Zavrieť

Porady

Daň vyberaná zrážkou

Od 1.1.2006 bude v platnosti ustanovenie §43 ods. 3j zákona o dani z príjmov, čiže daň sa vyberá zrážkou ak ide o
(§43 ods. 3j) : príjem podľa §5 ods. 1a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, kt. je platiteľom dane, ktorého úhrná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kelendárny mesiac úhrnú sumu 5000 Sk
a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa §11 a DB podľa §33.


Z tohto mi vyplýva, že môže nastať situácia, keď zamestnanec (tu nemusí ísť o dohodára), kt. si neuplatňuje nezdan. časti základu dane a DB, bude mať v niektorých mesiacoch príjmy zdaňované preddavkovo (ak príjem je >5000) a zaplatí preddavok na daň a zasa v niektorých mesiacoch príjmy, z kt. sa daň vyberá zrážkou (ak príjem je <=5000) a vtedy zaplatí daň.

Nebude z toho v roku 2006 trocha chaos ?
A okrem toho, ako to bude so štvrťročnými prehľadmi (daň vybraná zrážkou by sa tam nemala objaviť - §39 ods.9a)?
Usporiadat
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

Podľa info zo školenia majú byť nové štvrťročné prehľady.
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Prosím nemáte niekto čerstvé informácie k tomuto problému? Je pravdou, že sa bude zrážková daň odvádzať na zvláštny účet príslušného daňového úradu - Daň vyberaná zrážkou a každý mesiac sa bude posielať k tejto dani oznámenie na daňový úrad?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

aninka
Prosím nemáte niekto čerstvé informácie k tomuto problému? Je pravdou, že sa bude zrážková daň odvádzať na zvláštny účet príslušného daňového úradu - Daň vyberaná zrážkou a každý mesiac sa bude posielať k tejto dani oznámenie na daňový úrad?
Malo by to takto byť. Zvláštny účet a hlásenie. Zase pribudlo trochu byrokracie.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená
Pekný den praje Silvia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS
Dobrý den
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená
Pekný den praje Silvia
Do 5000.- a nemá podpísané vyhlásenie k zdaneniu.Vtedy zrážaš z príjmu zrážkovú daň.
Viac ako 5000.- už musíš preddavkovou daňou.
Naposledy upravil Tweety : 03.02.06 at 16:55
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

SilviaS
Dobrý den
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená
Pekný den praje Silvia
Ak má zamestnanec viac ako 5000 Sk, platí da daň v každom prípade preddavkovým spôsobom.

Ak má 5000 Sk a menej a zároveň si neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku na daňovníka a DB, potom z tohto príjmu sa vyberá daň zrážkou.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Ďakujem Vám veľmi pekne.
Silvia
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

SilviaS
Dobrý den
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená
Pekný den praje Silvia
Zrážkovou daňou sa môže zrážať len príjem do 5000,- Sk ak nemá u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie. To či je na DOVP alebo na iný typ pracovného pomeru v tomto prípade nehrá rolu.
Ak má viac ako 5000,- Sk zrážate preddavkovým spôsobom. Smola,že je to rovnako 19%, pretože toto veľa ľudí mýli
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

SilviaS
Dobrý den
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená
Pekný den praje Silvia
Ako myslíš, že je na DOVP? Je u Vás zamestnancom a pri tom má ešte v tej istej firme aj DOVP?
Ak je to v jednej firme, tak sa mu príjmy zdaňujú spolu a tak má preddavkovú daň. Ale ak má DOVP v inej firme, a na tú dohodu bude mať menej ako 5000,-- Sk, tak z tej dohody sa mu bude zrážať daň - teda bude platiť zrážkovú daň.
Teda takto si to vysvetľujem ja.
Ale ja už robím januárové výplaty a mám viac dohodárov, ktorým treba odviesť zrážkovú daň. Nikde som sa zatiaľ nedočítala, akým spôsobom ju odviesť na DÚ. Číslo účtu je len jedno a KS tiež. Je síce ešte čas, lebo túto daň treba odviesť do 15. dňa po vyplatení príjmu, ale je to oveľa komplikovanejšie.
Naposledy upravil bea : 02.02.06 at 11:57
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Ďakujem všetkým za pomoc už som to pochopila
a prajem pekný den
Silvia
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Denda
Zrážkovou daňou sa môže zrážať len príjem do 5000,- Sk ak nemá u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie. To či je na DOVP alebo na iný typ pracovného pomeru v tomto prípade nehrá rolu.
Ak má viac ako 5000,- Sk zrážate preddavkovým spôsobom. Smola,že je to rovnako 19%, pretože toto veľa ľudí mýli

Môže sa teda zamestnávateľ rozhodnúť nezraziť zrážkovú daň ale preddavkovú - a tým sa mu vyrieši problém na ktorý účet daňového úradu to poslať?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

aninka
Môže sa teda zamestnávateľ rozhodnúť nezraziť zrážkovú daň ale preddavkovú - a tým sa mu vyrieši problém na ktorý účet daňového úradu to poslať?
Nemôže sa rozhodnúť. Príjem do 5000,- Sk sa musí zraziť zrážkovou daňou podľa §43 ods.3 písm.j ,ak u zamestnávateľa nemá podpísané vyhlásenie na uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane.

PS: ak s tým máte problém,kde to máte uhradiť, dajte mu príjem nad 5000.:-)
Naposledy upravil Denda : 02.02.06 at 15:20
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Posledná informácia z DU KE 1: Konštantný symbol pre zráčkovú daň je :1744 a variabil: DIČO. Budú aj "formuláre na oznámenie " ale až po 15.2.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Denda
PS: ak s tým máte problém,kde to máte uhradiť, dajte mu príjem nad 5000.:-)
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Jozef Mihál
Jozef toto je jeden z tvojich najkrajších príspevkov, ktorý som bleskovo prečítala. Pri tých ostatných zatnem zuby, prihladím si vlásky, ktoré stoja dupkom, a čítam a vstrebávam.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Chcela by som sa zamestnať na DOV s príjmom do 5000/mesiac. Zamestnávateľ mi zrazí daň 19% a má to vysporiadané, musí mi zraziť zo mzdy aj odvody? Zatiaľ si dobrovoľne platím ZP a na SP nie som evidovaná iba ako matka starajúca sa o dieťa do 6. roku na účely 2.piliera.
Naposledy upravil Kristina27 : 03.02.06 at 10:46
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Kristina27
Chcela by som sa zamestnať na DOV s príjmom do 5000/mesiac. Zamestnávateľ mi zrazí daň 19% a má to vysporiadané, musí mi zraziť zo mzdy aj odvody? Zatiaľ si dobrovoľne platím ZP a na SP nie som evidovaná iba ako matka starajúca sa o dieťa do 6. roku na účely 2.piliera.
Zrážková daň do 5000 Sk je len pre zamestnancov, ktorí si nemôžu uplatniť nezdaniteľnú položku na seba, pretože poberajú dôchodok (starobný alebo výsluhový)-dopĺňam na základe príspevku č. 23 od ajobs: alebo podpísali daňové vyhlásenie pre iného zamestnávateľa. Ty si podpíšeš vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti, kde si uplatníš nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je v roku 2006 vo výške 90816 Sk a mesačne 7568 Sk. Do tejto výšky nebudeš platiť daň vôbec. Ak budeš pracovať na dohodu o vykonaní práce, odvody s z toho neplatia, len zamestnávateľ odvádza za teba úrazové poistenie.
Naposledy upravil Zita4 : 03.02.06 at 17:43 Dôvod: Doplnenie na základy upozornenia v prípspevku č. 23
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Dobrý deň, práve som volala na DU ohladom dani vyberanej zrážkou. Pani mi povedala že musím zamestnanca ktorý u nás pracuje na dohodu už 2 roky a má príjem do 5000 Sk a nemá podpísané vyhlásenie zaregistrovať. Je to potrebné? Doteraz som o tom nepočula. A takisto mi povedala že KS je 8144!

Vie mi niekto potvrdiť či je ozaj tak? Tá pani na úrade ani nevedela,že niečo také vôbec platí od 1.1.2006. Bude tam nakoniec aj iný účet ako na preddavky?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc

Maca88
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

A na základe čoho to tvrdí?
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Odvolávala sa na zákona č. 511/1992 Zb. Platiteľ dane je povinný registrovať sa na daňovom úrade najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Ja už fakt neviem čo si mám myslieť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať