Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely v JU

Potrebovala by som pomoc s kurzovými rozdielmi či sa účtujú v JÚ. Niekto tvrdí že áno a niekto že nie, tak mám z toho chaoz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    O kurzových rozdieloch sa v peňažnom denníku bežne počas roka neúčtuje.Ustanovenie § 15 odst. č. 4 postupov účtovania v JÚ.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Kikuša
    Potrebovala by som pomoc s kurzovými rozdielmi či sa účtujú v JÚ. Niekto tvrdí že áno a niekto že nie, tak mám z toho chaoz.
    Áno, účtuje ku dňu závierky. Vyplýva to všeobecne z § 4 ods. 7 a § 24 ods. 2 až 4 zákona o účtovníctve. V Postupoch JÚ § 15 ods. 4 sa okrem iného uvádza aj: "...Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a slovenskej mene. Kurzom NBS sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách"

    Kikuša je offline (nepripojený) Kikuša

    Kikuša
    A ako je to pri úhradach faktúr?
    Zahraničnú faktúru 20000 CZk prepočítam kurzom NBs na SK . Uhradena bola cez účet 20000 czk to prepočítam dnom úhrady kurzom NBS a ten rozdiel čo mi vznikne vykompenzujem len v knihe faktúr. Do účtovného denníka už
    neúčtujem kurzové rozdiely čo mi vzniknu. Robím to správne ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Kikuša
    A ako je to pri úhradach faktúr?
    Zahraničnú faktúru 20000 CZk prepočítam kurzom NBs na SK . Uhradena bola cez účet 20000 czk to prepočítam dnom úhrady kurzom NBS a ten rozdiel čo mi vznikne vykompenzujem len v knihe faktúr. Do účtovného denníka už
    neúčtujem kurzové rozdiely čo mi vzniknu. Robím to správne ?
    áno robíš to správne, kurz.rozdiel vzniknutý pri úhrade neúčtuješ v peň.denníku vyrovnáš ho iba v knihe závaz.

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    Ahojte, ako mám zaúčtovať rozdiel v JU keď vystavujeme Fa do EU V Sk napr.faktura je na 5000 Sk o odberateľ mi uhradí len 4950Sk.

    Bebak je offline (nepripojený) Bebak

    Bebak
    dada 1
    Ahojte, ako mám zaúčtovať rozdiel v JU keď vystavujeme Fa do EU V Sk napr.faktura je na 5000 Sk o odberateľ mi uhradí len 4950Sk.
    Ak tomu spravne rozumiem rozdiel 50 Sk su vylohy zahranicnej banky, cize ja by som to dala do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    dada 1
    Ahojte, ako mám zaúčtovať rozdiel v JU keď vystavujeme Fa do EU V Sk napr.faktura je na 5000 Sk o odberateľ mi uhradí len 4950Sk.
    A ako ste sa dohodli na poplatkách s odberateľom? Znáša ich on alebo vy alebo na polovičku? Odpoved k týmto otázkam sa odvíja aj k odpovedi k tvojej zadanej otázke.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Čo znamená - kurz. rozdiel neúčtuješ do peň. denníka, vyrovnáš ho iba v knihe záväzkou???
    Znemíš sumu faktúry podľa sumy, ktorá vznikne pri prepočítaní pri úhrade?

    Napr. pri zaevidovaní faktúry do knihy má sumu 15000,- Sk, no pri úhrade má 15200,-Sk - znemíš sumu faktúry na 15200,- a do peň. denníka zaúčtuješ úhradu 15200,- alebo ako?

    Vďaka za odpoveď!

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lotarka
    Čo znamená - kurz. rozdiel neúčtuješ do peň. denníka, vyrovnáš ho iba v knihe záväzkou???
    Znemíš sumu faktúry podľa sumy, ktorá vznikne pri prepočítaní pri úhrade?

    Napr. pri zaevidovaní faktúry do knihy má sumu 15000,- Sk, no pri úhrade má 15200,-Sk - znemíš sumu faktúry na 15200,- a do peň. denníka zaúčtuješ úhradu 15200,- alebo ako?

    Vďaka za odpoveď!
    tento spomínaný kurz.rozdiel sa neúčtuje v JÚ ,presne povedané v peň.denníku, ako výdavok ovpl.základ dane a ani ako príj.ovpl.základ dane /kurz.rozdiel -zisk alebo strata/. Kur.rozdiely vnikajú pri úhrade faktúr, ktoré sú vystavené v cudzej mene alebo pri faktúrach ktoré môžu byť vystavené v SK, ale úhrada je v cudzej mene. Tvoj uvedený príklad je v SK a z toho čo si napísala mne vychádza ako preplatok faktúry v SK.
    Bola faktúra uhrdená v cudzej mene?

