Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti - odvody

Yoe Yoe

Yoe je offline (nepripojený) Yoe

Zdravím,
SZČO má pozastavenú živnosť do 31.08.2006 a chce si to pozastavenie predĺžiť, ale zabudol to urobiť do konca augusta. Ak to urobí teraz, bude musieť zaplatiť odvody za september 2006? Ak áno , v akej sume? Bude musieť podať daňové priznanie za r. 2006? Bude si môcť prípadné odvody zaúčtovať do nákladov? Momentálne je zamestnaný, odvody zaňho platí zamestnávateľ.
Vopred ďakujem.
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak mu vznikla podľa daňového priznania za rok 2005 povinnosť platiť odvody, bude si musieť za september do sociálnej poisťovne zaplatiť podľa výpisu z DP - minimálne 2288.- Sk. Ak mal v septembri 2006 živnostenské oprávnenie, je dobré podať DP, aj keď bude mať len príjem zo závislej činnosti. Odvody za 9/06 si môže uplatniť do výdavkov. Do zdravotnej poisťovne by som to nechala asi až na ročné zúčtovanie ZP. Čo najskôr treba ísť na živnostenský úrad a znovu živnosť pozastaviť. Rozhodnutie odoslať na Daňový úrad, do Sociálnej aj do zdravotnej.
0 0
Yoe Yoe

Yoe je offline (nepripojený) Yoe

Dakujem za radu. Pracovníčka Soc.poist. na otázku či a koľko má zaplatiť odvodov za ten (necelý) mesiac povedala, že nemusí platiť, kedže sa neprihlásil do SP - nevypísal Registračný list. Má pravdu?
Ďakujem.
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Ano ma pravdu, pokial jeho prijem v roku 2005 neprekrocil 12-nasobok minimalnej mzdy.
0 0
Yoe Yoe

Yoe je offline (nepripojený) Yoe

Ďakujem a ešte poprosím o upresnenie: keď má vo výpise z DP za 2005 Čiast. základ dane 74000,- je toto jeho príjem, alebo sa za príjem považujú Príjmy zo živnosti - riadok 2 Výpisu z DP (cca 700t.Sk)? V r. 2005 podnikal 8 mesiacov. Prosím aj nejaký výpočet resp. vzorec, ak je to možné.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Yoe, pre registráciu na SP je dôležitý obrat, to je ten riadok 2 DP. Z čiast. základu dane počítaš vymeriavací základ, v tvojom prípade by to bolo:
74000 : 2 : 8 (polovica zákl. dane deleno počet mesiacov podnikania ) minimálne však 6900.- Sk ( od 1 .10. 2006 minimálne 7600.- Sk).
Výpočet:
4,4 % - nemocenské poistenie
18,0 % - starobné poistenie
6,0 % - invalidné poistenie
4,75 % - rezervný fond
Každý druh poistenia sa zaokruhľuje zvlášť na celé koruny nahor.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Yoe
Ďakujem a ešte poprosím o upresnenie: keď má vo výpise z DP za 2005 Čiast. základ dane 74000,- je toto jeho príjem, alebo sa za príjem považujú Príjmy zo živnosti - riadok 2 Výpisu z DP (cca 700t.Sk)? V r. 2005 podnikal 8 mesiacov. Prosím aj nejaký výpočet resp. vzorec, ak je to možné.
Veľmi pekne ďakujem.
Pri uvedenom príjme má povinnosť registrácie za platiteľa odvodov do Sociálnej poisťovne. Vymeriavací základ je 6.900,- od 1.7.2006 a poistné 2288,- Sk a VZ je 7600,- od 1.10.2006.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Ahojte, prosím o radu, ak som ako SZČO a v roku 2006 platím z tohto titulu z minimálnej mzdy a 1.11.2006 som sa aj zamestnala.
Ako zamestnancovi mi bude zamestnávateľ strhávať a platiť odvody a môj problém spočíva v tom , že neviem, či mám platiť odvody od 1.11.2006 aj ako SZČO, a zdravotku?
Ďakujem moc krát Zuzana
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

