Zavrieť

Porady

dotácia z UP na začatie SZČ

myslím si, že prijatá dotácia z UP na začatie SZČ je príjem podliehajúci dani z príjmov, podľa §9 ods.2 písmeno d).
má s tým niekto skúsenosti? vdaka za pripomienky
Usporiadat
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Podla mna je to zdanovany prijem lebo k tomu budu priradene vydavky
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Je to príjem podľa § 6 ods. 1b)
0 0
eva.bb eva.bb

eva.bb je offline (nepripojený) eva.bb

ano, tiez som toho nazoru. Dakujem :-)
0 0
zaclony zaclony

zaclony je offline (nepripojený) zaclony

No. Ja som dostala tiež dotáciu.Dotácia je síce príjem, ktorý ovplyvňuje základ pre výpočet odvodov do soc.p., ale v daň.priznaní by nemal tento príjem v konečnom dôsledku ovplyvňovať zákl.dane, nakoľko sa postupne prenáša čerpanie dotácie do nákladov. Takže ak si dostala 60 000 Sk a tie si aj minula, daň.zákl. je nula, ale má to ohromný vplyv na budúcu otázku:Už musím platiť do soc. poisť.?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

zaclony
No. Ja som dostala tiež dotáciu.Dotácia je síce príjem, ktorý ovplyvňuje základ pre výpočet odvodov do soc.p., ale v daň.priznaní by nemal tento príjem v konečnom dôsledku ovplyvňovať zákl.dane, nakoľko sa postupne prenáša čerpanie dotácie do nákladov. Takže ak si dostala 60 000 Sk a tie si aj minula, daň.zákl. je nula, ale má to ohromný vplyv na budúcu otázku:Už musím platiť do soc. poisť.?
Súhlasím, a trošku zrozumiteľnejšie:
dotácia je zdaniteľným príjmom do výšky čerpania. T.z. ak si dostala dotácia 60tis., naúčtuješ to do dotácií -t.j. neovplyv. ZD. Ak však z týchto prostriedkov čerpáš napr. 30tis., už interným dokladom alebo uzávierkovou operáciou čerpaných 30tis. preúčtuješ do príjmov ovplyvňujúcich ZD. Na konečnom daňovom priznaní sa to neprejaví - máš 30t. v príjmoch, 30t. vo výdavkoch. Ako písala záclony, môže to ovplyvniť odvodovú povinnosť do SP, keďže otázku kedy je SZČO povinný odvádzať do SP rieši práve výšky jeho hrubého príjmu. Takže SZČO môže odložiť nečerpaním dotácie v prvom roku povinnosť prihlásiť sa do SP o 1 rok.
0 0
ADRIANA33 ADRIANA33

ADRIANA33 je offline (nepripojený) ADRIANA33

Bola som sa pýtať na DÚ, kde zaradiť príspevok z ÚPSVaR na začatie SZČO a samotný kontrolór mi povedal, že ostatné príjmy § 8 , v daňovom priznaní do riadka iné. Čo vy na to?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
ADRIANA33
Bola som sa pýtať na DÚ, kde zaradiť príspevok z ÚPSVaR na začatie SZČO a samotný kontrolór mi povedal, že ostatné príjmy § 8 , v daňovom priznaní do riadka iné. Čo vy na to?
No ja neviem, ale ak to dám k §8 tak to znamená, že to nie je príjem zo živnosti a že to nie je zachytené v účtovníctve? No nezdá sa mi.
Ja to v účtovníctve na konci roka prevádzam ID z nedaňových príjmov na zdaňované príjmy ostatné. Kontrolu som ešte síce v takejto firme nemala, kde by bola dotácia, ale iný spôsob sa mi vidí nelogický. A čo potom s výdavkami za veci, ktoré sa nakúpia z dotácie? Tie budú v účtovníctve?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ADRIANA33
Bola som sa pýtať na DÚ, kde zaradiť príspevok z ÚPSVaR na začatie SZČO a samotný kontrolór mi povedal, že ostatné príjmy § 8 , v daňovom priznaní do riadka iné. Čo vy na to?
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane


(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Áno, s týmto súhlasím, teda vchádza do účtovníctva, resp. do základu dane v príslušnom období. Žeby sa kontrolór mýlil?
0 0
ADRIANA33 ADRIANA33

ADRIANA33 je offline (nepripojený) ADRIANA33

Kontrolór tvrdil, že príspevok nie je príjem zo samotnej činnosti SZĆO, čiže podnikania, a má sa dať do ostatných príjmov § 8 v celej výške ako príjem/podĺa výpisu z účtu/ a výdaj - všetko , čo sa z neho čerpalo, čiže napr.príjem 80 000,- Sk, zakúpené z neho vo výške napr.75 000,- to dať do výdajov a pod.
0 0
ADRIANA33 ADRIANA33

ADRIANA33 je offline (nepripojený) ADRIANA33

Chcela som ešte podotknúť, že sa jedná o SZĆO, ktorý uplatňuje paušalne výdavky, čiže nevedie JÚ, len prehĺad prijmu a poistného.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Prikladám jeden z linkov napr.:


http://www.porada.sk/showthread.php?...ight=DOt%E1cia


Na porade je veľa tém ohľadom dotácii ...hore na lište treba napísať dotácia , možete aj cez rožšírené hľadanie a objaví sa veľa tém ohľadom dotácií ....
0 0
ADRIANA33 ADRIANA33

ADRIANA33 je offline (nepripojený) ADRIANA33

Ohľadom dotácií som si na porade už prečítala dosť , ale nestretla som sa s tým,že by niekto radil dať ju do § 8, okrem kontrolóra Dú, tak niekto mi to potvrdte alebo vyvráťte.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

však ti to tu vyvraciame. Jednoznačne je to príspevok na začatie podnikania. Takže súvis s činnosťou SZČO to má. Podľa toho, čo hovoril kontrolór, by si do § 8 mala zahrnúť aj príjem z úroku na BU, pretože to nie je priamy príjem z činnosti SZČO. S tým však nikto, ani kontrolór, súhlasiť nebude...
Určite to zaraď medzi príjmy z podnikania, v účtovníctve o tom predsa musíš účtovať. Ako preukážeš kontrole na dotácie, kde si minula peniaze z dotácie, ak to nebudeš mať v majetku firmy? To sa predsa vylučuje s kontrolorovým názorom!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ADRIANA33
Ohľadom dotácií som si na porade už prečítala dosť , ale nestretla som sa s tým,že by niekto radil dať ju do § 8, okrem kontrolóra Dú, tak niekto mi to potvrdte alebo vyvráťte.
Vzťah dotácie a paušálnych výdavkov je legislatívne nedoriešený. Je pravda, že zásada daňovej neutrality dotácie je dodržaná len pri daňovníkoch, ktorí vedú účtovníctvo (JU,PU), ale nie u FO, ktoré si výdavky uplatňujú %-om z príjmov. Ale na základe momentálneho znenia predpisov je aj podľa mňa dotácia poskytnutá na vytvorenie pracovného miesta alebo inak súvisiaca s podnikaním príjmom podľa § 6 nie § 8 ZoDP. Takto si aj daňovník s paušálnymi náhradami uplatní z dotácie do výdavkov aspoň príslušné %.
Ak by sa to zahrnulo do príjmov podľa § 8, podľa mňa si žiadne výdavky uplatniť nemôže, Pretože § 8 ods. 2 uvádza:" Do základu dane ... sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie". A výdavkom vynaloženým na dosiahnutie dotácie môže byť maximálne odmena za vypracovanie podnikateľského projektu. Ale podľa mňa určite nie nákup zariadenia a úhrada rôznych režijných či iných výdavkov súvisiacich s podnikaním.
0 0
darinadasa darinadasa

darinadasa je offline (nepripojený) darinadasa

Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

darinadasa
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....
Už to tu bolo niekoľkokrát rozoberané - v roku použitia dotácie na nákup predmetov na ňu určených sa musí viesť riadne účtovníctvo - a v ďalšom roku, ak dotácia bude plne uplatnená, si môžeš uplatňovať paušálne výdavky. I keď Andrej podotkol nedoriešenie tohto problému v zákone - zatiaľ je to takto. A dúfam, že časom sa upresní aj táto záležitosť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

darinadasa
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....
Faktúru UPaSV? Poskytla si im nejakú službu?
Dotáciu poskytuje UPaSV po predložení tvojej žiadosti, podnikateľského zámeru a hlavne na základe obojstranne podpísanej zmluvy!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
darinadasa
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....
darinadasa zrejme myslela,že podpísaním zmluvy, vznikne pre daného živnostníka voči ÚPSVaR pohľadávka,ktorú si zaúčtuje do svojho účtovníctva.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Tiež som sa nestretla s prípadom fakturácie, ale len so zmluvou. No bude to asi ojedinelý prípad, v ktorom si to pracovníci ÚPRSV vysvetlili po svojom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať