou , že škola Vám vyfakturuje za vykonávanú prácu formou praxe , je to len a len záležitosť školy .

Je najlepšie ak zarobí najviac mesačne na DoVP 3 250,- Sk - kvôli ZP .
Naposledy upravil Zita5 : 16.09.05 at 06:23
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Zita5
ak uzavrieš DoVP tak na soc.poisť. ho zahlásiť musíš a odvádzaš 0,8% úrazové. DoVP je najlepšia. V zmluve so školou, ktorá bude súčasťou DoVP konkrétneho študenta, by si mala mať presne stanovené dni ktoré bude u Vás pracovať. Toto píšem v prípade, že uzavrieš dohodu so školou a mzdu budeš platiť Ty.

Ale, ak uzavriete zmluvu so školou, že škola Vám vyfakturuje za vykonávanú prácu formou praxe, je to len a len záležitosť školy.

Je najlepšie ak zarobí najviac mesačne na DoVP 3 250,- Sk - kvôli ZP.
Zita, ale ja s ním DoVP nechcem uzavrieť, veď mám dohodu medzi učilišťom a firmou ... volala som jednej firme, ktorá má z toho istého učilišťa žiakov a oni im platia cca 800 Sk/mesiac - žiadne odvody, majú podpísané vyhlásenie, takže žiadna daň. Ani minimálnu mzdu im nedávajú a vraj na to mali aj kontrolu a všetko mali v poriadku (takýto žiak sa im objavil len na hlásení k dani).

... neviem aký zákon upravuje takéto formy "zamestnávania", ale vraj je to vec dohody medzi žiakom a firmou, že koľko bude dostávať ... tak neviem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vladan
Zita, ale ja s ním DoVP nechcem uzavrieť, veď mám dohodu medzi učilišťom a firmou ... volala som jednej firme, ktorá má z toho istého učilišťa žiakov a oni im platia cca 800 Sk/mesiac - žiadne odvody, majú podpísané vyhlásenie, takže žiadna daň. Ani minimálnu mzdu im nedávajú a vraj na to mali aj kontrolu a všetko mali v poriadku (takýto žiak sa im objavil len na hlásení k dani).

... neviem aký zákon upravuje takéto formy "zamestnávania", ale vraj je to vec dohody medzi žiakom a firmou, že koľko bude dostávať ... tak neviem
Já úplne súhlasím s tými 800,- Sk / preto som písala že najviac 3 250,-/ to je vec dohody .

Ale čo sa týka zmluvy podpísanej medzi firmou a školou - to je dokument na základe ktorého sa vypíše DoVP / teraz nemáš akú zmluvu vypísať / Vyhlásenie k dani sa podpisuje , ale tiež len v prípade DoVP alebo k PZ , nie? Čo ho vypíšeš na základe nejakej """ zmluvy "". O tom neviem priznám sa , to by bola pre mňa novinka .

Mám v jednej firme teraz momentálne jedného učňa je nahlásený na SP , máme založenú zmluvu s SOU , vypísanú DoVP a dostáva mesačne odmenu . Mám na to fundovanú mzdárku takže čo píšem , píšem len z praxe a skutočností ktoré sme riešili vo firme v súčasnosti. Neviem posúdiť teraz , že tá firma s ktorou si telefonovala , ako to mohlo prejsť kontrolou .
Určite to bolo v predchádzajúcich rokoch , vtedy sa na SP nehlásili dohody a ani neplatilo úrazové .

Aby som Ťa nepoplietla v predchádzajúcich prípadoch som písala o praxi , ktorú som mala ja osobne vo firme .
Tento príspevok je písaný na základe skutočností čo máme v druhej firme .

Viem , že je to ako bludisko , keď každá strana vraví / resp.radí/ niečo iné , ale si myslím , že sme na to zvyknuté a nič iné nezostáva , len aby si sa rozhodla a ešte raz si to preverila .
Naposledy upravil Zita5 : 16.09.05 at 07:13
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Zita, ďakujem pekne za konzultáciu ... budem ešte zisťovať a potom sa ozvem, že jak som to vyriešila

ďakujem všetkým zúčastneným za rady
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Zita5
... ale čo sa týka zmluvy podpísanej medzi firmou a školou - to je dokument na základe ktorého sa vypíše DoVP /teraz nemáš akú zmluvu vypísať/. Vyhlásenie k dani sa podpisuje, ale tiež len v prípade DoVP alebo k PZ, nie? Čo ho vypíšeš na základe nejakej """ zmluvy ""...
... pravdepodobne spíšem so žiakom akúsi formu dohody, že mu budeme vyplácať odmenu za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania (podkladom bude dohoda učilišťa s našou fimou), čo je príjem podľa § 5 ods. 1a) zákona o dani z príjmov. Základ dane tento žiak dosiahne (§ 5 ods. 8) a na tento základ dane mu môžem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane (§ 11 ods. 4) ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vladan
Zita, ďakujem pekne za konzultáciu ... budem ešte zisťovať a potom sa ozvem, že jak som to vyriešila

ďakujem všetkým zúčastneným za rady
Vladi to budem isto zvedavá
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

So žiakom nie je potrebné uzatvárať DOVP a teda nie je potrebné ho ani prihlasovať do SP. Pracuje na základe zmluvy medzi školou a "zamestnávateľom". Odmena je príjmom zo závislej činnosti ako píše Vladan a žiak si môže podpísať daňové vyhlásenie.
Na hľadanie presných § nemám teraz čas, ale už roky to takto robia naši klienti a nie je s tým žiaden problém. Tiež berieme takéhoto učňa tento rok prvýkrát, ale zmluva je momentálne na podis v škole - tam boli aj § na základe ktorých je žiak odmeňovaný. Keď sa to vráti, napíšem.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
somij
So žiakom nie je potrebné uzatvárať DOVP a teda nie je potrebné ho ani prihlasovať do SP. Pracuje na základe zmluvy medzi školou a "zamestnávateľom". Odmena je príjmom zo závislej činnosti ako píše Vladan a žiak si môže podpísať daňové vyhlásenie.
Na hľadanie presných § nemám teraz čas, ale už roky to takto robia naši klienti a nie je s tým žiaden problém. Tiež berieme takéhoto učňa tento rok prvýkrát, ale zmluva je momentálne na podis v škole - tam boli aj § na základe ktorých je žiak odmeňovaný. Keď sa to vráti, napíšem.
Janka, dík za odobrenie a keď sa ti vráti tá zmluva, tak budem rada, keď tu pricapíš tie paragrafy ... ja som volala do školy a tam mi nevedeli povedať na základe čoho to mám vyplácať - dobré, čo?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak mám tú zmluvu späť a je tam odvolávka na §3 vyhlášky č.245/1993 p finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov stredných odborných učilíšť ...

§ 3 vyhlášky 245/1993 znie :
(1) Ak žiaci vykonávajú prácu v súlade s učebnými plánmi a učebnými osnovami v rámci odborného výcviku produktívnu prácu, poskytuje
sa im mesačná odmena v rozpätí 75 % až 100 % mzdy zodpovedajúcej ohodnoteniu vykonávanej práce podľa príslušného mzdového
predpisu.3) (odvolávka na starú zákon o mzde)
(2) Výšku mesačnej odmeny podľa odseku 1 schvaľuje riaditeľ učilišťa, vedúci strediska praktického vyučovania alebo občan. Pri určovaní
výšky mesačnej odmeny sa zohľadňuje najmä dodržiavanie predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a správanie žiakov.
(3) Organizácia alebo občan môžu poskytovať žiakom mesačnú odmenu do 300 Sk aj v prípade, ak v rámci odborného výcviku
nevykonávali produktívnu prácu.
(4) Žiakom, ktorí v rámci odborného výcviku vykonávajú produktívnu prácu v sťažených alebo zdraviu škodlivých pracovných
podmienkach alebo z dôvodov organizácie vyučovania v sobotu, v nedeľu, prípadne v odpoludňajšej alebo nočnej smene,4) poskytuje sa k
odmene príplatok, ktorý podľa mzdového predpisu3) patrí zamestnancom.
(5) Odmeny podľa odsekov 1 až 3 a § 4 a príplatok podľa odseku 4 sa uhrádzajú z iných ostatných nákladov.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jani, si poklad ... ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať