Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - daňové priznanie

Potrebovala by som vysvetliť ako je to s daňovou povinnosťou pre spoločenstvo vlastníkov ktoré prenajíma nebytové priestory, ale dosahuje zisk menší ako 300 000Sk. Bývalá predsedníčka spoločenstva po zaregistrovaní spoločenstva automaticky zaregistrovala SVB na daňový úrad. Firma ktorá pre nás robí správu, inak veľmi problematicky a nekvalitne, tvrdí že treba podať daňové priznanie, lebo máme DIČo. Daňové si pochopiteľne fakturuje zvlášť, aj keď podľa mňa je to v zmluve. Ovšem je tam že má "zabezpečiť" prípadné daňové priznanie, čo pre nich znamená zadať účtovníčke a dať si zvlášť zaplatiť. Dopredu ďakujem, už raz ste mi dosť pomohli. Dokonca začínam mať pocit, že naozaj je lepšie spravovať to sama, ako všetko zisťovať, obehať a potom ísť zaplatiť "správcu". Alena
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Určite je lepšie si spravovať dom sami, keď sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní to robiť. Ja robím v spoločenstve ekonoma aj účtovníctvo, predsedníčka je obetavá, aj rada dobre pracuje.
Čo sa týka toho DP tak my máme príjem z prenájmu okolo 39.000,- Sk a DP spolu s výkazmi sme za rok 2004 aj 2005 podávali.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Prosím Vás v čom spočíva ekonomika a účtovníctvo spoločenstva. Viem že treba evidovať prišlé platby,platiť faktúry a upratovačku, odviesť 19 % daň a 0,08% poistenie proti úrazu a podať daňové. Treba ešte niečo čo neviem???
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

cervena
Prosím Vás v čom spočíva ekonomika a účtovníctvo spoločenstva. Viem že treba evidovať prišlé platby,platiť faktúry a upratovačku, odviesť 19 % daň a 0,08% poistenie proti úrazu a podať daňové. Treba ešte niečo čo neviem???
Tak neviem ako presne je to riesene, ale odmena pre predsedu SVB a clenov rady sa zdanuje 19% a ziadne ine dalsie odvody sa neplatia.
A ostatne to uz nie su odmeny, ale normalne SVB zamestna na dohodu ekonoma, upratovacku... atd a tam sa uz platia vs odvody ako vsade inde.
MOZNO SA MYLIM :p DUFAM, zE NIE:
A k tomu spravcovi. RYCHLO HO ZRUSTE LEBO VAS VYCICIA A nikdy nebudete rozumiet financnym tokom... VLASTNA SKUSENOST
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ekonomika spoločenstva spočíva v správnom nastvavení platieb od členov SVB. Teda do FÚO zvoliť výšku príspevkov podľa veľkosti bytov a podľa toho aké práce chcete na dome realizovať. My máme 8,- Sk na 1 m2, viac sa nám bohužiaľ nepodarilo presadiť. Ďalej príspevky do majetku, alebo správy z ktorých sa vyplácajú odmeny a ostatné platby ako poplatok za vedenie účtu, poštvné, tf, nakupuje sa odborná literatúra a ďalšie. Správne je treba nastaviť aj zálohové platby na služby - teplo, SV, TV, výťah a ďalšie. Výška musí byť taká aby pokryla platenie faktúr od dodávateľov služieb.
Správne uvádzaš, že z odmien sa platí daň 19% a odvody do Soc.poist na úrazové.
Pokiaľ prenajímate dajaké nebytové priestory, tieto sú príjmon FÚO a taktiež sa z nich platí daň, formou zrážkovej dane.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

svojar
Ekonomika spoločenstva spočíva v správnom nastvavení platieb od členov SVB. Teda do FÚO zvoliť výšku príspevkov podľa veľkosti bytov a podľa toho aké práce chcete na dome realizovať. My máme 8,- Sk na 1 m2, viac sa nám bohužiaľ nepodarilo presadiť. Ďalej príspevky do majetku, alebo správy z ktorých sa vyplácajú odmeny a ostatné platby ako poplatok za vedenie účtu, poštvné, tf, nakupuje sa odborná literatúra a ďalšie. Správne je treba nastaviť aj zálohové platby na služby - teplo, SV, TV, výťah a ďalšie. Výška musí byť taká aby pokryla platenie faktúr od dodávateľov služieb.
Správne uvádzaš, že z odmien sa platí daň 19% a odvody do Soc.poist na úrazové.
Pokiaľ prenajímate dajaké nebytové priestory, tieto sú príjmon FÚO a taktiež sa z nich platí daň, formou zrážkovej dane.
Z odmien pre predsedu a Radu sa plati len dan z prijmu nic ine, lebo to nieje zavistla cinnost. Ziadne urazove poistenie do Soc. poistovne to som si overoval v ZVBS a Soc. poistovni
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

svojar
Ekonomika spoločenstva spočíva v správnom nastvavení platieb od členov SVB. Teda do FÚO zvoliť výšku príspevkov podľa veľkosti bytov a podľa toho aké práce chcete na dome realizovať...
Súhlasím, aj keď rád by som ešte doplnil, že ekonomika domu z dlhodobého hľadiska znamená nielen to, že dokážete udržať rovnováhu medzi nákladmi a výnosmi, resp. príjmami a výdavkami, ale že si sami svojimi aktivitami priamo určujete náklady na bývanie v tom dome.

Aj keď náš dom je pomerne špecifický, pretože máme odjakživa vlastnú kotolňu a teda máme pomerne priaznivú cenu za 1 GJ vyrobeného tepla, uvediem ako príklad, čo u nás znamená v najbližšom období udržiavať rovnováhu medzi príjmami a výdavkami, ak nič na súčasnom stave fungovania nezmeníme.
Naposledy upravil PeterNR : 06.03.06 at 08:36
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Z priloženej tabuľky jasne vidno, ako dramaticky nám rastú náklady, a predpokladám, že budú rásť aj v roku 2008 a ďalších. Dosiahnuť v tejto situácii vyrovnané hospodárenie znamená, že náklady na bývanie sa zvýšia v roku 2006 o 21 % a v roku 2007 o ďalších 10 %. Viac informácií o tom, čo sa chystáme s domom urobiť, som uviedol v téme SVB na stranách 48-49 http://porada.sk/t2253-spoloeenstvo-...kov-bytov.html

Peter
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Čo presne obsahuje (aké dokumenty) podanie daňového priznania pre SVB, keď je nezisková inštitúcia. V našom SVB platíme odmeny funkcionárom. Všetko to čo sa vyberie na odmeny od ludí sa minie. Časť ako odmena a zbytok ako dane. Ostatné sú úhrady za plnenia služieb a náklady na energie. (Teplo ÚK, TÚV, elektrika, výťahy - paušál.)
Čo sa neminie to sa ľuďom vráti. Ostávajú len peniaze v FO.
Stačí podať len Daňové priznanie k dani príjmov právnickej osoby, alebo treba ešte aj iné tlačivá. Nám to robila jedna firma a tá dávala:
- Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov ...
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch
- Výkaz o majetku a záväzkoch
- Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch ...
Počul som tiež názor, že sa nemusí podávať vobec. Ďalej som počul, že je k tomu nejaké samostatné tlačivo ako príloha len pre SVB.
Na daňovom mi povedala, že to nemajú a aby som si to šiel kúpiť, ale v obchode s tlačovinami o tom nič nevedeli
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ahoj Orim, to čo si písal o tom, ako to robila tá firma, ktorá to predtým dávala, tak je to správne. T.j. hlásenie o vyúčtovaní dane, výkaz príjmov a výdavkov, výkaz o majetku a záväzkoch a štvrťročne sa predkladá prehlad o zrazených a odvedených preddavkoch. Ak ako SVB vyplácate odmeny, ste zaregistrovaní ako PO, máte pridelené DIČ, ste povinní daňové priznanie podať, aj keď bude mať len informatívny charakter. Pozri si témy o SVB, neviem presne teraz v ktorej téme ale o daniach sa tu už veľa hovorilo. O tom samostatnom tlačive som v živote ešte nepočula, ak ti na daňovom povedali, že to nemajú a vie aké to je tlačivo, mohla ti povedať aspoň názov. Tiež by ma to zaujímalo. Ak niečo zistíš, ozvi sa.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Na tom daňovom bola len nejaká pani čo vydávala tlačivá z ktorej som mal dojem, že o tom moc nevie.

Nejaký návod ako vyplňovať tie tlačivá niekto neviete? Ide mi o to čo presne do ktorej kolonky dať. Ja totiž môžem mať na to iný názor čo kde dať ako niekto kto to bude kontrolovať.
Hlavne mi ide o: "Výkaz o majetku a záväzkoch"
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ako prílohy k DPPO sa u SVB dávajú prílohy Výkazy NO Úč 1-01 a 2- 01. Ich vyplňovanie som už niedke uvádzal. Keď to nájdem dám odkaz.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No mám to už za sebou. K daňovému chceli len Výkazy NO Úč 1-01 a 2- 01
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Orim,čo pridať k DP som písal v predchádzajúcom príspevku. Čo by asi viac mali chcieť? Myslím, že to bol len príspevok pre príspevk.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

svojar maš pravdu, že si to písal, za čo ti ďakujem. Ja som to robil teraz prvý krát. Okrem toho čo si tu písal som sa ešte pýtal aj inde a dali mi aj iné odpovede. Napr. že sa k tomu dávajú osobitné tlačivá len pre SVB a pod. V nejakom príspevku som sa pýtal na vyplňovanie tlačiva "Výkaz o majetku a záväzkoch". Môžem ti povedať že informácií som mal veľa a väčšina asi bola povedzme nepresná.
Ešte niečo až bude vyhlásená súťaž o čo najväčší počet príspevkov určite sa neprihlásim
0 0
Helka1 Helka1

Helka1 je offline (nepripojený) Helka1

cervena
Prosím Vás v čom spočíva ekonomika a účtovníctvo spoločenstva. Viem že treba evidovať prišlé platby,platiť faktúry a upratovačku, odviesť 19 % daň a 0,08% poistenie proti úrazu a podať daňové. Treba ešte niečo čo neviem???
Spoločenstvo vedie JU alebo PU závisí to od výšky príjmov. Ak prekročí v roku príjmy 3 mil. (patria tu príjmy tzv. nájomné, prenájom spoločných priestorov) vedie podvojné účtovníctvo. Za svoju prácu je možné vyplácať odmeny napr. predsedovi spoločenstva. Predseda spoločenstva je štatútára takže sa platia odvody aj do zdravotnej poisťovne. Úrazové poistenie do soc. poisťovne sa v tomto prípade nauhrádza. Príjem predsedu je považovaný ako príjem zo závislej činnosti. V súčasnej dobe ak je do 5 tis. tak sa zdaňuje zrážkovou daňou 19%.
To isté platí pre upratovačku čo sa týka dani z príjmov, ale ona sa prihlasuje do sociálnej poisťovne a odvádza sa potom úrazové poistenie vo výško 0,08%.
Ak sú ich príjmy zdaňované zrážkovou daňov - čiže nemajú podpísané daňové vyhlásenie tak treba ešte do 15 po ukončení mesiaca nahlásiť na daňový úrad výšku zrazenej zrážkovej dane.
Spoločenstvo podáva daňové priznanie , pretože má príjmy oslobodené od dane (t.j. to tzv. nájomné). Ak má príjmy za prenájom priestorov platí zrážkovú daň 19 % (§ 43) do 15.1.
Ako prílohu k JU sú výkazy: výkaz o príjmoch a výdavkoch (Výkaz NO Ú4 1-01)
a výkaz o majetku a záväzkoch (Výkaz NO Úč 2-1). Vzory nájdeš na stránke Ministerstva financii vo funkcii vyhľadávania. Stačí keď si ich vytlačís. V obchode sa nedajú zohnať.
Máme spoločenstvo už 8 rokov, hospodárime si samy, sú to aj starosti ale tie nám správca nikdy neriešil a takto získať prehľad o všetkých finančných tokoch.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Predseda spoločenstva je štatútára takže sa platia odvody aj do zdravotnej poisťovne.

Helka, prosím Ťa tak toto mi vysvetli, lebo to počujem prvý raz. V príspevkoch, v ktorých sme hovorili o odmeňovaní štatutára sa jasne písalo, že odvody do zdravotnej poisťovne sa neplatia. Odmeny predsa schvaľuje zhromaždenie a z tejto odmeny sa odvádza 19% daň, ale zdravotnej poisťovni? Veď to nie je zamestnanec? Alebo sa mýlim?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

GabiZ
Predseda spoločenstva je štatútára takže sa platia odvody aj do zdravotnej poisťovne.
Odmeny predsa schvaľuje zhromaždenie a z tejto odmeny sa odvádza 19% daň, ale zdravotnej poisťovni? Veď to nie je zamestnanec? Alebo sa mýlim?
od 1.9.2005 bola zmena v tomto, že odvody do ZP sa platia aj z odmeny pre konateľov s.r.o. a členov správnych a dozorných rád a iných samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie poberajú odmenu.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Heni
od 1.9.2005 bola zmena v tomto, že odvody do ZP sa platia aj z odmeny pre konateľov s.r.o. a členov správnych a dozorných rád a iných samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie poberajú odmenu.
A to sa týka aj spoločenstiev vlastníkov bytov? Kde by som si mohla naštudovať tieto veci?
Ďakujem
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ja som to našla v príspevkoch od J.M., prilepím to sem ešte raz, aby si nemusela dlho hľadať
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Heni
ja som to našla v príspevkoch od J.M., prilepím to sem ešte raz, aby si nemusela dlho hľadať
Ďakujem za upozornenie, ale neviem prečo som si myslela že SVB sa to netýka. Možno preto, že náš predseda je dobrovoľne nezamestnaná osoba a sám si platí ZP. Má len tento jeden jediný príjem. Musíme ho aj v tomto prípade ako SVB nahlasovať a platiť ZP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať