Zavrieť

Porady

zápočet pohľadávky

ahojte,
potrebujem uhradiť vyšlú faktúru zápočtom cez 325. poradí mi niekto ako to spraviť, aby sa mi táto úhrada spárovala s vyšlou faktúrou?

ďakujem
Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkad je offline (nepripojený) lenkad

    lenkad
    máme odporučenie od daňovej poradkyne na tento konkrétny prípad, aby sme to účtovali 325/311. myslím, že účtovanie je v pohode, ale neviem to dostať do Money tak, aby sa mi to spárovalo ako bežná úhrada faktúry a objavilo sa mi to aj v zozname úhrad. skúšala som to cez interný doklad, ale to je len samostatný doklad ktorý mi síce vyrovná 311, ale faktúra zostáva neuhradená, pretože táto úhrada nie je k faktúre priradená... pomôže mi niekto, kto sa už s takýmto niečim stretol?

    ďakujem
    L.

    katika je offline (nepripojený) katika

    katika
    Ja to robím v Money cez banku, treba si založiť nový číselný rad napr. ZAP001. A tam len vytiahnut cez variabilný symbol faktúru. Neviem s čím to započítavaš s dobropisom? Tak potom vytiahnut ten dobropis, alebo došlú faktúru. Nastaviť predkontáciu ako píšeš.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    lenkad
    ... skúšala som to cez interný doklad, ale to je len samostatný doklad ktorý mi síce vyrovná 311, ale faktúra zostáva neuhradená, pretože táto úhrada nie je k faktúre priradená... pomôže mi niekto, kto sa už s takýmto niečim stretol?

    ďakujem
    L.
    Skús: Zoznam faktúr - nájdi si konkrétnu fa. klikni na úhrady - pridať úhradu interným dokladom a vyber konkrétny ID. Alebo inak: otvor si ten ID a cez variabilný symbol zadaj tú fa., ktorú chceš uhradiť.
    Naposledy upravil Ľuba : 07.04.05 at 12:02
    zdravim poradaci,
    vie mi poskytnut niekto prosim vzor jednostranneho zapoctu pohladavok. Dakujem

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Dodávateľ Odberateľ
    xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx


    Jednostranný zápočet pohľadávok/záväzkov/

    V našej účtovnej evidencii evidujeme Vaše pohľadávky za tovar /služby/ a zároveň evidujeme Vaše záväzky za tovar/ služby/. Podľa §580 občianskeho zákonníka započítavame Vaše pohľadávky (Vami vystavené faktúry) a naše pohľadávky (Vami vystavené dobropisy) dňom ............2005. Výška započítania je v tabuľke:

    FA e.č........... Zo dňa....... Splatna......... Vo výške 175.-
    .................................................. ......................93.-
    Dobropis č................................................ ....... -863
    --------------------------------------------------------------------------
    Spolu............................................. ..............- 595,-Sk

    Rozdiely vzniknuté po zápočte v náš prospech, žiadame uhradiť do ........2005 na číslo účtuxxxxxxxxxxx. Ako var.symbol úhrady udajte.........

    Pečiatka + podpis

    Podotýkam, že ide o jednostranný zápočet.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    účtovník 007
    Dodávateľ Odberateľ
    xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx


    Jednostranný zápočet pohľadávok/záväzkov/

    V našej účtovnej evidencii evidujeme Vaše pohľadávky za tovar /služby/ a zároveň evidujeme Vaše záväzky za tovar/ služby/. Podľa §580 občianskeho zákonníka započítavame Vaše pohľadávky (Vami vystavené faktúry) a naše pohľadávky (Vami vystavené dobropisy) dňom ............2005. Výška započítania je v tabuľke:

    FA e.č........... Zo dňa....... Splatna......... Vo výške 175.-
    .................................................. ......................93.-
    Dobropis č................................................ ....... -863
    --------------------------------------------------------------------------
    Spolu............................................. ..............- 595,-Sk

    Rozdiely vzniknuté po zápočte v náš prospech, žiadame uhradiť do ........2005 na číslo účtuxxxxxxxxxxx. Ako var.symbol úhrady udajte.........

    Pečiatka + podpis

    Podotýkam, že ide o jednostranný zápočet.
    Ahojte poraďáci, ked mi vznikne situácia, ži mi obchodný partner na účet uhradí jednou sumou aj faktúru aj dobropisovaný tovar, ktorá strana je povinná urobiť takúto dohodu?
    Ďakujem

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    lydinka
    Ahojte poraďáci, ked mi vznikne situácia, ži mi obchodný partner na účet uhradí jednou sumou aj faktúru aj dobropisovaný tovar, ktorá strana je povinná urobiť takúto dohodu?
    Ďakujem
    POMôže niekto???

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lydinka
    Ahojte poraďáci, ked mi vznikne situácia, ži mi obchodný partner na účet uhradí jednou sumou aj faktúru aj dobropisovaný tovar, ktorá strana je povinná urobiť takúto dohodu?
    Ďakujem
    nerozumiem, ak ty dostaneš úhradu na účet, netreba dohodu, zaúčtuješ a vyrovnáš pohľadávky.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Lida
    nerozumiem, ak ty dostaneš úhradu na účet, netreba dohodu, zaúčtuješ a vyrovnáš pohľadávky.
    Ale on mi jednou sumou uhradil aj fa aj dobropis, stačí rozúčtovať alebo treba ID? Alebo čo?
    Veľmi pekne ďakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    lydinka
    Ale on mi jednou sumou uhradil aj fa aj dobropis , stačí rozúčtovať alebo treba ID? Alebo čo?
    Veľmi pekne ďakujem
    lydinka, máš na mysli situáciu, kedy si odberateľ poníži platbu za tvoju OF o sumu tvojho dobropisu, alebo situáciu, kedy ti jednou sumou zaplatí tvoju OF a jeho dobropis?
    Faktúrujete si navzájom?

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Paula
    lydinka, máš na mysli situáciu, kedy si odberateľ poníži platbu za tvoju OF o sumu tvojho dobropisu, alebo situáciu, kedy ti jednou sumou zaplatí tvoju OF a jeho dobropis?
    Faktúrujete si navzájom?
    Ja som mu dlžná peniaze za tovar a on mi je dlžný dobropisovanú sumu. čiže mi o sumu dobropisu ponížil môj záväzok.
    2. prípad : obch. partnerovi účtujem služby, ale on mi predal nejaký tovar a ten mi dobropisuje. Aj sumu za služby aj sumu za ten dobropis mi poslal na účet jednou sumou.
    Ď

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aha...
    takže to treba rozúčtovať. Na ten dobropis, ktorý vlastne neuhradil cez banku, môžeš urobiť jednostranný zápočet, ten mu ani nemusíš posielať, lebo prvý krok urobil on a je predpoklad, že to tak zaúčtuje aj on. Ten zápočet si urobíš len aby si mala doklad do účtovníctva (cez ID preúčtuješ vyrovnanie dbp.)
    No a že uhradil jednou sumou, .. ty to vieš identifikovať, k čomu to patrí, tak si normálne priradíš časť tej sumy k jednej faktúre /za služby/ a druhú časť k fa za tovar.
    A budeš to mať po zrealizovaní toho zápočtu vyrovnané.
    Ak chceš mať úplne jasno, tak prípadne ten svoj jednostranný zápočet mu odfaxuj. Podľa mňa tieto kroky netreba robiť nejako veľmi formálne. Zrejme je to tvoj stály obchodný partner, také veci sa vybavujú aj telefonicky, alebo mailom.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Lida
    aha...
    takže to treba rozúčtovať. Na ten dobropis, ktorý vlastne neuhradil cez banku, môžeš urobiť jednostranný zápočet, ten mu ani nemusíš posielať, lebo prvý krok urobil on a je predpoklad, že to tak zaúčtuje aj on. Ten zápočet si urobíš len aby si mala doklad do účtovníctva (cez ID preúčtuješ vyrovnanie dbp.)
    No a že uhradil jednou sumou, .. ty to vieš identifikovať, k čomu to patrí, tak si normálne priradíš časť tej sumy k jednej faktúre /za služby/ a druhú časť k fa za tovar.
    A budeš to mať po zrealizovaní toho zápočtu vyrovnané.
    Ak chceš mať úplne jasno, tak prípadne ten svoj jednostranný zápočet mu odfaxuj. Podľa mňa tieto kroky netreba robiť nejako veľmi formálne. Zrejme je to tvoj stály obchodný partner, také veci sa vybavujú aj telefonicky, alebo mailom.
    OK, idem na to, veľmi pekne ti ďakujem

    Calinka je offline (nepripojený) Calinka

    Calinka
    Prosím Vás, poraďte, snažím sa urobiť zápočet pohľadávok a záväzkov cez dva ID - jeden na záväzky a druhý na pohľadávky (v rovnakej sume). Ale keď si do tohto dokladu cez VS naťahám všetky záväzky / pohľadávky, tak mi aj tak stále ukazuje nulovú hodnotu dokladu . Kde robím chybu? Alebo sa to dá urobiť aj inak?

    neznama22 je offline (nepripojený) neznama22

    neznama22
    Nečítala som všetky príspevky vyššie, tak neviem či to tam nebolo spomenuté, ale neskúsila si to cez Vzájomné zápočty? Je to v zozname interných dokladoch na hornej lište.
    Ak sa ti má čo započítavať, tak ti tam doplní všetky faktúry ktoré by bolo možné započítať a ty si už vyberieš, ktoré chceš započítať a ktoré nechceš započítať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.