Zavrieť

Porady

Zhromaženie SVB

Vie mi prosím niekto poradiť ohľadne SVB, napr.:
Som predsedom SVB je to malá 4 - bytovka, kedže sú tam len 4 byty vlastne ja som predseda a ostatní traja sú v rade. Ako mám postupovať pri schôdzi keď sa z náš štyroch zúčatníme len traja aj to sa nevieme dohodnúť napr. na výške fondu opráv alebo na poistení nehnuteľnosti.
Je to veľmi ťažké lebo ja navrhnem určitú sumu, jeden zo zúčatnených s tým nesúhlasí a tretí sa nevie ale ani nechce vyjadriť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Gastanko ak nemožes postupovat zakonným sposobom, t.j. rozhoduje nadpolovična vačšina vlastnikov, alebo hodinu po začati schodze nadpolovična vačina zučastnených /zak. 367 § 14/ tak ti zostava jedine zavolat susedov na pivo a tam sa dohodnut /nakolko Vas je tolko / a povedat im, že ak pritupili k tomu, že vytvoria SVB, tak nech sa aj tak správaju. Lebo nech rozhodnete akokolvek z počtu 4 hlasy mi je smiešne niekomu niečo nanucovat, že to tak rozhodla nadpolovična vačšina....

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    a ak by sme to hnali do extrému, tak nakoniec... ak príde na zhromaždenie okrem predsedu len jeden jediný vlastník - bude vlastne on sám tá nadpolovičná väčšina, ktorá môže po hodine odsúhlasiť, či nie? :p

    topolka je offline (nepripojený) topolka

    topolka
    Zákon o správe bytov hovorí, že zhromaždenie vlastníkov bytov zvoláva dozorná rada minimálne raz do roka, alebo o to môže požiadať štvrtina vlastníkov. Je vymedzená nejaká doba, za ktorú je povinný zvolať schôdzu predseda od vyzvania na jej zvolanie?
    Naposledy upravil topolka : 14.12.06 at 07:57

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Pokial sa tomu predseda brani,alebo v tom niečo "je"- tažko hovorit o povinnosti -do kedy .. on musi spolupracovať a zrejme bude v tom nejaký zadrheľ. ... ale zhromaždenie može byť aj bez neho...zakon ukladá, že to ma byt oznámene písomne 10dní vopred každému vlastníkovi...
    Elena Navrátilová
    Citujem zo zákona: Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ďalej je v zákone povinnosť pre správcu, citujem:- zvolať schôdzu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takže predseda v zmysle zákona nemá povinnosť sám od seba zvolať schôdzu a ani nie je dané zákonom do akej doby má zvolať /na základe požiadania štvrtiny vlastníkov/ zhromaždenie. Takže z ustanovení zákona predseda vôbec nemusí zvolávať zhromaždenie ale rada alebo správca. Môj výklad zákona.

    Elzu je offline (nepripojený) Elzu

    Elzu
    Dobrý deň, som poraďák junior, preto mi prepáčte, ak tento príspevok nie je správne zaradený (v tom prípade zároveň prosím o radu, ako mám nabudúce postupovať)
    Moja otázka: Musí sa osoba, ktorá so SVB uzatvorila mandátnu zmluvu (mandatár), zúčastňovať schôdzí SVB?
    Chcela by som tiež vedieť, či je podľa vás normálne, že mandatár v priebehu schôdze zasahuje do vystúpenia diskutujúceho a vyjadruje sa k jeho názoru, hoci otázka nebola mierená na neho. Ďakujem.

    empaty je offline (nepripojený) empaty

    empaty
    Elzu Pozri príspevok
    Dobrý deň, som poraďák junior, preto mi prepáčte, ak tento príspevok nie je správne zaradený (v tom prípade zároveň prosím o radu, ako mám nabudúce postupovať)
    Moja otázka: Musí sa osoba, ktorá so SVB uzatvorila mandátnu zmluvu (mandatár), zúčastňovať schôdzí SVB?
    Chcela by som tiež vedieť, či je podľa vás normálne, že mandatár v priebehu schôdze zasahuje do vystúpenia diskutujúceho a vyjadruje sa k jeho názoru, hoci otázka nebola mierená na neho. Ďakujem.
    Ahoj Elzu,
    Mandatár SVB, má postavenie dodávateľa služieb pre SVB (ktoré zo zákona zabezpečuje a zodpovedá za správu domu), a pokiaľ ho SVB ako správca domu na zhromaždenie vlastníkov nepozve, nie je dôvod aby tam bol.

    Ak pozvánku dostane (a to je obvyklé) vyjadruje sa k veciam, ktoré má zverené na základe Mandátnej zmluvy alebo na požiadanie aj k iným ďalším veciam, avšak len ak dostane slovo od predsedajúceho. Slovo mandatára na zhromaždení vlastníkov môže byť len poradným odporúčacím hlasom (je tam len ako pozvaný hosť) a vôbec nemá prednosť pred hlasom ktoréhokoľvek vlastníka. Mandatár nie je oprávnený v priebehu schôdze svojvoľne zasahovať do rokovania, mal by však mať možnosť sa ako kvalifikovaná osoba k téme vyjadriť a odporučiť vlastníkom svoj názor, či postoj.

    Mandatár nemá právo Vás k čomukoľvek tlačiť, pretože má postavenie len na úrovni dodávateľa zverených služieb, ktoré vykonáva a za ktoré sa Vám zodpovedá. Jeho práva sú dané Mandátnou zmluvou, uzavretou na základe Obchodného zákonníka, a nie zákona 182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a NbP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.