infoziadatel
Ahojte, prosím o radu, ak som ako SZČO a v roku 2006 platím z tohto titulu z minimálnej mzdy a 1.11.2006 som sa aj zamestnala.
Ako zamestnancovi mi bude zamestnávateľ strhávať a platiť odvody a môj problém spočíva v tom , že neviem, či mám platiť odvody od 1.11.2006 aj ako SZČO, a zdravotku?
Ďakujem moc krát Zuzana
Pokiaľ platíš sociálne poistenie na základe DP za minulý rok tak to budeš platiť do júna 2007 a potom bude záležať aké príjmy zo živnosti budeš mať za rok 2006. Zdravotné tiež platíš predpokladám na základe výsledku RZZP. Prípadný preplatok ti vrátia po RZZP v roku 2007.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K 1.7.2006 mal zastavenú živnosť preto žiaden výpis z daň.priznania nepodáva a do SP nič neplatí a to až do 1.7.2007...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Očakával som viac reakcií na môj predošlý príspevok...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Keďže k 1.7. sa VZ = 0, odvody neplatí do 30.6.2007 z dôvodu, že VZ sa určuje k 1.7. a platí do 30.6. nasledujúceho roka.
Dúfam, že som si dobre vysvetlila Váš príspevok v:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=105
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Veľmi dobrá citácia, v citovanom príspevku pritom ide o stanovisko Sociálnej poisťovne a dovolím si z toho stanoviska vypichnúť časť vety, v ktorej je podstata:

"Teda VZ sa určuje VŽDY iba od 1. 7.bežného kalendárneho roka a platí (bez zmeny) až do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka..."

...na záver moja poznámka - pokiaľ v sociálnom poistení nebude existovať inštitút ročného zúčtovania, je asi každému jasné, ako podnikať (ako SZČO) a žiadne odvody do SP neplatiť (bez ohľadu na výšku obratu)...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Jozef Mihál
...na záver moja poznámka - pokiaľ v sociálnom poistení nebude existovať inštitút ročného zúčtovania, ...
Dokedy bude trvať tento stav?

Zdravotné poisťovne z RZZP len získali, sociálka si asi nenechá ujsť príležitosť... Dle mého - je to len otázka času...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kým XY bude na Porade a nie na MPSVaR netreba sa ničoho báť.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Jozef Mihál
Kým XY bude na Porade a nie na MPSVaR netreba sa ničoho báť.



Teraz neviem, čo je lepšie ... milý XY...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Pre ujasnenie: ak SZČO pozastaví živnosť 1.5.2007, nebude povinná odovzdať Sociálnej poisťovni výpis z DP a nebude teda musieť platiť odvody? Nebude ich musieť platiť ani po obnovení živnosti, ak ju preruší na dobu 6 mesiacov?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka6685 Pozri príspevok
Pre ujasnenie: ak SZČO pozastaví živnosť 1.5.2007, nebude povinná odovzdať Sociálnej poisťovni výpis z DP a nebude teda musieť platiť odvody? Nebude ich musieť platiť ani po obnovení živnosti, ak ju preruší na dobu 6 mesiacov?

Samozrejme, že nebude platiť ani po obnovení živnosti po 6 mesiacoch (v októbri 2007), jeho povinnosť platiť odvody do SP sa bude posudzovať znova až k 1.7.2008 - viď aj príspevok č.13.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ajobs Pozri príspevok
Samozrejme, že nebude platiť ani po obnovení živnosti po 6 mesiacoch (v októbri 2007), jeho povinnosť platiť odvody do SP sa bude posudzovať znova až k 1.7.2008 - viď aj príspevok č.13.
Ďakujem.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Ak je zivnost szco prerusena od 1.6.2006 do 30.6.2007, tak odvody zacina zivnostnik platit uz od jula 2007, teda prva platba 8.8.2007? Ak by bolo prerusenie zivnosti este predlzene do 31.7.2007, tak odvody zacne platit az od jula 2008? Da sa zivnost pozastavit na dobu neurcitu alebo na 10 rokov a po napr. 2 rokoch ju obnovit?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andrea33 Pozri príspevok
Ak je zivnost szco prerusena od 1.6.2006 do 30.6.2007, tak odvody zacina zivnostnik platit uz od jula 2007, teda prva platba 8.8.2007? Ak by bolo prerusenie zivnosti este predlzene do 31.7.2007, tak odvody zacne platit az od jula 2008? Da sa zivnost pozastavit na dobu neurcitu alebo na 10 rokov a po napr. 2 rokoch ju obnovit?

Živnosť sa dá buď zrušiť napr.28.6.2007 a znova zriadiť od 2.7.2007, alebo prerušiť na minimálne 6 mesiacov.
0 0
Načítať ďalšie