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    A ako ste sa dohodli na poplatkách s odberateľom? Znáša ich on alebo vy alebo na polovičku? Odpoved k týmto otázkam sa odvíja aj k odpovedi k tvojej zadanej otázke.[/quote]
    Nemáme žiadnu dohodu s odberateľom kto hradí poplatky mám ten rozdiel účtovať ako nep.operáciu a ako výdavok OZD?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    dada 1
    A ako ste sa dohodli na poplatkách s odberateľom? Znáša ich on alebo vy alebo na polovičku? Odpoved k týmto otázkam sa odvíja aj k odpovedi k tvojej zadanej otázke.
    Nemáme žiadnu dohodu s odberateľom kto hradí poplatky mám ten rozdiel účtovať ako nep.operáciu a ako výdavok OZD?[/quote]

    áno ako výdavok ovpl.základ dane - prevádz.réžia.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Asi som zle napísala príklad.

    Faktúra je v euro po prepočítaní kurzom je na 15000,- Sk a úhrada tiež prišla v euro no po prepočítaní kurzom je suma 15200,-

    Ako sa to zaúčtuje???

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lotarka
    Asi som zle napísala príklad.

    Faktúra je v euro po prepočítaní kurzom je na 15000,- Sk a úhrada tiež prišla v euro no po prepočítaní kurzom je suma 15200,-

    Ako sa to zaúčtuje???
    Účtovanie v jednoduchom účtovncítve:
    iba v knihe závazkov cez úhrady, ktoré nebudú vstupovať do PD, ako VOZD alebo POZD vyrovnáš záväzok o - 200,00 SK, aby ti faktúrovaná suma 15 000,00 sedela s uhradenou sumou po preúčtovaní bude suma 15 000,00.Dúfam, že účtuješ v JÚ a pri úhrade bola suma v EUR tiež vyrovnaná.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ano v JU!
    Sumy v EUR sú rovnaké faktúra aj úhrada.

    Takže v PD zaúčtujem len tých 15000,- a 200,- Sk neuvádzam - nevstupuje do ZD. Tomu chápem
    Ale takýto príklad:
    Faktúra v EUR uhradená cez účet, na ktorý ti banka pripíše Sk prepočítané EUR ich kurzom, ako to zaúčtuješ v PD. Aby mi banka sedela musím zaúčtovať celú sumu prijatú na účet.
    Vďaka za trpezlivosť!

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    QUOTE=Lotarka]Ano v JU!
    Sumy v EUR sú rovnaké faktúra aj úhrada.

    Takže v PD zaúčtujem len tých 15000,- a 200,- Sk neuvádzam - nevstupuje do ZD. Tomu chápem

    Nie ešte raz ti napíšem celý postup:
    1) vystavíš faktúru v eur , ktorú prepočítaš kurzom nbs čo činí 15 000,00 SK
    2) príde ti úhrada na účet v eurách a po prepočítaní kurzom suma v sk ti činí 15 200,00

    3) zaúčtuješ úhradu do peň.denníka v sume 15 200,00 ako príjem cez účet , príjem ovpl.základ dane
    4) kurzový rozdiel v sume 200,00 SK ( 15 000,00 - 15 200,00 ) vyrovnáš len v knihe pohľadávok, od mínusuješ 200,00. Po preúčtovaní sa ti musí rovnať suma uhradená so sumou faktúrovanou 15 000,00 SK. Nesmie ti zostávať na tejto faktúre žiadny zostatok k úhrade.

    Ale takýto príklad:
    Faktúra v EUR uhradená cez účet, na ktorý ti banka pripíše Sk prepočítané EUR ich kurzom, ako to zaúčtuješ v PD. Aby mi banka sedela musím zaúčtovať celú sumu prijatú na účet.
    Vďaka za trpezlivosť![/QUOTE]

    Tu naúčtuješ tou sumou ako ti banka prepočítala dokonca tu použiješ kurz , ktorý ti banka prepočítala prijatú platbu. Musí ti sedeť zostatok na účte v SK. Znova budeš účtovať v peňaž.denníku príjem na účet v sume, v ktorej ti banka prepočítala na SK.


    Odpovede sú vyznačené v modrom.
    Naposledy upravil renča1 : 10.02.06 at 13:52

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.