Zavrieť

Porady

čiastková preprava

Ahojte, prosim o radu.
Odberateľ, z Českej Republiky, platiteľ dane v ČR, si objednal prepravu tovaru u dvoch slovenských prepravcov (platcov DPH). Prvý prepravoval tovar z LM do KE a druhy z KE do Nemecka. Zaujíma ma ako si má faktúrovať prvý prepravca, keďže sa to považuje za čiastkovú prepravu, ktorá dalej pokračuje do inej členskej krajiny. S danou alebo bez dane? Za kazdu odpoved budem vdacna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mekk je offline (nepripojený) mekk

    mekk
    Ja by som sa naozaj oprel o § 16 ods. 2 písm a) zákona o DPH, podľa ktorého je prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov.

    A potom by som išiel na základné pravidlo pre intra-EU prepravné služby, t.j. ak si Čech objednáva pod svojim DPH číslom, bude sa preprava fakturovať bez slovenskej DPH, lebo miesto dodania je v zmysle §16 ods. 1, v tej krajine, ktorá mu udelila číslo.

    Na faktúre nesmie chýbať odkaz na § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Najskôr som vyjadrila drobnú pochybnosť, ale overovala som si skutočnosti. Záleží na tom, ako sú vystavené prepravné doklady, ktorými sa musí preukázať fakt, že sa jedná o prepravu z tuzemska do iného členského štátu. Preukázanie tohto faktu potvrdí pre každého prepravcu, že sa zúčastňuje prepravy tovaru z tuzemska do iného členského štátu a nie je podstatný fakt, že časť prepravy sa uskutoční iba v tuzemsku, ale že táto preprava je súčasťou prepravy tovaru k jeho príjemcovi deklarovanom v súvisiacej dokumentácii k preprave.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.