Zavrieť

Porady

DPH zo zálohovej faktúry

Vystavená zálohová fak.za služby s DPH.Ako do DPH priznania pre dodávateľa a odberateľa?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Zálohová faktúra sa vystavuje na sumu vrátane DPH no neobsahuje jej rozpis na základ a DPH.
    takže napr. ak je cena 1000 a DPH 190. zálohová fa. bude na sumu 1190.

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    Ja vystavím zálohovú fa.napr.06.02.2008 ,službu dodám 04.04.2008.Potom vystavím fa s DPH toho 04.04.2008.Zálohová faktúra ide do DPH priznania,je to možné takto vystavovať?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zhv Pozri príspevok
    Ja vystavím zálohovú fa.napr.06.02.2008 ,službu dodám 04.04.2008.Potom vystavím fa s DPH toho 04.04.2008.Zálohová faktúra ide do DPH priznania,je to možné takto vystavovať?
    Ak ZF medzitým zaplatia, povinnosťou je do 15.- dní vystaviť faktúru k prijatému preddavku a dph odviesť dňom prijatia platby.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zhv Pozri príspevok
    Ale tá ZF je bez DPH a nemá nič spoločné z priznaním DPH?
    § 19 Zákon o dph , odst 4:
    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    AK ju nezaplatí napr. do 30.6.2008,ja službu nedodám,nevzniká z mojej strany potom nič?Pýtam sa preto,vraj od 01.01.2008 sa odvádza DPH aj z vystavenej ZF.Je to pravda?
    Naposledy upravil zhv : 05.02.08 at 14:08

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zhv Pozri príspevok
    AK ju nezaplatí napr. do 30.6.2008,ja službu nedodám,nevzniká z mojej strany potom nič?Pýtam sa preto,vraj od 01.01.2008 sa odvádza DPH aj z vystavenej ZF.Je to pravda?
    Zálohová faktúra je vystavená bez rozpisu ntto a DPH, t,j, na btto cenu. Ak neprijmeš platbu, teda neuhradia Ti tú faktúru do dodania tovaru, resp. služby, nič sa nedeje.
    Ovšem ak prijmeš platbu, si povinný vystaviť faktúru pre účely DPH /z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru/ do 15 dní a deň prijatia platby bude aj Tvojou daňovou povinnosťou pre odvod DPH. Ak dôjde k dodaniu na ďalší mesiac a ďalej vystavíš súhrnnú faktúru /to už bude z hľadiska účtovného doklad pre zaúčtovanie/ na nej odpočítaš už ntto a odvedenú DPH z faktúry vystavenej na základe prijatej platby a doplatíš rozdiel DPH.
    Zo zálohovej faktúry, na ktorú prijmeš platbu sa odvádza DPH neviem presne, či od r. 2004 alebo 2005, takže nie je to novinka...

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    Ja by som sa chcela spýtať, keďže vystavuje zálohovú faktúru prvýkrát. Vystavím zálohovú faktúru 18.2.2008, platba príde 20.2.2008. Ostrú faktúru nebudem vystavovať, nakoľko tovar bude dodaný až v apríli. Z tej zálohovej platby odvediem DPH (dátum prijatia platby 20.2.2008) -a teraz moja otázka: Do ktorého riadku v daňovom priznaní DPH sa mi táto čiastka premietne? A bude v priznaní uvedená len čiatka DPH alebo sa niekde "odzrkadlí" aj základ?
    Ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Reprografia Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať, keďže vystavuje zálohovú faktúru prvýkrát. Vystavím zálohovú faktúru 18.2.2008, platba príde 20.2.2008. Ostrú faktúru nebudem vystavovať, nakoľko tovar bude dodaný až v apríli. Z tej zálohovej platby odvediem DPH (dátum prijatia platby 20.2.2008) -a teraz moja otázka: Do ktorého riadku v daňovom priznaní DPH sa mi táto čiastka premietne? A bude v priznaní uvedená len čiatka DPH alebo sa niekde "odzrkadlí" aj základ?
    Ďakujem
    Vystavíš zálohovú faktúru bez rozpisu DPH /teda z nej nemôžeš DPH odviesť/.
    Na základe prijatej platby vystavíš Faktúru /nie ostrú, ale len pre účely odpočtu DPH a zavedenia DPH do záznamovej evidencie DPH, z hľadiska účtovného stále zálohová, o ktorej sa neúčtuje/ s rozpisom DPH a na základe tejto odvedieš DPH. Premietne sa to v riadku 3/základ/ a v riadku 4 /DPH 19%/ DP, resp. v riadku 1 /základ/ 2/10% DPH/..
    Po dodaní tovaru vystavíš ostrú faktúru na celý objem dodávky tovaru, resp. služby a odpočítaš na nej ntto a DPH z prijatej zálohy.

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    VĎaka za pomoc, veľmi si mi pomohla. Takže po prijatí platby odvediem vo februári DPh. Spomínala si, že vystavím faktúru - nie ostrú, len pre účely odpočtu DPH. Mám túto "faktúru" zaslať aj odberateľovi, alebo tam mi stačí zaslať len ostrú faktúru po dodávke tovaru napr. v apríli?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Reprografia Pozri príspevok
    VĎaka za pomoc, veľmi si mi pomohla. Takže po prijatí platby odvediem vo februári DPh. Spomínala si, že vystavím faktúru - nie ostrú, len pre účely odpočtu DPH. Mám túto "faktúru" zaslať aj odberateľovi, alebo tam mi stačí zaslať len ostrú faktúru po dodávke tovaru napr. v apríli?
    Vystavíš faktúru, kde daňová povinnosť = deň prijatia platby. Túto faktúru si povinná vystaviť zo zákona a zaslať aj odberateľovi. On má nárok na základe tejto faktúry na odpočet DPH.

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    evina Pozri príspevok
    Vystavíš faktúru, kde daňová povinnosť = deň prijatia platby. Túto faktúru si povinná vystaviť zo zákona a zaslať aj odberateľovi. On má nárok na základe tejto faktúry na odpočet DPH.
    OK. Vďaka. Krásny zvyšok víkendu.

    ekovm je offline (nepripojený) ekovm

    ekovm
    Ako je to s čiastkovým dodaním tovaru?
    Prijmem zálohu v EUR 1.2.2008 a dodám tovar 15.17.20.februára. Daňový doklad k zálohe som nevystavila. Aký bude deň zdaniteľného plnenia a akým kurzom prepočítavam plnenie. Vystavím čiastkové faktúry alebo súhrnnú?

    dhuisman je offline (nepripojený) dhuisman

    dhuisman
    Evina a reprografia,
    este ma napadla otazka k vasmu rozhovoru. ked vystavis zalohovu fakturu 18.2. (cize pred prijatim platby) a platba ti pride 20.2, musis do 15 dni vystavit dalsiu zalohovu fakturu? Takze vlastne spolu 3 faktury - zalohovu 18.2., zalohovu na zaklade platby 20.2 a potom este jednu ostru?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    dhuisman Pozri príspevok
    Evina a reprografia,
    este ma napadla otazka k vasmu rozhovoru. ked vystavis zalohovu fakturu 18.2. (cize pred prijatim platby) a platba ti pride 20.2, musis do 15 dni vystavit dalsiu zalohovu fakturu? Takze vlastne spolu 3 faktury - zalohovu 18.2., zalohovu na zaklade platby 20.2 a potom este jednu ostru?
    Najskôr vystavíš zálohovú faktúru, ktorá nie je daňovým dokladom, nie je na nej vyčíslená DPH /ale aj môže-informatívne/, neúčtujeme o nej.
    Keď príde platba, vystavíš daňový doklad k prijatej platbe.
    Po dodaní tovaru alebo služby vystavíš faktúru, kde uvedieš odpočet zálohy.
    Ak sa všetko uskutoční v jednom mesiaci, nemusíš vystaviť samostatne doklad na prijatú platbu a "ostrú" faktúru, ale len jednu konečnú faktúru.

    avelka je offline (nepripojený) avelka

    avelka
    DPH z prijatej platby je pre mňa DPH na výstupe, čiže tú ktorú musím odviesť. Mne dá prijaté zálohy medzi faktúry na výstupe, čiže riadok 04 "Dodanie tovaru a služby" a do riadku 17 "Daň celkom". V riadku 03 ti ovplyvní aj základ dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.